Quad by yacek

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

yacek
Posty: 35
Rejestracja: sobota 03 gru 2011, 13:16
Lokalizacja: Wrocław

Quad by yacek

Post autor: yacek »

Na wstępie witam kolegów i cieszę się że mogłem do Was dołączyć.
Od ponad 3 tygodni czytam forum i postanowiłem złożyć własnego quada.
Jeżeli chodzi o modelarstwo jestem kompletnym amatorem (póki co!), posiadam nie oblatanego jeszcze pionnera 1400 i buduje quada na FC od kuki.

Użyte klamoty:
Silniki emax 2822 - były najtańsze....
regle HW25A profil 10x10
CP i nóżki od JR65
FC multiwii by kuki

Jestem na etapie składania wszystkiego w całość.

Teraz najważniejsze, mam problem :)

Mianowicie wgrałem soft 1.9 do FC wstępnie skonfigurowałem w GUI wszystko (wg mnie) jest ok.
Podłączyłem więc regle z silnikami i tutaj mam problem, nie aktywuje mi się silnik podpinany do M4 (nie gra muzyczka po podaniu zasilania) - obojętnie który - cały czas pipka. Silniki na pozostałych wejściach aktywują się. Nie bardzo wiem w czym może być problem, jakieś ustawienia ? FC ?
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

Sygnał nie dochodzi do regla.
Sprawdź czy przechodzi z procka do złącza. To nie wina ustawień w fc (zakładam ze wybrane masz już quadro)
yacek
Posty: 35
Rejestracja: sobota 03 gru 2011, 13:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: yacek »

Dzięki za podpowiedź.Oczywiście mam ustawione Quad w konfigu, w gui widzę cztery silniki i wszystko działa dobrze. Sprawdziłem miernikiem napięcia na złączach M i na trzech jest powyżej 2v a na 4 blisko zera, to chyba coś jest nie tak. Teraz pytanie jak znaleźć przyczynę braku sygnału ?
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

Napiszę jeszcze raz Sprawdź czy przechodzi z procka do złącza.
Schematy są w sieci
Awatar użytkownika
Radzu
Posty: 317
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 00:10
Lokalizacja: Rydułtowy

Post autor: Radzu »

Na początek dobrze zamienić wejścia regli działające z niedziałającym, jeśli niedziałający silnik zacznie działać znaczy że coś z płytką.
Kolejny krok to tak jak mówi slawko_k, trzeba by sprawdzić ciągłość obwodu od pinu sygnałowego (tam gdzie jest biały kabelek we wtyczce z regla), a odpowiednią nóżką procesora.
Nie wiem, też jak kuki numeruje silniki ale np. na płytkach mojej produkcji silniki dla quada podpina się się do M1, M2, M3 i M5 (przez przypadek jakoś tak wyszło :P)
Awatar użytkownika
Marciniasty
Posty: 918
Rejestracja: piątek 18 mar 2011, 14:23
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Marciniasty »

A kalibracja gazu w reglach wykonana ? Spróbuj podłączyć wszystkie regle na raz do odbiornika i dokonać kalibracji gazu minimalnie wiekszej od minimum na drązku. Miałem taki przypadek że 3 regle działały od zera gazu a jeden potrzebował troszeczke więcej jako minimum żeby się zazbroić .
yacek
Posty: 35
Rejestracja: sobota 03 gru 2011, 13:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: yacek »

Zatem poszukałem schematu atmegi i zgodnie z opisem na płytce sprawdziłem czy M4 jest połączone z D3 ( punkty pomiaru zaznaczone na obrazku), no i przewodzi....

