DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
paweł2020
Posty: 35
Rejestracja: środa 04 gru 2013, 17:29
Lokalizacja: Cardiff - Lesko

Post autor: paweł2020 »

Wszystkie kabelki podłączyłem zgodnie z instrukcjami. Inverter i świetlówki podlączone sposobem Misia. Softy jakie wgrywałem zawierały w swojej nazwie 1280x1024 5V DO8L. Wgrywałem kilka różnych i nie ma obrazu z kamery, poza niebieskim tłem, przeskakującym okienkiem z chińskimi znaczkami i te znaczki według mnie oznaczają brak sygnału... Po podłączeniu zasilania pierwsza informacja jaka sie pojawia na wyświetlaczu to 1PAL D/K która nie wiem co oznacza. PAL to rodzaj sygnału wideo, tyle wiem :oops:
Nie wiem czego nie zrobiłem albo co zrobiłem źle :-/
Nadajnik video podłączony, kamerka wszystko jest, a brak wizji.

Powiem, że nie mam jeszcze wpiętej klawiatury do kontrolera ale to chyba nie powinno powodować braku łączności video ? Na razie jeszcze myślę nad moją oryginalną klawiaturą z matrycy w jaki sposób podłączyć. Zawiera ona 5 kluczy.
Lotnictwo - przywilej oglądania ziemi oczyma Boga...
Początki lotów FPV :)
pfmrc.eu - paweł1919
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

paweł2020 pisze:Nie wiem czego nie zrobiłem
Nie nacisnąłeś na pilocie przycisku "AV" - ten pod cyfrą "0" - z chińskimi szlaczkami :-) Oczywiście to nic nie da jak do kontrolera nie podłączysz odbiornika IR i nie włożysz baterii do pilota. Alternatywnie wejście video można wybrać przy pomocy przycisków podłączonych do kontrolera.
Standardowo kontroler jest w trybie TV czyli tuner telewizji. 1 to numer programu, PAL to system wizji a D/K to system dźwięku.
Na razie jeszcze myślę nad moją oryginalną klawiaturą z matrycy w jaki sposób podłączyć. Zawiera ona 5 kluczy.
Wgraj soft 5_key i będziesz miał obsługę z 5 klawiszy, czyli możesz użyć tej twojej oryginalnej klawiatury. Wystarczy poprowadzić 6 przewodów.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
paweł2020
Posty: 35
Rejestracja: środa 04 gru 2013, 17:29
Lokalizacja: Cardiff - Lesko

Post autor: paweł2020 »

Hmm a to wyjaśnia wszystko... skośnooki nie wysłał mi odbiornika IR i teraz jestem uziemiony z uruchomieniem mojej matrycy :evil: wezmę się za klawisze.

hmm A skoro kontroler jest standardowo w systemie tunera telewizyjnego, to rozumiem, że po podłączeniu anteny powinien złapać jakiś sygnał? Ale tutaj też jest chyba potrzebne wyszukanie stacji, a z tymi chińskimi szlaczkami to można sobie zagrać co najwyżej w tetris :lol:

A jeśli mam kamerkę w systemie NTSC bo taką też mi wysłali powyżsi ludzie przy zakupie na hobbyking-u to rozumiem, że nie będzie też wszystko dobrze działać ?
A czy jest soft na system wizji NTSC bo jak przeglądałem softy, wszystkie jakie widziałem są na PAL.
Lotnictwo - przywilej oglądania ziemi oczyma Boga...
Początki lotów FPV :)
pfmrc.eu - paweł1919
Awatar użytkownika
fragles
Posty: 1713
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 22:54
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie

Post autor: fragles »

paweł2020 pisze:hmm A skoro kontroler jest standardowo w systemie tunera telewizyjnego, to rozumiem, że po podłączeniu anteny powinien złapać jakiś sygnał? Ale tutaj też jest chyba potrzebne wyszukanie stacji, a z tymi chińskimi szlaczkami to można sobie zagrać co najwyżej w tetris :lol:
Nic z tego - to analogowy tuner, a u nas już wszystko lata w dvb-t.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Softy mają autosystem, więc się same przełączają na PAL lub NTSC.
Jak zmontujesz klawisze, to i chińskie szlaczki będziesz mógł przełączyć na ludzki język (angielski) i wejście na AV też się da włączyć.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Tieman
Posty: 126
Rejestracja: czwartek 15 maja 2014, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tieman »

A mi niestety nie działa.

po podłączeniu matrycy LTA150XH-L06 do sterownika obraz wygląda tak:
Obrazek

Tak jakby w ogóle kontrastu nie było (kolory są dobre jak się popatrzy pod dużym kątem) . wszystkie opcje przeklikałem w menu standardowym jak i serwisowym i bez skutku. Poprzednia matryca z laptopa (na jedną lampę) działała bez zarzutu. Ktoś ma pomysł co może być nie tak? Kabel LVDS chyba dobry skoro obraz jakiś jest.
Czyżby z matrycą było coś nie tak?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

1. Napięcie zasilania ustawione poprawnie (na 3.3V) ?
2. Wgrany soft typu SI8L (bo ta matryca jest 8 bit, a nie 6 bit jak większość) ?
3. Kabelek ma 5 par skręconych ze sobą czy tylko 4 ? Jak 4 to kabel do wymiany.

