Budujemy reprap'a ?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Połącz szeregowo. Prąd ustawiasz tak jak dla 1 silnika, czyli 1.7A.
Ale tak na prawdę to nie potrzebujesz męczyć silników ich maksymalnym prądem. Jak poustawiasz na 1.2 - 1.5A wszystkie silniki to wystarczy. Chyba że któryś będzie gubił kroki to podciągniesz. Mniejszy prąd = mniejsze grzanie się silników.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Mitar »

Mam pytanie odnośnie home i endstopów.
Dokładnie chodzi mi o ustawianie osi Z i Y
W X mam endstop po prawej stronie i prawą stroną jest dla mnie home, i tu jest wszystko ok bo jak wcisnę home to X leci do endstopu i się zatrzymuje.

W Y mam endstop na tyle a home mam na przodzie, i tu są klocki bo jak ustawie stół (np przed odpaleniem drukarki) na przodzie i odpalę home to zaczyna jechać dalej w przód i muszę się ratować emergency stop aby nie przywaliło.

To samo tyczy się osi Z gdzie endstop jest na dole a home u góry i tak samo jak wszystko jest na samej górze i dam home to przywali w górę.

Nie za bardzo rozumiem jak to ma działać, myślałem że jak dam home to on sobie sprawdzi pierw gdzie ma endstopy i wtedy spokojnie się uda do home , przynajmniej aby tak zrobił po odpaleniu drukarki bo wtedy jest możliwe, że coś było wcześniej ręcznie ustawiane.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Nie wiem po co robiłeś takie czary... Normalnie pozycje home są tam gdzie są endstopy.
Jak masz w jakiejś osi odwrotnie, to musisz daną krańcówkę podłączyć jako MAX endstop i odpowiednio skonfigurować to w firmware.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Mitar »

Ale krańcówki działają poprawnie i ustawiałem tak jak mówisz, te na MAX są na MAX te na MIN są MIN.

Co do osi Y to ta rama ma specjalne mocowanie na tyle na endstop, oczywiście mógłbym to przestawić na przód (tam gdzie chcę home) ale skoro wszyscy mają w tej ramie na tyle to kombinowaniem było by dawać to na przód.
Co do osi Z to nie bardzo rozumiem jak miałbym dać endstop na MAX (góra) jak on ma chyba hamować głowicę przy stole na MIN?
Chyba ,że mylę pojęcia.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

W Z-cie krańcówkę w pozycji MAX używa się tylko wtedy jak masz zrobione autopoziomowanie stołu. Inaczej przed każdym wydrukiem Z będzie jechał do krańcówki i wracał co trwa wieki, a po za tym musi być dobrze wpisana wielkość pola w Z-cie, aby po powrocie nie walnęło głowicą w stół. Jak na mój gust zupełnie nie warto dawać krańcówki Z-ta u góry.
Wogóle jestem sceptycznie nastawiony do takich kombinacji. Krańcówki powinny być na minimum i wtedy nie ma problemów.
A tak z drugiej strony to się zastanów czy masz dobrze to poukładane. Punkt 0,0 na stoliku to lewy dolny róg stolika. W typowej konstrukcji oznacza to głowicę po lewej stronie osi X i stolik przesunięty w tył drukarki.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Mitar »

Co do Y to ustawie sobie najwyżej home na tył i będzie ok, ale co do Z to potwierdziłeś, że daje się go na dół. A teraz jak zachowa się drukarka w takiej sytuacji:

1 - przy włączonej drukarce zostawiamy głowicę na dole.
2 - drukarka wyłączona głowica na samej górze (ręcznie przestawiona)
3 - odpalam drukarkę i klikam Home dla Z
4 - drukarka zaczyna jechać w górę do home ale myśli ,że zaczyna z dołu
5 - Na górze nie ma krańcówki więc drukarka wali Z po ramie.
MarysM
Posty: 146
Rejestracja: sobota 04 sty 2014, 11:35
Lokalizacja: Kalisz

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: MarysM »

Mitar pisze:Mam pytanie odnośnie home i endstopów.
Dokładnie chodzi mi o ustawianie osi Z i Y
W X mam endstop po prawej stronie i prawą stroną jest dla mnie home, i tu jest wszystko ok bo jak wcisnę home to X leci do endstopu i się zatrzymuje.

