Xiaomi Yi - Ustawienie ostrości -> Instrukcja

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Xiaomi Yi - Ustawienie ostrości -> Instrukcja

Post autor: matulekpl »

Instrukcja poprawienia/modyfikacji ostrości w kamerce Xiaomi Yi.
  1. Pobieramy obrazek z kątomierzem (link) i drukujemy go w rozmiarze około 5cm szerokości
    Obrazek
  2. Rozbieramy Xiaomi Yi (trzeba ściągnąć przednią część obudowy. odchodzi paznokciami)

  3. Usuwamy klej mocujący obiektyw do kamery.
    Obrazek

  4. Umieszczamy wycięty i wydrukowany kątomierz tak jak na zdjęciu. nie musi być super równo. Ważne aby się nie przemieszczał podczas testów.
    Obrazek
  5. Przyklejamy kątomierz taśmą klejącą, aby się nie przemieszczał, ale umożliwiał obracanie obiektywem.

  6. Teraz należy sobie zaznaczyć na samym obiektywie tzw. punkt odniesienia.
    Ja nie musiałem tego robić, bo akurat w rejonie prób znajduje się u mnie nacięcie na obiektywie więc ono jest moim punktem odniesienia.

  7. Pobieramy skrypt ustawiający najlepsze parametry do wykonywania prób ostrości tak aby każde zdjęcie było o identycznych parametrach. (link) Link z grupy Xiaomi Yi Polska z FB
    Plik ze skryptem wrzucamy do głównego katalogu karty SD. Poprawne odpalenie skryptu potwierdzone jest długim sygnałem dźwiękowym podczas uruchamiania kamerki.

  8. Wymieramy odpowiednie miejsce do robienia zdjęć. Unieruchamiamy kamerkę i wykonujemy fotki dla każdego ustawienia obiektywu względem kątomierza.
    Ja u siebie wykonałem fotki dla kątów od 50 do 120.
    Oto wyniki moich prób:
    Obrazek

    Obrazek

    Obrazek

    Obrazek

    po wyeliminowaniu najsłabszych ujęć te co zostały powiększyłem jeszcze o 200%:

    Obrazek

    Obrazek

    Obrazek

    według mnie najlepsze to 75 lub 80. Sam nie wiem:) Jak Wy to widzicie? pewnie ustawię obiektyw między 75 i 80:)


  9. Na koniec odklejamy kątomierz i przyklejamy obiektyw na ciepły klej w tej pozycji, w której zrobił najlepsze zdjęcie.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
alkatras13
Posty: 111
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 23:49

Re: Xiaomi Yi - Ustawienie ostrości -> Instrukcja

Post autor: alkatras13 »

polecam ustawienie ostrosci według tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=LC6YL79Kp0E , jest i szablon do pobrania..
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 65
Rejestracja: piątek 15 sty 2016, 11:19

Re: Xiaomi Yi - Ustawienie ostrości -> Instrukcja

Post autor: Valdi »

Sposob fajny tylko wybrales zly obiekt.
Najlepiej jakis napis lub np. Numer rejestracyny samochodu.
Kilka zdjec ze zmienna ostroscia i porownanie.
Na tych za bardzo nic nie widac.

Wysłane z mojego SHIELD Tablet przy użyciu Tapatalka
Valdi

Syma X8, TBS Discovery, QX90, Racer by Jackuzy / NAZA Lite/ FPV Boscam/Vuzix/Xiaomi YI/Misio-OSD
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Xiaomi Yi - Ustawienie ostrości -> Instrukcja

Post autor: matulekpl »

ja wiem czy nie widać;) oceniam na podstawie zarysów budynku.

EDIT - scalenie
alkatras13 pisze:polecam ustawienie ostrosci według tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=LC6YL79Kp0E , jest i szablon do pobrania..
to jest kiepski sposób. Robiłem według niego i nie wychodzi na 100% ok. Do FPV nie potrzeba super jakości więc i sposób nie jest dokładny.
Musiałbyś mieć telewizor z super jakością obrazu i super kabel HDMI do tego. Robiłem na Sony Bravia ale i tak lekko było nie tak jak trzeba.


edycja: Pamiętajcie, że na tych moich zdjęciach widać już duże powiększenia fotek, dla tego wydają się kijowe.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
alkatras13
Posty: 111
Rejestracja: niedziela 07 cze 2015, 23:49

Re: Xiaomi Yi - Ustawienie ostrości -> Instrukcja

Post autor: alkatras13 »

Szczerze robilem to na szybko w nocy bo chcialem rano polatac, i nie szablonem z kartki a z monitora i podglądem na tel.. Efetk wyszedl dobry ;)
A nawet bardzo dobry jak na kamerke za 260zl
delfi7
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 15 mar 2016, 15:46
Lokalizacja: KR

Re: Xiaomi Yi - Ustawienie ostrości -> Instrukcja

Post autor: delfi7 »

Sposób z telewizorem jest lepszy. Regulujesz ostrość obrazu w sposób ciągły a nie skokowy jak przy pomocy szablonu.
A w Xiaomi Yi zmiana ostrości występuje już przy minimalnym ruchu obiektywu.
Sam regulowałem patrząc na obrazek z drobną fakturą powieszony na ścianie i wyszło bardzo ok.
Wystarczy odległość od obiektu miedzy 2-3m ( regulujemy tzw hyperfokalną głębię ostrości).
W twoich przykladach bezdyskusyjnie najlepsza jest 75-tka (mam wyrobione oko bo pracuje na co dzień z obrazami).
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Xiaomi Yi - Ustawienie ostrości -> Instrukcja

Post autor: matulekpl »

delfi7 pisze:Sposób z telewizorem jest lepszy. Regulujesz ostrość obrazu w sposób ciągły a nie skokowy jak przy pomocy szablonu.
A w Xiaomi Yi zmiana ostrości występuje już przy minimalnym ruchu obiektywu.
Sam regulowałem patrząc na obrazek z drobną fakturą powieszony na ścianie i wyszło bardzo ok.
Wystarczy odległość od obiektu miedzy 2-3m ( regulujemy tzw hyperfokalną głębię ostrości).
W twoich przykladach bezdyskusyjnie najlepsza jest 75-tka (mam wyrobione oko bo pracuje na co dzień z obrazami).
Nie powiedziałbym, że jest lepszy, bo nie masz szansy sprawdzić powiększenia więc tylko w normalnym rozmiarze dopasowujesz ostrość.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
pablo80
Posty: 201
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 11:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Xiaomi Yi - Ustawienie ostrości -> Instrukcja

Post autor: pablo80 »

Taka mała podpowiedź: jak będziecie ostrzyć swoje kamerki zwracajcie uwagę na ostrość całego kadru a nie tylko wybranego fragmentu. Może się okazać, że wyostrzycie środek kadru, przykleicie hot glutem obiektyw a później na filmach środek owszem będzie ostry ale prawa lub lewa strona kadru już niekoniecznie (ja tak miałem). Wynika to chyba z tego, że w niektórych kamerkach xiaomi obiektyw nie jest zamontowany idealnie prosto nad matrycą.
ODPOWIEDZ