Quad by Jawor

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Quad by Jawor

Post autor: jawor »

Cześć,

jako, że to mój pierwszy post na tym forum, na początku chcę się przedstawić. Na imię mam Michał mieszkam w Chotomowie koło W-wy, modelarstwem lotniczym (helikoptery, rówież FPV) zajmuję się od dwóch lat, mam już pewien "dorobek" na rc-cam.info (pod tym samym nickiem).

Teraz chce zbudować quada (jako platforma do FPV) i bardzo proszę o rady kolegów, którym już się udało lub są na dobrej drodze aby to cudeńko ulotnić.

Oto co zamierzam:
1/ FlightController: CyberDrones by mifau

2/ Rama:
- zamierzam ją zbudować z profili aluminiowych 10x10x1mm,
- dwa ramiona będą składane (ułatwienie w transporcie). Wstępnie myślałem, że każde ramie będzie zmocowane do konstrukcji nośnej na dwóch śrubkach. Składane części będą miały po jednej śrubce z nakrętką motylkową, zabezpieczone podkładką sprężynową, aby się nie odkręcały
- rozmiar: 45-50cm od ośki do ośki po przekątnej

3/ ESC, 4 x http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... oduct=4204 , do tego konwertery i2c->PWM by mifau

4/ Silniki, i tu kłopot, polecane w innych wątkach (KDA2210S, TR2213/22) mają na HK backorder, na stanie są następujące, który wybrać?
- http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... oduct=8502
- http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... oduct=2112
- http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... oduct=4915

5/ Śmigieł SF na HK również nie ma, znalazłem:
- http://www.modelemax.pl/product_info.ph ... ts_id=3348 , ale tylko prawe. Wie ktoś, gdzie można kupić prawe i lewe tego samego rozmiaru i producenta?
- ew. zastanawiam się nad ściągnięciem pomysłu od jednego z kolegów z forum i zamontowanie łopat od Lamy, obawiam się jednak, że będą ciut przy duże...

Prośba o komentarze / porady na etapie zakupów, później zapewne pojawią się kolejne pytania.

Pozdrawiam,
Jawor
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Do regli 10A potrzebujesz napęd ktory bedzie bral max 10A. Najlepiej regle od razu mocniejsze kupic... Pobor pradu napędow policzysz w drivecalcu.

Nie ma smigiel lewych gws sf(pomaranczowych). Z łopatami od lamy daj sobie spokoj, to taki patent zeby zawis zrobic - nic ponadto.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

Słuszna uwaga odnośnie ESC, jako, że 25A również są na backorder zakupię 18ki: http://www.hobbycity.com/hobbyking/stor ... oduct=2168

> Nie ma śmigiel lewych gws sf
Gdzie w takim razie kupujecie śmigła SF do waszych quad'ów? Ew. jakich innych śmigieł nadających sie do quada szukać?

Ogromna prośba o doradzenie silników... jak dla mnie to mają bardzo podobne parametry a nie wiem, czy powinienem zwracać uwagę na jakieś detale konstrukcyjne pod kontem użyteczności do quada.

Może zapytam inaczej, czy wykorzystując dowolny z trzech wyżej zaproponowanych modeli silników zbuduję quada? Szczerze powiem, że najbardziej obawiam się poprawnego zamocowania śmigła do silnika:
- nie wiem jeszcze jakie będa te śmigła
- nigdy tego nie robiłem, mam jedynie doświadczenia z helikami, tam to zupełnie inna bajka...

J
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Ogolnie silniki z ~1000kv beda dobre. Smigla 9x5x3 gws hd badz 10tki apc SF.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

Mam zagwozdkę jak zamontować śmigła. W komplecie z silnikami dostałem piasty przykręcane czterema imbusowymi śrubami do obudowy sinika (dokładnie to tej ruchomej części z magnesami).
Obrazek

Zmontowałem jeden komplet (silnik, piasta, śmigło), zrobiłem test, i mam dwie wątpliwości:
1/ Piasta (dokładnie czepień z gwintem) ma bicie - koniec czepienia podczas obrotu odchyla się o jakieś 1mm (nie wiem jeszcze jak pozostałe piasty). Czy to ogromniasty problem i szukać innych możliwości montażu śmigła (jakich) czy zostawić?
2/ Zabezpieczenie piasty przed odkręcaniem. Przy śmigłach ciągnących raczej nie powinno się odkręcić bo pod wpływem siły bezwładności nakrętka (gwint prawoskrętny) będzie się dokręcała. Ale co zrobić z śmigłami pchającymi (przeciwne obroty), nakrętkę przykręcić na klej do śrub?

A i jeszcze jedno, jak ma zostać tak jak teraz to wystającą na dole cześć wału bezwzględnie obciąć?