W Y mam endstop na tyle a home mam na przodzie, i tu są klocki bo jak ustawie stół (np przed odpaleniem drukarki) na przodzie i odpalę home to zaczyna jechać dalej w przód i muszę się ratować emergency stop aby nie przywaliło.

To samo tyczy się osi Z gdzie endstop jest na dole a home u góry i tak samo jak wszystko jest na samej górze i dam home to przywali w górę.

Nie za bardzo rozumiem jak to ma działać, myślałem że jak dam home to on sobie sprawdzi pierw gdzie ma endstopy i wtedy spokojnie się uda do home , przynajmniej aby tak zrobił po odpaleniu drukarki bo wtedy jest możliwe, że coś było wcześniej ręcznie ustawiane.
Właśnie mam zamiar mocować endstopy do Naszej ramy - możesz podesłać jakieś zdjęcia jak sobie poradziłeś z zamocowaniem ich na Naszej ramie ?
DJI Phantom 3 Advanced
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Mitar »

Jasne

Tu masz zdjęcia http://imgur.com/a/iMUOl

Jeszcze bałagan bo właśnie wszystko testuje i ustawiam ;)

Co do Z to na razie mam optyczny, jak wszystko ogarnę i zacznie to w miarę drukować to będę montował pojemnościowy do auto poziomowania.
Ten optyczny będzie wchodził w przykręconą i zakrzywioną aluminiową listewkę.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Mitar pisze:3 - odpalam drukarkę i klikam Home dla Z
4 - drukarka zaczyna jechać w górę do home ale myśli ,że zaczyna z dołu
Po kliknięciu w home Z drukarka opuszcza się w dół a nie jedzie w górę. Tak więc dojedzie głowicą do stolika i do endstopu i się zatrzyma na 0.2mm nad stolikiem.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Mitar »

A i tu jest mój bład , ja myślałem że home Z ma być u góry.

A jeszcze takie szybkie pytanko, czasami zdarza mi się że jak dam home na Z (teraz jechało do góry) to odpala się tylko jeden silnik.
Normalnie jak jadę po 1 to się takie coś nie zdarza.
Oba oczywiście podpięte szeregowo.
MarysM
Posty: 146
Rejestracja: sobota 04 sty 2014, 11:35
Lokalizacja: Kalisz

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: MarysM »

Mitar pisze:Jasne

Tu masz zdjęcia http://imgur.com/a/iMUOl

Jeszcze bałagan bo właśnie wszystko testuje i ustawiam ;)

Co do Z to na razie mam optyczny, jak wszystko ogarnę i zacznie to w miarę drukować to będę montował pojemnościowy do auto poziomowania.
Ten optyczny będzie wchodził w przykręconą i zakrzywioną aluminiową listewkę.

Dzięki, przyda się :)
DJI Phantom 3 Advanced
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Za duża ustawiona szybkość w Z, lub większe opory mechaniczne na tej jednej śrubie i silnik nie daje rady.
Jakie masz ustawione max sybkość i szybkość home dla Z ? Zmniejsz te parametry o 1..2.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Mitar »

Było oryginalnie 2mm/s a zmieniłem na 4mm/s bo wydawało mi się za wolno.
Zmniejszę do 2 i zobaczę jak się będzie sprawować.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Spróbuj 3. Może to będzie złoty środek :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Mitar »

Dziś chciałem coś wydrukować mimo iż oś Y jeszcze nie działa tak jak bym chciał
Musiałem jeszcze powalczyć z MK8 bo filament skręcał i nie trafiał do rurki.
Na szybko wypoziomowałem stół i jak to mówią na pohybel !!! zobaczymy co wyjdzie :)
Przy okazji mogę potwierdzić że MK8 może spokojnie chodzić bez radiatora i wentylatora przy wydruku PLA.

Zassałem sobie kostkę kalibracyjną ale chyba coś źle ustawiłem bo kostka wydrukowała mi się z górą :shock:
W curze umiem to ustawić ale ten repetier jest strasznie zagmatwany (przynajmniej dla początkującego)

Jak na 1 wydruk jestem zadowolony, wyszło chyba ok.

Tu moje 1 cudo :

Obrazek

Większe elementy będę próbował jak podłącze stół pod grzanie bo bez tego pewnie się będzie odrywać.
Nie wiem też czemu termistor od stołu pokazuje ciągle 0, jutro powalczę :)

Na dziś starczy mi kosteczka, mój dzieciak ma zabawe :)
ODPOWIEDZ