TBS po mojemu (Skoczek)

Heli, koptery, lotnie, balony, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

TBS po mojemu (Skoczek)

Post autor: Rayford »

Oto kolejna moja konstrukcja ... Zaprojektowanie tej konstrukcji zajęło mi ponad 100h i myślę, że nie jest to zmarnowany czas.

Założenie było takie aby coś zbudować innego niż do tej pory, połączyłem w tym modelu różne myki z poprzednich moich modeli. Jak widać rozstawienie ramion jest inne niż w innych modelach, przednie ramiona są rozstawione dość mocno, chciałem aby nie było widać śmigieł w kamerze, ale niestety szerokokątna kamerka 120° jeszcze łapie końcówki śmigieł, ale ramion i silników nie widać.
Tylne ramiona są zaś maksymalnie z sunięte, przewidziałem skoczka do śmigieł max 10" tak, że większych się nie założy jeśli chodzi o tył. Takie rozstawienie ramion miało na celu łatwego rozróżnienia gdzie tył, gdzie przód i powiem wam, że rewelacja, nie trzeba montować ledów lub innych oznaczników aby rozpoznać kierunek lotu...

Obrazek
Obrazek

Konstrukcja posiada podwójną amortyzację, pierwsza amortyzacja jest na każdym ramieniu oddzielnie, amortyzacja opisana w tym WĄTKU druga amortyzacja jest pod same kamery na dumperach silikonowych. Z przodu koptera jest wydzielone miejsce na krzesełko dla kamer widoczne na zdjęciu. Podwójna amortyzacja gwarantuje, że obraz z kamer jest czysty bez żadnej galarety, już wypróbowane... w wkrótce filmy...

Obrazek
Obrazek

Jak robiłem zdjęcia nie miałem gopro więc wstawiłem taka atrapę
Obrazek

Widoczne dwa wysięgniki przeznaczone są na GPS i kompas.

Mocowanie pakietów dla wygody jest mocowany na górze skoczka, półka do której jest przypięta bateria jest tak skonstruowana że można ją otworzyć bez rozkręcania jakichkolwiek śrubek, jest zamykana na zatrzask, zamysł był taki aby można było szybko bez jakichkolwiek narzędzi otworzyć wieczko i zajrzeć do bebechów.

Obrazek
Obrazek

Co do miejsca na elektronikę jest sporo miejsca, głownie pasowałem do IMU Marbalona na piny proste, ale jest możliwość założenie założenia także płytki z pinami kontowymi, oraz przewidziałem założenia płytki montowanej w karo.

Cała rama jest tak przemyślana aby nie ładować ciężkich śrubek i jest ich tylko 4 sztuki po jednej do przykręcenia czterech ramion, reszta elementów jest składana na rożne sposoby aby trzymało sie to kupy, w kilku miejscach jest użyty klej. Śrubki sa jeszcze w nogach po dwie sztuki M2 na każdą nogę.

Waga całej ramy wraz z ramionami 315g
Laminat czarny 1,2mm i biały 1,5
Ramiona ażurowane 12x12x1 anodowane
Czas lotu na silnikach Turnigy D2830/11 2200mA 3S 14min, na 5000mA 3S 20min

Wykonałem już kilka lotów i można latać z powodzeniem na mikserze Quad X , lot do przodu, do tyłu i yaw bez problemu,na boki nie jest źle ale trzeba byłoby poprawić mixser dla takiej konstrukcji i w tym celu jeden egzemplarz powędrował do Marbalona, kolega twórca KFC32 ma przetestować model i ewentualnie ma napisać do niego mixer, także czekamy na testy oraz opinię na temat tego latadła


Pozwoliłem sobie poprawić nieco linki do zdjęć :-P - Artu
Ostatnio zmieniony niedziela 17 mar 2013, 06:32 przez Rayford, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
pirzol
Posty: 986
Rejestracja: czwartek 18 sie 2011, 19:57
Lokalizacja: Nowy Sącz
Kontakt:

Post autor: pirzol »

nooo piękna koronkowa robota :)
to teraz czekamy na filmy z oblotu

od razu kilka pytań:
- ile waży Twoje podwozie (same stopy) ? Czy Podwozie z T-Rexa 500/550 nie było by praktyczniejsze ?
- po co rozdzielać GPS i Magneto na dwa słupki ? jak dojdzie eLeReS to będzie kolejny słupek z antenką 433MHz....

pozdrawiam
Piotr
----------------------
http://www.fpvdrones.pl
Encyklopedia FPV, RC Heli i nie tylko...
Szkolenie VLOS - pomoc w samokształceniu.

Realis familiam pater, mater et filii est.
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

pirzol pisze:nooo piękna koronkowa robota :)
to teraz czekamy na filmy z oblotu

od razu kilka pytań:
- ile waży Twoje podwozie (same stopy) ? Czy Podwozie z T-Rexa 500/550 nie było by praktyczniejsze ?
- po co rozdzielać GPS i Magneto na dwa słupki ? jak dojdzie eLeReS to będzie kolejny słupek z antenką 433MHz....

pozdrawiam
Piotr
Jedna nóżka waży 6g
Ramiona na GPS i Magneto rozstawione symetrycznie, może lepiej to wygląda... ramiona można odkręcić, także może być jedno, lub można doprojektować dowolnie coś innego ...
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Groźnie wygląda
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Ile ważą profile przed i po ażurowaniu?
PS Czy mi się wydaje czy ja widzę na 3 zdjęciu....kota? :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

To ażurowanie wiesz ze nie jest dobre :(
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Bardzo jestem ciekaw tego modelu, jak sięsprawuje patent z amortyzacja ramion (kórego akurat tu nie widać za bardzo ale jest) no i jak GP się zachowa z tym wszystkim. No i zobaczymy jak mixer pod to wyjdzie. Czas pokaże. Ale jedna rzecz mi przyszła do głowy fajna, bo w quadzie jest problem z umiejscowieniem dipola do eleresa jeżeli jest na niskich nogach, a tutaj można dać na jeden wysięgnik, a kompas i magneto na drugi.

