Pierwszy quadrocopter-pytania

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
dowdervil
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: dowdervil »

Lipo możesz lądować i rozładowywać w różnym stopniu. Ładowarka przecież nie zna "pojemności" Twojego aku i zawsze będzie mierzyła od zera.
Mierzy napięcie i przy 4,2V ma odciąć lądowanie. ;-)

Najważniejsze!
Nie wolno przechowywać aku w pełni naładowanych, bo powoduje to szybsze zużycie
NIGDY,, ale to nigdy żadna cela nie może spaść poniżej 3V pod obciążeniem
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Eman81krk »

Dokładnie tak jak pisze dowdervil, z tym że można ustawić odcięcie np 4,1V na cele (byle nie wiecej jak 4,2V) A to że liczy od zera to po to żebyś wiedział ile wejdzie w pakiet będziesz wiedział ile zużyłeś :)
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Achhh coś poszło nie tak. Minęło 2h ładowanie skończyło się zaczło piszczeć i przemienię napis Lis3 zmieniał się na TIME. A pojemność była około 2200-charged capacity. Wiem że cela nie moze spać niżej mi łącznie na czerwonym i czarnym dało 8.8V więc to jakieś 2,93V. Aku teraz się naładowało do 11,30V. Zimne było podczas procesu ładowania. To chyba nie możliwe żebym prądem 1A naładował 5aH w 2h
PS. Chyba przyczyną tego było to że w ustawieniach miałem Capacity cut- off- na 3000mah. Co teraz zrobić? Zmienić na 5000mah i dalej ładować czy rozładować i wtedy naładować jeszcze raz?
Awatar użytkownika
dowdervil
Posty: 190
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 20:48
Lokalizacja: rzeszów

Post autor: dowdervil »

Czytałeś tą instrukcję czy nie? :evil:
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Eman81krk »

ładowanie ma się skonczyć kiedy na jedną celę będzie napięcie 4,2V chyba że jest ustawione inaczej w ustawieniach . A że weszło 2000mah to pewnie dlatego że nowe pakiety są sprzedawane w około 60 % naładowania czyli są w stanie STORAGE. Jak byś przeczytał tekst na stronie który Ci podałem to pewnie byś wiedział.

Cały pakiet 3s naładowany ma mieć 3x 4,2V = 12,6V
Awatar użytkownika
kaczmarsky
Posty: 505
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 10:28
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Post autor: kaczmarsky »

Informacja TIME oznacza że został przekroczony maksymalny czas ładowania. Ten parametr jest programowalny i możesz go zmienić w menu ładowarki. Kłania się znajomośc instrukcji ładowarki.
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Oj mój błąd. Instrukcje czytałem. Ale myślałem że ustawienia zostawiam fabryczne. Jak mamy ustawiony czas ładowania i pojemność ładowania. Co pierwsze zatrzyma proces ładowania? Co będzie jak np. ustawimy dużoooo większy czas ładowania a pojemność taką jaką ma pakiet?(jak ma 5000mah to ustawiamy tyle czy ciut niżsą?). Mogę na tym pakiecie teraz popracować a potem go jeszcze raz już do "pełna" naładować? Nie za bardzo rozumiem jaka jest różnica między ustawieniem czasu a poziomu pojemności? Jak źle ustawimy czas np o 3 min, a do końca pojemności akumulator będzie jeszcze trochę brakowało to co wtedy? Wyłączy się ładowanie czy zadziała funkcja wyłączenia o danej pojemności i jeszcze będzie ładowało? I z ciekawości skąd się bierze to 11,9? Czas który nam wyjdzie dajemy nieco z górką? Plus ileś tam min. do wyniku?
Dzięki wszystkim i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Eman81krk »

ja mam czas ustawiony na dużo więcej niż trzeba :) a pojemność mam na 10Ah i ładowarka i tak ładuje ile trzeba . Warzne żebyś miał ustawione 4,2V na cele MAX !! resztą zajmie się ładowarka.

Edit:

Tak możesz "popracować" z tak naładowanym pakietem byle żebyś nie wyładował poniżej ....

no właśnie podałem Ci wcześniej fajny poradnik gdzie wytłumaczone jest ładnie co i jak po POLSKU.
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Czytałem go wcześniej ale też tak na "szybko". Yyyy ale chyba w IMAXB6 nie ustawia się nigdzie na ile ma ładować cele. Tylko typ celi bo są 3,7 lipo 3,3 Life itp. które będziemy ładować.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Eman81krk »

na pewno się da ale lepiej nie ruszaj bo zapewne jest ustawione na 4,2V i niech tak zostanie. Na szybko to można niezłe kuku zrobić jak się nie umie z tymi ogniwami odpowiednio obchodzić :)

http://vimeo.com/90381941
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Wiem wiem że z lipo nie ma zabawy. O bezpieczeństwie czytałem.
Mam jeszcze problem z multwii. Silnik przedni lewy i prawy tylni prawy w multwii na pc, nie trzyma wartości. Dwa pozostałe ok. Jak dam na maksa to przedni L i tylni R podskakują i spadają. Czy podczas podłączenia każdego kanał sterownika do arduino i gaz na maksa-trzeba po tej akcji wyłączyć arduino odpiąć zrobiony kanał i tak samo z następnym?
Ps. Próbowałem już różnych sposobów i nadal przedni lewy i tylni prawy nie trzymają obrotów tych samych do pozostałe dwa.
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Eman81krk »

Ja to obstawiam że źle masz kolejność silników :)
A o kalibracji silników i regulatorów jest już masę postów na forum.

Poza tym nie napisałeś na jakim sofcie to uruchamiasz?
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Mutwii 2.3. Chyba nawet jak mam silniki na odwrót podłączone to wszystkie powinny trzymać ten sam poziom obrotów. Regle robię tak:podłączam aku,apka uzbrojona, max gaz, i podpinam kanał silnika, rozbrajam silnik. Wyłączam aku wyjmuje "zrobiony" kanał. I od początku z następnymi. jedyne co mnie zastanawia że ta "muzyczka" nie jest taka sama do każdego kanału.
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Eman81krk »

co znaczy "rozbrajam silnik" ??

https://www.youtube.com/watch?v=X0s60U6Y1SE

edit:

nie wiem czy powinno trzymać obroty , z tego co pamietam to nie jest tak do końca.
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

"Rozbrajam silnik-silnik dezaktywuje. Powinny być równe obroty. Jak się dodaje gazu to muszą być wszystkie obroty równe. Dlatego mam tak że "fika" po ziemi przewraca się. Bo w momencie dodania gazu wszystkie 4 silniki nie pracują równocześnie.
Ps. Jak coś to wszystkie "gadające głowy" proszę o pisanie w tym temacie MultiWiiCopter - jak zbudować niedrogie FC
ODPOWIEDZ