Koncepcja nowego FC (MCFC32)

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Koncepcja nowego FC (MCFC32)

Post autor: wektor »

Witam
Po Całkiem owocnej zabawie softem oraz hardwarem MWC i innymi nadszedł czas żeby zrobić coś nowego i bezkompromisowego. Niestety Atmega pomimo że to dość dobry uP i jak widać dający sobie radę w tego typu konstrukcjach to jednak przy bardziej skomplikowanych algorytmach np. filtrowaniach danych, wymięka. Nowe FC ma bazować na STM32 F103, jednakże chce tak zaplanować PCB żeby się dało tam wrzucić mocniejsze procki ze stajni STM. Odnośnie mechaniki to wzorem jest NAZA i WK-M.
Cechy części głównej FC
- uP STM32
- gyro/acc LSM330DL (SPI) na osobnym module
- baro MS5803 lub MPXH6115 + 24bit ADC (ADS1271). Najprawdopodobniej na PCB można będzie zamontować obie opcje. MPX-a mam już sprawdzonego i działa wyśmienicie z drugiej strony jak widać MS5.... w NAZ-ie też daje rade więc czujnik pewnie wybiorę na żywej elektronice.
- mechanicznie to mniej więcej kopia NAZY. Moduł z gyro/acc montowany na mięko, dociążony, podłączony tasiemką FCC z płytką z prockiem. Sposób sprawdzony przy okazji tej elektroniki https://picasaweb.google.com/1159846768 ... Controller praktycznie pozwala na mocowanie całego FC na sztywno do ramy.
-złącza RC to standardowo 8 wejść i 8 wyjść (3pin) czyli możemy używając równoległego podłączenia odbiornika zrobić octo lub przy hexie dodatkowo obsłużyć 2 osiowy gimbal. Nie mniej np. używając odbiornika z ppm sum niektóre wejścia będzie można też używać jako wyjścia oraz pod niektóre z nich podłączać czujniki z wyjściem analogowym np. sonar.
- komunikacja z komputerem (GUI i programowanie) to 5 pinowe złącze RS i osobna przejściówka FTDI. Ze względów mechanicznych rezygnuje z USB. Dodatkowo RS daje możliwość podpięcia np. modułu BT i bezprzewodową konfiguracje FC.
- Komunikacja z pozostałymi modułami to 3 złącza 4pin z i2c.
- Pomiar prądu i napięcia to kolejne złącze 4pin na którym będą wystawione 2 ADC z procka. Jedno z wejść będzie dostosowane do bezpośredniego pomiaru napięcia dla aku. Na drugim w przypadku użycia odpowiedniego modułu będzie wykonywany pomiar prądu i również napięcia.
- kolejne złącze to 2pin dla buzera.
- całość FC zabudowana w obudowie o wielkości 50x58x26
- na górze będą widoczne 3 ledy 2 kolorowe sygnalizujące tryby i inne funkcje FC.
- Ma to wyglądać mniej więcej tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
- dzisiaj wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł żeby obok ledów wystawić złączę z SPI i podłączać w to miejsce LCD graficzny ala nokia 5510. Myślę że taka możliwość konfiguracji w polu bez komputera była by całkiem przydatna.

Pozostałe moduły:
GPS/MAG:
- koncepcja modułu i2c<->GPS z MWC
- dodatkowo czujnik magnetyczny HMC5883L
- uP Atmega lub raczej STM32 ze względu na większą ilość uartów i możliwość programowania procesora przy podłączonym GPS-ie
- złącza to 4pin i2c i 5pin RS.

Pomiar prądu:
-PCB z układem ACS do 100A (np. ACS758) lub rezystorki + INA169.

Pozostałe moduły które mogą powstać jak wszystko powyżej by ruszyło:
- OSD (i2c)
- sterowanie oświetleniem (i2c)
- BT (RS)

Koncepcja podłączenia wszystkiego jest w dużej części już przemyślana i niejako zatwierdzona ale wszystkie uwagi i spostrzeżenia będą mile widziane. Projekt jest na etapie rysowania elementów i małych zmian w mechanice (muszę przemyśleć sposób obciążenia czujników: frezowanie płaskownika aluminiowego lub sposób łatwiejszy za pomocą 2-4 śrubek z wkrętami przykręconych do PCB). Teraz jest najlepszy moment na zmiany i dlatego będę wdzięczny za wszelkie uwagi i spostrzeżenia.

