Tani transmitter video na 1.2GHz - Test naziemny

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Zaczne krzyczec!! :D Skonczcie testowac, zacznijcie latac, sprawdzcie czy antena dokręcona zanim wlaczycie nadajnik!

Najbardziej sklaniam sie ku testom w modelu, wcale nie trzeba latac fpv :P


ps. Zbyt częste odkrecanie/przykręcanie anteny powoduje ze wyrabia sie gniazdo i nie ma styku. Najlepiej w ogole anteny nie dotykac w tak mocnych nadajnikach.
pozdrawiam
Michał
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

kurcze,
dobrze, ze moj nadajnik tego watku nie czyta ;-)

mam dwa takie zestawy (kupione od roznych sprzedawcow) i smigaja bez problemow.
antenki dostalem z nimi takie:

Obrazek

i te antenki (dipole) sa o wiele lepsze niz dawane z lawmatem baciki gdzie nawet metalowy przegub jest elementem promieniujacym.
wiem co mowie bo mialem takie zlote antenki z innym, chinskim zestawem ktory testowalem na poczatku kariery.
dlatego ja nie moge powiedziec zlego slowa na ten zestaw oprocz wymiarow plytki.
byc moze jednak mialem po prostu szczescie.

mam jeszcze zestaw 800mW (tzw. Fox), ktory jest kilka dolcow drozszy i ma wlasne, male pudeleczko metalowe.
moc daje rzeczywiscie wieksza ale tez grzeje sie znacznie wiecej a zasieg nie jest specjalnie wiekszy.
jeszcze nie zdecydowalem wiec na jakim zestawie bede latal w tym roku.

tu jest watek na rcg o tanich zestawach AV:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1162250
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

BLT80 - tranzystor w.cz - 2 ojro za sztukę, producent NXP (były philips). Dostępny miernie, czyli do sprowadzenia np przez Farnell'a.

Cholo:
Te antenki fajne są (sam mam takie same), ale bardzo ciężkie. Zobacz ile żelastwa jest w tej wtyczce od nadajnika :-) Fakt, zrobione jak przykazano, jest promiennik, dobra przeciwwaga i do tego ciężka obudowa. Do odbiornika - OK, do nadajnika zrobiłem swoją, o połowę lżejszą.
Pzdr. -----MIŚ-----
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

miś pisze:dobra przeciwwaga i do tego ciężka obudowa. Do odbiornika - OK, do nadajnika zrobiłem swoją, o połowę lżejszą.
ja tez na tej antence nie latam:
Obrazek

ale jak ktos chce to wystarczy sciagnac plastikowa obudowe (co nieco antene przestroi) i juz mozna oszczedzic kilka gramow.

a na baze w tym roku zrobie pewnie J'tke.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

No, piękny GP :-) Że też Ci się chciało, jak z podręcznika :-).
A ściągnięcie tej obudowy w moim przypadku skończyło się urwaniem promiennika, bo jakiś chińczyk wlał tam kleju...
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

nie no latająca radioforteca ;-) to już widzę że w ręce speca trafi mój biedny sprzęt ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Sprawy z moim zestawem poszły dalej do przodu...w sensie Pan Ping-Pong bez jakichś specjalnych ceregieli zaoferował nowy nadajnik za free (po tym jak mu napisałem że mój się sfajczył - a to było w momencie gdy miałem dziwnie zablokowany stabilizator 78M12). Mam w takim razie mój obecny nadajnik niby-sprawny-niby-bez-zasięgu do testów i maltretowania ;-) Pomyślałem że spróbuję patentu szwedzkiego ( tego tutaj, dzięki forum rc-fpv link ) i spróbuję sklecić antenę 1/4 fali w/g patentu drugiego (bez gniazda - cienki drut miedziany w izolacji). Zdam relację jak tylko coś z tego wyjdzie....a jak nie - poczekam na nowy nadajnik i zobaczymy czy będzie w końcu poprawny egzempalrz. Dostanę znowu taki sam (a nie ten co zamawiałem) ponieważ ping-pong nie ma już tego ani jego zaopatrzeniowcy. W ogóle tej wersji już od pół roku producent nie wypuszcza, tak mi się określił ebajowy sprzedawca... w sumie jak widać suppport i reklamacja jak na mydło-powidło elektroniczne a nie specjalistyczny sklep FPV jest na medal, polecam - link na początku wątku.
Czy do odbiornika wypadałoby zrobić identiko dedykowaną antenę (ale tę sztywniejszą wersję prętową wariant I ) czy zostać na stockowym baciku?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Ten drut miedziany nie cienki a jakiś 2mm minimum 1,5mm
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

no cienki to pojęcie względne ;-) oczywiście mysłałem o 1,5 lub 2,5 mm2 bo takie mam na stanie w domu...troche się ze ściany wypruje i będzie jak znalazł ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Jej, Rurek, próbowałem ogarnąć twoją wypowiedź, i albo jestem zbyt pijany, albo mam problem z percepcją. Chciałbym pomóc, ale to chyba dopiero jutro :mrgreen:
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

