Antena nadajnika video w kadlubie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Antena nadajnika video w kadlubie

Post autor: Marcin »

Dla mnie istotne, a dla wielu pewnienoczywiste pytanie : czy antena nadajnika video schowana pod owiewka modelu duzo traci i powinienem wypuscic ja na zewnatrz czy moze byc schowana bez wiekszego wplywu na zasieg?
ObrazekObrazek

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Antena nadajnika video w kadlubie

Post autor: Verid »

Nie robiłem porównania między taką a taką sytuacją tylko zawsze wypuszczałem wszelkie anteny na zewnątrz a to z kolei wynika z przynajmniej dwóch rzeczy:
-Kkacper wielokrotnie pisał że dotykanie anteny jakąkolwiek częścią konstrukcyjną latadła może ją rozstroić i przy każdym spotkaniu brałem po uszach za klejenie dipola 433 taśmą do ogona. Jak ci ta antenka w środku dotyka owiewki to piorun wie co się dzieje z jej strojeniem.
-nawet w przypadku 1,2GHz może nastąpić pogorszenie obrazu przy locie na bazę jeżeli Fresnel przejdzie przez konstrukcję (a nie daj Boże baterię) modelu a co tu mówić o 5,8GHz które przenikalność w porównaniu z 1,2GHz ma niższą.
Także jakby to dotyczyło mojego sprzętu to bym wypuścił antenę na zewnątrz.

Jak zwykle przy takich dywagacjach jest też pewne ALE. Widzę że nadajniczek dałeś niewąski - na jakie odległości zamierzasz latać? Bo jeżeli to ma być przynożny wałęsak do pałowania po krzakach to być może lepiej wyjdziesz na tym że poświęcisz nieco zasięgu ale zyskasz na ochronie antenki przed mechanicznymi urazami.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Antena nadajnika video w kadlubie

Post autor: Marcin »

Dzięki za zainteresowanie tematem.
Odpowiadając na pytanie - nie jestem (na razie) jakimś amatorem super dalekich lotów - FPV jest dla mnie na tę chwilę egzotycznym dodatkiem do latania modelami RC ale wciąga mnie powoli.
Opterrą latam w granicach 500m na tę chwilę, jednak pewnie chciałbym kiedyś spróbować dalej, ale to muszę się gdzieś wybrać, bo latanie na przedmieściach jest głupotą z moją wiedzą i umiejętnościami.
Link video wziąłem w ciemno bo zasugerowałem się marką DJI i tym, że mimo wszystko co się o nich mówi, sprzęt mają sprawdzony.
Do pałowania po krzakach po nowym roku jakąś 250tkę albo i coś mniejszego sobie sprawię - idą do mnie z Banggood gogle AOMEI Commander V1S więc już coś będzie konkretnego.
Jest opcja wypuszczenia anteny dołem kadłuba (jest tam dziura pod Gopro, która musiałbym lekko powiększyć) i wtedy 'grzybek' anteny wideo byłby otoczony pianką tylko po bokach (linia kadłuba licowała by się wtedy z obudową anteny) ale to oznacza szukanie innej anteny bo ta z zestawu DJI ma sztywny odcinek łączący koniczynkę (sprawdziłem co jest pod plastikową obudową) z gniazdem nadajnika video i po prostu fizycznie mi nie wejdzie pod kabinę modelu.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Antena nadajnika video w kadlubie

Post autor: Adrián »

Osobiście wyrzucił bym nadajnik fpv na koniec skrzydła i odbiornik rc na drugie, zachowując ŚC (na boki i oczywiście przód i tył wg specyfikacji modelu).
Jak bardzo się upierasz by mieć nadajnik fpv w środku (antena na zewnątrz), to chociaż wyrzuć odbiornik rc na skrzydło z antenami.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Antena nadajnika video w kadlubie

Post autor: Marcin »

Na jednym foto troche widac - odbiornik na samym dziobie.
Prawde mowiac nie chcialbym niszczyc skrzydel dlatego spodziewam sie, ze musze sie liczyc z pewnymi ograniczeniami. W ostatecznosci kabinke jakos wytne i wypuszcze "grzybka" na zewnatrz pionowo w gore.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
df2
Posty: 675
Rejestracja: poniedziałek 05 maja 2014, 21:11
Lokalizacja: Biała Podlasla

Re: Antena nadajnika video w kadlubie

Post autor: df2 »

A jaką temperaturę osiąga ten schowany nadajnik fpv?
Żeby przypadkiem nie przeszedł przez piankę, o ile wcześniej się nie przegrzeje i spali /wyłączy.
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Antena nadajnika video w kadlubie

Post autor: Marcin »

Z temperatura nie ma problemu - nadajnik ma wbudowany wentylator.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Antena nadajnika video w kadlubie

Post autor: Verid »

Na dół nie wyrzucaj bo antena dostanie po zadzie przy lądowaniu a koniczyna nadaje właśnie bokami a nie górą więc im boki mocniej zasłonięte tym gorzej dla anteny.
Na skrzydło też bym nadajnika nie wywalał bo avl58 to kawał kloca i ciężko będzie ci wyważyć samolot osiowo. Normalnie na skrzydło wędruje nadajnik pozbawiony ciężkiej alu obudowy i wentylatora i ma to sens przy lotach wielokilometrowych a nie sub-1km.

Zrób lot testowy. Jak będzie mocno śnieżyć to dłuższy przewód antenowy tak żeby koniczyna wystawała za kabinę i powinno być lepiej. Jak cię wciągną loty odległościowe to i tak rekomendowanym będzie przejście na 1,2GHz.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Marcin
Posty: 1061
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2010, 09:24
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Antena nadajnika video w kadlubie

Post autor: Marcin »

OK,
jak bedzie pogoda to polece. Na razie kiepsko - wieje i leje. Moze do nastepnego weekendu dojda gogle Aomway to i sam odbior sie polepszy o pelne diversity.
ODPOWIEDZ