DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
swIP
Posty: 57
Rejestracja: sobota 24 sty 2015, 10:19
Lokalizacja: legnica

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: swIP »

nie wiem bo nie korzystam...Wykorzystuję holow jako otwór techniczny dla przewodów
Awatar użytkownika
mate
Posty: 134
Rejestracja: piątek 01 lis 2013, 14:19
Lokalizacja: Zgierz/Wroc

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: mate »

Zamówiłem silniki Turnigy 2212 i STorM32, zobaczymy co to będzie.

Czy znalazłby się ktoś łaskawy, posiadający ten gimbal w częsciach, kto mógłby zważyć elementy od czoła silnika roll? Czyli ramiona roll-pitch, półka na kamerę z mocowaniem i śruby do regulacji. Byłbym bardzo wdzięczny za tę informację.
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: oko »

swIP pisze:nie wiem bo nie korzystam...Wykorzystuję holow jako otwór techniczny dla przewodów
W ten sposób nie masz największej zalety silnika z drążoną osią, czyli możliwości nieograniczonych obrotów. Czy porównywalny silnik bez drążonej osi będzie tańszy? Pewnie tak, bo prostszy i nie ma slip ringa.
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: notgroove »

oko pisze:
swIP pisze:nie wiem bo nie korzystam...Wykorzystuję holow jako otwór techniczny dla przewodów
W ten sposób nie masz największej zalety silnika z drążoną osią, czyli możliwości nieograniczonych obrotów. Czy porównywalny silnik bez drążonej osi będzie tańszy? Pewnie tak, bo prostszy i nie ma slip ringa.
Moje przewody również przechodzą przez oś silnika Yaw. Dzięki temu kable nie ograniczają ruchu w osi Yaw.
Oczywiście wszystkie mogą się nie zmieści w zależności od rozmiaru osi ale im mniej kabli wiszących po bokach gimbala tym mniej sił przez nie ograniczających swobodne ruchy.

Takie moje zdanie na ten temat...
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
swIP
Posty: 57
Rejestracja: sobota 24 sty 2015, 10:19
Lokalizacja: legnica

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: swIP »

notogroove ja dodatkowo zamontowałem sobie na ROLL...żadne przewody nie dyndają, wszyskto jest schowane i przede wszystkim stabilne dzięki dużym łozyskom...

mate powodzenia w pracy :)
Awatar użytkownika
mate
Posty: 134
Rejestracja: piątek 01 lis 2013, 14:19
Lokalizacja: Zgierz/Wroc

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: mate »

Myślałem nad tym cały weekend, i muszę przyznać że się trochę zreflektowałem.

Opinie kolegi notgroove, dała mi do myślenia, a kilka innych zdarzeń spowodowało, że zdecydowałem się wycofać z pomysłu przerabiania tego DYSa.
Trochę dlatego, że latanie na granicy ładowności nie jest zbyt rozsądne, a o w miarę dobrym czasie lotu można pomarzyć. Trochę dlatego, że ten canon faktycznie średnie te zdjęcia robi :roll: Porównywalne z GoPro, przy masie 3x większej, a w miarę ostre wychodzi jedno na kilkanaście. Trochę lipa, myślałem że to wina mocowania na sztywno, ale to faktycznie mogą być wibracje obiektywu.
Przy cenie kamerki Xiaomi, zbliżającej się powoli do 70$, czyli już tylko trochę więcej niż ten gimbal, chyba lepszym wyjściem będzie po prostu jej zakup i druknięcie gimbala w 3D.
Wreszcie, przy takim rozwiązaniu będę mógł małym kosztem (także wagi) dołożyć 3 oś, co pozwoli uwolnić cały potencjał kontrolera STorM32.