Obrazek

Jeszcze jedna rzecz, na początku mojej zabawy pobrałem arduino 1 , działał on strasznie powoli na moim komputerze i menu tools otwierało się strasznie długo. W pewnym momencie musiałem przypadkowo kliknąć burn bootloader bo nagle się to uruchomiło i dioda od przesyłania danych po usb świeciła, po kilku minutach kiedy cały czas swieciła postanowiłem że coś to za długo trwa i odłączyłem. Teraz korzystam z arduino 023. Nie wiem czy to jest istotne, ale wolałem napisać. Może coś jednak jest nie tak z softem...
yacek
Posty: 35
Rejestracja: sobota 03 gru 2011, 13:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: yacek »

Marciniasty-Kalibrowałem gaz zgodnie z instrukcją podłączając pojedynczo regle do odbiornika, wszystkie działają prawidłowo. Tutaj niezależnie który podepnę pod M4 to nie działa.
pit202

Post autor: pit202 »

a kuki nie miał jednej płytki z błędnym opisem ? sprawdzałeś na innych złączach ?
yacek
Posty: 35
Rejestracja: sobota 03 gru 2011, 13:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: yacek »

Podłączałem do innych złącz, nie pomogło.
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Podsumujmy:
1. regle skalibrowane bezpośrednio z odbiornika i każdy działa z silnikiem prawidłowo
2. elektrycznie złącze M4 z nóżką procesora jest połączone
3. wgrałeś soft 1.9 z ARDUINO 23
4. obojętnie który regiel podepniesz pod M4 to na tym złączu jest cisza

Jak zmierzyłeś napięcie na złączu - opisz to może
Podłącz tylko 1 regiel z wpiętymi wszystkimi 3ma przewodami w M4.
Może warto wziąć masę i 5V do regla z innego złącza i tylko sygnał z M4 - zobacz czy coś się zmieni.
yacek
Posty: 35
Rejestracja: sobota 03 gru 2011, 13:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: yacek »

Napięcie mierzyłem podłączając regiel do M3 i podłączając pakiet - w tym momencie na m1i m2 sygnałowych jest ponad 2v a na m4 nic. W tym momencie na złączu m4 na zasilaniu jest także 5 v- one są chyba połączone z m3. Sprawdzam normalnie miernikiem dotykając odpowiednich pinów (gnd + s albo gnd+5v) . Robiłem pomiar także na zasilaniu z USB- wynik ten sam.

Podłączenie jednego regla pod M4 nic nie zmienia- dalej nie działa.
Może warto wziąć masę i 5V do regla z innego złącza i tylko sygnał z M4 - zobacz czy coś się zmieni.
Hmm, nie bardzo wiem jak to miało by wyglądać.
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

yacek pisze:Napięcie mierzyłem podłączając regiel do M3 i podłączając pakiet - w tym momencie na m1i m2 sygnałowych jest ponad 2v a na m4 nic. W tym momencie na złączu m4 na zasilaniu jest także 5 v- one są chyba połączone z m3. Sprawdzam normalnie miernikiem dotykając odpowiednich pinów (gnd + s albo gnd+5v) . Robiłem pomiar także na zasilaniu z USB- wynik ten sam.

Podłączenie jednego regla pod M4 nic nie zmienia- dalej nie działa.
Może warto wziąć masę i 5V do regla z innego złącza i tylko sygnał z M4 - zobacz czy coś się zmieni.
Hmm, nie bardzo wiem jak to miało by wyglądać.
Jeśli na M4 masz +5V i GND to nie ma sensu kombinować - dobrze wyczułeś temat i podałeś informacje.

NIe wiem co można by jeszcze sensownego zrobić.
Podmiana softu na 1.8 czy nawet 1.7 przecież nie ma szansy nic dać.
Niby połączenie elektryczne jest (między nóżką procka i pinem), więc co jest nie tak? Nie mam pojęcia - sorry.
starszy
Posty: 151
Rejestracja: środa 09 lis 2011, 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: starszy »

Może masz płytkę z wgranym tricopterem? ;-)
starszy
yacek
Posty: 35
Rejestracja: sobota 03 gru 2011, 13:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: yacek »

Zmieniałem soft kilka razy, zaznaczając QuadX albo QuadP, więc chyba tricopter odpada.
W GUI wygląda teraz tak:

Obrazek
ODPOWIEDZ