co i gdzie kupować w kwestii zestawu TX/RX na 1.2 GHz

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

A jeden z długodystansowców z naszego forum lata na FOXie 800mW na odległości >20km...
Tak więc grunt to dobrze wymyślona instalacja w modelu oraz dopasowane anteny.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Post autor: Sparky »

Zgadzam się z kolega Rurkiem. Każdy przyrost mocy nadajnika video powoduje zwiększenie zakłóceń toru RC. Ponadto zwiększamy pobór mocy do nadajnika, a to oznacza że trzeba większy pakiet dać. Skacze nam waga modelu do góry, to pociąga za sobą większy pakiet do silnika. Lepiej iśc w doskonałośc toru przy małych mocach. Ja za jakieś 2 miesiące, albo juz na gwiazdkę zakupuję analizator widma Spectran HF-6060 V4, więc będę mógł kolegom z forum pomagać przy instalacjach oczywiście nieodpłatnie :roll:
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Albert Einstein
Qwer
Posty: 196
Rejestracja: sobota 06 kwie 2013, 21:14
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qwer »

Dokładnie, czynników wpływających na sukces jest wiele. :-)
Ja dzisiaj ku mojemu małemu zdziwieniu doleciałem na 1km na stokowym FrSky + Fox800 bez filtra (czyli tak samo daleko jak z 5.8 GHz - w obu przypadkach ograniczeniem był FrSky) a poleciałbym pewnie dalej. Antena nadajnika oddalona od odbiornika o 60 cm.

Leciałem dzisiaj na zrobionych przez siebie antenkach GP w nadajniku i odbiorniku a jak wcześniej próbowałem na zrobionej przez siebie inv-vee to FrSky miał problemy po 300 metrach. Albo antenka była źle zrobiona albo umieściłem ją zbyt blisko elektroniki.

Aktualnie moim problemem są zakłócenia video na niskiej wysokości (nawet gdy antenki się widzą). Na wysokościach rzędu 100 metrów na 1km obraz idealny a na kilku - kilkunastu metrach na odległości 300 metrów pojawiają się czasem zakłócenia, kolory potrafią szaleć. Po zmianie z bacików na 2 x GP jest lepiej ale jeszcze trochę brakuje do ideału. Ktoś ma jakiś pomysł co może być przyczyną? Odbiornik umieszczony na statywie ok 140 cm nad ziemią.
Trochę nie na temat ale się rozpędziłem :oops:
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Post autor: Sparky »

Qwer pisze:a na kilku - kilkunastu metrach na odległości 300 metrów pojawiają się czasem zakłócenia, kolory potrafią szaleć.
No to muszę zmartwić bo może nie być lepiej. Kolega łapie sygnał z odbić od gruntu, dlatego tak sygnał szaleje. Fale się nakładają odbite na sygnał bezpośredni. Rozwiązaniem może być diversity w odbiorniku i anteny kierunkowe. Przy wyższych częstotliwościach ten efekt powinien być mniejszy.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Albert Einstein
Qwer
Posty: 196
Rejestracja: sobota 06 kwie 2013, 21:14
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Qwer »

No właśnie planuje dodanie patcha do zestawu. A czy zastosowanie polaryzacji kołowej (koniczyn) coś zmienia jeżeli chodzi o odbicia (pytam tu o same odbicia a nie o wpływ polaryzacji :-P )? Domyślam się, że nie ale wole się zapytać :-)

A co do częstotliwości to faktycznie na 5.8 pojęcie odbić nie istniało (przynajmniej na koniczynkach).
klocolus
Posty: 1364
Rejestracja: wtorek 30 lis 2010, 23:33
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: klocolus »

Sparky pisze: Każdy przyrost mocy nadajnika video powoduje zwiększenie zakłóceń toru RC
Niekoniecznie, dobrze skonstruowany tor rc wraz z dobrą instalacją nie zostanie zakłócony przez dobry nadajnik video (nadający na odpowiednim paśmie a nie siejący po wszystkim).
Rurek pisze:A jeden z długodystansowców z naszego forum lata na FOXie 800mW na odległości >20km...
Tak więc grunt to dobrze wymyślona instalacja w modelu oraz dopasowane anteny.
Fox 800 to bardzo dobry nadajnik do spokojnego latania w otwartym terenie. Odległości rzędu 50km mu nie straszne. Jednak podczas latania szybko i nisko wersja 1500mW spisuje się znacznie lepiej - wtedy dodatkowa moc się przydaje. Zestrojenie anten nie jest aż takie ważne, ważniejsze jest poprawne wykonanie całości instalacji video (szczególnie zasilanie vtx + baza na ziemi + poprawnie wykonane anteny) :-)
Qwer pisze: A czy zastosowanie polaryzacji kołowej (koniczyn) coś zmienia jeżeli chodzi o odbicia (pytam tu o same odbicia a nie o wpływ polaryzacji :-P )? Domyślam się, że nie ale wole się zapytać :-)
Zasadniczo jest to podstawowy cel stosowania polaryzacji kołowej - redukcja odbić. O ile na 1.3ghz nie są one takie straszne ale na wyższych pasmach już naprawdę potrafią przykryc cały obraz.
Każdy ma swoje 6 minut :-)
Awatar użytkownika
Sparky
Posty: 252
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 18:33
Lokalizacja: Michałowice

