Projekt przełącznika FC - Czyli co dwie nazy to nie jedna

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Projekt przełącznika FC - Czyli co dwie nazy to nie jedna

Post autor: ghambit »

Jako iż przymierzam się pomału do lotów komercyjnych, zastanawiałem się jak usprawnić platformę aby zminimalizować szansę na ucieczkę, bądź nie kontrolowane zachowanie. Doszła do tego ostatnia gleba 3km od bazy i tak zrodził się pomysł podwójnego kontrolera. Na początku swojej modelarskiej przygody przerabiałem już spadachrony i doszedłem do wniosku że są mało przydatne, ciężkie i same w sobie niebezpieczne dla koptera.

Generalnie chciałem uzyskać coś w tym stylu.


Do układu wykorzystałem micro przekaźniki AXICOM z wewnętrzną diodą i rf shieldem, sam przełącznik oparty jest o atiny25 i kilku dodatkowych elementach. Pierwsza płytka robiona na szybko do testów na matrixie.

Pierwszy test na sucho wypadł pomyślnie, niestety nie mam Y kabli do połączenia dwóch naz z 1 odbiornikiem dlatego muszę czekać aż dojdzie mi paczka z HK eu.



Film z lotu zamieszczę jak tylko to ulotnię, sugestię, opinie, mile widziane :)
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Wielu pewnie ucieszy to rozwiązanie, ale nie prościej zastosować niezawodny FC?
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

Chłopie, idziesz w komercję z Nazą???
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

@From_heaven A2 + V2 jako backup.
@Ładziak Chyba nie ma kontrolera który by nie zawiódł, odlatywało juz chyba wszystko od mikrokoptera po nazy i wookongi.

Dublowanie systemów jest rzeczą normalną jeżeli chodzi o prawdziwe maszyny latające, w modelarstwie lotniczym niestety ze względu na dodatkowe koszty i wagę mało kto zawraca sobie głowę.
I nie ważne czy to jest naza czy inny kontroler, wychodzę z założenia że lepiej mieć dwa i nie potrzebować tego drugiego niż patrzeć jak kopter leci w dal i nic nie móc zrobić.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Podaj definicję awarii, po której ma nastąpić przełączenie
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

Przełączenie nie nastąpi jeżeli sam go nie przełączysz, nie chciałbym implementować żadnego systemu do wykrywania awarii bo niepotrzebnie komplikuje to dość prosty z założenia projekt.
Jeżeli widzisz ze kopter dryfuje i nie reaguje na przełączniki przelaczasz fc żeby odzyskać kontrolę.
Zakładając czysto hipotetycznie ze na 10 lotów będziesz mieć jedna ucieczkę , czyli 10% szansy mając możliwość przyłączenia fc ta szansa zmaleje do jednej ucieczki na sto lotów.
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

No tak ale w takim rozwiązaniu zastępujemy tylko FC a nie sądzę żeby tylko od niego zależało odlatywanie. Równie dobrze może nam zwariować odbiornik i zmiana nazy nic nie da bo kontroler i tak dostanie błędne sygnały.
Poza tym to rozwiązanie które proponujesz opiera się na wykryciu czego: failsafe, braku linku rc, czy coś innego. Z resztą nawet ręczny "panic button" w zaprezentowanym przypadku optymistycznie zakłada że mamy połączenie z odbiornikiem.

Żeby to miało sens to wydaje mi się że powinno się to wyzwalać totalnie niezależnie od "zepsutego" systemu (czyli całego zestawu kontroler - link rc - gps) i najlepiej żeby odpalało po naciśnięciu przycisku który działa niezależnie od linku rc. Tu jak najprostsze rozwiązanie będzie najlepsze. Bo próby wykrycia "stanu awarii" mogą skończyć się niekontrolowanym kretem na zapasowym FC.

Chyba najlepsze by było takie zapasowe RTH ale tu znowu polegamy na GPS więc to nie to.

