Antenka typu Skew-Planar o polaryzacja kolowej.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Mikun - moza ja czegos nie wiem ale wszystkie gogle z wbudowanym odbiornikiem ktore mialem w reku byly kompatybilne z Immersion, nie z Foxtechiem. Inne czestotliwosci kanalow. Innych nie widzialem - ale i niespecjalnie szukalem. Zapytaj Kostka, on mial jakies numery z nadajnikiem Foxtecha i cos z tym zrobil pozytywnego
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
kostek
Posty: 374
Rejestracja: niedziela 16 maja 2010, 20:20
Lokalizacja: Kutno

Post autor: kostek »

Zapytaj Kostka, on mial jakies numery z nadajnikiem Foxtecha i cos z tym zrobil pozytywnego
Uuuuu , skleroza :lol: prawie taka jak moja.
Nie miał , bo nie miał , nie zrobił bo nie miał .Chciał mieć do testów , ale przestał bo mu Leszek napisał ze kanału się nie zgadzają.
Czy ktoś to rozumie ?
Kazimierz
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Leszku jeśli jest tak jak piszesz to foxtech by się trochę skompromitował (gogle foxtecha) że nie współpracują z ich nadajnikami :-) ale wszystko jest możliwe. Może zbierałem obraz ale odbiornik nie był wstrojony w częstotliwość nadajnika... sprawdzę kanały i ich częstotliwości na foxtechu (nadajnika) i porównam z tym co dałem w moim opisie gogli http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1741&highlight=flytech

Pasmo 5.8GHz
CH1: 5705 CH2:5685
CH3:5665 CH4:5645
CH5:5885 CH6:5905
CH7:5925 CH8:5945
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Kostek - zawsze mowilem ze skleroze mam. Piwem ja zwalczam ;-)
Mikun - przeoczylem ze gogle Foxtecha, zwracam honor. Kanaly sie zgadzaja. Ale . . . . z Chinczykami nigdy nic nie wiadomo. Przed chwila, z ciekawosci, zmierzylem chinska antenke panelowa. 2.4GHz / 7dBi. SWR 1:3 :shock: I co Panowie na to? Zblizanie reki zmniejsza SWR ale nawet przy wzieciu w dwie rece SWR nie zaczyna rosnac. Czyli . . . .
No to bierz sie za produkcje koniczynek i helika :mrgreen:
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
kostek
Posty: 374
Rejestracja: niedziela 16 maja 2010, 20:20
Lokalizacja: Kutno

Post autor: kostek »

Przed chwila, z ciekawosci, zmierzylem chinska antenke panelowa. 2.4GHz / 7dBi. SWR 1:3
Ja też , Tłumienie odbicia na poziomie 10dB , licho.Mimo to zobacz

Obrazek

Niebieski - panel na pionowo stojącym nadajniku ,polaryzacja pionowa
Czarny- panel nadajnik na boku ,polaryzacja pozioma
zielony- bacik na którym poleciałem 4,2 kilometra , polaryzacja pionowo
Myślę że na prawie nie przerabianej futabie z panelową anteną polecę 8 kilometrów.
Nadajnik od analizatora 1,5m ,mnóstwo żelastwa w okolicy.
Kazimierz
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Kazimierz - nie sadze ze spodziewales sie dobrego tlumienia odbic. 10dB dla polaryzacji liniowej to zadziwiajaco dobrze. Zazdroszcze dostepu do przyzwoitego sprzetu. W tej chcili walcze ze sprzegaczami SMD. 2 w szereg, jeden w przod, drugi w tyl, procesor liczy co trzeba (na razie z glowica do 30MHz bo latwo ustawic) na stole/oscyloskopie/kalkulatorze dziala - zobaczymy co z tego wyjdzie. Na razie druk sp......... i mnie cholera ciska. Ide po whiskacza.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
kostek
Posty: 374
Rejestracja: niedziela 16 maja 2010, 20:20
Lokalizacja: Kutno

Post autor: kostek »

