eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post autor: daniellol »

Witam. Wyposażyłem model we wszystkie opisane tu bajery. Mam jeden problem. Wszystko działa prawidłowo, tylko osd nie liczy mi odległości od bazy. Cały czas pokazuje 0. Autopilot pracuje, stabilizacja jest, pokazuje wysokość, kompas chodzi, wariometr również. Gdzie szukać przyczyny. Powgrywane najnowsze softy, wszytko skonfigurowane wedle wskazówek. Pozdrawiam.
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Jakie OSD ? Z jakim softem ?
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post autor: daniellol »

OSD od remzibi soft jest 1.06.
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Czy przed startem OSD pisze "Gotowy" tam gdzie jest potem czas lotu ?
Czy po podniesieniu manetki gazu OSD pisze "Lecimy !" ?
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post autor: daniellol »

Tak jest napisane, że gotowe. Napisu lecimy nie widziałem. Jeżeli nie złapie fixa to po dodaniu gazu napis, że nie zapisano pozycji bazowej. Używam oryginalnego odbiornika GPS remzibiego i mam włączoną opcje autokonfiguracji. Po włączeniu zasilania jest napis Autopilot ok.
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Włącz w AP telemetrie lub wgraj do AP soft 1.22f (jest na czerwono w pierwszym poście tego wątku).
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post autor: daniellol »

Ok sprawa opanowana :) Jak byłem latać na polu to miałem stary soft w autopilocie i to mogła być przyczyna. Jak zaktualizowałem nie pomyślałem, żeby przed marszem z modelem w ręku na chwile załączyć silnik. Po tej operacji wszystko działa jest napis lecimy i metry się zwiększają. Mam jeszcze tylko pytanie. Po chwili wariometr tak jak by tracił kalibrację. Po jakiejś chwili wskaźnik od wariometru przesuwa mi się w górę ekranu. Po ponownej kalibracji z drążków wszystko jest ok. Nie wiem czy czujnik może być uszkodzony. Montując go zastosowałem wszelkie środki ostrożności. Zamontowany sztywno bez możliwości samoistnej zmiany pozycji.
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

HP203B ? Jeśli tak to jest to normalne dla tego czujnika przy zmianach temperatury. On jest kiepsko skompensowany termicznie, i jak się ochładza to pokazuje w górę a jak grzeje to w dół. Na dworze jest zimno, więc się chłodzi i dla tego pokazuje w górę.
Jak dojdzie do temperatury otoczenia to wariometr sam zejdzie na środek (nie trzeba go zerować z drążków).
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post autor: daniellol »

Może ja troszkę źle napisałem z tym wariometrem. Chodziło mi o MPU6050. Myślę, że to jest ta przyczyna. Jest dokładnie tak jak napisałeś na dworze kreska do góry, w domu kreska idzie na dół. Bardzo dziękuję za cierpliwość i odpowiedzi. Jak pogoda dopisze w przyszły weekend to potestuje jeszcze. Jest to super sprawa, szkoda, że od początku na tym nie latałem. Pozdrawiam.
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Znalazłem sposób na znaczne zmniejszenie tego pływania baro przy zmianach temperatury. Tak że od następnej wersji softu będzie znacznie lepiej.
A co do odpływającego horyzontu - powód jest ten sam. Więc lepiej jak jest zimno na dworze to wyjąc model z samochodu (bez pakietów, pakiety dalej trzymamy w cieple), niech se poleży 5-10min na zewnątrz, potem podłączyć pakiet, zaczekać na fix i w górę. Takie działanie powinno rozwiązać problem zmian temperatury.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
zaan
Posty: 112
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 18:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: zaan »

Wciąż nie jestem pewny odpowiedzi na pewne pytania , czy możecie mnie niepojętnego oświecić? Rozważam kwestie zakupu tego rozwiązania zamiast frsky+ Dedalus ,powód oczywisty jeden klocek do wszystkiego i już . I teraz pytanie samolot to coś takiego tylko na 156cm rozpiętości i większą cięciwe ( http://newtonairlines.blogspot.com/2014 ... usher.html ) powierzchnie sterowe to lotki i wysokość kanał kierunku chce wykorzystać do rozglądania sie kamerą na boki czy jest szansa ustawić AP żeby wracało go nad baze w takiej konfiguracji kanałów czy musze jednak dorobić ster kierunku a zrezygnować z obsługi kamery ? przeryłem sie przez ten temat i o lrs ale chyba coś przeoczyłem czy można prosić o podpowiedź? :roll: a i może potem o cierpliwość i pomoc lub nakierowanie na właściwe tory przy strojeniu jeżeli sie zdecyduje na zakup ?
Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post autor: daniellol »

Witaj. W kwestii czy warto się przesiąść z FRYSKY na LRS oczywiście, że tak. Ja się przesiadłem i nie zamierzam wracać. Co do konfiguracji powinien się chyba wypowiedzieć autor oprogramowania. Pozdrawiam.
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Wszystko będzie działać bez steru kierunku, bo ten AP do zakrętów używa zarówno kierunku jak i lotek. Tak że z tej strony nie ma żadnego problemu.
Wszystko poza jednym... Sterowaniem kamerą zamiast kierunku. A to dla tego że będzie Ci kręcił non stop tą kamerą w trybach stabilizacji (bo kierunek też jest stabilizowany).
Ale obracanie kamery możesz podłączyć do CH5, CH6 lub CH9 w odbiorniku (czyli AP), i o ile w aparaturze zmiksujesz (lub przekierujesz) drążek kierunku z (na) którymś z kanałów 7,8 lub 9 to będziesz miał rozglądanie się sterowane z drążka. No i wtedy masz zrobione 100% swoich potrzeb.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post autor: daniellol »

Witam. Dzisiaj potestowałem troszkę autopilota. OSD źle oblicza dystans do bazy. Mam odbiornik GPS oryginalny od REMZIBI OSD, nie UBLOX. Robiłem test. Odpalone Trackmyrc na telefonie i odlot od bazy. Na telefonie odległość 1400m na OSD 2100m około. Różnica dość znaczna. Autopilot i wszystkie inne funkcje działają prawidłowo. Model wraca do bazy. Zawsze po przyleceniu do bazy odległość jest 0. Gdzie szukać przyczyny? Zrobiłem jeszcze jeden test. Załączyłem model w samochodzie i aplikacje track my rc i jechałem autem do domu. Trackmyrc pokazało 1410m a OSD 2421m. We wszystkim najnowsze wersje softu. Na 1.22 było to samo. Pozdrawiam.
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Tutaj odległość oblicza autopilot a nie OSD. Może jest gdzieś błąd w obliczeniach. Muszę to sprawdzić.
Nie wiem jak liczy TrackMyRC... Ale raczej po swojemu, bo w telemetrii nie ma odległości od bazy.
Załączyłem model w samochodzie i aplikacje track my rc i jechałem autem do domu. Trackmyrc pokazało 1410m a OSD 2421m.
A ile faktycznie masz z miejsca latania do domu (według lucznika samochodu albo według gogle maps) ?
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