Pierwszy hexo-kopter

Dział specjalnie dla tri, quad, hexa, okto (i co tam jeszcze wymyślą) kopterów

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: slawus1998 »

Chińczycy się uwinęli i wszystko dobrze zrobili. Przyszły mi dzisiaj kolejne i już ostatnie zakupy z Aliexpress tj. Power Module, GPS i Minim OSD do APM 2.6. Wszystkie elementy działają ( a przynajmniej tak mi się wydaje). Jedyne co, to zostaje mi sprawdzić działanie GPS'u, bo nie było w zestawie kabla łączącego go z modułem APM, toteż muszę taki sobie dopiero zrobić i wtedy się okaże, czy wszystko działa, czy raczej nie. Nie mniej jednak już i tak się cieszę, ze wszystko jest i że dron powoli zaczyna przypominać drona :)

Na kolejny ogień tj. kolejne zakupy przypada nadajnik. Będzie to eLeReS MOD.
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: slawus1998 »

Temat ostatnimi czasy nieco ucichł, ale mam dobrą, a nawet bardzo dobrą wiadomość. Otóż udało mi się znaleźć pewien dochód, w związku z czym za jakiś miesiąc mój dron będzie gotowy i aktualnie bez kamer - gotowy do lotu. Dzisiaj praktycznie pozamawiałem wszystkie potrzebne części i gdy wszystko przyjdzie, będzie już możliwość, aby złożyć wszystko w jedną całość i (w końcu) gdzieś polatać czymś innym, niż biedronka v929 :)
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: slawus1998 »

Ostatnie dwa dni były czasem dość wytężonej pracy, aczkolwiek są tego widzialne i namacalne dowody :) Otóż udało mi się złożyć już prawie całą część latającą drona. Oto kilka zdjęć z budowy:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz zostaje mi jedynie poczekać, aż przyślą mi aparaturę i nadajnik. Będę mógł wtedy wyważyć sobie dynamicznie silniki, potem założę na nie śmigłą, wyważę je razem z silnikami - również dynamicznie i gotowe - można będzie latać :)
483910394a
Posty: 5
Rejestracja: piątek 01 maja 2015, 19:17

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: 483910394a »

Nie zapomnij ugotowac regli. ;-)
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: slawus1998 »

Regle tam mają trochę luzu, nie są tam tak na wcisk włożone bez możliwości choćby drgnięcia, więc chyba ich nie usmażę. One też mają "przepustowość" 30 A, a silniki pociągną jedynie 20, więc też na pewno aż tak mocno grzać się nie będą
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: slawus1998 »

Kolejna dobra wiadomość dla całego projektu, a mianowicie zamówiłem już dzisiaj ostatni element całości, jakim jest nadajnik (eLeReS MOD od baggera) i teraz zostaje już tylko poczekać kilka dni, aż zostanie mi on przysłany, a wraz z nim aparatura (Turnigy 9xr) która również jest już zamówiona. Jeśli dobrze pójdzie, to końcem przyszłego tygodnia pochwalę się pierwszymi filmikami dotyczącymi pierwszych lotów :)
William
Posty: 41
Rejestracja: piątek 31 sty 2014, 19:17
Lokalizacja: Zagościniec

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: William »

Jak już wszystko zepniesz i skalibrujesz to zrób test silników bez śmigieł.
Dodawaj i odejmuj gwałtownie gaz. U mnie co prawda na innych regulatorach silnik się samoistnie wyłączały, zdarzyło mi to się raz podczas lotu i quad spadł mi z 15 metrów, w moim przypadku pomogła aktualizacja softu i zmiana ustawień w bl-heli suite.
Oznacz sobie jakoś tył modelu.

Co do pierwszego lotu, to życzę Ci powodzenia.
Moja mała rada: sprawdź wszystko dokładnie przed startem i nie daj się podpuszczać innym podczas pierwszych lotów.
Legwan, KFC32, Rctimer 5010-620KV, FVT 30A blheli, 12x4,5, Turnigy 9XR + FrSky DF
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: slawus1998 »

Dziękuję za rady. Istotnie - muszę jakoś oznaczyć tył modelu, albo przód. Wymieniłem dzisiaj śruby przy CP - zamieniłem nylonowe na metalowe. Zmiana może niewielka, ale poprawiła się sztywność ramy i nie ma ryzyka zerwania śruby. Zaś na testy silników jeszcze chwilkę poczekać, gdyż o ile nadajnik będę miał jutro, o tyle aparaturę będę miał dopiero za 2-3 tygodnie - taką informacje dostałem ze sklepu, gdzie ją zamówiłem :(
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: Baqsthc »

