handlowy

Miejsce gdzie możemy wpływać na kształt i sprawy bieżące forum

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Extream - a skąd ci się wzięło że admini powinni być demokratycznie wybierani? To chyba właściciel strony decyduje o tym kto i jak będzie się opiekował jego własnością?
Ten wredny...
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3153
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Post autor: krall »

Żeby nie było, że jesteśmy twardogłowymi dyktatorami to może opiszę sytuację taka jaką jest.

Forum powstało kilka lat temu - wtedy kiedy wszystko w temacie FPV było świeże i niewinne, latało się easygliderami i to na 35MHz. Było miło i sympatycznie i bez żadnego regulaminu.
Wszystko zaczęło się psuć kiedy pojawiły się koptery i (jeszcze większe zło) gimbale. Jakoś tak statystycznie wychodziło, że prawie wszyscy kupowali je z konkretnym planem zarobkowania.
A że jesteśmy przesiębiorczym narodem to ruszyła lawina ofert tych co "produkują" "profesjonalne" koptery i gimbale - skończyli się koledzy - pojawili się konkurenci. NIe wiem jak - ale w userów wstąpił jakiś diabeł ;-)
A giełda była istnym piekłem. NIestety ferment przenosił sie na całe forum. Rzygać się chciało czytając (i próbując to ogarnąć) te wojny, wojenki, podchody - słowem pełen wachlarz podłości, cfaniactwa i takiej małostkowości.
Dlatego wprowadzenie ograniczeń w giełdzie było konieczne a kształt ich jest pewnym kompromisem i sprawą otwartą.

Nasze forum jest jedyne w swoim rodzaju: jest forum hobbystycznym - i to zawsze podkreślamy, niemniej nie oszukujmy się, tak naprawdę jest bazą wiedzy również dla zastosowań stricte biznesowych - i to na rynku, który jest jeszcze dość chaotyczny a dzieki temu otwarty dla każdego.
I żeby nie było: nie mam nic przeciwko ale to musi mieć ręce i nogi, to nie może być wątek wiodący bo mimo tego, że sytuacja normalnieje to jest wiele osób których rączki świeżbią żeby pozarabiać trochę na forum a druga rzesza tych co chcą im przeszkodzić.
Wątek biznesowy nie kończy się na giełdzie niestety. Wielu także próbuje zaistnieć na forum ze swoją ofertą, gdzieś tam pokątnie przemyconą. Wiadomo - jest dyskusja, są linki to i oglądalność i pozycjonowanie wzrasta.
Jest i druga czy nawet trzecia strona - jak się o kimś źle pisze, o działalności jego firmy to zaraz wrzawa, że szarga się jego dobre narażając na straty. Nie raz musiałem rozmawiać z prawnikami takich to "poszkodowanych" na forum gdzie było już blisko wizyt w sądzie (ktoś ma na to ochotę? bo ja np. nie)
Jeśli więc ktoś widzi forum tylko przez pryzmat hobby i niedogodności ze sprzedaży serwa za 5zł to gratuluję ale niestety zagadnienie jest dużo szersze i głębsze. I my o tym wiemy i staramy się jak możemy żeby było jak najlepiej. I to nie jak najlepiej jednemu Kowalskiemu (bo musi sprzedać serwo z 5zl a nie może) tylko najlepiej dla całego forum w dłuższej perspektywie...

Nikt z nas nie czerpie materialnych korzyści z forum, wręcz przeciwnie. Odrzucamy propozycję bannerów itp a takowe padają bo forum jest intratnym miejscem do reklamy. Cenimy niekomercyjny charakter forum i jesteśmy dummni, że to się udaje utrzymać.
Chronimy Was więc przed nachalną reklamą, bannerami, wyskakującymi okienkami, itp, której pełno wokół nas ale z drugiej strony jesteśmy baardzo uczuleni na to kiedy ktoś próbuje coś ugrać wykorzystując forum...

Także jeśli ktoś krytykuje nas za nasz kierunek/wizję to niech spojrzy na zagadnienie szerzej i jeszcze raz przemyśli czy aby ma tak na 100% rację.
Zmiany są oczywiście możliwe ale nie mogą kolidować z ogólnymi założeniami działalności forum.
A jeśli to nadal sie komuś zupełnie nie podoba to już nic na to nie poradzę i w dbałości o zdrowie jego i nasze sugeruję inne miejsce w sieci...
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Pnow65
Posty: 250
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 11:04
Lokalizacja: PL

Post autor: Pnow65 »

