eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
zbyszek78
Posty: 44
Rejestracja: niedziela 26 wrz 2010, 07:42
Lokalizacja: Rybnik, Zabrze

Post autor: zbyszek78 »

miś pisze:A jak nie, to: https://www.hobbyking.com...l_Reverser.html
Tak to już wczoraj zamówiłem, coś tak czułem że to będzie jedyne wyjście. Przyjdzie pewnie w poniedziałek a szkoda bo w niedzielę miał być oblot.
Serwa nie chcę rozbierać, to jest wersja slim do skrzydła i ciężko by mi było coś w nim grzebać z kabelkami.
Dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Verid pisze:Ja już przestałem... Kolejny produkt Misia gdzie się zatrzymałem na archaicznych wersjach softu bo nie ogarniam mnogości ficzerów... :mrgreen:
A szkoda, bo nowe wersje nie tylko niosą nowe funkcjonalności, ale też poprawki błędów znalezione przeze mnie lub przez użytkowników. A potem są posty "ratunku, nie działa to czy tamto". A tu okazuje się że wiemy że nie działa w wersji x.yz. Ale już działa w nowszej.

Zawsze mogę się ograniczyć do wydawania nowej wersji raz na 3 miesiące czy na pół roku. Jedni odetchną z ulgą że nie trzeba tak często softu aktualizować. Inni się będą pieklić że znaleziono błąd i przez tyle czasu nie ma poprawki. I jak tu wszystkim dogodzić ?

Dla zasygnalizowania problemu: Już mam nową wersję AP która wysyła dane do OSD po uruchomieniu lokalizatora - wcześniejsze wersje tego nie robiły i jak wystartuje lokalizator to dane z OSD znikają. Niby szczegół, ale jak ktoś zaliczy crasha to będą pretensje że ostatnia pozycja GPS z OSD wzięła i wyparowała.
To samo jest z softem OSD... przykładowo część danych w trybie jednostek "imperialnych" czyli stopy, mile ect jest źle liczona. Większość powie "a na grzyba mi to, używam metrów". Ale znajdzie się ktoś co stwierdzi "co za bzdury wypisuje to OSD"... I będzie miał rację.

Więc pozostaje pytanie: robić poprawki i częściej wydawać nową wersję softu, czy robić listę znalezionych błędów i wydawać nową wersję jak się sporo nazbiera...
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Post autor: mkrawcz1 »

Wariant pierwszy jest lepszy: lista poprawek i tak jest, jak ktoś nie chce za często wgrywać, to sobie wgra po skumulowaniu się błędów :-)
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Zostańmy przy tej wersji update'ów która jest :-) A Verid to tak na żarty tylko napisał ;-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Każdy medal ma dwie strony. Faktycznie, zdarzały mi się sytuacje że:
"Ratunku, nie działa to czy tamto",
"Zaktualizowałeś?"
"Nie..."

...i po aktualizacji bajka. Ale tez w drugą stronę:

"Zaktualizowałem rozdętek z gulgulatorem z wersji 0.6 do 1.0 i nie działa"
"Bo od wersji 0.76221b (i pół) matwie są na kanale czwartym a przyczłap na siódmym i musisz czekać aż dioda 6 razy mignie, wtedy naciskasz przycisk 2 razy szybko i raz wolno bo jak zrobisz po staremu czyli trzy mignięcia i jedno naciśnięcie to mątwie wylądują na kanale pierwszym a przyczłapu nie będzie."

Dlatego aktualizacje wgrywam dopiero jak konkretny fakap mnie do tego zmusi. Żeby nie uczyć się tych wszystkich tajemnych gestów z a każdym razem od nowa tylko raz na jakiś czas.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
zbyszek78
Posty: 44
Rejestracja: niedziela 26 wrz 2010, 07:42
Lokalizacja: Rybnik, Zabrze

Post autor: zbyszek78 »

Ja tam jestem za tym jak jest, Miś robi kawał dobrej roboty!
Pytanie z innej beczki, przy połączeniu do konfiguratora serwa (wysokość i kierunek) ustawiają mi się w skrajnym położeniu co koliduje z zakresami sterów. Mam coś źle ustawione czy tak ma być?
Jeżeli to nie moja wina to czy nie można by programowo ustawić serw w neutrum tak jak lotki?
Soft mam najnowszy.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Według założeń po połączeniu z konfiguratorem wszystkie serwa powinny zostać zluzowane (wyłączenie PWM do serw). Może twoje serwa tak reagują na wyłączenie PWM ?

Jeśli faktycznie tak jest, to jak masz zamiar konfigurować AP to nie włączaj aparatury. Włącz tylko zasilanie modelu, wtedy AP nie poda wogóle sygnału na serwa, potem uruchom konfigurator i sygnału na serwa dalej nie będzie, a co za tym idzie krnąbrne serwa nie będą uciekać po zaniku sygnału.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: NeXuS »

Kupiłem moduł GPS na MT3339, czytam dokumentację i widzę że zasilanie do 4,3V. Czy mogę podlutowac to pod wyjście 3,3V eleresa, równolegle z MPU, czy muszę zrobić jakiś step down z 5V?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Ja MT3339 podpinam do 5V przez diode 1n4148, za diodą kondensatorek 1uF do masy i działają.
Do 3.3V na eleresie lepiej się nie podpinaj, GPS ciągnie chwilami sporo prądu i może tym zakłócać pracę modułu RFM22 na eleresie.
A jak chcesz "po bożemu" to dowolny LDO na 3.3V + trzy kondensatorki i bedzie OK. Kondensatorki: na wlocie LDO 1u, na wylocie 100n + 10u.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: NeXuS »

Dzięki wielkie za pomoc. Niestety potrzebuję sprecyzowania, bo nie kumam elektroniki :-/
1) nie "po bożemu" - kondensator za diodą, tzn. tak?
Obrazek

2) "po bożemu" - jak podłączyć kondensatory - tak, czy równolegle - do masy?
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 04 lis 2014, 11:50 przez NeXuS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rycerz100
Posty: 992
Rejestracja: piątek 23 gru 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rycerz100 »

Tak standardowo ;-) tylko oczywiście zamiast 7805 7803
Obrazek
Mirek
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: NeXuS »

Dzięki, teraz jasne.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Z diodą - dobrze.
Ze stabilizatorem tak jak narysował Rycerz100 - kondensatory do masy a nie w szeregu, tyle że stabilizator typu LM2950-3.3 , bo taki jest LDO na 3.3V. No i przy Vin 1u a nie 100n.
Zwykły 7803 nie jest LDO i się nie nadaje.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: NeXuS »

Jeszcze raz dziękuję, biorę się za zakupy.
Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Post autor: daniellol »

Witam. Mam pytanie. Czy eLeReS autopilot i RemZibi OSD mogą korzystać z tego samego odbiornika GPS?
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
ODPOWIEDZ