OrangeRX LRS - wgrywamy oprogramowanie OpenLRSng

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: oko »

ideatb pisze: 2. Mam tez jakiś konwerter FTDI Basic Breakout Arduino USB-TTL 6 PIN 3.3 5V pytanie czy od podejdzie do programowania/ zmiany ustawień parametrów z GUI lub wgrania programu z Arduino?
Do programowania/zmiany ustawień z GUI się będzie nadawał.
Awatar użytkownika
ideatb
Posty: 400
Rejestracja: niedziela 01 wrz 2013, 23:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ideatb »

Kupiłem zestaw OrangeLRS TX 1W + Orange LRS rx.
Nie wgrywałem Bootloadera, nie czyściłem EEPROMu.

Podłączyłem świeżo wyciągnięty nadajnik i odbiornik poprzez FTDI 3.3V do PC.
Za pomocą openLRSng Configurator dla Google Chrome wgrałem firmware:
dla nadajnika
TX Modue: 2 - Hobbyking OrangeRX UHF TX
dla odbiornika
RX Module: 3 - Hobbyking OrangeRX UHF RX

Podłączyłem ponownie nadajnik i poprzez openLRSng Configurator dla Google Chrome (zakładka TX Module) zapisałem domyślne ustawienia w nadajniku.

Zamontowałem nadajnik w apce, zbindowałem z odbiornikiem i działa (sprawdzane na serwie podłączonym do jednego kanału).

Chciałem pozmieniać ustawienia w odbiorniku a z tego co doczytałem to konfiguruje się je poprzez nadajnik ale nie mogę się z nim połączyć.
------------------------------------------------------------------------------------


Gdzieś czytałem że tx 1w może nie wydolić zasilany jedynie z ftdi 3.3v.
U mnie daje rade ale jak konfiguruje sam tx wtedy jest ok, jak jednak muszę konfigurować rx przez tx to tx musi jeszcze wysyłać dane do rx wiec może mu wówczas faktycznie brakować mocy.

Wniosek muszę osobno zasilić tx przy konfiguracji rx.

I tu pytanie
Czy mam zasilać na wejściu 5V (jak jak jest to opisane na 1 stronie ) a co wówczas z zasilaniem z 3.3v z ftdi? odłączyć?

Pytam ponieważ w tym temacie na 1 stronie opisywane jest wgrywanie z USBasp i tam zasilanie odpinamy, a jak to będzie w przypadku FTDI?
Awatar użytkownika
ideatb
Posty: 400
Rejestracja: niedziela 01 wrz 2013, 23:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ideatb »

Moja teoria się sprawdziła.

W przypadku Nadajnika 1W trzeba go zasilać osobno, zasilanie z FTDI nie wystarczy aby programować odbiornik.
Awatar użytkownika
Lotnik54
Posty: 1251
Rejestracja: poniedziałek 29 paź 2012, 15:30
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Lotnik54 »

Czy zasilałeś 5V razem z 3V3, czy jedynie 5V ?.
1.Tarot 680 - Pixhawk SunnySky V3508 580kV Afro Slim 20A APC 12*4,5 MR X8R Sony QX100
2. Mi Drone 4K całkiem fajna latająca kamerka.
3. DJI Mavic 2 Pro super zabawka
Awatar użytkownika
ideatb
Posty: 400
Rejestracja: niedziela 01 wrz 2013, 23:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ideatb »

Tylko 5V.
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Kolega podsunął mi fajny pomysł i dzielę się z Wami nim :
- bez wymiany bootloadera możemy wgrywać ręcznie za pomocą kabelka RS232 (USB) skompilowany soft (*.hex) do urządzeń opartych na bootloaderze Arduino (ATmega328p) czyli Arduino Nano/ProMicro ,i wszystkie OpenLRS'y których ten temat dotyczy za pomocą prostego narzędzia zwanego XLoader

Oczywiście trzeba mieć odpowiedni plik .hex do wgrania wcześniej zgrany albo skompilowany z arduino.

Oryginalny opis ze strony Autora:
Obrazek
I’ve made a small program that can be used to upload your own *.hex files to arduino boards using the bootloader. That means you don’t need a flash programmer. I made it for my own use and found it pretty useful. So now I’ve made a more user friendly version..

To use it compile you’re code in something like AvrStudio. Then simply start XLoader.exe, pick a hex file and press upload. That’s it.

Good news it now also supports Arduino Uno.

Hope you find it useful… Please contact me about bugs or suggestions.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

I to jest świetna sprawa, bo można przygotować sobie kilka skompilowanych wersji i szybko je wymieniać bez odpalania całego środowiska Arduino.
Co więcej - można po serialu/USB wgrać na płytkę z bootloaderem Arduino skompilowany plik .hex napisany w zupełnie innym środowisku programistycznym.
uroczyromek
Posty: 57
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:38
Lokalizacja: Z nikąd

Post autor: uroczyromek »

Mam pytanko, moze troche nietypowe. Otoz kupilem od jednego z forumowiczow Orange OpenLRSa, ale z wgranym softem eLeReS. Jako, ze latam na OpenLRSng to chcialem wgrac ten soft, ale za cholere Chromowy konfigurator nie chce sie polaczyc z obiornikiem przez FTDI zeby wgrac firmware.

Robilem to juz wczesniej z odbiornikiem openlrs. Zasilam 3.3v i mam podlaczony DTR. Po podlaczeniu zasilania dioda miga (dosyc powoli).

