APM 2.6

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Post autor: Ben »

Mam następujące pytanie, czy jest jakiś parametr do skonfigurowania ażeby został zapisany faktyczny poziom lotniska. Dziś po wielu niesprzyjających okolicznościach wkońcu oblatałem Soliusa wyposażonego w APM. Na początek skonfigurowałem sobie 3-fazy lotu, 1-manual, stabilize i RTL. Manula i stabilize działają poprawnie natomiast RTL jest coś nie teges :-/ Po przełączeniu, model przechodzi w stan pikowania (na szczęście byłem dosyć wysoko i zdążyłem przełączyć na stan stabilize). Podejrzewam że jest jakiś parametr który poleca zapisać faktyczną wysokość nad poziomem morza po złapaniu FIX'a.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Post autor: RW »

Hmm... Jeśli teraz sobie przyjmiesz, że to wskazanie baro, to poziom lotniska, a przyjdziesz na to lotnisko powiedzmy następnego dnia - przy uzbrojeniu baro i tak ci się wyzeruje (wartość ciśnienia może być inna niż dzień wcześniej), to jaki to ma sens?

Ograniczając się nawet do jednego dnia - im lot jest dłuższy, tym jest większe prawdopodobieństwo, że warunki na płycie lotniska zdążyły ulec zmianie, a co za tym idzie - pojmowanie zera czyli płyty lotniska.

Żeby być niezależny od ciśnienia, pewnie by trzeba stosować do pomocy czujnik ultradźwiękowy, no ale ma zasięg tylko kilku metrów i najlepiej żeby podłoże było płaskie i jednorodne (a nie jakieś krzaki, trawa, nierówności, itp).
Loki
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 17 kwie 2011, 16:59
Lokalizacja: Chełmno

Post autor: Loki »

Zazbrojenie silnika zapisuje położenie bazy i wysokość, wychodzi że Mogłeś mieć niewystarczającą ilość satelit i niedokładne dane wysokości przy starcie ,które podczas lotu sie zaktualizowały. Swoim ESII zanim wystartuje pierwszy raz daje mu poleżeć z 10 min co by satki łądnie sie zaktualizowały i wtedy nie mam najmniejszego problemu z wysokością i ewentualnym powrotem do bazy, Pytanie z jakiej wysokości pikował? bo w standardzie rlt kończy sie na 50m nad punktem startu. Nie za szybko Przerwałeś RTL, może model chciał osiągnąć te 50m i zacząłby spokojnie krążyć?
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Post autor: RW »

A w czym ma to pomóc, skoro podczas lotu i tak kopter korzysta z baro żeby określić wysokość? (nie z GPS)

Jeśli by korzystał z GPS to by nie był podatny na wiatr (chodzi o wysokość) ale z drugiej strony, mógł by być jakiś zły odczyt (powiedzmy 100000m) i co wtedy by było?
Ciśnienie może i się zmienia, ale nie aż tak drastycznie.

http://copter.ardupilot.com/wiki/rtl-mode/

Warning: In RTL mode the flight controller uses a barometer which measures air pressure as the primary means for determining altitude (“Pressure Altitude”) and if the air pressure is changing in your flight area, the copter will follow the air pressure change rather than actual altitude (unless you are within 20 feet of the ground and have SONAR installed and enabled).
Ostatnio zmieniony piątek 22 sie 2014, 19:14 przez RW, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Post autor: Ben »

Loki pisze:Zazbrojenie silnika zapisuje
Hmm a jak to się robi ;-) Co do złapania i zapisania satelit odczekałem jakieś 4-6 minut, na smartfonie wskazywało że widział ich 9.
Byłem gdzieś na wysokości ok 70-100m. Trochę spanikowałem jak mi zapikował ... być może za wcześnie przerwałem ten manewr ;-)
Ostatnio zmieniony piątek 22 sie 2014, 21:13 przez Ben, łącznie zmieniany 3 razy.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Post autor: RW »

Może sobie widzieć dużo satelit.
Liczy się jednak jeszcze parametr hdop (jakość sygnału) - im mniejszy tym lepiej.
Najlepiej poniżej 2.
Sonix
Posty: 317
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:11
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Sonix »

