Rozmieszczenie sprzetu fpv

Opis modeli które pilotujemy

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Nie do końca rozumiem twoją filozofię odnośnie RC więc ciężko mi cokolwiek doradzić. Jak dotąd nie spotkałem się żeby ktoś tak sobie z RC życie utrudniał. Skoro masz odbiornik 2.4GHz z diversity to dajesz wąsy pod kadłub, jeden 45st w prawo drugi 45 st w lewo i po sprawie. Skoro już się zdecydowałeś na kombinatorykę wyższą i skonstruowałeś koniczynę do RC to ci ta druga antena średnio potrzebna bo koniczyna odbiera tak samo niezależnie od pozycji anteny. Tylko musisz pamiętać że jak polaryzacja kołowa w modelu to w nadajniku też wypadałoby dać polaryzację kołową.

Warto obczaić TEN filmik w temacie anten.

Druga rzecz - przedłużanie kabli antenowych, szczególnie przy 2.4 proszenie się o straty więc albo odbiornik RC zostaje z przodu kadłuba wraz z antenami które wybierzesz a wideo leci na ogon (tu koniczynę naprawdę warto dać) albo wideo dajesz na kabinę przy kamerze a CAŁY odbiornik wraz z anteną dajesz na ogon i prowadzisz tylko PPM do autopilota.

I na litość bogów - weźże te kable ogarnij bo aż mnie w dołku ściska.[/quote]
Ten wredny...
Awatar użytkownika
leonarl
Posty: 199
Rejestracja: czwartek 03 lip 2014, 16:03
Lokalizacja: Siemianowice slaskie

Post autor: leonarl »

Odnosnie polaryzacji wszystko rozumiem,W bazie mam takie anteny:

Obrazek

Kabelki sa tymczasowo,gdyz nie wiem gdzie pojdzie video,dlatego sa luzno puszczone.

Docelowo bedzie patch 23 dbi,wtedy w modelu dla video bede dawal bacik.

Jak narazie latalem tak do 3 km,obraz byl ok,rssi rc na tej odleglosci 99% wiec problem nie ma.

Tutaj poruszam kwestie nadajnika video,a nie linku rc,bardziej chodzi mi o to gdzie najlepiej upchac nadajnik.
Vento 1900mm,KfC32ftb,Mobius,Turnigy 9x+ Frsky,Rc- helikal 5 zwoi,Av-helikal 6 zwoi,Patch 23 Dbi, Lcd 7"+Dvr.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: lotpawel »

i to tak wszystko ciągle w rękach?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Skoro w nadajniku masz helikal RC i wideo to ten dipol pasuje tutaj jak pięść do oka. Tak samo bacik w wideo. Skoro masz już odbiornik na ogonie (o ile mnie oczy nie mylą) to go tam zostaw tylko koniczynę posadź na obudowie odbiornika żeby nie ciągnąć kilometrów kabla antenowego a jak się upierasz żeby zachować dipola to wprasuj go w statecznik pionowy. Wideo wtedy w kabinę razem z koniczyną. Ewentualnie jak ci się chce kombinować to spróbuj upchać grzybek od 5.8 pod kadłub (ale tak żeby się nie uszkodził przy lądowaniu). Wtedy w razie nawrotów bateria nie przesłoni ci anten.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
leonarl
Posty: 199
Rejestracja: czwartek 03 lip 2014, 16:03
Lokalizacja: Siemianowice slaskie

Post autor: leonarl »

Nie jest takie ciezkie, i tak wisi na smyczy,dodatkowo dojdzie jeszcze monitor 7" z nagrywarka:)Przynajmniej mam ruchomy traker :)

Nie upieram sie co do dipola rc,moge go wywalic,nadajnika nie moge dac na dziob, bo jak dam drugi pakiet do kabiny,to nie ma szans na wywazenie modelu.

Wiem ze mam 3 db w plecy jesli jest bacik +helik,ale nie mialem koniczynki jeszcze,a na takim polaczeniu 3 km zrobilem.

Doszla do mnie koniczynka od KKacpra,ale nie jestem zadowolony z jej wykonania,i takdocelowo bedzie patch 23 dbi dla video ,wiec nadajnik dostanie bacik.


Odnosnie strat na kablu to bez przesady,jesli na 3 km rssi bylo 99% wiec nie jest zle.
Vento 1900mm,KfC32ftb,Mobius,Turnigy 9x+ Frsky,Rc- helikal 5 zwoi,Av-helikal 6 zwoi,Patch 23 Dbi, Lcd 7"+Dvr.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Nie upieram sie co do dipola rc,moge go wywalic,nadajnika nie moge dac na dziob, bo jak dam drugi pakiet do kabiny,to nie ma szans na wywazenie modelu.
Przecież masz go na grzbiecie - nie może tam zostać? Poza tym - nie musi być konkretnie "do kabiny". Może być "w okolice kabiny". Możesz go nawet przyrzepować do pakietu. Cały bajer polega na tym żeby go trzymać jak najdalej się da od RC i tyle. Skoro nie możesz/ nie chcesz do kabiny to umieść go w innej, największej a dla ciebie możliwej odległości od RC.
Wiem ze mam 3 db w plecy jesli jest bacik +helik,ale nie mialem koniczynki jeszcze,a na takim polaczeniu 3 km zrobilem.
Jak jest tak "rewelacyjnie" to po co zmieniać :mrgreen:
Doszla do mnie koniczynka od KKacpra,ale nie jestem zadowolony z jej wykonania,i takdocelowo bedzie patch 23 dbi dla video ,wiec nadajnik dostanie bacik.
Odradzam polaryzację liniową na 5.8 ale cóż - twoja maszyna, twoje latanie.
Odnosnie strat na kablu to bez przesady,jesli na 3 km rssi bylo 99% wiec nie jest zle.
No jeżeli 3km to twoja odległość docelowa to faktycznie - nie ma co się szarpać ani z za długimi kablami od anten ani z mieszanką polaryzacji kołowej z liniową. Zostaw jak jest tylko trzymaj wideo daleko od RC i w zasięgu nie powinno się wiele zmienić.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
leonarl
Posty: 199
Rejestracja: czwartek 03 lip 2014, 16:03
Lokalizacja: Siemianowice slaskie

