Pierwszy quadrocopter-pytania

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Pierwszy quadrocopter-pytania

Post autor: atxmega »

Witam, przymierzam się do budowy quadrocoptera. Żeby nie zostać zjechanym to trochę przejrzałem forum. Ale mimo mam kilka pytań.

Lista elementów:
-silniki Emax2822
-regulator do nie albo HK SS 15A alob jeden poczwórny
-śmigła GWS HD8040
-pakiet 3s około 4000mAh
-odbiornik HK6X
-nadajnik HK-T6A V2 2.4Ghz
-płytka sterująca http://www.kkmulticopter m88 plus HK401B

W dużej mierze jest ona oparta na quadrocopterze, które znalazłem w necie.
Moje pytania:
1.Czy da się kupić jeszcze tańsze śmigła? Jak tak to jakie polecacie?
2.Przy samych śmigłach nie ma mocujących do nich śrub,piast? Gdzie to kupić? I gdzie kupić zabezpieczenie do śmigieł aby w razie czego śmigło się nie odczepiło?
3.To samo co w 1 tylko że do nadajnika. Ktoś zna coś tańszego i dobrego(wiem że czym tańsze to ma jakieś wady ale żeby nie było ostatnim badziewiem)
4. Płytka sterująca. Ta płytka jest chyba znana bo w necie jest wiele projektorków na niej. Na mm8 plus HK401B widać pcb żelazkowe. Ale w necie zobaczyłem gotowca z m328 i ENC-03RC. Tu mam pytanie. Między ENC-03RC a HK401B jest ogromna różnica cenowa. Czy ENC-03RC dają rade? nie ma z nimi większego problemu?

Możliwe że gdzieś na forum są odp. na moje pytanie, więc proszę od razu mnie nie banować tylko jak to możliwe podesłać linki.
Wielkie dzięki, pozdrawiam.
skazi
Posty: 1438
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Pierwszy quadrocopter-pytania

Post autor: skazi »

atxmega pisze:Witam, przymierzam się do budowy quadrocoptera. Żeby nie zostać zjechanym to trochę przejrzałem forum. Ale mimo mam kilka pytań.

Lista elementów:
-silniki Emax2822
-regulator do nie albo HK SS 15A alob jeden poczwórny
-śmigła GWS HD8040
-pakiet 3s około 4000mAh
-odbiornik HK6X
-nadajnik HK-T6A V2 2.4Ghz
-płytka sterująca http://www.kkmulticopter m88 plus HK401B

W dużej mierze jest ona oparta na quadrocopterze, które znalazłem w necie.
Moje pytania:
1.Czy da się kupić jeszcze tańsze śmigła? Jak tak to jakie polecacie?
2.Przy samych śmigłach nie ma mocujących do nich śrub,piast? Gdzie to kupić? I gdzie kupić zabezpieczenie do śmigieł aby w razie czego śmigło się nie odczepiło?
3.To samo co w 1 tylko że do nadajnika. Ktoś zna coś tańszego i dobrego(wiem że czym tańsze to ma jakieś wady ale żeby nie było ostatnim badziewiem)
4. Płytka sterująca. Ta płytka jest chyba znana bo w necie jest wiele projektorków na niej. Na mm8 plus HK401B widać pcb żelazkowe. Ale w necie zobaczyłem gotowca z m328 i ENC-03RC. Tu mam pytanie. Między ENC-03RC a HK401B jest ogromna różnica cenowa. Czy ENC-03RC dają rade? nie ma z nimi większego problemu?

Możliwe że gdzieś na forum są odp. na moje pytanie, więc proszę od razu mnie nie banować tylko jak to możliwe podesłać linki.
Wielkie dzięki, pozdrawiam.
ad 1. Tańsze niż GWSy? To jedynie jakieś noname ale tego nikt nie poleci.
ad 2. abc-rc, hobbyking i inne podobne sklepy.
ad 3. Chcesz coś tańszego niż 25$? Powodzenia, to co podałeś jest już wystarczająco kiepskie.
ad 4. Może i to FC było popularne, ale dobre kilka lat temu. Teraz jest sporo lepszych rozwiązań.

