Autopilot by Zbig & Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

darek_op pisze: To zerowanie trasy po przyniesieniu modelu jest wkurzające :-(
Spokojnie :-) . Problem zanotowany w Zbiga notesiku ;-)
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: zbipok »

Dzisiaj mój model wrócił na autopilocie z 2 km. Niby nic wielkiego ale stres jest i oczekiwanie na dźwięk silnika. Straciłem tor wizji, więc i telemetri. Muszę przeprowadzić śledztwo co się stało. Potem jeszcze latałem 3 x 40min.
Zbyszek
Awatar użytkownika
g.p
Posty: 759
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2011, 23:29
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Post autor: g.p »

Ja tak miałem już 3 razy :-) za trzecim nadajnik padł całkowicie a szybowiec jak po sznurku do domciu wracał za każdym razem , ale czekanie jest najgorsze...
Nie wiem czy ktoś używa jeszcze starego sterownika anteny śledzącej, ale bardzo ładnie chodzi z najnowszym firmware :mrgreen:
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

g.p pisze:Nie wiem czy ktoś używa jeszcze starego sterownika anteny śledzącej, ale bardzo ładnie chodzi z najnowszym firmware :mrgreen:
To dobra wiadomość :-D . Bo mam jeden na zbyciu. Jak nie miałem najnowszej wersji, używałem go jako "czarnej skrzynki" pokazującej ostatnie zarejestrowane współrzędne. Może też zastąpić brak nagrywarki w bazie :roll:
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

zbipok pisze:Dzisiaj mój model wrócił na autopilocie z 2 km
Pamiętam jak wiosną Hirka skrzydło 17km od bazy dostało zwarcie w nadajniku wideo, to był dopiero stres i czekanie prawie 40 minut bo wracało pod wiatr...
Kanapka ładnie wraca do domu, nawet z dużych odległości...tylko trzeba pamiętać aby od czasu do czasu zrobić przegląd połączeń bo się można niemiło zdziwić..... ;-)
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

No to po kolei:
1. Jeśli gps nie widzi sporej ilości satelitów (np. kłopoty z propagacją fal, plamy na słońcu) to pozycja (i tym samym odległość) może skakać spokojnie kilkaset metrów (tak miewam w domu, jak fix jest na 3 satelitach)

2. Już nie będzie zerowania trasy po międzylądowaniu lub przyniesieniu modelu do bazy

3. Zgodność nowego OSD ze starym sterownikiem nie jest już wspierana. Nawet jak działa, w każdej chwili może przestać.

4. W końcu udało się wyeliminować przypadkowe włączanie się silnika w trybie AUTO w bazie. Występowało to tylko po locie (lub spacerze z modelem) i tylko gdy altimetr pokazywał ujemną wysokość. Chyba ze dwie godziny gapiłem się w kod jak sroka w kość, ale w końcu żarówa się zapaliła. Pomogły loty i logi Piotrowego, u którego to wczoraj wystąpiło i mogłem podejrzeć stan ekranu i stan logów.

5. W logach (w managerze) pitch był pokazywany ze złym znakiem (powinno być ujemne w dół, było odwrotnie)

6. Zmiana ustawień buddy flight (lub jego wyłaczenie) w menu OSD usuwa (czyści) z ekranu wszystkie pozycje buddy.

Tak czy inaczej jest nowy soft OSD/AP/Managera 2.22

http://www.bigaj.com.pl/rc/PitlabOSD/Firmware222.zip

Oblatany dziś przeze mnie. Dajcie znać, czy u was też wszystko OK, to będzie kolejna oficjalna wersja.
Awatar użytkownika
Andrzej_P
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 08 maja 2012, 20:40
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: Andrzej_P »

Zbig pisze:No to po kolei:
1. Jeśli gps nie widzi sporej ilości satelitów (np. kłopoty z propagacją fal, plamy na słońcu) to pozycja (i tym samym odległość) może skakać spokojnie kilkaset metrów (tak miewam w domu, jak fix jest na 3 satelitach)
...
Rozumiem, ale u mnie to zaczyna się dziać nagminnie. Film z niedzieli pomińcie proszę fakt , że kamerka mi się przestawiła i nic prawie nie widać, ( choć może to i dobrze, bardziej zwracałem uwagę na to co dzieje się z bazą):


Lot był po założeniu pożyczonego, zupełnie nowego GPS'a (glonass).
Już nie wiem, może to mój nadajnik video tak zakłóca, platforma to SW , nadajnik video w wycięciu przed skrzydłem, gps na belce odległość między nimi 50cm. Wcześniej był na stateczniku i zachowywał się podobnie
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Zbyszku, taka wątpliwość mi się nasunęła po przygodach w naszym pueblo:
- przed startem fix GPS jest oraz zapis bazy jest (dla pewności robiony z menu).
- w trakcie lotu następuje utrata FIXa GPS oraz po jakimś czasie FIX wraca
Pytanie jest takie: gdzie teraz jest baza: pierwotnie w miejscu startu czy tam gdzie FIX powrócił?