Post autor: leonarl »

Niewiem czy polaryzacja liniowa to nie najlepszy pomysl, kolego Kolsek ztego forum zrobil na polaczeniu Patch 23 dbi + bacik 15km(nadajnik na 5,8 500 mw,link rc taki sam)wiec mozna.

Czy ja gdzies napisalem ze 3 km to moja odleglosc docelowa? Raczej nie,atylko ze na takiej odleglosci bylem.

Z calym szcunkiem ,ale widze, ze bardzo trudno sie z Toba dyskutuje :(
Vento 1900mm,KfC32ftb,Mobius,Turnigy 9x+ Frsky,Rc- helikal 5 zwoi,Av-helikal 6 zwoi,Patch 23 Dbi, Lcd 7"+Dvr.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Z calym szcunkiem ,ale widze, ze bardzo trudno sie z Toba dyskutuje :(
Nie rozumiem w czym widzisz tą trudność. Poprosiłeś o poradę co gdzie rozmieścić. Podpowiedziałem według najlepszej mojej wiedzy jakbym taką instalację wykonał u siebie co w większości skwitowałeś "po co skoro da się" albo "nie mogę bo". Skoro masz inne doświadczenia i z moimi się nie zgadzasz albo uważasz że to co masz ci wystarczy to nie widzę potrzeby dalszego produkowania się.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
leonarl
Posty: 199
Rejestracja: czwartek 03 lip 2014, 16:03
Lokalizacja: Siemianowice slaskie

Post autor: leonarl »

W takim razie ,tak powinno byc ok:
Obrazek

Oczywiscie dipol pojdzie out.

Verid: nie wiem o co sie denerwujesz :)
Vento 1900mm,KfC32ftb,Mobius,Turnigy 9x+ Frsky,Rc- helikal 5 zwoi,Av-helikal 6 zwoi,Patch 23 Dbi, Lcd 7"+Dvr.
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kolsek345 »

Nie no obróć ten nadajnik wideo o 180 stopni bo za blisko dipola od frsky jest koniczyna i bedzie git .
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
leonarl
Posty: 199
Rejestracja: czwartek 03 lip 2014, 16:03
Lokalizacja: Siemianowice slaskie

Post autor: leonarl »

Krzysiu-dipol pojdzie out,a jak obroce o180 stopni,to boje sie ze beda zaklocenia od gps-a,bo wtedy antena jest nad gps-em
Vento 1900mm,KfC32ftb,Mobius,Turnigy 9x+ Frsky,Rc- helikal 5 zwoi,Av-helikal 6 zwoi,Patch 23 Dbi, Lcd 7"+Dvr.
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: kolsek345 »

Calkiem go chcesz zlikwidowac? Lepiej daj go na wszelki wypadek troche dalej od tej anteny i niech tam gdzies sie plącze.Latałem na samej koniczynie 2.4 i wrocilem do diversity jednak. Chociaz osobiscie bym zaryzykowal i odwrocil nadajnik wideo a dipola zostawil w spokoju - GPS powinien ci chodzic.Sprawdz zreszta to 5 minut roboty.
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
leonarl
Posty: 199
Rejestracja: czwartek 03 lip 2014, 16:03
Lokalizacja: Siemianowice slaskie

Post autor: leonarl »

Chyba to baterie od video,schowam miedzy skrzydla,troche wytne w epp i powinna sie zmiescic,tylko kable wyprowadze do gory,wtedy bedzie mozna video lepiej umocowac.

No to najwyzej dam ten dipol gdzies indziej
Vento 1900mm,KfC32ftb,Mobius,Turnigy 9x+ Frsky,Rc- helikal 5 zwoi,Av-helikal 6 zwoi,Patch 23 Dbi, Lcd 7"+Dvr.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Verid: nie wiem o co sie denerwujesz :)
Nie wiem skąd cię takie wrażenie naszło.
Lepiej daj go na wszelki wypadek troche dalej od tej anteny i niech tam gdzies sie plącze.Latałem na samej koniczynie 2.4 i wrocilem do diversity jednak.
No to najwyzej dam ten dipol gdzies indziej
Skoro masz już odbiornik na ogonie to może tam właśnie? Potraktuj go jako wzmocnienie statecznika pionowego a przy okazji ulżysz aerodynamice.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
leonarl
Posty: 199
Rejestracja: czwartek 03 lip 2014, 16:03
Lokalizacja: Siemianowice slaskie

Post autor: leonarl »

Teraz jest tak: Nie da rady schowac tej baterii miedzy skrzydlami,zapomnialem ze jeszcze bagnet tam wchodzi.Troche wysokie sie to zrobilo
Obrazek


Obrazek

Z tym ze nie wiem,czy ten dipol ma tam jakikolwiek sens.
Vento 1900mm,KfC32ftb,Mobius,Turnigy 9x+ Frsky,Rc- helikal 5 zwoi,Av-helikal 6 zwoi,Patch 23 Dbi, Lcd 7"+Dvr.
ODPOWIEDZ