Ekranowanie pola magnetycznego

FC opracowane przez Mikrokopter'a

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Jarlist
Posty: 882
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 20:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Jarlist »

Dzisiaj znalazłem chwilę czasu i zrobiłem małe testy.
Poniżej zdjęcie z MKToola przed założeniem "blachy"

Obrazek

a następnie po założeniu blachy. Hexa stała na stole w takim samym otoczeniu i położeniu.

Obrazek

Field zmienił się nieznacznie, składowa X i Y zmieniła się sporo.
To można powiedzieć był test statyczny. Widać, że kompas na "blachę" reaguje. ;-)

Poligonem doświadczalnym, był parking. Jest on na tyle specyficzny, że pod jego częścią (tam gdzie stoją auta) umieszczone są zbrojone betonowe zbiorniki na wodę.

Obrazek

Pierwszy lot wykonałem z "blachą" na wysokości około 5-6m. Wyniki były obiecujące. Nie było magnet error, a wartość Field nie przekraczała 120 (lewy wykres).
Chciałem mieć porównanie, więc wykonałem w miarę identyczny lot bez "blachy".
I tu zaskoczenie, jak widać na wykresie kompas wogóle nie reagował.

Obrazek

Oczywiście od razu pojawił się magnet error, ale na pewnej wysokości "zgasł".
Na wykresie prądu jest pik kiedy dałem w palnik. Nie widać, żeby większe prądy wpływały na kompas.
Teraz mamy temat do dyskusji ;-) Czy "blacha" ekranuje zakłócenia od śrub, nakrętek i innego żelastwa i przez to kompas jest bardziej czuły na pole magnetyczne Ziemi?
Wychodzi na to, że teraz może robić za wykrywacz metali ;-)
Można dyskutować, ale jak narazie to jestem przekonany do tej blachy, bo wylatałem 6 pakietów i magnet error się nie pojawił.
Oczywiście temat otwarty i testować trzeba dalej.

Obrazek
Jarek
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

Sprawdzałeś odczyty kątów z blachą?
Wykonałeś kalibrację kompasu po dołożeniu blachy?

Obawiam się, że ta blacha ekranuje nie tylko wyindukowane pole ale także ziemskie. Brak magnet error'a oznacza, że odczyty nie wychodzą poza zakres (a jeśli blacha tłumi to taki jest efekt).

Może to też działać w drugą stronę - powierzchnia blachy jest kilka rzędów wielkości większa niż powierzchnia magnetometru przez co blacha łapie zakłócenia z większego obszaru. Można się spodziewać, iż po uśrednieniu wszystkich pól wokół koptera wyjdzie nam zero i taki efekt może dawać blacha (uśrednia pole w danym obszarze).

Powrócę jeszcze do mojego problemu - w konfiguracji takiej jak u Jarka nigdy nie miałem problemów - przewody od silników były zgrabnie poprowadzone w profilach, wszystkie były "razem". Teraz mam ramę # i nie da się równomiernie ułożyć przewodów. Dodam też, iż ostatnio zmieniałem układ kabli w kopterze (przyklejałem radiatory na regulatory i musiałem niektóre odlutować) i teraz jest wyraźnie gorzej, tzn teraz już przy niewielkich obrotach mam błędy.

Jarek gdzie masz buzzer? To jest największe źródło zakłóceń magnetometru

Za jakiś czas powrócę do ramy klasycznej i pewnie wszystko wróci do normy.
Pozdrawiam
Kuba
Sabre
Posty: 130
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sabre »

Jarlist, a czy mógłbyś zrobić identyczny test jak z blachą, ale zamiast niej użyć spożywczej folii aluminiowej zgiętej kilkukrotnie i o mnie więcej identycznym rozmiarze co blacha ? Albo jak masz laminat z miedzią, miedź powinna lepiej tłumić zmienne pole elektromagnetyczne.
Awatar użytkownika
Jarlist
Posty: 882
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 20:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Jarlist »

Tak, kalibrację wykonałem, to oczywista oczywistość :-)

W poprzedniej hexie też nie było problemów. Tylko, że teraz jest inna rama na blockach i wymaga większej ilości i dłuższych śrub. Do tego dochodzą silniki więszej mocy i rozmiarze, a neodymy też swoje robią.

