Telemetria na D8R-II Plus

Elektronika w modelu i na ziemi

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

dominos96
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 14 wrz 2014, 10:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Telemetria na D8R-II Plus

Post autor: dominos96 »

Witam,
Posiadam AIO Pro V2.0 i odbiornik D8R-II Plus
I mam pytanie jak tu ogarnąć telemetrię.
Czy potrzeba konwertera między kontrolerem a odbiornikiem, czy mogę wpiąć to bezpośrednio?
I gdzie w programie uruchomić taką telemetrię?
przepro
Posty: 65
Rejestracja: niedziela 13 paź 2013, 22:07
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Post autor: przepro »

I mam pytanie jak tu ogarnąć telemetrię.
Najlepiej czytać, czytać, czytać ..
Czy potrzeba konwertera między kontrolerem a odbiornikiem, czy mogę wpiąć to bezpośrednio?
Możesz wpiąć bezpośrednio.
I gdzie w programie uruchomić taką telemetrię?
Jaki program masz na myśli?
dominos96
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 14 wrz 2014, 10:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: dominos96 »

przepro pisze:
I mam pytanie jak tu ogarnąć telemetrię.
Najlepiej czytać, czytać, czytać ..
Czy potrzeba konwertera między kontrolerem a odbiornikiem, czy mogę wpiąć to bezpośrednio?
Możesz wpiąć bezpośrednio.
I gdzie w programie uruchomić taką telemetrię?
Jaki program masz na myśli?
No generalnie quadro powstało pewnego wieczoru... dwa dni temu :D, więc do końca jeszcze nie ogarniam.
A chodziło mi o soft do MultiWii, bo jakoś nie widzę tam telemetrii.
przepro
Posty: 65
Rejestracja: niedziela 13 paź 2013, 22:07
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Post autor: przepro »

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Żeby dostać telemetrie FrSky w Multiwii trzeba użyć zmodyfikowanego oprogramowania dla Multiwii (z obsługą FrSky), albo przenieść funkcje nadawania telemetrii samemu ze zmodyfikowanego softu do tego który chcesz używać.
Krótko mówiąc jest z tym trochę roboty.
Pzdr. -----MIŚ-----
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Post autor: xDigYx »

Lepiej wrzucic dane telemetryczne na obraz przez OSD. Wyjdzie szybciej i lepiej. No chyba ze nie zamierzasz latac FPV, ale jesli nie, to po co telemetria...
dominos96
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 14 wrz 2014, 10:25
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Post autor: dominos96 »

FPV jeszcze nie ma, więc chciałem to po tej telemetrii puścić.
Właściwie na chwilę obecną miało posłużyć tylko do pomiaru napięcia, i podstawowych parametrów.
Soft znalazłem jakiś, ale na telemetrii dalej cisza, niby powinno działać, a nie działa :-/
Chyba skończy się na tym, że napięcie puszcze na porcie analogowym w odbiorniku i tyle.
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Post autor: xDigYx »

czyli bez fpv latasz w zasiegu wzroku, wiec zamiast zabawy, polecam zakup taniego (ok $2.5) low battery alarm
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
z paru-set metrow bedziesz slyszal i nie bedziesz musial co chwile patrzec na ekran ani bawic sie z telemetria.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Zdecydowanie podstawa to analogowy sygnał napięcia i odpowiednie ustawienie telemetrii w radiu.
U mnie taranis zaczyna podawać napięcie jak spadnie poniżej progu, lub po przełaczeniu pstryczka.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Dobraku
Posty: 58
Rejestracja: sobota 20 wrz 2014, 18:40
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Dobraku »

Podłączę się do tematu bo mam podobny problem.

Mam AIO v2 z softem Megapirateng v 2.8 (ma implementację FRSKY_OSD). Podłączyłem bezpośrednio D4R-II z FC (serial 3)
Dane wyrzucam na lcd przerobionego Turnigy 9X ... rssi z odbiornika jest. Nie mam danych z FC.
Jedyne co mi się pojawa to pasek FUEL oraz "puste" dane równe 0.

Z tego ci widzę na oscyloskopie AIO pluje danymi w TTL'u czy muszę użyć jakiegoś konwertera napięć ?. Sam protokół transmisji jak rozumiem załatwił mi już odpowiedni soft.

Szukam czytam ale nigdzie nie widzę żeby było to spinane bezpośrednio.


ZNALAZŁEM.

