X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

czyli to co w kopterach a nie jest związane bezpośrednio z FC

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: darek »

podczas testowania mniejszych modeli zauważyłem, że moje założenia o doskonałości śmigieł oraz sztywności rurek są nieco na wyrost
rurki 15, 16 mm jakoś zaczynają drgać przy śmigłach większych od 15 cali
zrobiłem wszystko by wyważyć śmigła 17 cali włącznie z testami dynamicznymi I pomiarem drgań I mimo, że śmigła 17 cali wytwarzały mniej drgań (bardzo małe naprawdę) i drgania te były mniejsze od drgań na śmigłach 15 cali to po zamontowaniu na koptera kopter miał wciąż dość duże drgania

według mnie problem z jakim się spotkałem dotyczy nie tyle drgań bocznych śmigieł ale samyc śmigieł, wielkości łopat itp, oficjalnie więc na mniejsze modele będę mocował śmigła 15 cali, takie śmigła mają zbliżone zużycie prądu ale ogólny mniejszy ciąg o około 200 gram, zdecydowałem zmienić śmigła na moim składanym kopterze na 15 cali http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=39&t=30790 jednocześnie zmieniając motory na mniejsze Sunnysky 3508, które do tego modelu powinny pasować jak ulał

problem śmigieł 17 cali jednak pozostał a ja mam doskonałe motory dualsky 5010 i 5015, aby więc zaradzić coś powyższym spostrzeżeniom i wciąż uzyskać oczekiwany efekt (śmigła 17 cali są jednak doskonale wydajne) zdecydowałem się zbudować nowy model

tym razem jednak zreorganizowałem i zmieniłem swoje podstawowe założenia i wyszło co na fotkach a opis poniżej:
- 5 stopni pochyklenie ramion
- 7,5 stopni pochyklenie nóg
- kontroler lotu mocowany wewnątrz między płytami centralnymi (jak Pixhawk wchodzi to wszystko inne też)
- rurki 20mm - one otwierają drogę do zamocowania ESC 4-6s a nie jak mniejsze modele tylko 4s
- bateria mocowana od gory (możliwość 2 baterii)
- rozwojowy rozstaw rurek do gimbala zaczynając od 60mm a kończąc na ponad 120mm

powyższa specyfikacja daje dość duże możliwości konfuguracyjne, rurki zostały przystosowane do śmigieł 17 cali +, czyli bez problem wejdą jeszcze śmigła 18 cali, ESC chowane w rurkach 30A 4-6s daje możliwość testów dość dużej ilości motorów i śmigieł na różnych bateriach a zmienny rozstaw rurek gimbala powinien umożliwić montaż gimbala z aparatem do 1,5kg

kopter został poszerzony dając nogom szeroki rozstaw a prosta płytka energetyczna mocowana jest od dołu w taki sposób, że jest do niej doskonały dostęp do wielokrotnego lutowania, dodatkowo płytka/FC Pixhawk zostały tak zaprojektowane, że niezmiernie upierdliwy moduł energetyczny mieści się bezpośrednio na płytce

najpierw robię testy na śmigłach 17 cali z różnymi bateriami i śmigłami (w zanadrzu mam 2 x 17 cali) a potem może z dotnę dłuższe rurki do większych śmigieł, chwilowo jednak spróbuję z konfiguracji koptera wycisnąć tyle by móc latać z moim gimbalem polatucha (1200 gram z aparatem), zobaczymy, czy się uda bo to wciąż tylko 4 motorki

jak widać na fotkach skompresowałem wage do 657 gram, nie jest to mistrzostwo świata, ok, ale kopter ma składane nogi i raczej grube rurki 20mm no i kątowe ramiona, to zaledwie 100 gram więcej niż moje konstrukcje na rurkach 15 mm

no i fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: pilot »

Mam wrażenie, że to kolejna reklama tych super, hiper fantastycznych ram. Kawał tekstu o śmigłach, a później foto gołej ramki i opis jej zalet.
Jeśli jestem w błędzie to przepraszam.
Pozdrawiam
Krzysiek
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: michal_e »

eee, tym razem to już na pewno zobaczymy film z NEX'a na gimbalu pod tym kopterem ( do filmowania?) ;-)
Michał
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: darek »