Leszku to nie jest wykres SWR .To jest sygnał z mojej futaby mierzonej analizatorem.Panelik jest 10dB lepszy od bacika.To za dużo , pewnie wpływ otoczenia, ale 6-7 będzie.
Kazimierz
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Rozumiem co mowisz, byc moze cosik mi sie pop...... z sygnalem odbitym.
Oczywiscie obrazek z SWR nie mic wspolnego.
Chyba bede sie upieral co do anten CP - jezeli mam ponad 2 razy wiekszy zasieg z koniczynkami niz z fabrycznymi bacikami - nie jestem pewien czy pakowalbym sie w anteny kierunkowe w RC. Troche to ryzykowne.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
woyu
Posty: 385
Rejestracja: sobota 18 cze 2011, 11:56
Lokalizacja: Kaszëbë

Post autor: woyu »

dołączę sie do tematu z moim pytaniem. W tej chwili mam na skrzydle zamontowaną antenkę iverted vee (1280MHz) a w "bazie" Biquada. Co do zasięgu kiedy anteny na siebie "patrzą" nie mam zastrzeżeń - nie miałem odwagi jeszcze lecieć dalej jak 1200m, ale video na tym dystansie było ok. Problem pojawił sie ostatnio w miejscu którym latam muszę często okrążać bazę i bez poruszania anteną tracę wizję. Oryginalny bacik od Foxa mi zaginął i chciałbym wykonać jakąś antenkę do polatania tak do ok. 1km ale bez konieczności "celowania w model. Czy jeśli wykonam antenkę Skew-Planar z pierwszego postu i umieszczę ją pionowo w odbiorniku spełni ona moje oczekiwania? a może trzeba w modelu wymienić vee na "trójlistną koniczynkę". Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Dodam że nie mam w tej chwili budżetu na instalacje typu diversity :(
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Woyu - z taki zestawem to Ty mozesz runde wokol wojewodztwa zrobic. No prawie. :mrgreen:
Jezeli masz odbicia - zrob koniczynki, jezeli nie - ground plane jest latwe do zrobienia i masz spokoj. Tylko z modelem nad antena stracisz obraz.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Antenki już "wystrugane" , na zdjęciu ta na goglach wygląda jakby była niższa bardziej przyglebiona ale są takie same szczególnie zwracałem na to uwagę. Jak tylko pogoda pozwoli sprawdzę czy jest więcej niż 80m :-) Dziękuję Leszku za pomoc.

Obrazek
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Ma sens połączenie vee w nadajniku video oraz koniczynka albo skew plenar w odbiorniku? Póki co chcę mieć polaryzację kołową, a do quada kwiatek na 1.2 nie wlezie...

Czy już lepiej będzie vee + bacik w odbiorniku? Biquada póki co nie chcę ;)

Usztywnianie kabla koncetrycznego za pomocą rurek termo pogorszy coś? Kupiłem Rg174, około 3mm zew. średnicy. Jest giętki strasznie dlatego myślę upakować go w 2-3 rurki termo (z myslą o nadajniku frysky, cobym ręką trzymać nie musiał :mrgreen: )
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Rodzaj polaryzacji narzuca nadajnik. Masz vee, masz polaryzacje liniowa.
Tez tak usztywnialem koncentryk. Nie ma powodu nie dzialac. Co masz na zewnatrz ekranu nie liczy sie. Ma sens kupowanie gotowych kabelkow polsztywnych ze zlaczem RP-SMA. Ten kabelek ma male straty, sztywny jest ale zlamac byloby go trudno
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
woyu
Posty: 385
Rejestracja: sobota 18 cze 2011, 11:56
Lokalizacja: Kaszëbë

Post autor: woyu »

która ze spiralek odpowiada kierunkiem polaryzacji koniczynce nadawczej - buduje antenę helikalna i chce być pewien że mam w dobra stronę nawinietą .... (moim zdaniem 2 ?)


https://picasaweb.google.com/lh/photo/i ... directlink
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Numer 2
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
ODPOWIEDZ