Autopilot by Zbig & Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

Podczas oblatywania nowego pakietu zaobserwowałem dziwne zachowanie autopilota, mianowicie w hold-zie sam zaczął kręcić kółka... Dobrze, że byłem przy bazie bo nie wiem jak by się zakończył lot.... ;-) Szybko przejąłem stery, później już było dobrze. Na pokładzie najnowszy soft.

Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Awatar użytkownika
janw23
Posty: 313
Rejestracja: sobota 09 lut 2013, 19:12
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: janw23 »

Zbig pisze:Hmmm,
p.s. masz może log z lotu?
Niestety nie używam Ground Station.
Latam więc jestem.
----------------------
Bixler 1.1
BadCat
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Post autor: pbrys »

uu coś się dzieje ;-)
chyba będzie jakiś bug.....

PS a co to za literka za trybem lotu
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

pbrys pisze:PS a co to za literka za trybem lotu


Nakładają się fonty, pod auto jest hold, muszę poprawić...
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

zeman0 pisze:Podczas oblatywania nowego pakietu zaobserwowałem dziwne zachowanie autopilota, mianowicie w hold-zie sam zaczął kręcić kółka...
No, po 5 km samodzielnego lotu, żebyś nie musiał jechać po model na Ukrainę :-)
pbrys pisze:uu coś się dzieje ;-)
Taaaa, włączają się zabezpieczenia :-)
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

Zbig pisze:No, po 5 km samodzielnego lotu, żebyś nie musiał jechać po model na Ukrainę
Ale on wracał 20km na autopilocie i nic niepokojącego się nie działo... i nagle taki nawrót... :?:
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
jwalentek
Posty: 228
Rejestracja: czwartek 09 sty 2014, 11:38
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: jwalentek »

Na filmie widać wyraźnie, że kolega nie wracał do bazy tylko leciał w kierunku OD bazy w trybie Auto-Hold. Po 5km lotu HOLD system przechodzi do krążenia (*).

Natomiast powrót w daleka DO bazy w trybie AUTO-BASE może trwać dowolnie długo.
Jarek

SkyCruiser 2.4m, Rmielec 433MHz, 5,8GHz 2W video TX, PitLab OSD+AP+GS+Dedalus, Bevrc PV700.
Awatar użytkownika
zeman0
Posty: 684
Rejestracja: poniedziałek 17 gru 2012, 22:07
Lokalizacja: łódzkie

Post autor: zeman0 »

jwalentek pisze:Po 5km lotu HOLD system przechodzi do krążenia (*).
A tego to ja nie wiedział... :shock: Dzięki za informację.
Taranis 9XD, eLeRes, GS, OSD i AP by Zbig & Pitlab, FOX 800 1,2GHz, Talon.
Awatar użytkownika
Skipper
Posty: 256
Rejestracja: sobota 07 kwie 2012, 06:47
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Skipper »

Zbig pisze:Jak masz skasowane punkty trasy to po prostu nie wybierzesz lotu po punktach i jest auto/hold/(*)
Może ściągnij i wgraj jeszcze raz firmware w najnowszych wersjach?
Wygląda na to, że mam winowajcę. Trochę trwało zanim doszedłem do tego co jest nie tak i dalej nie wiem paru rzeczy ale po kolei.

W trybie CPPM gaz mi wariował. Wymieniłem odbiornik, podejrzewałem że moja 12ch Futaba coś wnosi od siebie. W sumie to wymieniłem z innych modeli chyba wszystkie elementy układanki. Na koniec podłączyłem kanały równolegle no i wyszło, że kanał throttle jest całkowicie martwy. Z radia sygnał wychodzi - podłączałem serwo. Wymieniłem dwa razy kable i dalej to samo kanał od gazu jest całkiem dead - cały czas pokazuje zero (przy podłączeniu równoległym).

Wymontowałem całą kanapkę z innego modelu i podłączyłem na kablach równoległych - wszystko działa jak trzeba.

Próbowałem tą dobrą "kanapkę" podłączać po CPPM - te same "wariacje". Pstryknięcie na kanale #6 na "auto" skutkuje tym, że gaz spada do ok 1500 us i daje się zrobić tylko hold bo "(*)" nie wchodzi bo całkowicie "nie czyta" gazu. Zupełnie nie wiem dlaczego tak się dzieje.
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Skipper pisze:
Zbig pisze:Jak masz skasowane punkty trasy to po prostu nie wybierzesz lotu po punktach i jest auto/hold/(*)
Może ściągnij i wgraj jeszcze raz firmware w najnowszych wersjach?
Wygląda na to, że mam winowajcę. Trochę trwało zanim doszedłem do tego co jest nie tak i dalej nie wiem paru rzeczy ale po kolei.