J
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

1. Sposob dokrecania kol samochodowych - po przekątnej. Jesli bije to przekrec o 90 stopni ta piaste i znow dokrec.
2. Sruby samokontrujace z obi - najlepiej na kazda piaste

Waly obcinac - tylko w ten sposob by opiłki żelaza nie dostaly sie do silnika.
pozdrawiam
Michał
Jakub Jewuła
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 11:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jakub Jewuła »

jawor pisze:Mam zagwozdkę jak zamontować śmigła. W komplecie z silnikami dostałem piasty przykręcane czterema imbusowymi śrubami do obudowy sinika (dokładnie to tej ruchomej części z magnesami).
Obrazek

Zmontowałem jeden komplet (silnik, piasta, śmigło), zrobiłem test, i mam dwie wątpliwości:
1/ Piasta (dokładnie czepień z gwintem) ma bicie - koniec czepienia podczas obrotu odchyla się o jakieś 1mm (nie wiem jeszcze jak pozostałe piasty). Czy to ogromniasty problem i szukać innych możliwości montażu śmigła (jakich) czy zostawić?
2/ Zabezpieczenie piasty przed odkręcaniem. Przy śmigłach ciągnących raczej nie powinno się odkręcić bo pod wpływem siły bezwładności nakrętka (gwint prawoskrętny) będzie się dokręcała. Ale co zrobić z śmigłami pchającymi (przeciwne obroty), nakrętkę przykręcić na klej do śrub?

A i jeszcze jedno, jak ma zostać tak jak teraz to wystającą na dole cześć wału bezwzględnie obciąć?

J
Te adaptery we wszystkich silnikach nie sa wykonane idealnie -
nie sa idealnie centryczne, bija etc.
Jedyne sensowne wyjscie to IMO przerobka / wymiana oski

Na osi nalezy naciac rowek pod pierscien i przesunac os tak,
zeby wystawala z drugiej strony, czyli tam gdzie trzeba ;)
A potem juz normalny prop-saver.

Oski sa z twardej stali - naciecie moze nie byc latwe -
typowy noz tokarski trzeba ostrzyc co dwie oski ;)
Mozna naciac rowek mikro tarcza szlifierska,
ale nie bedzie taki idealny jak z tokarki.

Oski gotowe mozesz kupic w RCtimer.com dobierajac
odpowiednia i to jest chyba najlepszy pomysl.

Jakub
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Jak przykręcisz silnik do profila od góry, to niewiele będzie wystawała ośka praktycznie nie będzie przeszkadzać :-)
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Spróbuj śruby mocujące piastę dociągać stopniowo i na krzyż (jak koła w samochodzie). Może wyjdzie centrycznie. Jeśli to nie pomoże, zastosuj piasty zaciskowe.
________________
Cobra
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Ale wtedy wymiana ośki lub mała przeróbka z rowkiem na ośce :-)
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

JR65 pisze:Ale wtedy wymiana ośki lub mała przeróbka z rowkiem na ośce :-)
Na szczęście ośki tych silników już mają na końcach gotowe rowki ;)

Najpierw wypróbuję patent z przekręcaniem piasty o 90 stopni, jak się nie powiedzie to przesunę ośki i zastosuję normalny prop-saver

Dziękuję!
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

Witam,

w ubiegły piątek otrzymałem długo wyczekiwany FC (CyberDrone) i po 10-cio godzinnym szaleństwie z lutownicą (rama wcześniej czekała gotowa) złożyłem mojego quada - wersja "maselniczkowo - szambonurkowa"

Obrazek
Widok na całość


Obrazek
Włącznik zasilania FC i miejsce na kamerkę FPV


Obrazek
Zamocowanie ESC i sposób prowadzenia kabli (pochowane do profili - chodzi o możliwość składania)


Obrazek
Odbiornik RC i satelita


Obrazek
Serce quada - FC


Obrazek
Tak to wygląda od spodu...


Obrazek
Wersja gotowa do transportu


Obrazek
j.w


Parametry modelu:
- waga RTF - 850gr
- odległość między ośkami silników - 46cm

Oczywiście zrobiłem również oblot, pierwsze wrażenia są obiecujące (nie mam porównania z innymi quadami, do tej pory latałem tylko helikami).
Nie wszystko jednak jest idealnie (być może po części to moja wina), jestem w kontakcie z twórcą FC w celu tuningu parametrów FC.

J
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Fajny składak
Awatar użytkownika
jawor
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek 12 lip 2010, 12:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jawor »

Filmik z oblotów: http://vimeo.com/14734908
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

No fajnie dajesz sobie rade z tymi obrotami ja jakoś się tego boje
A że tak zapytam czerwony masz tył ?
ODPOWIEDZ