Verid pisze:...To chyba właściciel strony decyduje o tym kto i jak będzie się opiekował jego własnością?
A tak przy okazji:
jak rozumiem formalnie forum ma właściciela (osoba/grupa osob/?), z drugiej strony - wiele innych osób przyczyniło się do tego, że znajduje się tu ogrom wiedzy i doświadczenia.
Skoro ktoś jest właścicielem - to ma prawo wg swojego "widzimisię" zrobić ze swoją własnością co chce (w tym skasować) - o każdej porze dnia i nocy. Nie jest to "gdybanie" całkiem bezpodstawne - patrząc choćby na losy niektórych forumowych projektów.
Jakieś pomysły na wszelki wypadek?
Piotr
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3153
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Post autor: krall »

Pnow65,
"Klucze" do forum mam ja i diem - także gdyby któremuś z nas coś się stało - czy na ciele czy na umyśle to jest "backup".
edit
PS
Mam nadzieję, że ja i diem przez te kilka lat działalności forum i wcześniej (ja od pl.rec.modelarstwo istnieję w sieci) daliśmy się poznać jako zrównoważeni i zdrowi psychicznie i nikt nas nie podejrzewa, że któregoś pięknego dnia forum, Wasze posty, się rozpłynie...
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Freddie Chopin
Posty: 337
Rejestracja: sobota 11 sty 2014, 13:36
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Post autor: Freddie Chopin »

EDIT: proszę moderatora/administratora o wycięcie dyskusji od tego postu do nowego tematu, ponieważ dalsze posty (przynajmniej na chwilę obecną) nie dotyczą już sprawy "giełdy" - nie mogę niestety sam zgłosić swojego posta do moderacji (;
krall pisze:Wielu także próbuje zaistnieć na forum ze swoją ofertą, gdzieś tam pokątnie przemyconą.
Mam pewne obawy przed napisaniem tego, jednak albo ja czegoś nie rozumiem, albo też ten "niekomercyjny" charakter forum jest jedynie pustym hasłem... No bo powiedzmy to szczerze - wchodząc w dział "Projekty" 90% tematów przyklejonych i pewnie z 50% normalnych to po prostu komercyjne projekty... Nie chcę tu oczywiście nikogo personalnie atakować i nie mówię, że mam coś przeciwko takim tematom - chodzi mi jedynie o to jak wyglądają deklaracje jak te wyżej na tle zawartości takiego działu jak Projekty.
Ostatnio zmieniony piątek 14 lut 2014, 16:35 przez Freddie Chopin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Post autor: jacekV »

Freddie Chopin pisze:
krall pisze:Wielu także próbuje zaistnieć na forum ze swoją ofertą, gdzieś tam pokątnie przemyconą.
Mam pewne obawy przed napisaniem tego, jednak albo ja czegoś nie rozumiem, albo też ten "niekomercyjny" charakter forum jest jedynie pustym hasłem... No bo powiedzmy to szczerze - wchodząc w dział "Projekty" 90% tematów przyklejonych i pewnie z 50% normalnych to po prostu komercyjne projekty... Nie chcę tu oczywiście nikogo personalnie atakować i nie mówię, że mam coś przeciwko takim tematom - chodzi mi jedynie o to jak wyglądają deklaracje jak te wyżej na tle zawartości takiego działu jak Projekty.
Przygotuj projekt użyteczny dla naszej społeczności, poszerzający możliwości np. sprzętu, wysłuchaj uwag, opracuj koncepcję, zbuduj, napisz soft...
zrób to we własnym zakresie, poświęcając czas i pieniądze, przekonaj do swojego pomysłu innych - być może przyszłych użytkowników i wystaw go w dziale projekty - masz szansę zarobić KUPĘ ZŁOTA... JAK W TYM DOWCIPIE
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3153
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Post autor: krall »

Freddie Chopin pisze:
krall pisze:Wielu także próbuje zaistnieć na forum ze swoją ofertą, gdzieś tam pokątnie przemyconą.
Mam pewne obawy przed napisaniem tego,..
Jak napisałem - temat nie jest łatwy i jednoznaczny. Nie wszystko co się dzieje na forum jest komercyjne albo niekomercyjnie jednoznacznie.
Co do tych przyklejonych i pewnie paru innych przykładów. Są to zwykle projekty, które albo istnieją nie od wczoraj albo/i uznaliśmy, że mimo tego, że gotowe "urządzenia" nie są rozdawane za darmo to taki projekt powstał dla dobra ogółu - taka subiektywna ocena. Przy czym dodam, że ze statusu "przyklejonego" nikt z administracji nie czerpie żadnych korzyści.
Niemniej jeśli takie tłumaczenie brzmi dla kogoś jak hipokryzja to proszę o PW, które projekty mu "nie leżą" to omówimy ich "odklejenie"
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
waszka
Posty: 1141
Rejestracja: sobota 12 maja 2012, 23:28
Lokalizacja: z krainy wiatrow

Post autor: waszka »