W trybie CPPM gaz mi wariował. Wymieniłem odbiornik, podejrzewałem że moja 12ch Futaba coś wnosi od siebie. W sumie to wymieniłem z innych modeli chyba wszystkie elementy układanki. Na koniec podłączyłem kanały równolegle no i wyszło, że kanał throttle jest całkowicie martwy. Z radia sygnał wychodzi - podłączałem serwo. Wymieniłem dwa razy kable i dalej to samo kanał od gazu jest całkiem dead - cały czas pokazuje zero (przy podłączeniu równoległym).

Wymontowałem całą kanapkę z innego modelu i podłączyłem na kablach równoległych - wszystko działa jak trzeba.

Próbowałem tą dobrą "kanapkę" podłączać po CPPM - te same "wariacje". Pstryknięcie na kanale #6 na "auto" skutkuje tym, że gaz spada do ok 1500 us i daje się zrobić tylko hold bo "(*)" nie wchodzi bo całkowicie "nie czyta" gazu. Zupełnie nie wiem dlaczego tak się dzieje.
W radiu nie masz czasem zakresu uS serw rozszerzonego np dla pantilta ? Miałem coś podobnego że kanały głupiały jak by wchodziły na siebie właśnie po zmianie zakresu z +/-100 na +/-150.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
Skipper
Posty: 256
Rejestracja: sobota 07 kwie 2012, 06:47
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Skipper »

W radiu mam wszystko tylko na 100%. Radio Dragonlinka z Futaba t12fg.

Jeden AP wyglada na uszkodzony (martwy kanał throttle) na połączeniu równoległym. Ale dlaczego CPPM się tak dziwnie zachowuje? :-)
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Z tym CPPM to bardzo dziwny objaw. Na dragonie sam latam, z futabą Dragona ma też Piotrowy, (tylko nie wiem jaki ma model futaby). Może to jednak coś z długością ramki PPM? Czy masz długie kable od dragona?.
AP ma dwa wejścia CPP: na wejściu 1 lub 6, sprawdź na drugim jak się zachowuje.

Ten AP z problemem - zamejluj do Piotrka.
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Post autor: krall »

Skipper pisze:W radiu mam wszystko tylko na 100%. Radio Dragonlinka z Futaba t12fg.
A radio masz ustawione w trybie 8ch czy 12ch?
Ja kiedyś w trybie 12ch w DLem właśnie miałem jakieś kłopoty, zdaje się, że jakaś seria odbiorników z jakąś serią nadajników w tym trybie źle działała (jak to w DL ;-) )
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotrowy »

Zbig pisze: z futabą Dragona ma też Piotrowy, (tylko nie wiem jaki ma model futaby)
Moja Futaba T10CP w PPM ma tylko 8 kanałów, dlatego dla 12 korzystam z Misiowego expandera. T12 wypuszcza w PPM 12, ale w połączeniu z DL może być widoczna lekka skokowość ruchu serw spowodowana długością ramek :-/
Awatar użytkownika
Skipper
Posty: 256
Rejestracja: sobota 07 kwie 2012, 06:47
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Skipper »

Och żesz bysz... %^$##@&^(O ....

Dragonlink. *&^%$@#@#$^)%%$@@... ;-)

Wymieniałem wszystko po raz drugi. Nawet pożyczyłem Spektrum DX8 coby wykluczyć algorytm Futaby na wyjściu PPM 12Ch. W końcu wymontowałem najstarszy odbiornik z najstarszego modelu, podłączyłem na stole i ... zaczęło działać normalnie. Update'owałem firmware w TX i RX w Dragonlinku i działa (nowy firmware 27 Maja 2014). Wygląda na to, że cyrki z CPPM były spowodowane produkcją własną odbiornika DL bo z wersją 2.71 (ta z zamienionym oznaczeniem kanałów) działało dobrze a nowsze odbiorniki miały jakiegoś buga... Wrrrrrrrrr..... RX v 2.82 (proudly made in the USA) z oryginalnym firmware nie dość, że sieje w 1280 to jeszcze miał własną interpretację PPM. Upgreadowałem firmware do takiego co to podobno nie sieje w 1280. Zoooobaczymy... :-)

Edit:Żeby było śmieszniej to tryb 1280 działa tylko na 8 kanałach. 12 ch jest tylko na standardowym firmware.
ODPOWIEDZ