Co do zabezpieczeń błędnych odczytów z GPSa (nagłych przeskoków) może warto wdrożyć podobną procedurę jak w APMie Glitch Protection.

Andrzej_P - sprawdź jeszcze kamerę, tzn. wymień na inną (inny model), aby przetestować/upewnić się czy przypadkiem nie sieje.
Uczmy innych jak myśleć a nie co myśleć. Wtedy unikniemy wielu nieporozumień.
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Post autor: KamilCK »

Witam a ja mam taki problem że nie zapisuje mi ustawień AP po odłączeniu zasilania wracają ustawienia z przed zmian i nie mam znaczenia czy ustawiam z klawiatury czy też z aparatury proszę o radę
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

10 satelitów dla Glonass to bardzo źle (zobacz jak spada po starcie). Wyeliminuj zakłócenia (od nadajnika video i kamery-moja też mocno sieje).

Baza jest zapisywana i pamiętana prawidłowo nawet jak w locie zniknie i powróci FIX

Kamil, podeślij mi backup ustawień OSD (nie autopilota) (1)przed zmianą, (2)po zmianie (napisz co zmieniałeś) oraz (3) po wyłączeniu i ponownym włączeniu zasilania.
Awatar użytkownika
Skipper
Posty: 256
Rejestracja: sobota 07 kwie 2012, 06:47
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Skipper »

Nowe OSD pozwala wyświetlać HDOP. GPS wylicza pozycję rekurencyjnie EDIT: iteracyjnie EDIT.END więc "zapisz bazę" powinno się robić dopiero wtedy jak HDOP spadnie poniżej (gdzieś) 0.7 - jak HDOP jest powyżej 1.0 to się nie powinno startować - bez względu czy to GLONASS+GPS czy sam GPS.

Przy "cold starcie" (pierwszym w ciągu dnia) powinno się poczekać co najmniej 5-6 minut na dobre "zalogowanie" GPS. Odbiornik musi sobie pozbierać dane satelitów i to trochę trwa. Tak jak pisał Zbyszek 10 satelitów w glonassie to mało - najlepiej włączyć HDOP i robić jak powyżej.

:-)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 06 paź 2014, 19:20 przez Skipper, łącznie zmieniany 1 raz.
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Post autor: KamilCK »

Zbig pisze:
Kamil, podeślij mi backup ustawień OSD (nie autopilota) (1)przed zmianą, (2)po zmianie (napisz co zmieniałeś) oraz (3) po wyłączeniu i ponownym włączeniu zasilania.
Przed zmianami
https://imageshack.com/i/f0Diiltfj
https://imageshack.com/i/p5utGAdRj
po zmianach
https://imageshack.com/i/idoatPgwj
https://imageshack.com/i/p3nsvQzGj
po odłączeniu zasilania i ponownym włączweniu
https://imageshack.com/i/kpQBLh8lj
https://imageshack.com/i/hjQUmGKzj
i jeszcze zmieniam horyzont
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Kamil, chodzi mi o plik backupu ustawień z OSD, zrobiony za pomoca FPV_managera - zakładka Firmware, polecenie [Backup settings]
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Skipper, Przy kiepskiej pogodzie możesz czekać na HDOP na poziomie 0.7 do usr.... śmierci. Być może autozapis bazy mógłby mieć taki limit, ale z ręki powinno się dać i przy gorszym HDOP.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Skipper
Posty: 256
Rejestracja: sobota 07 kwie 2012, 06:47
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Skipper »

miś pisze:Skipper, Przy kiepskiej pogodzie możesz czekać na HDOP na poziomie 0.7 do usr.... śmierci. Być może autozapis bazy mógłby mieć taki limit, ale z ręki powinno się dać i przy gorszym HDOP.
Absolutnie nie. Nigdy nie czekałem dłużej niż 15 min na GPS i nie dłużej niż 7-8 min na glonass + gps. Czas niestety jest potrzebny do pozbierania efemeryd orbit od sateliów i tego się przeskoczyć nie da. Przy "warm starcie" np. Po wymianie baterii, czas spada do poziomu poniżej minuty.

Już kiedyś proponowałem "ręczne" ustalanie limitu HDOP z poziomu menu ale nie zyskało akceptacji. Inne systemy - np. DJI czy Wookong w quadrocopterach błyskają pokazując dokładność pozycji. Przestają błyskać przy 0.7. To jest granica dość powszechnie przyjęta jako minimum przed startem. Wszystkie profesjonalne odbiorniki tak mają - czekają na jakieś minimalne HDOP zanim w ogóle pokażą pozycję. Czas jest zwykle na poziomie 10-15 min. czekania. RVOSD też ma HDOP 0.7 jako minimum choć można to zmienić z menu.

Można się spierac czy 0.7 czy 0.8 ale z pewnością 2.0 czy 3.0 to dużo za dużo a tyle zwykle jest po zimnym restarcie jak odbiornik musi szukać satelitów bo ma nieaktualne efemerydy sprzed kilku godzin.
ODPOWIEDZ