Pozdrawiam
wektor
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

hehe całkiem podobne do moje koncepcji tylko u mnie bez obudowy , a sumie obudowa to fajna sprawa



moich płytek jeszcze nie dostałem ale tez usze umieścić jak to u mnie wygląda

a tak z ciekawości wykorzystałeś kod portowany przez afro ?

z czego to obudowa ?
wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wektor »

kuki83, Odnośnie softu to trudno mi jeszcze napisać co i na czym to będzie... ...ogólnie pewnie tak... ...bazą będzie afro a przynajmniej z niego będzie wzięta cała otoczka sprzętowa. Resztę algorytmów pewnie przeniosę z mojego aktualnego MWC które w ostatnim czasie trochę odbiegło od standardowego MWC.

Obudowa na początku miała być cała frezowana niestety mam małe problemy z dostępem do CNC dlatego postanowiłem użyć czegoś gotowego. ...no i tak po kilku godzinach poszukiwań wybór padł na KM-90. Tania i wygląda na to że idealnie będzie pasowała do mojej koncepcji.

Pozdrawiam
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

obudowa fakt fajna i grosze kosztuje


muszę poszukać na cyfronice może mi jakaś podpasuje :-)


no i podsumowując fajna koncepcja
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Kody afro na start sa ok, ale potem juz poplynal za bardzo, nawet baterie czyta z DMA. Probowalem sie z nim dogadac w sprawie wspolnego pisania/dolaczenia sie do projektu, ale jest dosc specyficzna osoba i jakos tego nie widze. Tak wiec jak przyjda plytki pod STM to sie zacznie zabawa. Moje plytki juz wyslane, schemat z Wktorem mamy podobny tyle ze ja zapragnalem miec rfm22 na pokladzie, no i budowa klasyczna na jednej plytce. Testy kodow mwc po drobnych modyfikacjach pokazuja ze duzo czasu zostanie dla nowych funkcji. Na razie petla nie przekracza 350us...
Artu

Post autor: Artu »

kuki83 pisze:obudowa fakt fajna i grosze kosztuje
muszę poszukać na cyfronice może mi jakaś podpasuje :-)
Kuki, zobacz jeszcze tutaj Maszczyk...
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Piękne układy potraficie stworzyć. Cholernie zazdroszczę ..
Dla mnie już za późno na cyfrówkę.

Trzymam kciuki za dalsze prace
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wektor »

Witam
Żeby nie było, że na koncepcji się skończyło :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek

https://picasaweb.google.com/1159846768 ... onceptions#

Pozdrawiam
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
Awatar użytkownika
Kwasiu
Posty: 1548
Rejestracja: niedziela 12 gru 2010, 15:18
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Kwasiu »

Jak coś to się piszę na jakąś testową sztukę ;)
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

Czy możesz powiedzieć skąd masz takie fajne plastiki na gniazda serw?
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
kuki83
Posty: 2091
Rejestracja: wtorek 19 paź 2010, 19:08
Lokalizacja: Ropczyce/Podkarpacie

Post autor: kuki83 »

to chyba te złącza
Obrazek
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

Myślałem że to jakiś monolit, ale pomysł fajny.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: JasQ »

Na płytach głównych z kompów są takie , większość 4pin do audio ale też 3pin widywałem ( dbam o środowisko recycling pełną gębą do ostatniego smd a procki na breloczki ) :mrgreen:

Jakby był nabór na beta testerów to również proszę dopisać do listy ;-)
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Panowie (wiem, że to trochę OT) ale gdzie się zamawia PCB takie ładne i w małych seriach? Na dłuższy czas wypadłem z obiegu.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
wektor
Posty: 78
Rejestracja: środa 06 lip 2011, 20:41
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: wektor »

PitLab, kuki83, Tak to te złącza... .... http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/9222

pma_, W zależności od technologii i ilości (bardzo ogólnie)
Małe ilości < 2dm^2; ścieżki/odległości > 8 mils; <= 2 layers - http://prototypy.com/
>2dm^2; ścieżki/odległości >= 7 mils - http://be.eurocircuits.com
ścieżki/odległości>=5 mils - http://zwod.technoservice.com.pl/

W tych firmach zamawiam prywatnie. Na każdej z tych stron są dostępne informacje o technologii i kalkulatory ...więc warto sobie sprawdzić realną cenę i wybrać najbardziej pasującą opcje.
Jak komuś potrzebne jeszcze bardziej wyżyłowane parametry... ...ścieżki/odstępy 4mils, >6 layers, kontrola impedancji itd. to polecam http://softcom.pl/

Odnośnie testów a także postępów z projektem będę informował na bieżąco. Póki co jeszcze trochę za wcześnie na testy

Pozdrawiam
Wiktor
gg: 683139
wektorx<at>gmail.com
ODPOWIEDZ