Generalnie słabe wybrałeś te podzespoły.

Dodam jeszcze że do budowy takiego quada przyda się jeszcze rama :-P
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

A czy może, ktoś mi powiedzieć o różnicach między wyżej wymienionymi gyro?
Jaką inną płytkę sterującą inną polecacie? Najlepiej żeby była to open-source. A jak nie to żeby była tania. Proponowany przezmianie nadajnik około na jaką odległość da radę się komunikować z odbiornikiem? Lepiej w coś lepszego zainwestować? I ostatnie...ktoś wie gdzie jest jakiś opis/zdjęcia z montażu tych piast? Ramy nie wymiałem bo pewnie sam zrobię.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Jakby Ci tu najdelikatniej powiedzieć, hmmmm.
No nie można zrobić tak super najtaniej bo to będzie kopter z początków historii kopterologii. to co proponujesz w kwestii FC to własnie pójście w tym kierunku. Troszkę muzeum. Ale też rozumiem że chcesz się uczyć na czymś czego nie będzie tak szkoda jak się rozwali.
Optymalny obecnie balans między taniochą a efektem końcowym to MultiWii AIO.
Co do radia - bierz Turnigy 9x lub 9XR i do tego na początek tor radiowy Frsky.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Trochę drogi jest ten AIO....Z polecaną przez Ciebie aparaturą jaką będę miała odległość między quado a nadajnikiem? I jaka by była na proponowanej prze zemnie aparaturze? I czy ktoś mógłby odpowiedzieć na moje pytania z poprzedniego posta?
Dzięki i pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

To może chociaż Multiwii SE 2.5? Co prawda nie rozwijana już na forum ale to zawsze coś z acc a nie przedpotopowy kk i to jeszcze na żyrach.
Śmigła zamocujesz na piaście na wałek 3mm np. taka:
http://electropark.pl/silniki-bezszczot ... p-jet.html
No i jak lecisz po taniości to weź sobie pakiet 2200mAh a nie taką cegłę.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Kurczę ten sterownik faktycznie jest już tańszy. A może ktoś mi jeszcze powiedzieć czym różnią się wspominanie przez mnie wcześniej żyroskopy. I tak jeszcze ogólnie te dwa sterowniki polecone przez Was w czym są lepsze oo kk? Czy żeby zamocować śmigła potrzebuje tylko tych piast? I co jeszcze z tymi odległościami na aparaturze proponowanej przez mnie i przez użytkowania Rurka? Pakiet chcę wziąć większy żeby dłużej latać. Na 2200 około 15 min polatam?
Dzięki i pozdrawiam:)
Ps.I jaką ładowarkę polecacie,bo ceny zaczynają się od 50zł aż do 500zł i wyżej. Cebulator poleca ImaxB6, opłaca się brać coś tańszego?
skazi
Posty: 1438
Rejestracja: sobota 19 sty 2013, 10:25
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: skazi »

atxmega pisze:Kurczę ten sterownik faktycznie jest już tańszy. A może ktoś mi jeszcze powiedzieć czym różnią się wspominanie przez mnie wcześniej żyroskopy. I tak jeszcze ogólnie te dwa sterowniki polecone przez Was w czym są lepsze oo kk? Czy żeby zamocować śmigła potrzebuje tylko tych piast? I co jeszcze z tymi odległościami na aparaturze proponowanej przez mnie i przez użytkowania Rurka? Pakiet chcę wziąć większy żeby dłużej latać. Na 2200 około 15 min polatam?
Dzięki i pozdrawiam:)
Ps.I jaką ładowarkę polecacie,bo ceny zaczynają się od 50zł aż do 500zł i wyżej. Cebulator poleca ImaxB6, opłaca się brać coś tańszego?
Coś się tak uczepił tych żyroskopów... Najprościej mówiąc te dwa FC podane wyżej przez kolegów są lepsze we wszystkim.