Taki efekt może być jak brakuje pary RXIN3 lub jest wgrany soft SI6L zamiast SI8L
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Tieman
Posty: 126
Rejestracja: czwartek 15 maja 2014, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tieman »

miś pisze:...
3. Kabelek ma 5 par skręconych ze sobą czy tylko 4 ? Jak 4 to kabel do wymiany....
Tia.. Noobek jestem. Brakowało mi jednej pary. Dodałem i działa. Dziękuję za podpowiedź.
Awatar użytkownika
paweł2020
Posty: 35
Rejestracja: środa 04 gru 2013, 17:29
Lokalizacja: Cardiff - Lesko

Post autor: paweł2020 »

Softy mają autosystem, więc się same przełączają na PAL lub NTSC.
No to super jak tak :-D

Ale napotkałem kolejny problem, może dla Misia to nie problem :-)
Mam te swoje oryginalne klawisze key Ale ani z jednej strony płytki ani z drugiej nie ma żadnej wzmianki w jakiej kolejności są kabelki i tak samo na oryginalnej płycie płytka głównej z matrycy.
Szukałem po modelu klawiszy jak i płyty głównej, ale nie udało mi się nic znaleźć :-/ No i teraz jestem w kropce :cry
Lotnictwo - przywilej oglądania ziemi oczyma Boga...
Początki lotów FPV :)
pfmrc.eu - paweł1919
Awatar użytkownika
gazor
Posty: 1028
Rejestracja: piątek 10 sie 2012, 01:25
Lokalizacja: wawa

Post autor: gazor »

W *pdf. od płytki kontrolera jest opis pinów złącza pstryczków. Popatrz jak idą ścieżki na płytce z pstryczkami i dopasuj . :-P
Vega, trzepakolot, heksa z gimbalkiem, diy gogle
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Miernik w łapę i przegwizdaj :-). Od każdego przycisku do złącza CN1, oraz gdzie jest masa i gdzie są dwa sygnały do diody świecącej na przyciskach. Kartka, ołówek, miernik i naprzód.
Wszystkie przyciski mają wspólną masę, więc jest dobrze. Ją do pinu 7 na złączu kontrolera Jest tam pewnie też dwukolorowa dioda świecąca którą też można użyć.
Wszystko wychodzi na złącze CN1.
Prawdopodobnie nawet oryginalny kabelek i wtyczki podejdą, tylko musisz sobie kabelki inaczej poprzekładać, a wtyczkę do kontrolera wpiąć począwszy od pinu 4 złącza KEY na kontrolerze.
Opis pinów kontrolera masz w PDF w tym wątku. Tylko pin6 jest błędnie opisany GND a powinien być GREEN (zielona dioda). K0 na pewno podepniesz do SW3 (power). A K1-K4 wedle uznania. Na początek byle jak, potem se najwyżej poprzekładasz aby się dobrze obsługiwało. Piny diody podłącz tak aby w standby świeciła żółta, a podczas pracy zielona.

Na kontrolerze patrz na opisy od spodu płytki i do tabelki na stronie 8 PDF'a (a nie na schematy na stronie 7).
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
paweł2020
Posty: 35
Rejestracja: środa 04 gru 2013, 17:29
Lokalizacja: Cardiff - Lesko

Post autor: paweł2020 »

MIŚ masz u mnie piwo za wskazówki i zainteresowanie ! :-)

Udało mi się podłączyć przyciski, zmienić język i odbierany sygnał na AV. Wszystko działa na "cacy" :mrgreen: Więc muszę się pochwalić na razie samą matrycą.
Obrazek

Zostało mi podłączyć dwa głośniki do moich oryginalnych przycisków bo mam złącze i wsadzić wszystko do walizki którą muszę gdzieś kupić.

Aaa mam jeszcze pytanko odnośnie IR. Na swojej płytce z przyciskami zauważyłem że mam wejście opisane jako IR. Jak już będę miał odbiornik IR i będę chciał go sprawdzić, a następnie wlutować, nic mu się nie stanie jeśli np. masę, napięcie lub sygnał podłącze tam gdzie nie powinno się ono znaleźć w IR ?
Ostatnio zmieniony czwartek 13 lis 2014, 19:03 przez paweł2020, łącznie zmieniany 3 razy.
Lotnictwo - przywilej oglądania ziemi oczyma Boga...
Początki lotów FPV :)
pfmrc.eu - paweł1919
Awatar użytkownika
tmrcx
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 wrz 2013, 07:28
Lokalizacja: Kraków

Post autor: tmrcx »

Właśnie dotarła do mnie paczka z kontrolerem. Niestety małe chińskie rączki nie zabezpieczyły jej zbyt solidnie i trochę ja podczas podróży sfatygowało, w wyniku czego ucierpiały 2 kondziołki gniazdo IR&KEY oraz dławik. Oczywiście kondziołki nowe się wlutuje i tu nie ma problemu. Gniazdo da rade, ale mam pytanie co do tego dławika 22uH (tylko tyle na nim pisze). Czy to aby na pewno 22uH 9x12 2.0A, bo nie chciałbym czegoś niestosownego wlutować.
Obrazek
Skywalker X8 FPV, Drewniak III FPV
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

paweł2020 pisze:nic mu się nie stanie jeśli np. masę, napięcie lub sygnał podłącze tam gdzie nie powinno się ono znaleźć w IR ?
Takich eksperymentów odbiornik IR nie przeżyje. Masę ma w środku, +5V z prawej, IR z lewej (patrząc od przodu nogami w dół). A na kontrolerze masz opisane IR i +5V. Masa może być wspólna razem z przyciskami.
tmrcx pisze:Czy to aby na pewno 22uH 9x12 2.0A, bo nie chciałbym czegoś niestosownego wlutować.
Tak, taki będzie dobry.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
toby
Posty: 135
Rejestracja: sobota 21 wrz 2013, 10:07
Lokalizacja: szczecin

Post autor: toby »

A podpowie ktoś jak wejść do trybu serwisowego żeby zwiększyć podświetlenie ?
LEGWAN NAZA
Nano Qx
EasyStar II
ODPOWIEDZ