Antenka typu Skew-Planar o polaryzacja kolowej.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Artu

Post autor: Artu »

Leszek_K pisze:A wideo masz na jakim pasmie?
Niestety, na razie FOX 700mW 1,2GHz.
Leszek_K pisze:Te natenki sa lekkie, bez przesady. To jest liche 60mm srednicy. Jezeli zrobisz to ze stali 0.7-0.8mm - ilez to moze wazyc.
Już chyba "wymyśliłem" jak to zrobić...
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Jezeli uzywasz anten firmowych (bacikow) w wideo to koniczynki daje ci 3dB tlumienie a to sporo, cos jak 50% wiecej odleglosci. To tez pomaga. Gdybys uzyl koniczynek w wideo, z odwrotna polaryzacja - fakt 120mm srednicy, troche duzo, ale z punktu masz 18dB tlumienia. A to BARDZO duzo.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

Leszek jaką długość masz kabla od wtyczki do antenki w przypadku tych do rc na 2,4GHz? Stroisz je jakoś po zrobieniu?
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Kabelki kupilem z RfStreet.com. Takie: http://www.rfstreet.com/product_info.ph ... cts_id=312. Dlugosc 30cm.
Antenek nie stroje, nie ma potrzeby. Kostek pomierzyl takie dwie antenki, zrobione w reku, na 5.8GHz, gdzie trudniej zachowac wymiary i bomba. Trudno o lepiej. Dostrajanie byloby czysto akademickim cwiczeniem.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Witam,

Leszku, ponieważ przymierzam się budowy koniczynki (której budowa jak piszesz jest bliźniaczopodobna do Skew-Planar), chwilkę dumając, doszedłem do wniosku że mam pewne wątpliwości co do:
1. długości "wyjściowego" drutu
Napisałeś "5.8GHz = 13mm/26mm/140mm" - dlaczego długość drutu wyjściowego to "aż" 140mm? Czy nie było by wystarczającym np: 110mm (13+26+13)*2=104.
Pytam, ponieważ może czegoś nie doczytałem (ostatni "zakręt" dociąć do 13mm), albo źle coś liczę.

2. sposobu pomiaru długości poszczególnych odcinków
Czy wystarczającym będzie gdy np. pierwsze 13mm po odmierzeniu, znajdzie się na "łuku" do odcinka 26mm. Może jakoś inaczej mierzyć.

Używam 1.2GHz więc moja antenka będzie sporo większa od Twoich i planuje to zrobić z drutu 1mm (stąd też pytanie o prawidłowe wyznaczenie długości).
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Oczywiscie dlugosc drutow byla z zapasem, dlatego te 140mm.
Odcinki elementow antenki sa proste: 1/4 + 1/2 + 1/4 fali - to jest jeden listek.
Koniczynka na 1.2 GHz bedzie nieco duza ale to sa anteny bardzo skuteczne.
Ostatnio przetestowalem koniczynki na RC w porownaniu z firmowymi bacikami i panelem 7dBi. Panel zwieksza mi zasieg o ok 50%, koniczynki ponad dwa razy :shock: .Dokladnie o ile nie wiem bo zasieg wideo mi sie skonczyl i wlaczylem RTH - bardzo duza wilgotnosc byla a to ogranicza zasieg.
Drut 1mm jest w porzadku. Jezeli potrzebujesz tego typu anten ale kierunkowych - zainteresuj sie helikalnymi.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Antenka typu Skew-Planar o polaryzacja kolowej.

Post autor: Rufio »

Zabrałem się wczoraj za zbudowanie antenki Skew-Planar.
Moje video jest na 1180MHz więc 1/4 fali to 61mm i "kwiatek" wyszedł faktycznie spory.
Z jego rozmiarami wiąże się problem z elastycznością końcówek ramion, co to zbiegają się nad środkiem krzyżaka.

