MultiWiiCopter - jak zbudować niedrogie FC

FC oparte na Arduino

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Ale ja nie wiem, czy będę robił to z gratów z wiii. Może kupie oddzielnie układy na małych płytkach pcb. Poza tym chce jest na pcb przytwierdzić wyświetlacz oled.
Ps. Odpowie ktoś na moje pytania w moim kilak wstecz poście?
Ostatnio zmieniony sobota 16 sie 2014, 14:45 przez atxmega, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

atxmega pisze:Ale ja nie wiem, czy będę robił to z gratów z wiii.
Płytka - shield mojej produkcji to TYLKO shield - podpiąć można jako sensory COKOLWIEK. Niekoniecznie sensory z Wii. Jakbyś uważnie prześledził temat to byś to wiedział - podpina się do złącza I2C na płytce jakikolwiek sensor na szynie I2C obsługiwany przez MuliWii, np MPU6050 na płytce GY-521 czy jakoś tak.
Wyświetlacz OLED podpinasz do tej samej magistrali I2C (no bo to jest jedna wspólna magistrala dla wszystkich urządzeń), Switch'y żadnych nie ma - obsługuje się to z aparatury RC drążkami (kombinacjami drążków).
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Wiem, że tam cokolwiek po szynie i2c podpiąć ale nie ma na to pinów pod konkretne pcb z scalakami-wiem można sobie kabelkami podpiąć ale nie chce tego przymierzam się do pcb swojej. Które scalaki będą lepsze?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Obecnie najlepszy jest zintegrowany MPU6050 bo ma w sobie gyro i ACC. Wszystkie tanie kontrolery lotu tego teraz używają oraz większość kontrolerów gimbalowych.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Dzięki za odpowiedz. A jeszcze pytanie. Nie mogę znaleźć ani do MultiWii 2.5 na m328 ani do MultiWii AIO PRO na m2560 schematu. Może ktoś podlinkować?
Dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Schemat od zarania MultiWii nie zmienia się, to co pokazywałeś wcześniej jest nadal aktualne. Schematy są na multiwii.com.
Berkely też to ładnie rozrysował onegdaj: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1340771
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Tą stronkę już przegadałem wcześniej , z tym że tu jest chyba bardziej blokowy schemat. A na pcb AIR PRO jest dużo więcej rzeczy, które chciałem podejrzeć jak są połączone. Na multiwii.com jest chyba tylko do m328, chyba że źle szukam.
Dzięki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

Mam płytkę Crius SE v2.5, którą z MIŚowym softem będę używał w Prząśniczce:

Obrazek

I chciałem podpiąć podobnie jak mam w AIO buzzer i ledy.
I mam problem, gdzie podpiąć ledy.

Z tego co wyczytałem w tym wątku oraz innych to:
- dzielnik napięcia podpinam pod A3 (100k/33k)
- buzzer pod pin ?który?

MIŚowy soft MW ma coś takiego:

/********************************** Buzzer Pin **********************************/
/* this moves the Buzzer pin from TXO to D8 for use with ppm sum or spectrum sat. RX (not needed if A32U4ALLPINS is active) */
//#define D8BUZZER

Czyli można zapodać buzzer na D8, ale czy tylko w przypadku gdy mamy odbiornik z PPM? (a ja mam akurat wolny tylko FrSy bez PPM)

Pewnie prosta sprawa a ja nie mogę znaleźć rozwiązania grrrr...
acinekenzo
Posty: 12
Rejestracja: czwartek 12 wrz 2013, 11:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: acinekenzo »

