Phantom2 - jakie FPV

Moderatorzy: Adrián, breweryhills, moderatorzy2014, moderatorzy

Mako
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 10:27
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Mako »

A to zalezy jak daleko latasz i w jakim otoczeniu (chodzi o zaklocenia). Czasem na koniczynkach i 600mW dziala przyzwoicie ponad kilometr a czasem prawdopodobnie z powodu zaklocen przerywa juz na 500m. Ma sens kierunkowa jak latasz dalej bo jak stracisz link kontrolny to przynajmniej widzisz co sie dzieje, ile baterii zostalo, czy model zaczal wracac itp. Moze to czasem uratowac skore bo jak zgubisz oba polaczenia to maszyna zacznie wracac ale jednak na FS wraca powoli i moze zabraknac baterii. Mozna sie wtedy wyratowac probujac przejac kontrole i przyspieszajac. Mam monitor diversity i zamowilem sobie zamiast jednej z koniczynek maly panel 11dbi. Jeszcze go nie mam wiec nie wiem jak to dziala. Przy dalszych lotach bede mogl go sobie zalozyc do FatSharkow i sledzic model za pomoca glowy :-).
Beniamin
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek 10 mar 2014, 09:52
Lokalizacja: łódź

Post autor: Beniamin »

no a co z fantomem fc40? radio tu smiga na 5,8Ghz przeciez
Mako
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 10:27
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Mako »

A co ma FC40 do Phantoma 2 o którym jest ten wątek??
Rekic
Posty: 357
Rejestracja: środa 03 lip 2013, 12:09
Lokalizacja: Polska

Post autor: Rekic »

tobzuz pisze:a jest sens tylko w FPV zmienić odbiornik na kierunkowy? Będąc na ziemi, to nie problem obracać się w kierunku, gdzie latamy, chyba w ten sposób polepszymy jakość i zasięg podglądu?
Możesz dać antenę kierunkową na odbiornik, a nawet lepiej jeśli masz możliwość to diversity - jedna koniczynka i jedna kierunkowa.
k21
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek 27 maja 2013, 18:39
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: k21 »

Dziękuję wszystkim w pomocy doboru zestawu FPV.
Końcowo skończyło się na bardzo sprawdzonym setupie.
Czuję się zobowiązany napisać parę słów.

1.Google.
http://www.foxtechfpv.com/skyzone-fpv-g ... -1218.html

SKYZONE. Poczatkowo miały być cinemizery. [bardzo dobrze że się nie zdecydowalem].
Google udało mi się dostać od ręki od jednego z uzytkownikow tego zacnego forum.
Od razu zaznaczam że nie miałem innych gogli nigdy na nosie, ale na temat FS i Cinemizerów przeczytałem wszytko co podpowiada wujek google.

Obraz ostry i czytelny, nawet w narożnikach, brak efektu winiety, delikatny efekt tunelu. Generalnie komfort użytkowania bardzo wysoki. Diversity działa świetnie. Zero problemów z podlączeniem się z nadajnikiem immersionRC.

Z lenistwa i wygody, do zestawu zakupiłem oryginalną baterie od FS, zestaw na baterii działa ok 2h.

Obraz który uzyskuję z gopro ma proporcje 16:10, panoramiczny. bałem się że będe miał po bokach czarne pasy.

2.Nadajnik immersionRC 600mW 5,8.
http://www.immersionrc.com/product-deta ... 600mW%20Tx

Podłączeni do Phantoma 2, jest jak plug&play. Zero problemów. Polecam.

3. OSD - iOSD mini, jak wyżej, zero problemów.
http://www.drony.net/modul-iosd-mini-dji.html


Na powyższym setupie i na standardowych antanach, udało mi się osiągnać zasieg 950m [obraz tak samo klarowny jak na 20m]. Dalej bałem się lecieć ze wzgledu na zasieg AP-ki.

Zasieg testowany w terenie otwartym, w szczerym polu.

Obrazek

Obrazek
|DJI - Phantom 2|Zenmuse H3-2D|GoPro3BE|iOSD mini|ImmersionRc 5,8|SkyZone|Diversity|
tobzuz
Posty: 79
Rejestracja: wtorek 18 mar 2014, 16:54
Lokalizacja: PL

Post autor: tobzuz »

słuchajcie, a jakiego najlepiej monitora (tv) szukać, o jakich proporcjach?
Jakie daje proporcje FPV z DJI? 4:3?
greniu
Posty: 185
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 00:23
Lokalizacja: Polska

Post autor: greniu »

W kwestii monitora:
- patrz na jak największa liczbę wejśc/wyjśc (np. zeby mozna było wyprowadzic sygnał video do innego monitora lub gogli lub nagrywarki DVR)
- miłe jest jak z monitora możesz zasilić zewnętrzne urządzenie np. nagrywarkę DVR
- warto żeby miał port HDMI - w przypadku Phantoma możesz do niego podpiąc bezpośrednio kamere GopRo i w terenie zobaczyć co nagrałeś.
- dobrze jak ma wymieną lub wbudowaną baterie i nie ma plątaniny kabli - wygodne w używaniu
- dobrze jak działa w trybie Diversity (2 niezalezne odbiorniki)
- rozdzielczość - im wyższa tym lepiej
- dobrze żeby mial cechę "no blue screen" (brak niebieskiego ekranu) - przy fpv i utracie zasięgu nie wyłączy Ci się jak zwykły monitor tylko będzie czekał na sygnał. Przy FPV jest to bardzo ważne

Z monitorów jakie mogę polecić to BlackPearl'a (RC801).
Jeszcze jestBoscam RX-LCD5802 (ma duza jasnosć) ale już nie jest taki fajny jak BP.

