Twincopter Scorpion

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Trochę zmienię początkową koncepcję Dawida, zrobię trochę po swojemu :lol:
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
winio
Posty: 188
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: winio »

a czemu dwa rozne silniki toto ma?
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Jak to dwa rożne ? Na jakiej podstawie to wywnioskowałeś ?
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
winio
Posty: 188
Rejestracja: wtorek 02 lis 2010, 09:20
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: winio »

troche na fotce tak wygladaja ale po uwaznym popatrzeniu widze ze nie
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Silniki i tak będą inne. Już mam TurboJet 2826/18 .
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

No, dzisiaj trochę zrobiłem przy Twincopterze. Tak jak mówiłem zmieniłem trochę koncepcję Dawida, na początek skróciłem rurki i na nich zamocowałem profil kwadratowy 12x12mm.
Obrazek
Po nasunięciu profilu nawierciłem rurkę i profil w celu zabezpieczenia przed rozsunięciem. Śrubka została wkręcona na klej.
Obrazek
Zamocowałem też silniki i przedłużyłem ich kable
Obrazek
Copter dostał też podwozie od 450 i na obecną chwilę prezentuje się tak:
Obrazek
Jutro dorobię dźwignie do których będę mógł zamocować snap, poprzednie rozwiązanie dawało bardzo małą możliwość ruchu.
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Widzę że będzie to monolog, no trudno.
Dzisiaj zabrałem się za zrobienie dźwigienek, wygląda to mniejwięcej tak:
Obrazek
Dźwigienka będzie odkręcona i ładnie opiłowana, żeby miała "ręce i nogi".
Mocowanie serwa wymyśliłem w następujący sposób:
Obrazek
Wypiłowałem kanalik na grubość laminatu (1,5mm), następnie go dociąłem i wkleiłem przy pomocy CA. Całość została oszlifowana. Serwo będzie zamontowane na klej + opaska zaciskowa jako zabezpieczenie. Innego w miarę sensownego mocowania nie udało mi się wymyśleć. Całość będzie wyglądała mniej więcej tak:
Obrazek
Czekam jeszcze za snapami kulowymi bo udało mi się popsuć kulkę :shock: oraz za piastami do śmigieł. Mam nadzieję na początku tygodnia ulotnić maszynę :wink:
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

Profile zmieniłeś na kwadratowe aby silniki się nie machały? Dobry sposób mocnowania serw. Też tak robię kiedy jest potrzeba :P Gdyby chciało się wysuwać to można dać kawałek dętki pomiędzy serwo a ramę. Dobrze wykonane całe przeniesienie napędu z serwa na ramię. Ciekawe jakich wychyleń wymaga ta maszyna.
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Profile wymieniłem na kwadratowe żeby łatwiej było mi do nich cokolwiek zamocować. :lol: Serwo będzie przyklejone punktowo więc nie powinno nawet drgnąć. Na razie na ramieniu jest tylko luz z serwa, bardzo niewielki więc jest szansa że całość będzie ładnie pracowała. Wychylenia mogę zmieniać w bardzo szerokim zakresie, więc nie powinno być problemów.
pozdrawiam
Marcin
icedudi
Posty: 86
Rejestracja: niedziela 24 kwie 2011, 08:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: icedudi »

Trzymam kciuki za projekt, od dawna chciałem taki zbudować.

Zastanawiam się czy nie będzie problemu z wyważeniem modelu.
Pozdrawiam, Maniek
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Pakiet pójdzie idealnie od ramiona, w poprzek.
pozdrawiam
Marcin
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Fajnie że popychasz projekt do przodu. Masz już jakiś pomysł na pozbycie się efektu wahadła w locie?
Ten wredny...
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Z czasem copter dostanie kadłub, trochę się rozsunie masy po kadłubie i ten efekt powinien się zmniejszyć.
pozdrawiam
Marcin
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

meteor pisze:Widzę że będzie to monolog, no trudno.
Frustrujące, co?


Pewnie z uwagi na doświadczenie (a w zasadzie jego brak) jestem ostatnią osobą, na tym forum, która powinna zabierać głos w tym wątku i coś Ci doradzać... ale co tam ;-)

Chciałem poruszyć kwestię serw. Te Twoje są po pierwsze analogowe, a po drugie bardzo wolne. Jeżeli dobrze czytam projekt, to serwa nie będę odpowiadały tylko i wyłącznie za sterowanie kierunkiem lotu coptera, ale także będą brały aktywny i istotny udział w stabilizacji sprzęta - zgadza się?

Jeżeli tak (bo jeżeli nie, to pewnie nie ma tematu), to raczej szedł bym w stronę serw jakie używa się na ogony do helików (ostatecznie takie jak na tarczę przy systemach FBL). Cyfrowe (a więc bardziej precyzyjne) i szybkie. Trudno mi ocenić siły, jakie będą potrzebne do skutecznego sterowania osiami. Zakładałbym, że coś, co pociągnie ogon w 450ce, albo lepiej w 500ce zdałoby tu egzamin, choć to tylko moje przypuszczenia niepoparte żadną głębszą analizą.

Najlepsze serwa mają szybkość na poziomie 0,03s, ale powszechnie stosuje się serwa o szybkości 0,06-0,08s przy 6V. Ostatnio modne są serwa HV. Klasą samą w sobie jest MKS 95i (http://helidirect.com/mks-ds95i-tail-ro ... 23315.hdx?). 21g masy, a 2,4kg siły i mniej niż 0,04s. Tylko ta cena...

Do Twojego projektu wydaje mi się, że idealnie pasowałby InoLab HGD 261HB. Markowe, dobrej jakości, względnie tanie (ok. 100PLN), szybkie (0,06s) i dość silne (3kg), a przy tym małe i lekkie (20g). No i na dodatek można je kupić w naszym ulubionym sklepie: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=10522

Po taniości to np. Corona 919MG, ale nie wiem czy nie będą za słabe.

Takie moje dwa grosze ;-)
Awatar użytkownika
meteor
Posty: 2241
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: meteor »

Biorąc pod uwagę to FC które będzie się tutaj znajdowało to prędkość serw nie będzie odgrywała jakiejś dużej roli :lol: To serwo ma 0.10sec/60 stopni, tutaj wychylenie będzie może 15, uważam więc że wystarczy.
pozdrawiam
Marcin
ODPOWIEDZ