Proporcje latających skrzydeł

czyli wszystko to co nie podpada pod powyższe działy ale ma związek z technikami stosowanymi w modelarstwie

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

kambal
Posty: 64
Rejestracja: środa 28 lis 2012, 23:02
Lokalizacja: Ostrołęka/Białystok

Proporcje latających skrzydeł

Post autor: kambal »

Witam.
Powiedzcie mi proszę, czy istnieje jakiś wzór na proporcje latającego skrzydła.
O ile kąty sobie znalazłem, zależność cięciw też, ale jak cięciwa ma się do rozpiętości?

Każdy kalkulator środka ciężkości ma trochę inny kształt startowy. Wiem, że można na oko, ale może ktoś ma coś sprawdzonego?
Artu

Post autor: Artu »

Awatar użytkownika
Boro09
Posty: 181
Rejestracja: poniedziałek 06 cze 2011, 10:54
Lokalizacja: Zbąszyń

Post autor: Boro09 »

Wg. książki jaką posiadam wydłużenie skrzydła (stos. między rozpiętością a średnią cięciwą aerodynamiczną) powinien mieścić się w granicach 10-18. Zobacz zdjęcie.
Napisz coś więcej jaki model chcesz zaprojektować.
Obrazek
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Co to za książka? Chyba mam taką :mrgreen:
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Zależy jeszcze jakie skrzydło projektujesz, ze skosem czy proste :)
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
kambal
Posty: 64
Rejestracja: środa 28 lis 2012, 23:02
Lokalizacja: Ostrołęka/Białystok

Post autor: kambal »

Kończę inżynierkę i jakoś tak w przerwach chodzi za mną taki większy projekt:) może nawet go nie ulotnie, ale coś ciekawego zrobię zdobywając doświadczenie. A może komuś się spodoba i będzie chciał to ode mnie dostać:)
Chodzi mi o coś takiego, zastanawiam się czy proporcje są oki:)
Obrazek
Awatar użytkownika
Boro09
Posty: 181
Rejestracja: poniedziałek 06 cze 2011, 10:54
Lokalizacja: Zbąszyń

Post autor: Boro09 »

Grzeczu
"Latające skrzydła klasy F1N" J. Kapkowski

kambal
Jedna uwaga- poprawnie lotka powinna być odwrotnie większa cięciwa do środka. Mam nadzieję, że wiesz dla czego (:

Proporcje jak proporcje latać powinno najlepiej byłoby to obliczyć ew. projekt w 3D i do XFLR5.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4659
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Post autor: pma_ »

Na początek po prostu zbuduj nieśmiertelne tzagi, projektowanie latającego skrzydła nie jest taka prosta rzeczą
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
kambal
Posty: 64
Rejestracja: środa 28 lis 2012, 23:02
Lokalizacja: Ostrołęka/Białystok

Post autor: kambal »

Boro09,
Ja to z tymi lotkami nie wiem nigdy:P co post to inaczej:) czas zobaczyć jak o się je w tym XFLR5, teraz sporo prac inż kolegów mam i sporo jest analiz w tym programie, to to chyba nie jest jakieś mocno trudne

pma_,
Tu nie chodzi o latanie, bardziej o próbę segmentowego cięcia skrzydła i próby zmierzenia się z czymś innym, nieśmiertelnych zagi już mam 3:) w tym 2 nieskończone:)
Awatar użytkownika
Boro09
Posty: 181
Rejestracja: poniedziałek 06 cze 2011, 10:54
Lokalizacja: Zbąszyń

Post autor: Boro09 »

Jeżeli chcesz mieć bardziej rasowy wygląd zrób jak masz a jeżeli bardziej "odpowiednio" aerodynamicznie to zrób tak jak ja pisałem.
Tak najprościej wyjaśniając dla czego tak powinno być to wystarczy spojrzeć na śmigło. Jego końcówka ma mniejszy kąt natarcia niż przy środku (tak na prawdę nie jest to prawda ale pomińmy to) więc powinniśmy tak samo zrobić wychylając lotkę. Oczywiście takie wychylanie lotki jest poza naszymi możliwościami więc zamiast zmieniać jej kąt na końcu i początku to zmieniamy jej szerokość by uzyskać mniej więcej to samo.

Ale namieszałem :roll: choć mam nadzieję, że chociaż ktoś zrozumiał :->
Pozdrawiam Marcin
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Post autor: Keri »

Proporcje oczywiście istnieją np takie:
Obrazek
Boro09 napisał..."kambal
Jedna uwaga- poprawnie lotka powinna być odwrotnie większa cięciwa do środka. Mam nadzieję, że wiesz dla czego (:

Nareszcie ktoś potwierdził to o czym pisałem z rok temu ale wtedy ktoś udowadniał, że nie mam racji.
kambal
Posty: 64
Rejestracja: środa 28 lis 2012, 23:02
Lokalizacja: Ostrołęka/Białystok

Post autor: kambal »

Keri,
Nie ukrywam że na tym rysunku wzorowałem swoje wypociny:) Będę miał troszkę czasu, wytnę na CNC, skleje, porzucam i może będzie fajnie:) a jak nie to kolejny eksponat do kolekcji nielotów w modelarni PB.
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Post autor: TorFPV »

I tak i tak jest dobrze...Nie odczujesz różnicy z tymi lotkami kambal .

Zostaw tak jak masz :)
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Keri
Posty: 919
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:15
Lokalizacja: Danzig

Post autor: Keri »

kambal pisze:a jak nie to kolejny eksponat do kolekcji nielotów w modelarni PB.
Qrde! ale jak skrzydełko moze być nielotem? Moje pierwsze to Stratos jakieś 160cm rozp. poleciał za pierwszym razem. Nastepne to jakas mega delta z allegro 177cm rozp i 2200g do lotu, poleciała bez problemu. Kolejne skrzydło to 200cm rozp poleciało bez problemu. Teraz wykańczam 185cm rozp i też poleci bez problemu :mrgreen:
Ok - jeśli tobie nie poleci to przeslesz mnie - a ja sfilmuję jego start i lot :mrgreen:
Awatar użytkownika
Boro09
Posty: 181
Rejestracja: poniedziałek 06 cze 2011, 10:54
Lokalizacja: Zbąszyń

Post autor: Boro09 »

keri
Ja bym na te proporcje patrzył z przymrużeniem oka, dobre dla kogoś kto kompletnie nie wie jak się za to zabrać (a czy czasem nie jest to po prostu inaczej zwymiarowany zagi?)

Wystarczy spojrzeć na te fotki,nie istnieje przecież na świecie tylko zagi i X9BW :D
Latające skrzydło przecież może mieć skos ujemy (odwrotnie niż normalnie przyjęte)
Obrazek
Open your mind
Pozdrawiam Marcin
ODPOWIEDZ