Post autor: Sparky »

klocolus pisze: O ile na 1.3ghz nie są one takie straszne ale na wyższych pasmach już naprawdę potrafią przykryc cały obraz.
A ja myślałem że sygnał o wysokiej częstotliwości jest lepiej pochłaniany przez wszelkiego rodzaju przeszkody. To sygnał o niskich częstotliwościach odbija się wielokrotnie od warstw atmosfery i od ziemi. Mikrofale przenikają, ulegają pochłonięciu, ulegają w mniejszym stopniu odbiciom. Ale mogę się mylić.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Albert Einstein
Bober
Posty: 30
Rejestracja: niedziela 10 lis 2013, 19:53
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Post autor: Bober »

Nadaje się ten filtr i teantenki ???
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: volender »

Hmm... używając kończynek/skew-plannar do Video, i do Tx-rx też, tylko o przeciwnej polaryzacji, imo nie byłoby potrzeby używania filtra :) A złącza na filtrze zawsze trochę strat w sygnale dadzą.
Może ktoś mądrzejszy w w.cz. potwierdzić? ;)

Same antenki z linku chyba spoko, chociaż ostatnio widziałem, że u nas na forum w dziale handlowym ktoś oferował się z antenkami dobrze strojonymi pod konkretną częstotliwość, za nie wiele więcej od 6$ :)
DESPERADO
Posty: 152
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DESPERADO »

Już zdążyłem się dowiedzieć że najlepszy odbiornikiem do 1.2GHz jest odbiornik z Lawmate, ale jak to jest z nadajnikiem?
Kiedy, gdzieś na forum spotkałem się z opiniami że nadajnik Lawmate 500mW jest najlepszą możliwością, tu znów piszecie że Fox jest bardzo dobry, więc jak to się ma do siebie ?
Jest jeszcze też teraz Lawmate 1000mW...
"nie jest ważne jak i czym latasz - ważne ze chcesz latać..."
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

To i to jest dobre.
Fox 800 ma realne 500mw mocy
Lawmate 500mw ma realne 500mw.
Uka
Posty: 339
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 19:57
Lokalizacja: Otwock

Post autor: Uka »

Siema,
Przeglądam temat i szukam jakiegoś linka video dla siebie. Aktualnie rozważam zakup czegoś takiego:
http://www.banggood.com/FPV-5_8G-8CH-20 ... 73202.html
Lub
http://www.banggood.com/FPV-5_8G-8CH-20 ... 73203.html
i takiego
http://www.banggood.com/FPV-5_8G-400mW- ... 73439.html

Myślicie, że to dobry wybór na 5.8? Co mi potrzeba, to zasięg do około 2km na nie koniecznie dużej wysokości.
Drone them all...
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Będzie OK. Tylko odbiornik weź srebrny. Gdzieś ktos na forum testował że ma lepszą czułość. No i gniazda video są po drugiej stronie (nie przy antenie).

Zapakuj jeszcze koniczynki:
http://www.banggood.com/Boscam-CL-58-5_ ... 12379.html
Ostatnio zmieniony czwartek 13 lut 2014, 13:37 przez shaggee, łącznie zmieniany 1 raz.
Uka
Posty: 339
Rejestracja: niedziela 17 lis 2013, 19:57
Lokalizacja: Otwock

Post autor: Uka »

Fajnie dzięki. Sugerując się ceną to wziąłbym czarny jako lepszy bo droższy ;)
Drone them all...
DESPERADO
Posty: 152
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 23:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: DESPERADO »

shaggee pisze:To i to jest dobre.
Fox 800 ma realne 500mw mocy
Lawmate 500mw ma realne 500mw.
shaggee dziękuję za pomoc przy wyborze, komplet LawMate 1.2GHz (500mW) zakupiony.



Od razu chciałbym poruszyć jeszcze dwie sprawy które na pewno pomogą innym osobom które zaczynają z 1.2GHz.
Poradę co do kanału oraz najlepszego zestawu anten.

Gdzie na forum czytałem że najlepsza częstotliwość/kanał to ta najwyższa...?
Proszę o potwierdzenie bo nie mogę znaleźć tego wątku...

Co do anten to ostatnio pojawia się dużo wypowiedzi że najlepszym zestawem jest BiQuad i Inverted Vee?
"nie jest ważne jak i czym latasz - ważne ze chcesz latać..."
ODPOWIEDZ