Nieee, no buzzer jest na końcu ramienia pod silnikiem, jak poprzednio.
Jarek
Awatar użytkownika
Jarlist
Posty: 882
Rejestracja: sobota 14 maja 2011, 20:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Jarlist »

Sabre z laminatem już próbowałem i nic to nie dało.
Tutaj chyba raczej chodzi o stałe pole, bo nie widzę różnicy na postoju i w powietrzu.
Z amelinium mogę spróbować.....
Jarek
Sabre
Posty: 130
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sabre »

Jarlist, a to byłoby dziwne, bo poza ziemskim polem magnetycznym i jakimiś polami stałymi od namagnesowanych śrub i innego żelastwa to cała reszta to pola od bardzo szybko zmiennego pola elektromagnetycznego. Pamiętajcie, że każdą ścieżką i przewodem płyną sygnały o częstotliwościach idących w setki a nawet tysiące Hz. A ponieważ są to sygnały cyfrowe prostokątne to ich widma rozchodzą się bardzo szeroko po skali częstotliwości w górę i w dół.

EDIT:
Zapomniałem o jeszcze jednej rzeczy, każdy ekran chroniący przed jakimś polem łączy się zawsze do jednego z biegunów zasilania, najczęściej do masy jak najkrótszą drogą, ale kiedyś słyszałem też o łączeniu do plusa, ale na ten temat nie będę się wypowiadał. Czy łączyłeś tą blachę do minusa pakietu zasilającego całość?
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Ja w takim ukłądzie niemam problemów jedynie co to jak przejadę do bydgoszczy to tam mam zawsze kalibracje ale np. pojechalem aż do Rawicza i było si
Obrazek
Rumcajs

Post autor: Rumcajs »

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale czy to wszystko nie sprowadza się do prawidłowego prowadzenia kabli (zasilające skręcone razem, i prowadzone osobno od sygnałowych - a jeśli już muszą się krzyżować to pod kątem prostym), ewentualne pierścionki ferrytowe, oraz ekranowaniem elementów wywołujących zakłucenia? Izolowanie GPSu czy kompasu ma dwie strony - i od zakłuceń, i od sygnałów.. Ponadto coś mi brzęczy od czaszką że lepsze efekty daje siatka niż pełna blacha, a jeśli już siatka - to jej "oczka" muszą być ściśle powiązane z częstotliwością.
Co zaś do podłączania ekranu do masy - właśnie tak działa ekran w przewodzie antenowym, który z założenia ma chronić przewód sygnałowy ;-) ..
Awatar użytkownika
Jedrula
Posty: 2058
Rejestracja: poniedziałek 22 mar 2010, 20:22
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: Jedrula »

kefir, powiedz czy takie odsunięcie magneto od osi koptera nie ma jakiegoś wpływu(złego) na kopter i czy nie trzeba tego jakoś wyregulować w MKTool tak jak np, w DJI Wookong
Lecę na nielegalu!
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Niema znaczenia
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Sabere, widzę że masz blade pojęcie jakie materiały są magnetyczne a jakie nie, i swoją "filozofię" czerpiesz z netu nie zagłębiając się zbytnio co to paramagnetyk, diamagnetyk ect.
Mogę Ci powiedzieć że zarówno aluminium jak i miedź czy mosiądz możesz sobie w buty wsadzić. Ekran magnetyczny z tego nie wyjdzie, choć są dobre jako ekran na pole elektromagnetyczne, czyli np na zakłócenia z nadajnika video. Stal też będzie kiepska, bo ma bardzo niepożądaną w tym przypadku właściwość "magnesowania się", czego ów mumetal nie ma. Tyle że ów mumetal nie jest jedynym złotym środkiem (chyba że porównamy jego cenę do złota). Rownie dobre efekty da blacha ze stopu żelazo-krzem, zwana popularnie blachą transformatorową lub permaloyem. Będzie znacznie tańsza, a efekt ten sam.
Pzdr. -----MIŚ-----
Sabre
Posty: 130
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sabre »