Jakies sugestie?
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

Musisz poprzez złącze SPI za pomocą np. USBasp wgrać bootloader Arduino.
uroczyromek
Posty: 57
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:38
Lokalizacja: Z nikąd

Post autor: uroczyromek »

Tak sie domyslalem, dzieki!
Awatar użytkownika
m_atrix
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 11 cze 2013, 07:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

atb-usb-rs232

Post autor: m_atrix »

Witam,
Za pomocą atb-usb-rs232 / atb-FT232R avr prog firmy atnel próbuje bezskutecznie zmienić soft w orange lrs, o tyle bezskutecznie że na tę chwilę nawet nie udało mi sie do niego podłączyć, ani poprzez FTDI, ani isp kanda.
Używał ktoś może tego programatora do zmiany softu lub konfiguracji w O-lrs lub eLeReS'ach?
Z góry będę wdzięczny za pomoc i wskazówki
Pozdrawiam
kamilt
1% - http://www.dzieciom.pl/12659
************************************
różne latające + wiatrak

komu Bóg rozumu nie da, kowal mu go nie ukuje
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Re: atb-usb-rs232

Post autor: profesor »

m_atrix pisze:Witam,
Za pomocą atb-usb-rs232 / atb-FT232R avr prog firmy atnel próbuje bezskutecznie zmienić soft w orange lrs, o tyle bezskutecznie że na tę chwilę nawet nie udało mi sie do niego podłączyć, ani poprzez FTDI, ani isp kanda.
Używał ktoś może tego programatora do zmiany softu lub konfiguracji w O-lrs lub eLeReS'ach?
Z góry będę wdzięczny za pomoc i wskazówki
Potrzebujesz Konwerter USB RS232 5V/3.3V najlepiej FTDI o napięciu 3.3V i rezystorach 1K na liniach RX i TX aby nie ubić procesora. Ewentualnie 5V i te 5V podpięte przed stabilizatorem 3.3V na płycie OLRS'a.

Programatora ISP używam usbASP zarówno swojego samoróbke na atmega48 jak i kupnego za 4$ na Atmega8 aby odczytać/zapisać procek czy wymienić bootloader. i Program do usbASP - Khazama do ściągnięcia z netu(google.com)...

Jeśli PROC daje jakieś sygnały że żyje a przez ISP nie chce zczytac sygnatury znaczy że źle podpięte ISP inaczej PROC TRUP.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: atb-usb-rs232

Post autor: mzyla »

m_atrix pisze:Witam,
Za pomocą atb-usb-rs232 / atb-FT232R avr prog firmy atnel próbuje bezskutecznie zmienić soft w orange lrs, o tyle bezskutecznie że na tę chwilę nawet nie udało mi sie do niego podłączyć, ani poprzez FTDI, ani isp kanda.
Używał ktoś może tego programatora do zmiany softu lub konfiguracji w O-lrs lub eLeReS'ach?
Z góry będę wdzięczny za pomoc i wskazówki
A kolega posiada AVR Calculator? z Atnela?

Jak tak to:
odpalić kalkulator, wpiąć kanda, kabelek idzie "do srodka" i powino po włączeniu do usb się zaświecić. Jak zaświeci to czytasz procek, i widzisz czy podłączyło czy nie.
Jak tak, to i przez RS pójdzie, jak nie, to opisz objawy na orange.
Awatar użytkownika
m_atrix
Posty: 186
Rejestracja: wtorek 11 cze 2013, 07:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

atb-usb-rs232 / atb-FT232R

Post autor: m_atrix »

Witajcie
MkAvCalkulator posiadam nawet z licencja :-), zasadniczo nie mam pewności co do poprawności samej instalacji przejściówki. po instalacji jest widoczna w menadżerze urządzeń, ale po odpaleniu MkAvC i wykonaniu sprawdź połączenie dostaje jedynie komunikat że za długi czas oczekiwania F0
Podobnie jest przy próbie konfiguracji z aplikacji w chromie, daje connect i otwiera port,ale z braku odpowiedzi port zostaje zamknięty.
Zasilanie podaje zawsze z pakietu 6V na piny serw i tak zasilam procek w modułach.
Moduły są sprawne i komunikacja pomiędzy tx a rx jest, na razie na próby testy robię na rx bo tańszy jakby co :-)
Profesor jak się że ten programator jest dla mnie za mądry to pewnie tak się skończy,ale nie lubię się poddawać bez walki, wiec na początek na pewno dorzucę rezystor na linie tx rx oraz siądę jeszcze dziś i przedzwonię ponownie kabelek kanda isp, bo może tu jest pies pogrzebany i zobaczę czy to coś zmieni.
Pozdrawiam
kamilt
1% - http://www.dzieciom.pl/12659
************************************
różne latające + wiatrak

komu Bóg rozumu nie da, kowal mu go nie ukuje
Seba_K
Posty: 175
Rejestracja: środa 24 paź 2012, 19:50
Lokalizacja: Rusiec/Bełchatów

Post autor: Seba_K »

A czasem nie powinieneś się podłączyć poprzez wyjście RS232/TTL to wyjście jest na dole patrz rysunek na stronie http://atnel.pl/atb-usb-rs232.html bo teraz łączysz się poprzez ISP według tego co piszesz
Turnigy 9x +eleres mod
SW 1900, Legwan
AP i OSD Zbig&Pitlab, KFC32 + OSD
Sony600tvl + Fox1500
ODPOWIEDZ