Jeśli chodzi o aparaturę, to w tym wypadku liczy się stabilność linku a nie odległość którą one maksymalnie osiągają. Z ilu metrów będziesz jeszcze dobrze widział swojego quada 100? 200? Dalej i tak nie polecisz więc zaprzątanie sobie głowy odległościami nie ma sensu.
Rurek podał Ci dobre apki za rozsądne pieniądze i tyle w temacie.

ImaxB6/Accucel 6 to minimum jeśli chodzi o ładowarki w które warto zainwestować, tutaj też nie ma co szukać oszczędności.
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Witam. Dzięki za odpowiedzi. Co do aparatury jest jeszcze coś dobrego między tymi dwoma nadajnikami? Coś warte polecenia? Jak bym kupił ten proponowany prze mnie to w czym on może być gorszy? I jeszcze pytanie do mocowania silników, czy wystarczy je do rurki przykręcić śrubą i nakrętka(wibracje nie rozkręcą tego?) czy są jakieś specjalne rzeczy do tego?
Pozdrawiam
emczer
Posty: 64
Rejestracja: wtorek 20 maja 2014, 17:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: emczer »

Bierz turnigy 9x czy 9xr z frsky jak polecano. Nic innego. Pół środki, to albo utrata pieniędzy i nerwów, gdy kopter odleci, czyjegoś zdrowia jak na kogoś spadnie. Oszczędzaj, dobra, ale z głową! Chcesz coś taniego - kup biedronkę. Nie baw się w półśrodki.

Podkładki dobra opcja co do drugiego pytania.
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

No, dobra ale ktoś może mi opisać różnice? Czy ta aparatura proponowana przez mnie jest aż tka kijowa że będę miał maszynę od siebie na około 100m i co nagle stracę kontrole i poleci tam gdzie chce? Czy co?
Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.
Ps.Do silnika to "idąc od góry" silnik,podkłada przez to śruba i nakrętka? Pytam się bo się właśnie obawiam że silnik się okręci. Czy piasta na śmigle daje już 100% pewność że to śmigło się nie odkręci?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Panowie, ale atxmega nie będzie jeszcze latał FPV. Na ile odleci? 200-300m?
Nie wiem jaki ma zasięg realny HK-T6A.
atxmega, koledzy podają Ci bardziej rozwojową opcję aparatury, do której w przyszłości podepniesz inny moduł i przede wszystkim programuje się za pomocą przycisków i wyświetlacza a to co Ty chcesz wziąć to chyba tylko za pomocą kabelka i komputera PC.
Co do odkręcania śrub to ludzie wymyślili już dawno klej do śrub np. niebieski loctite.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Ok. Czyli to w stronę "przyszłościową" idzie. A jeszcze...czy jest jakaś zasada długości ramion w maszynie? Bo widzę że do małych silników są małe platformowy itp... do tych jaka powiną być mnie więcej długość ramion? Czy to nie ma znaczenia?
Dzięki i pozdrawiam:)
emczer
Posty: 64
Rejestracja: wtorek 20 maja 2014, 17:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: emczer »

Długość jako tako nie ma - bardziej masa! ;-) A po konkrety zapraszam do kopterowych kalkulatorów - bo mam nadzieje, że korzystasz. :-)

http://www.ecalc.ch/xcoptercalc.php?ecalc&lang=pl
http://www.rc-calc.com/en/copter
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Witam. Trochę rzeczy juz nabłyem . Ale mam pytania.
1.Jak się nazywa ta część/pod jakim hasłem szukać na którj się przykreca silnik do ramy?
2. Co do aparatury to naprawdę niczego w miarę dobrego się nie kupi za około 100zl?
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