Pixhawk dziwny przypadek

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Masz przecież do wyboru: All+DisarmedLogging
http://copter.ardupilot.com/wiki/arduco ... OG_BITMASK
Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Lotnik54 »

Dzięki, to tak jest gdy nie zna się angielskiego. Przeglądałem tę opcję ale myślałem, że jest to tylko wybór co ma pisać, a nie kiedy. Wielkie dzięki.
Przy okazji zapytam, czy w razie potrzeby ktoś podjął by się naprawy moich pixhawków. Podejrzewam, że w obu ACC źle reaguje na niską temperaturę. Są tam chyba aż dwa takie elementy.
Oczywiście jeszcze będę sprawdzał, a przede wszystkim za instaluje ver. 3.1.5 i sprawdza czy to nie wina ver. 3.2

EDYCJA:
A mówią, że nie ma cudów (ja także tak mówię), a tu zdarzył się cud.
Po rozmagnesowaniu Pixhawka, a raczej kompasu te dwa nieszczęsne żółte błyśnięcia jakby ustały. Dzisiaj przy minus 6 wszystko działało jak należy. Podłączałem i rozłączałem lipola kilkakrotnie, latałem kilka razy i było OK. Żółte, niebiesko czerwone i niebieskie lub zielone. Nie wiem na czym to polega, nie wiem czy to faktycznie jest prawdziwy powód, ale wyczytałem, że jedno ACC jest właśnie razem z kompasem. Teoretycznie zatem może to być prawda. Okaże się w praniu.
Jeżeli to samo zdarzy się z drugim moim Pixhawkiem znajdującym się w Hexie to będzie potwierdzenie mojej teorii. Po cichu liczę, że właśnie tak będzie.

I jeszcze pytanie do kolegów. Czy ktoś włączył już EKF ?. Jakie odczucia, warto, jest lepiej niż na starych metodach ?.
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Lotnik54 »

Temperatura - (minus) 8 stopni C, wiaterek do 6 m/s raczej nierówny i dokuczliwy, jednym słowem nawet psa nie wyganiaj, a tu stary głupi chłop na zaśnieżonym polu z radyjkiem. Chyba wariat ?.
Ale mimo wszystko, pomimo gęstych i niskich chmur zabierających całe światło słoneczne, u tego samotnego na wielki polu człowieka, tkwiącego z dala od ludzkich siedlisk, promieniej uśmiech. Dziwak jakiś !.
Z czego się cieszy ?. Ano z tego, że jego zabawka lata jak powinna, precyzyjnie i posłusznie. Utrzymuje wysokość i kierunek. Wznosi się i opada, wykonując polecenia każdego nawet minimalnego ruchu drążka Taranisa. A jak pstryknąć przełącznikiem to stoi w miejscu na określonej wysokości i pozycji jak wmurowana, pomimo tego wyziębiającego i zmiennego wiatru.
I pomyśleć, że stało się to za sprawą własnoręcznie zepsutego transformatora, który rozmagnesował jakiś malutki czip, ledwo widoczny na tej małej płytce kontrolera lotu.
Mała rzecz a jak cieszy.

A fakty: Nowe offsety po kilku sesjach rozmagnesowania to:
Kompas zewnętrzny: X=-106 Y=-17 Z=43 oraz kompas wewnętrzny: X=21 Y=-160 Z=284
Pomimo wielokrotnego rozłączania i podłączania zasilania błędów brak. Dioda mruga przyjaźnie albo na niebiesko albo na zielono.

Mam nadzieję, że identycznie będzie z drugim Pixhawkiem zainstalowanym w Hexie gdzie również ubyło wiele jednostek offsetu szczególnie w osi Z.

I jeszcze spostrzeżenie. Jednak trzeba trochę poczekać aby kontroler "przyzwyczaił" się do niskiej temperatury powietrza.

I na koniec ponowię pytanie, czy któryś z kolegów próbował już latać z włączonym "Kalmanem". Warto, jest zauważalna różnica na plus ?.
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Latałem i latam na EKF było gorzej teraz jest ładnie ,fajnie, co do jakości lotu, trzymania pozycji proponuje samemu włączyć i przetestować nic złego nie powinno się przytrafić, przećwiczone na dużym quadzie na śmigłach 18 gdzie DMC troszkę nie wyrabiał EKF dawał rade
Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Lotnik54 »

Loki pisze:Latałem i latam na EKF było gorzej teraz jest ładnie ,fajnie, co do jakości lotu, trzymania pozycji proponuje samemu włączyć i przetestować nic złego nie powinno się przytrafić, przećwiczone na dużym quadzie na śmigłach 18 gdzie DMC troszkę nie wyrabiał EKF dawał rade
Loki, a włączyłeś na stałe EKF czy podpiąłeś pod któryś kanał. Z tego co widzę to chyba jest teoretyczna możliwość przypisać włączenie pod kanał 7 lub 8. Ale czy to działa to trudno powiedzieć, bo po przełączeniu nie widać zmiany wartości w pozycji AHRS_EKF_USE z 0 na 1.
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Ja mam na stałe
jarekONE
Posty: 106
Rejestracja: piątek 27 gru 2013, 22:33
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post autor: jarekONE »

Loki pisze:No to odłącz wszystkie zbędne zewnętrzne cuda /czujniki gps coś z i2C- kompas, sformatuj kartę sd tylko to zostało a protestować warto
Twoja porada pomogła. Po sformatowaniu karty udało się załadować update i skalibrować
pixhawka. Po odpaleniu testowym (jeszcze bez śmigieł), wszystko pięknie zagadało :-)
Niestety po zamontowaniu śmigiełek (sprawdzone kierunki obrotów silników i śmigieł)
kopterek wywraca się na plecki i nie chce się podnieść.