Rurek pisze:Schemat od zarania MultiWii nie zmienia się, to co pokazywałeś wcześniej jest nadal aktualne. Schematy są na multiwii.com.
Berkely też to ładnie rozrysował onegdaj: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1340771
Mam plytke Twojej konstrukji ( arduwii-copter ), wgranego quada i mam problem z akceleratorem. Nie jest tam oczywiscie oryginalny nunchuk ale chinska podrobka ( uklad 6331 jako niby MMA-6331L ale to chinska podrobka ) i z nim jest pewnein problem. Po dlugich zabawach ze sketchami i roznych testach roznych wersjami multiwii od 1.7 do 2.3 znalazlem ustawienia ktore wydaja sie w miare poprawne. Otoz pod multiwii 2.2 jak ustawie:
1 - wmp - jako gyro
2 - nunchak bez wspoldzialania z wmp gyro - jako acc
to to w jakis sposob dziala. Nie pokazuje bledow, i po skalibrowaniu pokazuje roll i pitch na poziomie +/- 10 ale ciagle latajace i Z na poziomie 200/203. Problemem jest dla mnie owe roll i pitch gdyz jak bym to okreslil "nie moga one usiasc na dupie" - caly czas sie ruszaja pomimo ze plytka lezy bezruchu. Czy to normalne?

I2C pullups bylo wlaczane i wylaczane bez widocznych zmian
magistala i2c dziala na 100mhz ( na 400 nie chce dzialac )
gyro chodzi prowidlowo
Rogalik88
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 15:09
Lokalizacja: Radom

Post autor: Rogalik88 »

Mam problem z płytką Crius SE v2.5. Włączyłem dziś w sofcie (wersja 2.3 chyba) tryb kalibracji regulatorów. Podłączyłem akumulator, regulatory zapikały. Odłączyłem baterię, podpiąłęm znów płytkę przez port FTDI, wgrałem soft z odłączonym trybem kalibracji i od tego momentu nie ma nic. W MWC Config nie ma żadnego sygnału z czujników, sam FC nie reaguje na komendy uzbrajania poprzez aparaturę. Non stop mryga niebieski LED. Nie wiem co mogę zrobić. Już chyba 10 razy wgrywałem różne softy...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Zrób kalibrację ACC z poziomu GUI.
Pzdr. -----MIŚ-----
Rogalik88
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 15:09
Lokalizacja: Radom

Post autor: Rogalik88 »

Dzięki za odpowiedź. Tak to jest jak się chce zrobić na szybko i nie sprawdzi wszystkiego na spokojnie. Przestawił mi się typ płytki w ustawieniach Arduino, z 16Hz na 5Hz. Zmieniłem i już wszystko działa. Mam jednak kolejny problem, jeden z silników mimo kalibracji szaleje. Sprawdzałem bez śmigieł, po ustawieniu throttle na około połowę całe ramię aż wibruje. Po ruszeniu kopterem w lewo (YAW) zwalnia, przy kręceniu w prawo znów szaleje. Gdy trochę poruszam drążkami znów jakby spowalnia.
Awatar użytkownika
bluuu
Posty: 1707
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 15:01
Lokalizacja: Wwa

Post autor: bluuu »

wywazenie silnika i smigla? "cale ramie az wibruje" ... rozwin temat :)
AutoQuad Team
Rogalik88
Posty: 42
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 15:09
Lokalizacja: Radom

Post autor: Rogalik88 »

Chyba nie będzie potrzeby. Ulotniłem wczoraj model i latał jak na razie dla mnie bardzo stabilnie i przewidywalnie więc moje obawy były raczej niepotrzebne. Quad ma jeszcze problemy z utrzymywaniem wysokości (co jakiś czas spada i tylko dodanie gazu mocno na ok. 90% ratuje go przed opadnięciem) ale chyba uda się to naprawić PIDami.
atxmega
Posty: 85
Rejestracja: poniedziałek 04 sie 2014, 15:18
Lokalizacja: Polska

Post autor: atxmega »

Witam. Mam konstrukcje opartą na multiwii. Trochę informacji:
Arduino mini mega 328+GY521(MPU6050).Aparatura HK t6a v2. Soft 2.3. Odkomentowane mam tylko:
#define QUADX
#define GY_521
#define MPU6050
No i mam odkomenotwane to co jest od razu po ściągnięciu paczki multwii 2.3.
Mój problem polega na tym, że jest zero reakcji silników na apreturę. Nie mogę ich aktywować w ogóle. Aparatura binduje się z odbiornikiem. W programie exe multwii odczytuje mi dane z GY521-widać ruchy quada jak nim ruszam. Co może być nie tak? Czy apratura może być uszkodzona? Mam ją od znajomego znajomego, który znał sąsiada.... :D
Dzięki i pozdrawiam
ODPOWIEDZ