Sprawdź u siebie parametr ALT_HOLD_RTL

Więcej informacji:
http://plane.ardupilot.com/wiki/ardupla ... T_HOLD_RTL

Możesz ustawić na -1 i będzie trzymał wysokość którą miał model po przełączeniu w tryb RTL.
RW pisze:.....................http://copter.ardupilot.com/wiki/rtl-mode/

Warning: In RTL mode the flight controller uses a barometer which measures air pressure as the primary means for determining altitude (“Pressure Altitude”) and if the air pressure is changing in your flight area, the copter will follow the air pressure change rather than actual altitude (unless you are within 20 feet of the ground and have SONAR installed and enabled).
W firmware dla samolotu jest trochę inaczej :)

W copterze jest parametr RTL_ALT.
Awatar użytkownika
leszczuarek
Posty: 300
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 18:50
Lokalizacja: Świebodzin

Post autor: leszczuarek »

Sonix pisze: Sprawdź u siebie parametr ALT_HOLD_RTL
Potwierdzam też najadłem się strachu jak miałem ustawione 15m a leciałem na 50m.
Kolana zagrały dość poważnie :)
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Post autor: Ben »

Sonix pisze:Sprawdź u siebie parametr ALT_HOLD_RTL
Ok, dzięki za info wskazówkę, już poprawiłem ten parametr na ( - 1 ). Przed poprawką było zapisane 1000 :-/ więc (chyba) powinien się zacząć wznosić a nie odwrotnie. Jak tylko pogoda i czas pozwoli sprawdzę i dam znać jak się zachowuje model.
Ostatnio zmieniony piątek 22 sie 2014, 21:14 przez Ben, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrawiam
Ben
Sonix
Posty: 317
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:11
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Sonix »

Ben pisze:
Sonix pisze:Sprawdź u siebie parametr ALT_HOLD_RTL
Ok, dzięki za info wskazówkę, już poprawiłem ten parametr na ( - 1 ). Przed poprawką było zapisane 1000 :-/ więc (chyba) powinien się zacząć się wznosić a nie odwrotnie. Jak tylko pogoda i czas pozwoli sprawdzę i dam znać jak się zachowuje model.
Może miałeś 1000 ale jednostka o ile pamiętam to cm :lol:

EDIT: dobrze pamiętałem - Units: centimeters
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Post autor: Ben »

Sonix pisze: Może miałeś 1000 ale jednostka o ile pamiętam to cm :lol:
To by wszystko tłumaczyło :mrgreen:
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Ben pisze:Przed poprawką było zapisane 1000 :-/
To jest chyba w cm, więc było 10m...
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Post autor: cebulator »

Nie wiem co podkusiło ich żeby używać cm.
Chyba m albo mm były by zdecydowanie lepsze.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
kriss1031
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 11 wrz 2012, 01:24
Lokalizacja: swiebodzin

Pytanie

Post autor: kriss1031 »

Witam mam pytanko, czy długość masztu GPS LEO-6H ma znaczenie ?? Chodzi mi o to czy można go skrucic na tyle by wystawał nad FC i czy nie wpłynie to na zakłócenia ?maszt długości 12cm Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fiszbin
Posty: 885
Rejestracja: niedziela 19 sty 2014, 17:21
Lokalizacja: Lublin

Re: Pytanie

Post autor: Fiszbin »

kriss1031 pisze:Witam mam pytanko, czy długość masztu GPS LEO-6H ma znaczenie ?? Chodzi mi o to czy można go skrucic na tyle by wystawał nad FC i czy nie wpłynie to na zakłócenia ?maszt długości 12cm Pozdrawiam
Z samym GPSem jest mniejszy problem gorzej jeżeli jest tam tez kompas.
Nikt nie zagwarantuje ze będzie źle lub dobrze bo każdy sprzęt ma inaczej rozmieszczone elementy, musisz sam sprawdzić jak będzie w twoim przypadku.
TAROT Ironman FY650 - 3DR Pixhawk - MT3510 - Skywalker 4in1 - T-2D - Boscam 5.8GHz
Thingiverse: http://www.thingiverse.com/Eldrid/designs
ODPOWIEDZ