Czy macie może jakieś sprawdzone PID-y pod X8 - niestety na dyfultowych ustawieniach,
przód idzie ostro w górę a tylne ramionka w glebie...
Szkoda mi trochę silników i śmigieł na taki sposób latania, :-(
stąd prośba do kolegów o jakąś podpowiedź w temacie "dziwnych przypadków pixhawka"
pozdrawiam Jarek
----------------------------------
Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Lotnik54 »

Dla porządku zapytam czy zrobiłeś kalibracja ESC oraz czy masz rewers w osi pitch ?.
Dobrym sposobem sprawdzenia działania coptera jest mocne trzymanie go nad głową, a pomocnik uzbraja i podnosi obroty do połowy. Przy poruszaniu nim widać czy prawidłowo reaguje na wytrącenia równowagi a tym samym czy dobrze połączyliśmy napęd i prawidłowo skalibrowali FC. Jak jest OK to prosimy kogoś aby poruszał drążkiem w osiach pitch i roll. I już wiemy wszystko.
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
jarekONE
Posty: 106
Rejestracja: piątek 27 gru 2013, 22:33
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post autor: jarekONE »

Kalibracja regli zrobiona. Test nad głową przeprowadzony i reaguje prawidłowo, tylko dość słabo (ospale) w porównaniu np. do NAZY. Na logikę wychodzi, jakby pidy dyfultowe
nie były zbyt szczęśliwie dobrane w tej wersji oprogramowania. Stąd prośba o jakieś
sprawdzone do x8 coby porównać, a nie błądzić na po omacku:-)

Dzięki za próbę pomocy ;-)
pozdrawiam Jarek
----------------------------------
Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Lotnik54 »

To podnieść pitch i roll do ok. 7,5. Resztę i tak zrobisz w autotune.
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Hm a kiedy to sie przewraca w jakim trybie startujesz? to smierdzi jednak zamienionymi smigłami a jak to nie to, to może być za niska prędkośc silników i start w alt hold lub positon hold albo lotier. Zapewne jeszcze nie trymowałeś go więc może nie ma poziomu i przy starcie sie przechyla i fikołek gotowy. Przybliż troszkę okoliczności jakieś logi też by pomogły..
jarekONE
Posty: 106
Rejestracja: piątek 27 gru 2013, 22:33
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post autor: jarekONE »

Start odbywa się (próbuje się odbyć - będzie prawidłowo) w stabilize.
Śmigła były sprawdzane i są w 100% założone prawidłowo.

Wnioski na szybko
- kalibrujemy raz jeszcze wszystkie parametry
- podkręcamy pidy, na bardziej agresywne działanie (szybsze reakcje)
i zobaczymy co się będzie działo...

Może uda się jeszcze dzisiaj spróbować - o wynikach oczywiście dam znać.

Raz jeszcze dzięki za odpowiedzi
pozdrawiam Jarek
----------------------------------
Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Lotnik54 »

No i musze podzielić się radością. Mimo, że wiał zimny wiatr, temperatura była około minus 6 stopni C a palce marzły jak diabli to moja gęba wyglądała jak to czasami prześwitujące przez luki w chmurach słoneczko.
Moja Hexa po rozmagnesowaniu magnetometru także nie zgłasza błędów. Ładnie świeci diodą w wesołych kolorkach czyli niebieskim albo zielonym. Jednym słowem namagnesowanie układu zawierającego magnetometr i ACC było w obu moich Pixhawkach przyczyną "awarii".
Hexa lata super. Po zapisaniu trymów i wykonaniu Autotune, opadanie na wietrze jest spokojniejsze niż z NAZĄ (copterem prawie nie trzęsie) a lot porównywalny. Utrzymywanie pozycji i wysokości (GPS NEO M8N) na dość silnym wietrze - perfekcyjne.
Pozostała jeszcze próba lotu z włączonym EKF. Ale to za kilka dni po ponoć ma wrócić ciepełko czyli plus 2 do 3 stopni C.
A jeszcze do tego moje modemy 868 Mhz są już w Warszawie, czyli będzie można uczyć się automatycznych misji.
Ja być zadowolony. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Jako, że kilku kolegów pytało jak wygląda mój "demagnetyzer" to załączam zdjęcia tego badziewia.
https://www.dropbox.com/sc/2quqqttsrskh ... RF-miIbTya
https://www.dropbox.com/sc/ce3kug2sk8gx ... PJcIw0yV2a
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

Dzięki Lotnik54, za informację i na PW i telefonicznie :D

Mój własny demagnetyzer działa :D Przetestowane na razie na wkrętakach :P
Awatar użytkownika
StoQ
Posty: 1021
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 12:57
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: StoQ »

Sorka za post pod postem :)

U mnie problem dwóch żółtych błysków powrócił :D W niedzielę wszystko było ok, a dzisiejsza wycieczka na latanie nieudana. Ciągle tylko zły stan akcelerometru :) W domu wszystko ok, a na zewnątrz problem :) Sprawdzałem przed chwilą nawet na balkonie. Wystawiłem na 10 minut i znowu dwa błyski :P

Poszukałem troszkę i okazuje się że jest to problem softu 3.2 :) zresztą problem opisany na diydrones
http://diydrones.com/forum/topics/pixha ... cting-data

Okazuje się, że w poprzednich softach nie było sprawdzane IMU2 od wersji 3.2 jest sprawdzana. A moduły MPU oraz LSM przy niskich temperaturach wyrzucają błędy :) Trwają pracę nad poprawą tego stanu rzeczy. I nie ma tutaj różnicy czy to klon czy nie klon. Każdy ma takie problemy.
ODPOWIEDZ