Porównianie tych 2 monitorków: https://www.youtube.com/watch?v=NjytwIN0s40
tobzuz
Posty: 79
Rejestracja: wtorek 18 mar 2014, 16:54
Lokalizacja: PL

Post autor: tobzuz »

A jeśli chodzi o proporcję to dobrze napisałem? 4:3?
Nie chciałbym mieć później obciętych boków, albo czarnych pasów z boku :-)
greniu
Posty: 185
Rejestracja: piątek 17 sty 2014, 00:23
Lokalizacja: Polska

Post autor: greniu »

bedzie git.latam na 2.7K wide i wszystko ladnie widac.
tobzuz
Posty: 79
Rejestracja: wtorek 18 mar 2014, 16:54
Lokalizacja: PL

Post autor: tobzuz »

Elrond, dzisiaj udało się na wysokości 300m odlecieć na odległość ponad 600m, zauważyłem, że im wyżej wylecę, tym dalej mogę odlecieć i będzie wizja, na mniejszej wysokości, szybciej traciłem wizje...
exoticlimo
Posty: 22
Rejestracja: piątek 01 lis 2013, 13:21
Lokalizacja: internet

Post autor: exoticlimo »

Panowie a co myslicie o takim monitorze wystarczy do amatorskiego latania phantom 2?

monitor
ki!er
Posty: 313
Rejestracja: czwartek 03 paź 2013, 10:49
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: ki!er »

tobzuz, poczytaj o strefie fresnela
ten obrazek trochę wyjaśnia, pomijając że Ty nie miałeś żadnych przeszkód to sama ziemia też jest przeszkodą bo strefa fresnela się naturalnie zmniejsza, nie mówiąc o odbiciach
Obrazek

tu znalazłem jeszcze inny
Obrazek

Strefa Fresnela
A - odległośc pomiędzy drugą anteną a przeszkodą
B - odległość pomiędzy antenami
C - Promień pierwszej strefy Fresnela
H - wysokość na jakiej powinien znajdować się model aby przeszkoda H1 nie wpływała na Strefę Fresnela
H1 - wysokość przeszkody w połowie odległości od modelu
Ho - wysokość na jakiej musi być model nad przeszkodą o wysokości H1 aby było go widać z miejsca "sterowania"

źródło: http://www.fpvdrones.pl, http://www.fpvpilot.com
Mako
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 10:27
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Mako »

ki!er pisze:tobzuz, poczytaj o strefie fresnela
ten obrazek trochę wyjaśnia, pomijając że Ty nie miałeś żadnych przeszkód to sama ziemia też jest przeszkodą bo strefa fresnela się naturalnie zmniejsza
Oj troche dramatyzujesz. Im wieksza czestotliwosc to strefa jest mniejsza i dla 5.8GHz strefa w "najszerszym" miejscu czyli w polowie odleglosci ma promien 3,6m przy odleglosci rzedu 1000m. A przy odleglosci o ktorej byla mowa czyli 600m to 2,79m. Przy braku przeszkod terenowych wystarczy wiec byc na wysokosci rzedu 6m a nie koniecznie na 300m :-). Duzo istotniejsze zapewne sa tu zaklocenia z ziemi i ustawienie anten.
ki!er
Posty: 313
Rejestracja: czwartek 03 paź 2013, 10:49
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Kontakt:

Post autor: ki!er »

Mako, lepiej zjedz snickersa bo trochę gwiazdorzysz... ja tego nie napisałem na podstawie teorii, którą przytaczasz tylko na podstawie praktyki i wiem, że jest inaczej jak mówisz bez przytaczania promieni 3,6m czy 2,79m. Na podstawie swoich doświadczeń wiem, że w momencie tracenia wizji wystarczy zwiększyć wysokość i uwierz mi przy 600m nie było to 6m. W dodatku trzeba mieć na uwadze w jakim terenie się lata, czy jest dużo zakłóceń czy teren jest zupełnie wolny od innych czynników...
Mako
Posty: 240
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 10:27
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Mako »

ki!er nie ma się co denerwować i robić osobiste wycieczki, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem ;-). To że napisałem że strefa frasnela nie jest głównym problemem przy tej częstotliwości nie znaczy że nie ma innych problemów co z reszą TEŻ napisałem :-).
ODPOWIEDZ