Mam wrażenie, że to kolejna reklama tych super, hiper fantastycznych ram. Kawał tekstu o śmigłach, a później foto gołej ramki i opis jej zalet.
Jeśli jestem w błędzie to przepraszam.
przestało mi zależeć na reklamach
polski klient ma w d... wszystko a jedyna najważniejsza wartość to cena, więc polski klient kupuje tarota, potem przerabia co najwyżej, narzeka ale I tak nie ma zamiaru nic zrobić
oczywiście polski klient jeszcze dużo buduje, żeby było taniej robi to wiertarką i piłką ręczną

ja lubię budować I wyciągam wnioski z obserwacji, w kopterze niby są 4 rurki I 2 płytki ale jest bardzo ale to bardzo dużo różnych szczególików, które mogą uczynić daną konstrukcję lekką I wygodną

jakkolwiek bardzo lubię produkty Tarota to ich ram nie uważam za przemyślane
a ta rama to kolejny pomysł na uczynienie latania bardziej wygodnym

patrząc na ramę widzisz chyba tylko ramę a nie to, jak to by było gdybyś miał ją składać czy nią latać, jak zerkniesz na to od tej strony to może zobaczysz różnicę
nawiasem wytworzenie elementów zajęło mi prawie 2 dni a projektowanie kilka dni, I ani jedno ani drugie nie ma nic wspólnego z tym co robią inni

na tym forum dzielę się moimi sposrzeżeniami, troche więcej buduję i nieco więcej testuję od innych i dzielę się tą wiedzą - to dlatego zrobiłem dość długi wywód o śmigłach a ty weź to pod uwagę lub nie

Michał, nie wiem, mam nadzieję, że wreszcie tak, rurki 20mm oraz ESC do 6s daje dodatkowe możliwości, jednak rama nie została zaprojektowana pod X8, motory zamocować się da, ale nie da się złożyć nóg, przy motorach skierowanych w dół nogi muszą być o kilka centymetrów niżej a to sprawia duży problem
ale może w końcu zamocuję motory 7010 lub użyję motory 5015 w wyższym kv I otrzymam odpowiedni ciąg, krótszy lot niż zwykle ale jednak będzie co potestować
więc tak, mam nadzieję, że tym razem w końcu mój gimbal z nexem pójdzie w górę
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: Eman81krk »

Darku co to za mocowania które podnoszą te kilka stopni ramiona? Szukam takich w rozmiarze fi 16 :)
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: darek »

to moje własne mocowania rur, mają 7 stopni
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: Eman81krk »

Robisz takie pod rurki 16mm ? byłbym zainteresowany kompletem do quada :)
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: darek »

robię
ale nie oferuję ich ze względu na dość skomplikowany I czasochłonny process wykonywania, poza tym wykorzystuję bardzo drogi materiał, ludzie idą w kierunku ceny a nie jakości
Awatar użytkownika
daras1962
Posty: 149
Rejestracja: piątek 15 maja 2015, 13:14
Lokalizacja: Swarzędz

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: daras1962 »

darek pisze:poza tym wykorzystuję bardzo drogi materia
Co to za materiał, oczywiście jeśli to nie tajemnica?
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: darek »

poliamid, jego nazwa to PA66GF30 - jest to poliamd z domieszką 30% włókna szklanego, dzięki czemu jest niezmiernie sztywny I twardy I zachowuje się troche jak metal (oczywiście bez przesady)
Awatar użytkownika
daras1962
Posty: 149
Rejestracja: piątek 15 maja 2015, 13:14
Lokalizacja: Swarzędz

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: daras1962 »

Fakt że jest bardziej sztywny niż PA66 jednak myślę że do tych uchwytów w zupełności wystarczy zwykły PA66. Oczywiście jest to moje misianie bo żadnych testów nie robiłem. Nie mogę też nigdzie znaleźć ceny za ten materiał. Rzeczywiście jest tak duża różnica między tymi materiałami?
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: Eman81krk »

Jaki by drogi nie był to cene za taki uchwyt chyba podać możesz ? a nóż widelec ktoś będzie taki chciał :]
darek
Posty: 324
Rejestracja: środa 14 lis 2012, 09:38
Lokalizacja: Góra Kalwaria

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: darek »

ja po prostu nie wiem
zrobienie kompletu 8 zacisków do 4 rurek zajęło by około 1,5 godziny
dalej jest to dyskusyjne za ile chciałbym sprzedać swój czas

dlatego masowa produkcja zawsze jest tańsza, taniej I prościej jest kupić coś w chinach
nawiasem, o ile pamiętam, jesteś mi coś winien
Awatar użytkownika
michal_cz
Posty: 278
Rejestracja: niedziela 23 wrz 2012, 07:14
Lokalizacja: Gdańsk

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: michal_cz »

Problem z drganiami przy śmigłach 17 calowych może być taki, że wolniej kręcąc się wpadają w częstotliwość rezonansową ramion w okolicach zawisu. Miałem tak z jedną maszyną.
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: X4, ramiona 20mm, waga 657 gram

Post autor: Eman81krk »

Śmigła cały czas leżą i czekają aż się zbiorę i wyślę za każdym razem coś wypada :( wiem głupia sprawa ale mam i odeślę :)

Co do uchwytów to skoro masz już zaprojektowane to czemu nie wystawić w twoim sklepie jako gotowy produkt ?

Szukałem u skośnych ale oprócz Tarota na rurkę 25mm nie ma nic ciekawego.

Ps: może masz opracowany system mocowań kątowych składanych ? :)
ODPOWIEDZ