A nie ma czasem w MP motortestu? Co prawda wibracje musiałbyś sprawdzać Apką w telefonie czy tam laserkiem i szybką, ale jednać coś byś mógł porobić ;)

Poza tym mała rada na pierwsze loty. Ja wiem że te nogi takie profesjonalne ah oh i w ogóle :) ale wiesz wysoki środek ciężkości, pierwsze loty.. kiepskie połączenie. Może zanim nie opanujesz maszyny odwróć te nogi do zewnątrz? będzie mniejsza szansa na wywrotkę i stracenie śmigieł przy słabym starcie/lądowaniu. Zrób dobrze kalibrację żyr, i nie próbuj czasami startować w Loiterze czy innym trybie korzystającym z GPS. Po kolei krok po kroczku :-)

Powodzenia!
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: slawus1998 »

Istotnie, jest coś takiego jak "motor test", aczkolwiek po kliknięciu np. testu silnika A, wyświetla się komunikat "Command was denied by the autopilot". Szukałem w internecie jakiegoś rozwiązania, aczkolwiek są napisane tylko na jakichś angielskich forach, skąd wiele się nie wyznam. Może Wy wiecie, co z tym zrobić, żeby to zadziałało?

EDIT: Chyba znalazłem rozwiązanie. Ale mimo to - bez aparatury i nadajnika nic nie będę w stanie zrobić. Wiec trzeba czekać...
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: slawus1998 »

Aparatura została już przysłana, prace nad dronem trwają nadal. Pojawił mi się jedynie problem, który jest dokładniej opisany w tym wątku:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=37&t=27801
Gdyby któryś z forumowiczów znalazł może rozwiązanie tego problemu, lub pokazał mi, jak powinny być dokładnie ustawione wszystkie kanały, to będę za to ogromnie wdzięczny
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: Adrián »

Po zdjęciach, pierwsze co się nasuwa, to dziwnie wyglądające "nogi ;-) Daj na zewnątrz, będzie bardziej stabilny przy lądowaniu :-)
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: slawus1998 »

Jeśli chodzi o nogi, to i tak na czas przeprowadzania pierwszych lotów muszę je tymczasowo zdemontować, gdyż byłoby duże ryzyko zahaczenia nimi o ziemie i uziemienia całej konstrukcji. Aczkolwiek to dopiero za niedługo. Najpierw muszę rozwiązać wszystkie problemu z aparaturą
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: slawus1998 »

Piszę z informacją, ogromnie dobrą dla całego projektu, a mianowicie - on niedzieli dron już lata !!

Dla mnie jako konstruktora jest to ogromna radość, po serii niepowodzeń ostatnio... Robiłem dzisiaj testy długości lotu - bez przerwy latałem 29 minut. Wynik jest zatem prawdziwie zachwycający, jak na tak dużego drona

W najbliższym czasie udostępnię filmiki z pierwszych lotów

Dziękuję jednocześnie wszystkim tym, którzy mi pomagali podczas budowy i którzy mieli do mnie tyle cierpliwości... :)
slawus1998
Posty: 125
Rejestracja: czwartek 27 lut 2014, 20:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pierwszy hexo-kopter

Post autor: slawus1998 »

Piszę z takim zapytaniem do forumowiczów

Za niedługo będę mógł dokonać zakupu kamerki FPV, wraz z nadajnikiem i odbiornikiem do niej. Planuję, by nadajnik działał na częstotliwości 1,2GHz (nadajnik RC mam na 433MHz, więc nie będą się wzajemnie zakłócały). W związku z tą częstotliwością (1,2GHz) chciałbym zapytać - czy według prawa istnieje jakaś granica legalności posługiwania się takim nadajnikiem, a jeśli tak, to przy jakiej mocy? (tak jak np. przy 433MHz legalnie jest tylko do 100mW). Oprócz tego chciałbym zapytać - jaki jest zasięg takiego nadajnika FPV, który ma powiedzmy 1000mW (np. takiego jak ten: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... amera.html ) ?

Będę wdzięczny za udzielenie mi odpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

EDIT: natrafiłem jeszcze w HK na całe wręcz zestawy działające na częstotliwości 900MHz ( np. http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 20TVL.html ). Jaki byłby zasięg akurat takiego zestawu, tj. 1500mW?

I tak w ogóle, to jaki forumowicze mogliby mi polecić transmiter? Z racji, że jako nadajnik RC posiadam eLeReS MODa, to na największej mocy nadajnika (500mW) zasięgu raczej trochę mam. Chciałbym, żeby kamera FPV złapała mi jakieś mniej więcej 10 km, gdyż chciałbym wykorzystać możliwości nadajnika RC. W związku z tym - jaki nadajnik FPV byłby najlepszy i na jakiej częstotliwości? Będę wdzięczny za pomoc
ODPOWIEDZ