Kierunek prac ciekawy ale na chwilę obecną to zastępowanie się kontrolerów w locie jest nieco ryzykowne. A co będzie jak nawali przełącznik i zacznie przerzucać kontrolery bez powodu. Zdublowanie przełącznika :-)

Edycja: w czasie pisania wskoczyła odpowiedź i widzę że ręczne odpalanie się potwierdziło. Ale i tak uważam że powinno być zrealizowane poprzez niezależne połączenie.
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

I właśnie o to mi chodziło, każde uwaga, pomysł a nawet krytyka jest jak najbardziej wskazana.

Awarie systemu przełączania rozwiąże dublując ją.
Co do odbiornika to myślałem chwile nad tym ale zwiechy odbiornika to jest margines awarii wiec za bardzo się nie zagłębialem w temat.
Oczywiście nie ma problemu aby obydwa kontrolery miały dwa osobne odbiorniki, o ile możesz przypisać do swojego radia dwa działające obok siebie odbiorniki. Bo w ostateczności układ przełącza wyjścia pwm na esc i nie ma znaczenia z jakiego kontrolera je dostaje. Tak więc już teraz mógłbym podłączyć naze z swoim odbiornikiem z jednej strony i np kk.2.0 z swoim odbiornikiem z drugiej strony. Czas przełączania to 1.7ms plus opóźnienie na transmisji.
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

A2 już kiedyś komuś odleciało?
Awatar użytkownika
Boogie
Posty: 276
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Boogie »

Nie wczytywałem się dokładnie co jest powodem, ale A2 zostało "zbanowane" w Wielkiej Brytanii:
"BEWARE!! Anyone who is using the A2 from DJI, looks like the CAA in the UK have banned it for commercial use.
It has some bad flaws that could end in disaster.!!


http://www.multirotorforums.com/showthr ... post175058 "
Pozdrawiam,
Krzysiek
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

w takim razie co w sytuacji kiedy naza zanim zareagujemy z różnych powodów opusci zasięg linku RC? Czy wyzwolenie na zasadzie FS ale jak wtedy ma wrócić na miejsce startu bo skoro eliminujemy GPS to zaczyna być problem. Ewentualnie można by zaprogramować powrót po magnetometrze w kierunku bazy chociaż (ale to musiało by sie odbyć na większej wysokości (przywalenie w drzewa itp.)
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Wydaje mi się, że o ile pomysł jest świetny to niestety za bardzo rozbudowane są warunki.
Takie zdublowanie FC powinno być raczej już w samym FC. Dwa systemy komunikujące się ze sobą.
Podobnie jakby odbiorniki nie wysyłały prostego PPM do FC tylko na zasadzie dwustronnej komunikacji sterowały platformą.
Myślę, że w tą stronę powinny iść takie pro systemy.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Boogie
Posty: 276
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Boogie »

Taki system redundantny sprzedaje ZERO-UAV:
http://www.zerouav.com/en/Product/chanp ... i/836.html
Pozdrawiam,
Krzysiek
Awatar użytkownika
ghambit
Posty: 1279
Rejestracja: wtorek 03 maja 2011, 01:10
Lokalizacja: Amsterdam

Post autor: ghambit »

ZERO-UAV RcTimer

Dokładnie, system taki już istnieje jednak poza cena wole jednak mieć dwa osobne fc w czym ten zapasowy może być okrojony z gpsa i baro.
Słuchajcie mimo iż chciałbym ten system używać do latania komercyjnego, nie ukrywam ze hobbystyczne latanie fpv tez wchodzi w grę a tutaj wolałbym nie latać kontrolerem ze 5000 zł.

@Artgraf1981 Jako iż układ nie ingeruje w parametry lotu a jedynie przełącza pwm. Moglibyśmy zastosować osobny odbiornik do wyzwalania i ustawić na jego fs żeby przyłączył na ten fc który chcesz.
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Kris_po »

a co zrobisz jak nagle obie Nazy postanowią uciekać w tym samym momencie ? ja zamiast drugiej nazy dał jakiś inny kontroler który nie ucieka, np kfc32
ODPOWIEDZ