Kombinował z 1h aby faktycznie uzyskać końcówki 1mm nad centrum ale jest to cholernie trudne - poddałem się.
Wydaje mi się, że bez jakiegoś wsparcia warsztatowego, w postaci jakiegoś patentu, nie da się 1mm drucików przy takich rozmiarach utrzymać ich w stabilnym położeniu względem siebie, aby wszystkie 4 w jednym momencie można było kropelką cyny połączyć.
Próbowałem:
- "usztywnić" kostrukcję podczas lutowania taśmą izolacyjną - i tak drga, trochę słabe dojście do centrum - nic z tego nie wyszło
- dokładać po 1ym (dolutowywać) - wiadomo, że bez sensu ale w rozpaczy po różne pomysły się sięga.
Proszę tu o Wasze pomysły, jak sobie pomóc?
Leszek_K pisze: Uformowac szczypcami luki tak by ramiona spotkaly sie w centrum, ok 1mm ponad srodkiem krzyzaka anteny. Kropla cyny by ramionka polaczyc ...
I druga kwestia, nad którą się zastawiam:
Leszek_K pisze: Wycialem srodek antenki (ten od dolu, krzyzak), symetrycznie na grubosc pancerza kabelka.
Leszku, jak wyciąłeś środek antenki - toż to 2 skrzyżowane druciki z odrobiną cyny.
Może miałeś więcej cyny i otwór jest w tej cynie, z boku samego łączenia?
Jak sobie z tym poradziłeś?

Chyba dalej sam nie ruszę z tematem, bo naprawdę nie wiem jak sobie warsztatowo poradzić.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Wieksze kwiatki - wieksze problemy. Jak dotad robilem koniczynki na 5.8 i 2.4 uzywajac drutu 1.3mm (miedz) na 2.4 to wyciecie srodka od dolu nie sprawialo problemu. Ciagle bylo to sztywne. Na 5.8 to jeszcze lepiej. Drut 1mm miekka stal. Na 1.2 - hmmm.
Uzyj drutu ze 2mm - najlepiej z miekkiej stali. Lzejsze niz miedz a sztywniejsze. Po zlutowaniu krzyzaka, i wygieciu ramion, zostawilbym ostatni segment tak 0 3mm dluzszy i po wygieciu uzyl tych 3mm by zwiazac te ramina przed lutowaniem a potem obciac ten nadmiar. Lub nawet uzyc go do przylutowania goracego przewodu. 1mm odstepu to bylo w 5.8, na 1.2 te 3mm nic nie popsuja. Mozesz w srodku, tam gdzie ekran wchodzi, mozesz nalutowac pierscionek o srednicy ekranu, wyciac srodek - pierscionek bedzie ci trzymal wszystko w kupie.
Nie wiem tylko czy warto robic te anteny na 1.2. Odbicia tak bardzo nie powinny Ci przeszkadzac jak na wyzszych pasmach. To tak czysto praktyczna uwaga i troche wbrew ludkom na RCGroups ktorzy pieja z zachwytu nad koniczynkami nawet na 1.2.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Dziękuję Leszku za odpowiedź.

Faktycznie o przylutowaniu pierścionka nie pomyślałem - sprawdzę patent.
Związanie końcówek już nie wchodzi w grę bo dociąłem na wymiar - a szkoda.

Sam jestem ciekaw tej anteny, skoro tak pieją - zobaczę jak to będzie w stosunku do Inv. Vee. Skoro już zacząłem, to nie wypada nie skończyć.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Ciekaw jestem bardzo jak to na 1.2GHz bedzie dzialac. Pamietaj by "skok" tych anten byl ten sam.
Sam tez sie zaliczam do tych "piejacych" ale uzywalem tylko pasm wyzszych, a tam odbic masz w nadmiarze.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Leszek_K pisze:Pamietaj by "skok" tych anten byl ten sam.
Nie rozumiem - jaki "skok", który to element tego wygibasa?
Uczmy innych jak myśleć a nie co myśleć. Wtedy unikniemy wielu nieporozumień.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Listki anten musza byc skrecone w te sama strone w odbiorniku i nadajniku. Jak smiglo - dlatego napisalem "skok". Jezeli sa odwrotne - dostajesz ok 20dB w plecy. Tak jakbys odbieral odbity sygnal.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Rufio »

Teraz jasne.
Myślałem o tym, aby na razie wpakować antenke tylko na model, ale chyba faktycznie trzeba zrobić parę.
Uczmy innych jak myśleć a nie co myśleć. Wtedy unikniemy wielu nieporozumień.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Kombinacja koniczynka - antena liniowa zawsze daje strate 3dB - czyli ok 50% zasiegu bez zadnych plusow. Cymes to koniczynki na obu koncach lub koniczynka - antena helikalna.
Rzecz w tym by trzymac sie polaryzacji kolowej ktora pozwala na eliminacje odbic i na zwiekszenie zasiegu.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
marti
Posty: 13
Rejestracja: niedziela 12 cze 2011, 12:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: marti »

Rufio jakies wiesci z lotow na koniczynkach ?
ODPOWIEDZ