Jak to jest z tym ubezpieczeniem OC przed egzaminem?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Jak to jest z tym ubezpieczeniem OC przed egzaminem?

Post autor: From_heaven »

Rozmawiałem wczoraj z jednym z użytkowników forum na temat dokumentów potrzebnych do podejścia do egzaminu i zastanawia mnie kwestia ubezpieczenia OC. Po pierwsze, czy ktoś znalazł może podstawę prawną, która jasno mówi, że OC jest konieczne przy podejściu do egzaminu? Bo tak na chłopski rozum ubezpieczenie potrzebne jest przecież do latania, a nie do tego, żeby było warunkiem posiadania uprawnień.
Druga sprawa jest taka, że z tego co się zorientowałem, to wiele osób idąc na egzamin ma ubezpieczenia modelarskie, które nie obejmują działalności komercyjnej. A przecież świadectwo ma się po to, żeby latać komercyjnie, więc jest ono tak czy inaczej w tym wypadku bezwartościowe.
Czyli, jeśli założymy, że rzeczywiście jest podstawa prawna do tego aby wymagać OC przed egzaminem, ale urząd honoruje ubezpieczenia modelarskie, to jest tu gdzieś jakaś lipa.
patryk0490
Posty: 82
Rejestracja: wtorek 08 lip 2014, 14:36
Lokalizacja: Konin

Post autor: patryk0490 »

Wystarczy ubezpieczenie OC osób fizycznych w życiu prywatnym.
Phantom v1 - no cóż...
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

Czyli, że jeśli tak jest naprawdę, to jest to jakaś fikcja. Równie dobrze mogłoby być obowiązkowe ubezpieczenie na traktor.
patryk0490
Posty: 82
Rejestracja: wtorek 08 lip 2014, 14:36
Lokalizacja: Konin

Post autor: patryk0490 »

No to już za daleko z tym traktorem ;) Ubezpieczenie ma chronić Ciebie w przypadku wyrządzenia szkody innej osobie. Po examie i tak obowiązkowym jest wykupienie ubezpieczenia lotniczego.
Phantom v1 - no cóż...
Malker
Posty: 480
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Malker »

Ubezpieczenie modelarskie nie koniecznie musi być lipą.
Do momentu w którym za naszą pracę nie otrzymamy wynagrodzenia/nie podpiszemy umowy przed wykonaniem usługi/nie wystawimy faktury za usługę to lot nie jest komercyjny.

W takim razie lot na egzaminie nie jest w żaden sposób komercyjnie wykonywany, upierając się, ubezpieczenie modelarskie będzie pokrywało szkody z tytułu amatorskiego uprawiania lotów modelami.
Pamiętaj aby hobby łączyło Cię z innymi ludźmi a nie dzieliło !
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

Generalnie ubezpieczenie dotyczy tylko lotu w trakcie trwania egzaminu. W tym układzie nie ma sensu wykupywać go na rok, tylko na możliwie najkrótszy okres.
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

From_heaven pisze:Generalnie ubezpieczenie dotyczy tylko lotu w trakcie trwania egzaminu. W tym układzie nie ma sensu wykupywać go na rok, tylko na możliwie najkrótszy okres.
Generalnie to ubezpieczenie wymagane jest od każdego modelarza który lata czymkolwiek nawet niekomercyjnie. Więc nawet niczego nie świadom posiadacz mydelniczki musi je mieć choć o tym nie wie.
pozdrawiam
Marcin
patryk0490
Posty: 82
Rejestracja: wtorek 08 lip 2014, 14:36
Lokalizacja: Konin

Post autor: patryk0490 »

meteor, skąd informacja że to ubezpieczenie jest obowiązkowe? Pierwsze słyszę...
Phantom v1 - no cóż...
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

patryk0490 pisze:meteor, skąd informacja że to ubezpieczenie jest obowiązkowe? Pierwsze słyszę...
Załącznik nr 7, ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 26 marca 2013 r.
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
tmrcx
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 wrz 2013, 07:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: tmrcx »

A czy ktoś sie orientuje jakie towarzystwo ubezpieczeniowe ma w swojej ofercie coś takiego jak ubezpieczenie modelarskie? Kiedyś pytałem o w/w w PZU ale powiedzieli mi, że takie coś to nie u nich.
Skywalker X8 FPV, Drewniak III FPV
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Nie musi być modelarskie, ja miałem OC w życiu prywatnym i w OWU było o modelach, z tym że do 5kg.
pozdrawiam
Marcin
patryk0490
Posty: 82
Rejestracja: wtorek 08 lip 2014, 14:36
Lokalizacja: Konin

Post autor: patryk0490 »

Pytanie czy egzaminator chce zaglądać do OWU - z tego co wiem to nie...
tmrcx, ja mam właśnie wystawione przez PZU. Znajomy miał to samo i nie miał żadnego problemu.
Phantom v1 - no cóż...
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

W ubezpieczeniu mieszkania w Allianz mam dodatkowo ubezpieczenie OC w życiu codziennym, a w tym też użytkowanie modeli latających.
Powinno wystarczyć :]
Ale nie mam na to żadnego osobnego dokumentu, tylko jest wzmianka właśnie w OWU.
Awatar użytkownika
robak56
Posty: 290
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 17:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: robak56 »

Do podejścia do egzaminu nie musi być komercyjnego, wystarczy OC w życiu prywatnym. Jest to info od egzaminatora, wiec potwierdzone. Potem nie można wykonywać lotów komercyjnych bez OC komercyjnego co już reguluje rozporządzenie. Na egzamin wykupiłem w Allianz za 43 zł z samą gwarantowaną 100 000 zł.
P. S.
Za chwilę praktyczny...
patryk0490
Posty: 82
Rejestracja: wtorek 08 lip 2014, 14:36
Lokalizacja: Konin

Post autor: patryk0490 »

robak56 pisze:
Za chwilę praktyczny...
O, widzę, że ktoś tutaj też był dziś na examie :mrgreen:

Dziś po egzaminie mogę już potwierdzić z pełnym przekonaniem że wystarczy OC w życiu prywatnym.
Phantom v1 - no cóż...
ODPOWIEDZ