no to może ogarnę obrazkowo, będzie łatwiej w czasie świąt ;-) odczytać. Mam trzy rzeczy:
Obrazek
czyli przymierzam się do zrobienia anteny półfalowej do odbiornika na złączu F, opisanej przez Szweda w tym miejscu, wariant I
Moje pytanie - jak liczyć długość bacika? Czy uwzględniać długość całego złącza F w odbiorniku, potem długość wtyczki F i do tego długość pręta? Z opisu wynika że tak...a więc jeśli tak to jak wyliczyć długość całego kompletu złącza F? Liczyć od miejsca lutowania na PCB w głowicy do miejsca styku z prętem anteny w gnieździe (minus jakieś2-3mm na połączenie wciskane pręt-blaszki w gnieździe) ?
Konstrukcyjnie pręt będzie w złączu F odizolowany od masy i zalany glutem albo żywicą.
I jeszcze pytanie na który kanał się obliczyć, sensownie by było jak najniższy (chyba największa moc jest wypromieniowywana w połączeniu ze sprawnością - jak wygląda SWR w moim wypadku?) Kanały (w/g kolegi Kostka podane gdzieś w pobliżu w necie) to dla mojego sprzętu bodajże:
1---993
2---1021
3---1051
4---1061
5---1081
6---1100
7---1120
8---1140
9---1160
A---1180
B---1200
C---1220
D---1240
E---1256
F---1280
(bo do sprzętu w instrukcji nie było rozpiski kanałów)
i jeszcze może żeby to był jakiś w miarę "czysty" kanał dla mnie i dla innych (harmoniczne i te sprawy)
To jest wszystko jeśli się tyczy odbiornika (o ile w ogóle to przerabiać - może tylko zająć się anteną nadawczą?
Czy trochę rozjaśniłem Misiu? pozdrawiam :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Długość promiennika liczy się od miejsca w którym staje się on promiennikiem, czyli od miejsca opuszczenia ekranu. W Twoim przypadku jest to koniec wtyczki F która robi za ekran. Krótko mówiąc liczysz długość wystającego pręta.
Tylko przydało by się potwierdzić te częstotliwości, bo z tym to różnie bywa.

Sposób na sprawdzenie częstotliwości nadajnika 1.2GHz:
Potrzebny jest stary ANALOGOWY tuner satelitarny. Do gniazda antenowego tunera wtykasz kawałek druta... wystarczy wyprostowany spinacz, załączasz nadajnik video i stroisz tuner aż uzyskasz obraz. No i teraz w menu masz dwie możliwości, albo odczytana częstotliwość jest właściwą (jesli tuner stroi od 950 do 2150MHz), albo od odczytanej częstotliwości odejmujesz 10700MHz i w ten sposób uzyskujesz częstotliwość nadajnika. 10700MHz to częstotliwość pośrednia konwertera którą trzeba odjąć jeśli tuner wyświetla bezpośrednio częstotliwości satelitarne.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Kostek powiadasz nie lubię go po tym co o mnie napisał :-/
1---993 71.70mm
2---1021 69.73mm
3---1051 67.74mm
4---1061 67.10mm
5---1081 65.86mm
6---1100 64.72mm
7---1120 63.57mm
8---1140 62.45mm
9---1160 61.37mm
A---1180 60.33mm
B---1200 59.33mm
C---1220 58.36mm
D---1240 57.41mm
E---1256 56.68mm
F---1280 55.62mm
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Misiu dzięki za łopatologię (ale czy to na pewno 10700Mhz czy może jednak 10,7 Mhz albo 10700 Hz ?) Kefir dzięki za wyliczankę, BTW skoro kogoś zacytowałem to podałem źródło staram się być kulturny :-)
Jutro zakupię tunerek...heh 10 zeta na alledrogo....to po co my płacimy $$$ za jakieś odbiorniki z chin, tajwanu czy innego hong kongu ? czyżby cena miniaturyzacji? czy dobry marketing - zapakować w nowe pudełko głowicę od tunera sat i proszę - magazyny pełne starego złomu elektronicznego schodzą jak ciepłe bułeczki po 10 latach...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

No, miniaturyzacja kosztuje :-) No i nie każdy analogowy tuner SAT da się zasilić z akumulatora...
Złapałem konwerter w łapę i masz rację, nie 10700MHz a 9750MHz (9.75GHz), bo tzw "dolne" pasmo satelitarne to 10.7 - 11.7GHz, czyli tuner powinien się stroić od 950MHz do około 2000MHz.
A co do głowic w odbiornikach 1.2G to są identyczne jak w tunerach SAT. Nawet mam taką luźną głowicę z tunera, i podłączałem do mojego odbiornika zamiast oryginalnej i działa dokładnie tak samo. A więc mam już bazę do diversity, tylko jakoś chęci brak.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