Inny aspekt to to że fajny rama bo taka "z duszą" - może kota jak napisał kolega wyżej ;-)
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

ile metrow ciecia wyszlo ?
ciekawi mnie gdzie idzie fc i czy jest przytwierdzone do półki baterii ?
i tak skonczysz ... wrając do RC
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

Ile metrów cięcia wyszło, nie wiem nie liczyłem, czasowo frezowanie wraz z ramionami jakieś 1,5h

Fc siedzi pod kładką z baterią, miejsca jest na tyle że można włożyć kanapkę lub rozłożyć w tylnej części ...

Obrazek

kefir pisze:To ażurowanie wiesz ze nie jest dobre :(
Czemu ?

Nie ma problemu może być inne...
Lee pisze:Ile ważą profile przed i po ażurowaniu?
:mrgreen: :mrgreen:
Lee pisze:Ile ważą profile przed i po ażurowaniu?
:mrgreen: :mrgreen:
Ramiona 12x12x1 długości 263mm waga jednego 24g
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Dzisiaj dotarła do mnie rama. Misterna robota, przemyślana od A do Z. Co ciekawe to każda rama ma tak zrobione CP że bez ramion jest guma. A tutaj założyłem nóżki (też z fajnym patentem bez śrubek itp.) bez ramion i część centralna nie ugnie się nic a nic. Teraz ogarnę się z obowiązkami i muszę go złożyć i napisać mixer i zobaczymy co i jak. Na razie jestem pod wrażeniem jak to wszystko jest przemyślane.
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Kwadratowe profile po wyażurowaniu tracą sztywność na skręcanie (sprawdzone)
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Co do sztywności ramion to można by temat osobny otworzyć czy to dobrze czy nie...

Wcześniej jak budowałem modele to jakoś nie zwracałem uwagi na to aby były idealnie wyważone śmigła i silniki i wtedy duża sztywność się przydawała bo nie wpadały w rezonans. Od czasu jak się przykładam do tematu problem rezonansu nie istnieje. Do tego w jednym z quadów (tym na ramie Pit202) mam już ramiona ażurowane i zero problemu. Inny temat że miałem w ręku 2 ramy DJI te z serii 450/550 ale oryginalne i tam jak kojarzycie ramiona są masakrycznie giętkie, można je skręcać bez wysiłku - a efekt taki że genialnie tłumią drgania i zestaw śmigło/silnik pracuje dużo ciszej. Pomagałem budować 2 modele na Emax GT i na profilach alu 12x12 te silniki chodziły bardzo głośno a na hexie 550 DJI tych silników praktycznie nie słychać - śmigła są głośniejsze.

Z drugiej strony z jakiejś przyczyny jednak widzę tendencję że ramie musi być sztywne... Jedyne co mi przychodzi do głowy to fakt że jeżeli ramiona mogą pracować w jakimś tam niewielkim zakresie to zapewne będą tłumić drgania, ale za to precyzja wysterowania całej maszyny spadnie i będzie miał tendencje do myszkowania podczas zwisu ?

Może sobie wydzielimy ten temat za pomocą moderatorów ? ;-)
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

kefir pisze:Kwadratowe profile po wyażurowaniu tracą sztywność na skręcanie (sprawdzone)
Wiesz, jak by używało się profili pełnych to ktoś by napisał że użycie rurek z ścianką 1mm jest złe bo tracą na sztywności (sprawdzone)

Biorąc w dłonie wyażurowne remie, nie ma możliwości wykręcenia jego w dłoniach to chyba nie jest źle i na pewno od ciężaru silników i normalnego latania nie powyginają się. Jak chcesz to ci jedno ramię wyślę i sam stwierdzisz czy tak jest... słyszałem że ktoś kiedyś ażurował i była naprawdę miękkie ale może były z innego aluminium i chyba były ażurowane 10x10... Na temat żuru moga tez wypowiedzieć sie koledzy którzy już mają moje ażury

Myslisz że długość lotu 20min z czego się wzięło ... z odchudzenia wszystkiego na maxa ... i chyba o to chodzi a nie oranie kopterem pola ...
Awatar użytkownika
Henryk_s
Posty: 561
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 10:57
Lokalizacja: Świętochlowice

Post autor: Henryk_s »

Rayford, mam prośbę, mógłbyś podać wagę jednostkową ażurowanego ramienia (g/cm)?
Z góry dziękuję.

EDIT: Ramiona 12x12x1 długości 263mm waga jednego 24g-było :oops:
Ostatnio zmieniony wtorek 15 sty 2013, 17:29 przez Henryk_s, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rayford
Posty: 747
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 17:15
Lokalizacja: Gołdap
Kontakt:

Post autor: Rayford »

Henryk_s pisze:Rayford, mam prośbę, mógłbyś podać wagę jednostkową ażurowanego ramienia (g/cm)?
Z góry dziękuję.
Pięć postów wyżej podałem
ODPOWIEDZ