Freddie Chopin , trzeba zrozumiec ze to forum w duzej mierze istnieje dzieki tym ludziom i ich projektom (chyba nie sadzisz ze ktos to bedzie robic calkiem za darmo ? czy moze dokladac do tego)
Awatar użytkownika
extream
Posty: 671
Rejestracja: czwartek 05 sty 2012, 16:01
Lokalizacja: Stockholm/Kraków

Post autor: extream »

Verid pisze:Extream - a skąd ci się wzięło że admini powinni być demokratycznie wybierani? To chyba właściciel strony decyduje o tym kto i jak będzie się opiekował jego własnością?
Oczywiście że tak. I jak wyżej wymieniono jeśli dobrze zrozumiałem to tym właścicielem jest krall i diem. Zarówno jeden jak i drugi dał się poznać jako osoba rozsądna słuchająca użytkowników i zachęcająca do wpływania na wygląd forum. Dlatego nie pojmuje gdy ktoś z poza grona tych dwóch panów mówi innym że jak coś nie pasuje to wylot ... Jakoś krall ani słowa nie wspomniał o tym że jak nie pasi to wyjazd. Rozwinął temat i wytłumaczył wszystko. A mógł przecież jak inni napisać jedno zdanie i olać.
Awatar użytkownika
Freddie Chopin
Posty: 337
Rejestracja: sobota 11 sty 2014, 13:36
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Post autor: Freddie Chopin »

jacekV pisze:Przygotuj projekt użyteczny dla naszej społeczności, poszerzający możliwości np. sprzętu, wysłuchaj uwag, opracuj koncepcję, zbuduj, napisz soft...
zrób to we własnym zakresie, poświęcając czas i pieniądze, przekonaj do swojego pomysłu innych - być może przyszłych użytkowników i wystaw go w dziale projekty - masz szansę zarobić KUPĘ ZŁOTA... JAK W TYM DOWCIPIE
Pudło... Co to ma do rzeczy czy że ktoś się nad tym bardzo namęczył (nikt tego nie neguje) czy cokolwiek z tego co wymieniłeś? Ja przecież nie mówię, że to są interesy z marżą 1000%, których zrobienie zajmuje 3 minuty... Jednak są to "interesy" i tego chyba nie będziesz negował, że jednym z głównych celów ich powstania był motyw zarobkowy... Gdy właśnie taki projekt zrobię i tam wstawię, to nie wiem czy np. nie dostanę bana na forum z powodu złamania pierwszego punktu regulaminu...
krall pisze:Niemniej jeśli takie tłumaczenie brzmi dla kogoś jak hipokryzja to proszę o PW, które projekty mu "nie leżą" to omówimy ich "odklejenie"
Nikt nie chce niczego odklejać - bynajmniej... Powtórzę to co napisałem powyżej - jakbym faktycznie miał taki projekt (komercyjny, bo z niekomercyjnym i otwartym oczywiście tego problemu nie ma) i go tam wstawił, to co się stanie - ban na forum za złamanie pierwszego punktu regulaminu, czy może jednak tego typu forma reklamy (w postaci tematu z opisem, informacjami, wsparciem dla użytkowników, "listą życzeń" itd.) jest jednak akceptowalna?

Podkreślę ponownie, że nie chodzi mi o to, że teraz jest "źle", czy że mi coś przeszkadza... Po prostu technicznie rzecz ujmując, każdy z tematów o których myślę według regulaminu powinien być skasowany, a założyciele - zbanowani - jeśliby tylko czytać regulamin zgodnie z jego faktyczną treścią... No bo albo takie coś jest "dopuszczone" (po cichu lub nie), albo "są równi i równiejsi" lub właśnie "podwójna moralność"... To nie zarzut czy coś osobistego - ja po prostu pytam.

No bo równie dobrze jak ktoś pyta "jakiego quada na początek", a w odpowiedzi dostaje "kup sobie phantoma", albo listę linków do części w różnych sklepach internetowych, to przecież to też jest "reklama", choć również "pomoc" i "odpowiedź na pytanie", więc tak kategoryczny regulamin jest wręcz niemożliwy do spełnienia...

EDIT:
waszka pisze:Freddie Chopin , trzeba zrozumiec ze to forum w duzej mierze istnieje dzieki tym ludziom i ich projektom (chyba nie sadzisz ze ktos to bedzie robic calkiem za darmo ? czy moze dokladac do tego)
Również pudło, choć - niestety - to co opisujesz to jest właśnie "równi i równiejsi"... No bo jeśli użytkownik który jest na forum od 3 lat i ma 10000 postów (wartości przykładowe) może sobie taki temat założyć, to mam rozumieć, że taki ja (na forum od miesiąca, <100 postów) sobie takowego założyć już nie może, choćby projekt który opisywał był związany z tematyką forum? Nawet jeśli byłby fajniejszy/tańszy/lepszy/cokolwiek, tylko dlatego że nie jestem wystarczająco "zasłużony"?