miś, nie wiem czy potrafisz czytać ze zrozumieniem, ale z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że nie.
miś pisze:Mogę Ci powiedzieć że zarówno aluminium jak i miedź czy mosiądz możesz sobie w buty wsadzić. Ekran magnetyczny z tego nie wyjdzie, choć są dobre jako ekran na pole elektromagnetyczne, czyli np na zakłócenia z nadajnika video. Stal też będzie kiepska, bo ma bardzo niepożądaną w tym przypadku właściwość "magnesowania się", czego ów mumetal nie ma.
Przecież potwierdziłeś tym to samo co ja napisałem, więc nie wiem o co Ci chodzi.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Sabre pisze:więc nie wiem o co Ci chodzi.
O Twoje wypowiedzi:
Sabre pisze: Czy sprawdzałeś inny arkusz metalu? Chociażby folię aluminiową? Może ma lepsze właściwości w tym przypadku niż super hiper MuMetal z ebaya.
....
Podejrzewam, że takie same efekty da folia aluminiowa, można jeszcze zaryzykować z grafitem :mrgreen: , ale zdobycie takiego kawałka raczej nie byłoby łatwe.
....
Jarlist, a czy mógłbyś zrobić identyczny test jak z blachą, ale zamiast niej użyć spożywczej folii aluminiowej zgiętej kilkukrotnie i o mnie więcej identycznym rozmiarze co blacha ? Albo jak masz laminat z miedzią, miedź powinna lepiej tłumić zmienne pole elektromagnetyczne.
Proponowanie miedzi czy aluminium jako ekran magnetyczny nie jest dobrym pomysłem, a tu cały czas jest mowa o polu magnetycznym zakłócającym kompas a nie o elektromagnetycznym.
Chyba że to miała być ironia której nie załapałem...
Pzdr. -----MIŚ-----
Sabre
Posty: 130
Rejestracja: niedziela 15 kwie 2012, 14:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sabre »

miś pisze:Proponowanie miedzi czy aluminium jako ekran magnetyczny nie jest dobrym pomysłem
A gdzie ja coś takiego napisałem?

Chodzi mi o to, aby testować metale, które mają służyć jako ekran właśnie od pola elektromagnetycznego, którego w kopterze jest bardzo dużo. Tak samo miedź i aluminium zaekranuje od szybko zmiennego pola magnetycznego od wirujących magnesów z silników. MuMetal skoro ma ekranować stałe i wolno zmienne pole magnetyczne to może wzmacnia pole elektromagnetyczne tak jak blacha transformatorowa.

Jako ciekawostkę podałem właśnie grafit, bo jest silnym diamagnetykiem i wypiera z siebie pole magnetyczne. Teoretycznie warstwa grafitu i aluminium powinna chronić przed obydwoma typami pól i może nawet lepiej niż tylko MuMetal. A może wystarczy położyć warstwę aluminium na MuMetal, ale właśnie nie wiem czy MuMetal nie wzmacnia pola elektromagnetycznego.
jedrus
Posty: 1531
Rejestracja: piątek 24 cze 2011, 13:22
Lokalizacja: PL/ okolice W-Wy

Post autor: jedrus »

Sabre pisze:
miś pisze:Proponowanie miedzi czy aluminium jako ekran magnetyczny nie jest dobrym pomysłem
A gdzie ja coś takiego napisałem?
Sabre pisze:W kopterze każdy obwód wytwarza szybko zmienne pole elektromagnetyczne, więc w tym przypadku ekran z folii aluminiowej czy cienkiej blachy miedzianej byłby pewnie lepszym rozwiązaniem niż ten MuMetal.
I po co się pogrążasz? Piszesz głupoty, a teraz jeszcze piszesz większe głupoty, że niby Ty tych głupot nie napisałeś... Milczenie jest złotem... przymyśl to proszę.
ODPOWIEDZ