Antenka typu Skew-Planar o polaryzacja kolowej.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

claw
Posty: 265
Rejestracja: czwartek 02 cze 2011, 20:39
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: claw »

Wczoraj wykonałem dwie koniczynki 4 i 3 listki. Wykonałem ją ze srebrzanki 0,6mm od razu na kablu ekranowanym.
Moje rozwiązanie jest wygodniejsze ponieważ nie ma problemu z osadzaniem antenki po jej wykonaniu.
Zalety są od razu zauważalne, latając w promieniu kilkuset metrów nie powstają przerwy w transmisji.
Jeśli wysuniesz ją na dodatkowym maszcie - działa lepiej.
Jedyny problem to sztywność, antenka jest bardzo miękka i deformuje się niemal przy każdym jej dotknięciu.

No i tu pojawia się pytanie, jaki wpływ na budowę anteny ma drut o grubość druta, chcę ją wykonać ze srebrzanki o grubości 1,5mm.

Pozdrawiam
EPP FPV, Trex600 gimball, MK Hexa, MK quad, KFC 250quad, Naza2 Hexa, Fantom Czy Pro
DX8, Eleres
Artu

Post autor: Artu »

"Srebrzanka" z założenia jest miękka i raczej do takich konstrukcji średnio się nadaje.
Zajrzyj do jakiegoś warsztatu blacharskiego, i poproś o kawałek drutu z migomata.
W miarę twardy, lecz dobrze się formuje, a powłoka miedziana ułatwia lutowanie...
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Grubosc drutu nie jest krytyczna. Sam uzywam antenek z drutu miedzianego 1.2mm na 5.8GHz i w ramach walki z nuda zrobilem takie same z drutu stalowego 0.7mm. Nie mam czym pomierzyc tych antenek ale w praktyce nie widze roznic.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Gites
Posty: 8
Rejestracja: czwartek 06 paź 2011, 12:40
Lokalizacja: Sztokholm

Post autor: Gites »

Leszek_K pisze:Grubosc drutu nie jest krytyczna. [...] Nie mam czym pomierzyc tych antenek ale w praktyce nie widze roznic.
Kiedyś bawiłem się w krótkofalarstwo. Z doświadczenia wiem, że zwiększanie średnicy elementów użytych do budowy anteny zmniejsza jej selektywność (tzn. rozszerza jej pasmo). Niestety nie potrafię przytoczyć wzorów na potwierdzenie tego oraz dzięki którym moglibyśmy chociaż z grubsza oszacować czy przejście z drutu 0.7mm na 1.2mm wpłynie znacząco na parametry anteny. Coś mi w głowie świta, że być może chodzi tu o efekt naskórkowości przy prądach w.cz.
Byłoby super gdyby ktoś pomierzył pasmo dwóch "koniczynek" różniących się jedynie przekrojem użytego drutu.
Gites
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Jedyna rada - zrob antenki z roznej grubosci drutu i wyslij je Kostkowi (z zalacznikiem - jakim nie wiem - pytaj Kostka) do przegwizdania. Kostek juz to przerabial, obrazki sa gdzies na poczatku tego watku.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Chciałbym dać ostatnią szansę mojemu nadajnikowi z foxtecha 5.8GHz 200mW i zrobić koniczynki nad/odb za zrobieniem tych antenek trzyma mnie tylko to że mam odbiornik na 5.8GHz w goglach i do latania małym quadem przy nodze (max 500m) by mi przypasowały te antenki. Pytanie mam takie czytałem że można je zamontować w górę lub w dół... Pytanie - czy mogę dać ją poziomo? Mam mało miejsca w quadzie i nadajnik foxtecha będzie zamocowany poziomo a nie chciałbym wyginać przewodu ekranowanego z koniczyną do góry lub na dół... dałbym antenę tak z 20-30mm za gniazdem nadanika. Z odbiorczą nie ma problemu bo gniazdo antenowe w goglach jest pionowo do góry :-)
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

A czemu nie chcesz wygiąć? Masz już je zrobione te antenki?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Jeszcze nie mam ale zamówię sobie gniazdo kątowe SMA i wymienię, będę miał wtedy do góry bez kombinowania :-) Przewodzik H155 gnie się w miarę dobrze jakby co?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Post autor: labo »

mikun pisze:Przewodzik H155 gnie się w miarę dobrze jakby co?
Zależy względem czego ;) W porównaniu do kabla antenowego w mobilnych CB, to jest wyraźnie sztywniejszy.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Weź zrób na cieńszym przewodzie, teflonowym, dedykowanym do mikrofal. Wtedy masz pole do popisu z w druga stronę, z usztywnianiem :-) ale to chyba lepiej nawet w te stronę działać w myśl powiedzenia że łatwiej kijek pocienkować niz go pogrubasić :-) bo zawsze taki elastyczny przewodzik możesz wsadzić w rurkę usztywniającą robiącą wtedy za maszt/cik/
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Masz rację Rurek zawsze przewód można usztywnić :-) chciałem tylko wiedzieć czy dużo stracę jeśli antena będzie poziomo skoro jest kołowa :-)
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

mikun pisze:Masz rację Rurek zawsze przewód można usztywnić :-) chciałem tylko wiedzieć czy dużo stracę jeśli antena będzie poziomo skoro jest kołowa :-)
Miki, ona ma POLARYZACJĘ kołową a nie CHARAKTERYSTYKĘ :-)
Co do tego pierwszego stwierdzenia to się zgodzę - łatwiej z giętkiego zrobić sztywne :mrgreen: Natomiast odwrotnie czasem jest tragiczne w skutkach :-) klik - złamana antenka :-)

Wracając do dywagacji o antenkach niezłamanych :-)
Obrazek
Obrazek
czyli nie po Twojej myśli bo w/g Twoich potrzeb to oba rysunki powinny pokazywać kółka co w przestrzeni dawałoby ch-kę promieniowania o kształcie kuli - i wtedy bez znaczenia byłaby rzeczywiście orientacja antenki...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

mikun pisze:... chciałem tylko wiedzieć czy dużo stracę jeśli antena będzie poziomo skoro jest kołowa :-)
może to Ci pomoże o polaryzacji .
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Mikun - tak w kwestii czysto formalnej - czy odbiornik w goglach jest kompatybilny z nadajnikiem Foxtech?
Mocowac poziomo nie radze. Dziura w charakterystyce promieniowania po osi antenki to one maja mniejsza niz bacik ale maja. Czyli jak anteke wycelujesz w odbiornik - tracisz lacznosc.
A czy antenka jest w dol czy w gore - nie ma znaczenia.
Sadze ze niniejszym powtorzylem co inni juz pisali :lol:
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mikun »

Dzięki Rufio za linka - świetny materiał wizualizacja wspaniała :-)

Leszku o co biega z kompatybilnością? Podłączałem już foxtecha do wcześniejszego quadzika i obraz był no ale było jedno ale..... odszedłem jakieś 80m i obraz zanikał (oryginalne baciki i gogli i nadajnika) Może kupiłem jakąś wersję z walniętą końcówką mocy, albo kiepski odbiornik jest w tych goglach? Nie muszę mieć mega zasięgu, Twój wynik około 3-3,5km jest super mi by wystarczyło 500m do poszalenia w parku postraszyć dziewczyny na ławce jak niegdyś Diem z Misiem robili :mrgreen:

Znalazłem przejściówkę kątową SMA i chyba ją zastosuję będę miał antenkę pionową tak jak trzeba.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
ODPOWIEDZ