P.S. Dyskusja nieco zboczyła z tematu giełdy, a że jest istotna, to można by ją wyciąć do osobnego tematu.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Freddie Chopin, to Ty pudłujesz :-)
Nie myl handlu z projektami, choćby i komercyjnymi.
Na projekty mamy pewien wpływ, wymieniamy się opiniami, dajemy sugestie, a autor je w jakiejś mierze uwzględnia. To forum techniczne i takie tematy są tam, gdzie powinny.
Nie wymagaj od wszystkich filantropijnego podejścia.
Kopter w giełdzie nie ma żadnej wartości dla forum i jego użytkowników, nie licząc samego sprzedającego i kupującego.
Awatar użytkownika
Freddie Chopin
Posty: 337
Rejestracja: sobota 11 sty 2014, 13:36
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Post autor: Freddie Chopin »

markac pisze:Freddie Chopin, to Ty pudłujesz
Dlatego też zaproponowałem wydzielenie tej dyskusji do innego tematu, bo nie dotyczy ona oczywiście "giełdy", tylko czegoś innego.
markac pisze:Nie myl handlu z projektami, choćby i komercyjnymi.
Na projekty mamy pewien wpływ, wymieniamy się opiniami, dajemy sugestie, a autor je w jakiejś mierze uwzględnia. To forum techniczne i takie tematy są tam, gdzie powinny.
Nie wymagaj od wszystkich filantropijnego podejścia.
Zajrzyj do regulaminu. A potem powiedz szczerze, że taki temat nie jest w ŻADNYM stopniu reklamą... I nikt tutaj od nikogo nie wymaga robienia czegoś za darmo - nie czytaj między wierszami, tam nic nie ma [;
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1039
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

Freddie Chopin
jakoś tak się zagalopowałeś w tych rozważaniach - praktycznie dla ciebie będzie jak przyjmiesz ,że jak Koledzy Krall i Diem coś napiszą to tak ma być i widocznie coś ma to na celu a niekoniecznie muszą się komuś tłumaczyć a co do stażu i ilości postów to również patrz jak wyżej bo dajmy na to (a miałem wpisać ze dwa nicki ale sie ugryzłem w palca) to pomimo dużo mniejszego stażu od przykładowo mojej czy twojej skromnej osoby :-D to poziom innowacyjności ich projektów wnosi w forum duży progres w technologii więc jak nawet twoje niby teoretyczne rozważania próbują przemycić myśl o "wzbogacaniu się " na projektach to pomyśl że to tylko drobna rekompensata za zaryte noce bo ktoś w wątku rzucił hasło a bo mi by sie przydało żeby po przyciśnięciu dwa razy copter pipczał i mrugał hymn Malezji ;-) A pieniądz jest pewnie taki ,ze już baseny budują za te parędziesiąt płytek rozprowadzonych po kolegach z forum - i po każdym rozprowadzeniu odpisują na parędziesiąt pytań x 3 i odbierają tyleż samo wieczorno nocnych telefonów z zapytaniem jak z filmu który kabelek przeciąć zielony czy czerwony . Ale się rozpisałem - kiedy w końcu przestanie padać i przeschnie błoto po kolana - żeby nie było czasu na czytanie tych "teoretycznych" wątków i pisania w nich ;-) .
Krzysiek
Awatar użytkownika
Freddie Chopin
Posty: 337
Rejestracja: sobota 11 sty 2014, 13:36
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Post autor: Freddie Chopin »

krzysztof21 pisze:A pieniądz jest pewnie taki ,ze już baseny budują za te parędziesiąt płytek rozprowadzonych po kolegach z forum
Fajnie by było jakbyś jednak przeczytał to co pisałem i specjalnie podkreślałem ze 3x - nikomu nie "zazdroszczę", nikomu nie "bronię" i nikomu nie mam niczego za złe. Do tego nikomu i niczego nie wypominam, tylko po prostu pytam jak to jest, bo może sam bym chciał coś kiedyś wrzucić, jednak z racji tego, że jestem bardzo zżyty ze swoimi nickiem, nie chciałbym za to zostać zbanowany... Nie wiem czemu usilnie staracie się mi wmówić, że moje posty mają na celu kopanie pod kimś dołków czy wytykanie im że mają swoje firmy, pomysły i biznesy... Podkreślę więc po raz "enty", że moje posty w tym temacie mają na celu jedynie dowiedzenie się jaka jest przyjęta linia postępowania w takich sytuacjach. I nie ma tu ŻADNYCH podtekstów czy zawoalowanych sugestii.
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Post autor: zybyzy »

Freddie Chopin, wrzuć a jeśli ludziom się to spodoba, kupią i jeszcze będą na rękach nosić. Życie zweryfikuje a nikt bana nie da :)
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
ODPOWIEDZ