Autopilot by Zbig & Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

NeXuS pisze:Czy start z włączonym STAB może zakończyć się szybkim wyłączeniem przez AP przepustnicy na zero zaraz po rzucie z ręki?
STAB nie operuje gazem, tylko powierzchniami sterowymi, więc jak przedmówca napisał, nie ma takiej możłiwości.

Regiel musiał Ci odciąć.
Uczmy innych jak myśleć a nie co myśleć. Wtedy unikniemy wielu nieporozumień.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: NeXuS »

OK no to STAB można wykluczyć skoro nie operuje gazem, a jeżeli to było pełne AUTO z trybem lotu po waypointach albo holdem?
jwalentek
Posty: 228
Rejestracja: czwartek 09 sty 2014, 11:38
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: jwalentek »

W AUTO nie da się wystartować modelu. Jest zabezpieczenie przed włączaniem silnika na postoju. Trzeba by biegnąć z modelem przez 20m i dopiero rzucić. I jeszcze limit gazu dać na 100%. I mieć pewność, że model jest dobrze ustawiony i będzie się intensywnie wznosił, gdyż wtedy AP przejmuje kontrolę sterami.
Jarek

SkyCruiser 2.4m, Rmielec 433MHz, 5,8GHz 2W video TX, PitLab OSD+AP+GS+Dedalus, Bevrc PV700.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Dokładnie tak jak piszą koledzy. W OFF/STAB autopilot nie operuje gazem, a w AUTO byłoby trudno wystartować. Albo coś z regulatorem (przegrzanie?), albo jakieś zakłócenie, albo jeszcze cos innego. Jeśli masz log to tam można zobaczyć czy AP przeszedł do AUTO. Gdyby to było zimą, to bym powiedział, że na zimnym pakiecie siadło napięcie pod dużym obciążeniem (sam się na to kiedyś naciąłem) - to też zresztą można sprawdzić w logu.
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: NeXuS »

Dzięki, no to już chyba wiem, co się stało. Zarówno za pierwszym razem jak i drugim musiałem przypadkowo przełączyć tryb na AUTO. Za pierwszym razem ze STABU, za drugim z OFF. Muszę zmienić przełącznik AP na aparaturze na inny, bo ten przypadkowo przełączam kiedy po rzucie staram się prawą ręką szybko złapać za drążek :-)
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: zbipok »

NeXuS pisze:Dzięki, no to już chyba wiem, co się stało. Zarówno za pierwszym razem jak i drugim musiałem przypadkowo przełączyć tryb na AUTO. Za pierwszym razem ze STABU, za drugim z OFF. Muszę zmienić przełącznik AP na aparaturze na inny, bo ten przypadkowo przełączam kiedy po rzucie staram się prawą ręką szybko złapać za drążek :-)
Też to przerabiałem, źle wybrany przełącznik i przypadkowo uruchomione AUTO po starcie.
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Post autor: KamilCK »

PitLab pisze:
KamilCK pisze:Kalibruję bez wyjmowania kanapki bez rozkręcenia i znów kalibrowałem było wszystko bliskie 0 a teraz X0-1 Y6-7 Z30-32
Czy kalibrujesz w trzech różnych temperaturach czy tylko w jednej?
Jeżeli kalibrujesz w trzech temperaturach i nadal odpływa to żyroskop nadaje się do wymiany.
Jeżeli w jednej to po prostu układ nagrzewa się podczas pracy i jeżeli ma niewłaściwą kalibrację dla wysokiej temperatury to jest kompensowany w niewłaściwy sposób i taki efekt jak u Ciebie może mieć miejsce. Żeby to poprawić schłodź żyroskop możliwie niskiej temperatury. Ja wstawiam je do zamrażalnika taka aby złapać temperaturę poniżej zera ale jezeli schodzisz do +5 też będzie OK. Generalnie chodzi o to aby złapać okolice dolnej granicy temperatury eksploatacji.
Gdy jest chłodny podłączasz do FPV managera i w "Autopilot" -> "Calibration" -> "Gyroscope" klikasz "Write min", oczywiście przy nieruchomej płytce.
Potem nagrzewasz do 25°C i klikasz "Write mid". Na koniec suszarką do włosów lub czymś podobnym podgrzewasz płytkę do 40°C i zapisujesz konfigurację "Write max".
Po takiej operacji nie powinno płynąć. Jeżeli płynie więcej niż 10 jednostek to żyroskop do wymiany.


Witam wczoraj dokonałem kalibracji tak jak wyżej na temperaturach
-18C
20C
40C
i przez pół dnia było wszystko OK nie ruszając modelu dzisiaj rano też sprawdziłem i znowu coś się zaczeło rozjeżdżać
X 0/2
Y 0/-4
Z 4/6
czy jest to w normie
po południu też sprawdzę czy coś dalej zaczyna się rozjeżdżać czy jest tak jak teraz bo wczoraj wszystkie wartości były 0/1
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Do 10 jednostek jest absolutnie OK.
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Post autor: KamilCK »

Właśnie się tak zastanawiałem bo między Y A Z jest 10 dla tego myślałem że coś już zaczęło uciekać
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

mówimy o pływaniu zera każdego kanału niezależnie, wzajemne korelacje osi nie maja znaczenia.
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Post autor: KamilCK »

Ok wszystko jasne wrócę około 17do domu to zobaczę czy wszystko jest Ok
Awatar użytkownika
janw23
Posty: 313
Rejestracja: sobota 09 lut 2013, 19:12
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: janw23 »

Podczas dzisiejszego latania zauważyłem, że autopilot w trybie (*) nie utrzymywał stałej wysokości tylko stopniowo schodził na dół. Było to spowodowane tym, że silnik brał 2-3A a powinien 5-7A. W trybie HOLD i BAZA wszystko było ok.
Latam więc jestem.
----------------------
Bixler 1.1
BadCat
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Która wersja softu OSD/AP? Jaka była wysokość? jaki ustawiony limit wysokości max? O ile zjechał z wysokości zanim wyłączyłeś (*)?
Awatar użytkownika
janw23
Posty: 313
Rejestracja: sobota 09 lut 2013, 19:12
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: janw23 »

Zbig pisze:Która wersja softu OSD/AP? Jaka była wysokość? jaki ustawiony limit wysokości max? O ile zjechał z wysokości zanim wyłączyłeś (*)?
Wersja softu OSD: 2.21 t5
Wersja softu AP: 2.21 t4
Tryb (*) włączyłem na wysokości ~230m, wyłączyłem gdy zszedł na 90m. Dodam, że wiało około 10km/h z jednej strony. Limit wysokości ustawiony na Min 100m i Max 300m.
EDIT: Niestety nie nagrałem zdarzenia :cry:
EDYTA: Opadanie nie było gwałtowne, wynosiło około 0,5 - 1m/s.
Latam więc jestem.
----------------------
Bixler 1.1
BadCat
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Hmmm,
W kodzie nie znalazłem nic, co mogłoby spowodować coś takiego :-(.
Na symulatorze też wszystko działa prawidłowo.
W weekend jeszcze raz przetestuję to w locie.
p.s. masz może log z lotu?
ODPOWIEDZ