Pierwszy quadrocopter-pytania

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

A jak dobiore taka piastę ale 3 mm? I co ze śmigłami?
dioxidemtk
Posty: 13
Rejestracja: czwartek 11 wrz 2014, 08:18
Lokalizacja: Wyszków

Post autor: dioxidemtk »

Przykładowa piasta do emax 2822 3 mm http://www.avifly.pl/piasta-smigla-30mm ... p-263.html a w śmigłach http://www.ebay.com/itm/4x-GWS-RC-HD-80 ... 0684528083 i tak masz dystanse na różne rodzaje piast na m6 na pewno też jest. Poszukaj w internecie a znajdziesz :)
Modele rc
Awatar użytkownika
tomasz_kombi
Posty: 88
Rejestracja: czwartek 03 lip 2014, 14:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: tomasz_kombi »

Właśnie. Śmigła mają adaptery (te plastikowe "podkładki" o tej samej średnicy zewnętrznej ale różnej wewnętrznej) więc dopasujesz.
A co do samego mocowania to masz również tutaj (nie wiem czy jakościowo się różnią od tych co podałeś ale kosztują mniej niż 1/3 tej ceny jeśli dobrze policzyłem): http://www.dx.com/s/prop%2badapter?category=842
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

A ile potrzebuje śmigieł CWW i CW? Po dwa?
Ps. Czy śmigła koniecznie trzeba wyważyć? Co jeśli tego się nie zrobi?
Awatar użytkownika
tomasz_kombi
Posty: 88
Rejestracja: czwartek 03 lip 2014, 14:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: tomasz_kombi »

atxmega pisze:A ile potrzebuje śmigieł CWW i CW? Po dwa?
Jak quadrokopter to po dwa z zastrzeżeniem, że:
1) dla orientacji przód-tył często stosuje się różne kolory śmigieł
2) jak połamiesz jakieś śmigło (śmigła) to uziemisz latadło do czasu sprowadzenia nowego kompletu więc rozsądek nakazuje brać od razu jakiś (chociażby minimalny) zapas
atxmega pisze:Ps. Czy śmigła koniecznie trzeba wyważyć? Co jeśli tego się nie zrobi?
Kupując masowo produkowane masz 99% szansy, że nie będą dobrze wyważone i jakaś korekta (mniejsza lub większa) może im się przydać.
Jeśli tego nie zrobisz to reszta zależy od tego jak bardzo niewyważone będą fabrycznie. Czym większe "odchyłki" tym większe bicia (pamiętaj, że śmigła kręcą się z bardzo dużą prędkością więc tolerancja na niedoróbki drastycznie maleje). Może to w konsekwencji generować drgania, a te z kolei wpływać na:
1) stabilność koptera
2) zużycie łożysk silnków
3) nieprawidłową pracę FC (kontrolera lotu) gdy drgania przeniosą się na żyroskopy i akcelerometry

Więcej niech napiszą doświadczeni koledzy :)
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Dzięki. Na yt już zobaczyłem na czym polega wyważanie. A takie jeszcze pytanie. Li po i jego C. Będę brał albo 2200 mah albo 5000. Ale jakie C 20/30 czy 25/35? Prąd rozładowywania. A biorać już takie krytczne założenie co jak bym wziął mega niskie to C i podpiął do quada? Wybuchło by?
Awatar użytkownika
tomasz_kombi
Posty: 88
Rejestracja: czwartek 03 lip 2014, 14:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: tomasz_kombi »

Od samego rozładowania pakiety nie wybuchają :)

Z tego co doczytałem to masz regle po 15A czyli łącznie możesz mieć prąd rzędu (max) +/- 60A.
Przy 2,2Ah i 20/30C dopuszczalny (zalecany) prąd ciągły to (jak łatwo policzyć) 44A a szczytowy 66A więc jakby nieco mały zapas to daje.
Przy C 25/35 wychodzi nieco lepiej.
Dla pakietu 5Ah są to już wartości zdecydowanie z zapasem.
Tak więc przy małym pakiecie bezpieczniej będzie brać z wyższym C a dla większego (o większej pojemności) możesz zaryzykować i nieco zaoszczędzić biorąc z mniejszym współczynnikiem.
Katowanie pakietów na granicy prądów dopuszczalnych spowoduje szybką degradację i spadek pojemności użytecznej czyli szybciej będą nadawały się do wyrzucenia (względnie użycia w innych zastosowaniach niż napęd modelu).

A wracając do wybuchów to przyczyną są najczęściej uszkodzenia mechaniczne, zwarcia oraz ładowanie zbyt dużym prądem lub pakietów rozładowanych poniżej dopuszczalnej granicy.
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Chyba będę miał 4x25 emax ale nie zmienia to faktu ze 1 silnik to około 12A. Czyli około 50A cały quad. 20-30C 5000mAh powinno spokojnie dać radę. Jaki czas pracy będę miał na tym? Mi wyszło ze 10min. 5A przez 50A pobierano pradu. I czy ktoś wie gdzie znajdę mocowania w pdf pod emax2822? Chodzi o otwory w pdf. Ja szukałem i nic.
piotrek75
Posty: 3
Rejestracja: piątek 26 wrz 2014, 11:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: piotrek75 »

Cześć mam pytanie - czy możliwe jest że dji phantom z gimbalem dji 2d ma odwrotny kierunek lotu niż z 3d ?

ogólnie jak miałem zamontowany 2d to zielone lampki mrygały po tej stronie co patrzy gopro, przy gimbali 3d jest na odwrót - tam gdzie patrzy gopro - są lampki czerwone a zielone mrygaja "do tyłu" - zmieniło się w związku z tym sterowane (na odwrót).

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki :)
Awatar użytkownika
tomasz_kombi
Posty: 88
Rejestracja: czwartek 03 lip 2014, 14:10
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: tomasz_kombi »

atxmega pisze:Jaki czas pracy będę miał na tym? Mi wyszło ze 10min. 5A przez 50A pobierano pradu.
No .... tego się tak łatwo obliczyć nie da :)
Do tego jest program eCalc który uwzględnia wiele zmiennych.
Po pierwsze to nie będziesz latał cały czas na maksymalnym prądzie.
Raz będzie on zdecydowanie mniejszy a mogą być sytuacje, że przekroczy teoretyczną wartość "krytyczną" nie paląc elektroniki bo będzie to krótki czas i zapewnisz odpowiednie chłodzenie (wpływ wzajemnej lokalizacji regli i śmigieł).
Czynników jest znacznie więcej (geometria śmigieł, sprawność regulatorów i silników czyli ile energii idzie w generowane ciepło, waga koptera itd ..... ).
Dlatego powstał ten program.
Można oczywiście opierać się na doświadczeniach kogoś kto latał na identycznym zestawie ale znalezienie takiej osoby przy możliwej ilości kombinacji to szukanie igły w stogu siana.
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Dobra a ktoś wie gdzie znajdę takie rozstawy do emax2822?
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

atxmega pisze:Dobra a ktoś wie gdzie znajdę takie rozstawy do emax2822?
Na stronie emax patrzyłęś?
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Chestnut »

Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Takie w jpg do widziałem, coś w pdf w skali 1:1. Takiego nie mogę znaleźć.
Awatar użytkownika
bluuu
Posty: 1707
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 15:01
Lokalizacja: Wwa

Post autor: bluuu »

moze uzyj takich przedpotopowych wynalazkow jak linijka, cyrkiel, papier i olowek ?
AutoQuad Team
ODPOWIEDZ