Dodanie tranzystora na linie danych załatwia sprawę, kluczujemy masę, wyjście podciągnięte rezystorem do 5V
Ostatnio zmieniony niedziela 28 gru 2014, 09:44 przez Dobraku, łącznie zmieniany 1 raz.
Udios
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 13:20
Lokalizacja: Kęty

Post autor: Udios »

czy komuś w dumie udało się uruchomić odczyt telemetrię na D8R-II plus i nadajniku DTJ Telemetry.
Chciałem sobie zrobić odczyt napięcia baterii na procku i wyświetlaczu podłączonym do nadajnika.
Znalazłem jakieś programy na Arduino - nic. Próbowałem odczytać dane za pomocą programu "FrSky Config" też nic nie wyświetla.
Według dokumentacji ramka danych powinna się zaczynać od znaku 0x7E i mieć 11 bajtów.
http://www.goodluckbuy.com/images/detai ... Frysky.pdf

U mnie po podłączeniu się do komputera wygląda jakby ramka zaczynała się od znaku 0xA0.

Dane odczytane z monitora portu szeregowego:
[12:19:37 ---] A0 80 22 52 CF FF FF FF 03 00 A0 80 E2 24 16 F3 FF FF FF 03 00
[12:19:37 20] A0 80 22 12 4D FE FF FF FF 03 00 A0 80 22 52 9A FE FF FF FF 03 00 A0 80 E2 A4 AA F3 FF FF FF 03 00
[12:19:37 20] A0 80 22 32 5D FE FF FF FF 03 00 A0 80 22 32 5D FE FF FF FF 03 00
[12:19:37 20] A0 80 22 12 65 FE FF FF FF 03 00 A0 80 22 32 65 FE FF FF FF 03 00 A0 80 22 12 65 FE FF FF FF 03 00
[12:19:37 20] A0 80 22 32 55 FE FF FF FF 03 00 A0 80 22 12 5D FE FF FF FF 03 00

Transmisja ustawiona na 9600, brak bitu parzystości, 8bajtów, 1 bajt stopu.
Czy ktoś może wie co jest nie tak, albo co jeszcze sprawdzić?
marekp
Posty: 343
Rejestracja: czwartek 10 lip 2014, 11:34
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marekp »

Mam 9XR z oprogramowaniem Taranis i niewielką przeróbka. W związku z tym wyświetlają sie dane telemetryczne na wyświetlaczu. A jak zrobić - w Google hasła 9XR Taranis a tu link do open taranis.
http://www.open-tx.org/

MarekP
Udios
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 13:20
Lokalizacja: Kęty

Post autor: Udios »

Witam.
Gdzieś już widziałem przeróbki 9XR, ale myślałem o nich dopiero po ulotnieniu całkiem quada. Nie jestem zwolennikiem za dużo grzebania przy czymś co nie zostało uruchomione bo można coś zepsuć i nie wiadomo potem co przestało działać.
Ale pod wpływem Twojej wypowiedzi zacząłem się zastanawiać czy jednak teraz już coś nie pokombinować. Tylko nie wiem czy to coś da. Jeżeli się okaże że jednak jest jakaś zmiana w sofcie DJT, skoro znakiem początkowym ramki jest 0xA0. Jest jeszcze opcja że mój angielski jest jaki jest i nie doczytałem jakiegoś szczegółu.
Możesz mi powiedzieć czy 9XR masz z wymiennym modułem nadawczym FrSky DJT i kiedy go kupowałeś? Mój ma datę produkcji 06/2014.
Awatar użytkownika
mgd4
Posty: 11
Rejestracja: niedziela 20 maja 2012, 17:36
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: mgd4 »

Coś to tak wygląda jakbyś miał odwróconą (w sensie - zanegowaną) linię danych. Instrukcja nie kłamie - ramka zaczyna się i kończy 0x7e. Z tym, że długośc nie jest stała, bo jeśli 0x7e miałoby wystąpić wewnątrz ramki to jest zamieniane na dwa inne bajty.
Udios
Posty: 36
Rejestracja: czwartek 31 maja 2012, 13:20
Lokalizacja: Kęty

Post autor: Udios »

mgd4 pisze:Coś to tak wygląda jakbyś miał odwróconą (w sensie - zanegowaną) linię danych. Instrukcja nie kłamie - ramka zaczyna się i kończy 0x7e. Z tym, że długośc nie jest stała, bo jeśli 0x7e miałoby wystąpić wewnątrz ramki to jest zamieniane na dwa inne bajty.
Chyba masz rację. Znalazłem podobny temat na jakimś angielskim forum. Też tam coś pisali o zanegowaniu sygnału. Za bardzo nie wiedziałem o co chodzi bo po co negować sygnał w standardzie TTL. Nigdy jeszcze czegoś takiego nie spotkałem. Ale migło mi coś ostatnio w główce i przypomniało mi się że w instrukcji jest pewien schemat na tranzystorze. Nie zwracałem uwagi na niego bo myślałem, że to prosty konwerter sygnału z TTL na RS232 a ja miałem już gotowe konwertery z TTL na USB. W opisie schematu jest to "simple RS232-to-TTL level shifter with inverter" czyli ma jakaś inwersję.

Na razie nie mam czasu przyjrzę się temu chyba dopiero w weekend.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