Także dziękuję za skierowanie na prawdopodobnie lepszą drogę ;-)
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: notgroove »

Przede wszystkim by fotki z powierza były ostre niezbędny jest manualny focus. Ponadto pełen manual.
Druga sprawa to model nie powinien przekraczać wagi 50% możliwego uciągu. Z małą tolerancją oczywiście można przekroczyć te 50%...
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
major
Posty: 32
Rejestracja: środa 27 sie 2014, 13:17
Lokalizacja: ZST
Kontakt:

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: major »

Panowie...co zmieć, poprawić, przestawić, w osi ROLL by takich jaj nie było:
Obrazek
generalnie: ... testy w domu robiąc 3 minutowe akrobacje kopterem wypadają idealnie, po drugie, gdy tylko się wzniesie i nic kopterem nie kręcę jest okey...ale jak zrobię jakieś obroty, polecę gdzieś w lewo prawo .. stopniowo gubi poziom, do takiego stopnia jak na foto... gdzie szukać rozwiązania?
...
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: notgroove »

pewnie nie zrobiłeś 6 stopniowej kalibracji...
DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
major
Posty: 32
Rejestracja: środa 27 sie 2014, 13:17
Lokalizacja: ZST
Kontakt:

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: major »

notgroove pisze:pewnie nie zrobiłeś 6 stopniowej kalibracji...
hmmm zgadzało by się...a jeżeli to nie pomoże jakieś inne podpowiedzi?
...
Awatar użytkownika
notgroove
Posty: 520
Rejestracja: czwartek 13 mar 2014, 23:24

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: notgroove »

Zależy jaki masz kontroler...na YT masz pełno manuali jak również na forum...ale najjaśniej ogarniesz na YT

DJI Mavic Pro - DJI Inspire 1Pro X5 - DJI S1000 - Canon - Sony - Panasonic - Sigma - HiTec - DJI - 3DR - Align
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: Ładziak »

Również uważam, że to najlepszy tutorial. Zwróciłbym jedynie uwagę, że precyzyjna kalibracja IMU jest podstawą prawidłowej pracy układu. Zastosuj coś mocniejszego i dokładniej wykonanego, niż tekturowe pudełko, no chyba że jest na prawdę sztywne i proste :-)
Awatar użytkownika
jacekV
Posty: 2246
Rejestracja: czwartek 30 maja 2013, 18:06
Lokalizacja: Jasienica

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: jacekV »

Prośba o pomoc lub rozwiązanie zagadki.

Podpinam 7 kanał odbiornika do RC_Pitch z zamiarem sterowania pochylenia potencjometrem i .... NIC się nie dzieje...
RC-Yaw i RC_Roll działa pięknie.

Oczywiście w GUI przypisane kanały jak trzeba, kąty, speed...

Próbowałem nawet "podmienić" kanały w GUI tzn podpiąć się kablem do np. RC_Yaw i przemianować go w GUI na RC_Pitch

Żadne tricki nie dają rezultatu. W osi Pitch nie reaguje na potencjometr, w inny osiach działa.

EDYTA ;
"...sprzęt był sprawny, użytkownik nie..."

trzeba wszystkie inne osie w sekcji RC ustawić - "brak" i Pitch ładnie działa...
pozdrawiam, Jacek
__________________
Sprzęt był sprawny. Użytkownik nie.
W Hangarze; Hujsban FPV, KRAB 250, Qamikaze X4, OctoCongoCopter X8, Kadłubek, Raptor,
Awatar użytkownika
aniolg
Posty: 488
Rejestracja: czwartek 21 lip 2011, 00:24
Lokalizacja: Sława

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: aniolg »

Już nie mam pomysłów. Co może być wynikiem takiego zachowania się w osi pitch roll i yaw
https://lh3.googleusercontent.com/6nExZ ... 20-h967-no
SQ6NEI
Latać każdy może jeden lepiej drugi gorzej.
Dysortograf . stopień 1
Awatar użytkownika
Wisznia
Posty: 180
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2014, 13:22
Lokalizacja: Łódź

Re: DYS 3-Axis Nex-GH5 Gimbal z AlexMOS 3axis Controller

Post autor: Wisznia »

Witam, jakiś czas temu zakupiłem mój pierwszy gimbal http://abc-rc.pl/Gimbal-HSM-4208. Sprzęt zainstalowany na ramie i zaczynam ogarniać ustawienia. Mam pytanie co do wyważenia "neutralnego" o którym mowa między innymi w jednym z pierwszych postów. Czy gimbal moje klasy też się jakoś wyważa (nie można edytować zamocowania silników) czy takie możliwości mają tylko gimbale bardziej zaawansowane (samoróbki i gotowe) ?
ODPOWIEDZ