Antenka typu Skew-Planar o polaryzacja kolowej.

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Zostaw jak jest. 75 a 50 to mala roznica. Daje SWR 1.5 a to bardzo przyzwoity wynik.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Mieciu
Posty: 876
Rejestracja: wtorek 15 lut 2011, 00:55
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Leszek_K pisze:Zostaw jak jest. 75 a 50 to mala roznica. Daje SWR 1.5 a to bardzo przyzwoity wynik.
Narazie nie będę pierwszej ćwiartki fixował na stałe. W testach z RSSI odbiornika AV może uda się to dopasować doświadczalnie.
Jak dopisze pogoda i się wyrobię to spróbuję porównać biquada z backikiem vs cloverleaf z helicalem 5 zwojowym. W teorii kombinacja kołowa będzie miała mniejszy zysk, ale tak jak już wielu zauważyło magia tej polaryzacji czyni cuda.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Nie licz na rozsadne wyniki ta metoda. Zbyt duzo masz elementow zaklocajacych pomiar. Tylko miernik SWR lub analizator da Ci poprawny wynik - w miare poprawny. Z Kostkiem porozmawiaj.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Andrzej_P
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 08 maja 2012, 20:40
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: Andrzej_P »

Mam FrSky i Fox 700, zasięg tego zestawu na standardowych bacikach to 1850m, potem była utrata zasięgu przy nadal zadowalającym video. Wykonałem już koniczynki na odbiornik i nadajnik FrSky a teraz zastanawiam się nad zrobieniem koniczynek na tor video ale "zwiniętych" w odwrotną stronę. Czy to ma sens?

Pozdrawiam
Andrzej_P
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Ma. Zawsze jeszcze kilkanascie dB do przodu.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Andrzej_P
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 08 maja 2012, 20:40
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: Andrzej_P »

Dzięki Leszku, i jeszcze pytanie: czy zawinięcie jej w odwrotną stronę zmniejszy wzajemny wpływ anten na siebie czy też to w którą będą zawinięte jest bez znaczenia?

Pozdrawiam
Andrzej_P
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

O to wlasnie chodzi. Sygnal z nadajnika z antena o przeciwnym skoku (czyli kierunku polaryzacji) jest silnie tlumiony przez antene odbiorcza. Dlatego te antenki dobrze tlumia sygnal odbity. Sygnal przy odbiciu zmienia polaryzacje na przeciwna.
Jednego tylko nie jestem pewien - czy dotyczy to rowniez sygnalow o 2-krotnie roznych czestotliwosciach. Logicznym byloby ze tak, ale trzeba by ekspertow od propagacji zapytac. Is there anybody out there? ;-)
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Andrzej_P
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 08 maja 2012, 20:40
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: Andrzej_P »

To ja jeszcze uzupełnię pytanie; czy anteny o przeciwnym skoku umieścić jedną nad drugą czy też raczej w jak największej odległości od siebie?
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Zawsze jak najdalej. Natezenie pola (czyli poziom sygnalu) zmienia sie z kwadratem odleglosci.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Andrzej_P
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 08 maja 2012, 20:40
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: Andrzej_P »

Mam taki odbiornik http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... r_HV_.html Czy montując koniczynkę , pozostawić drugą antenką?
Sorry za tyle może trochę prozaicznych pytań ale nie udało mi się wyszukać na nie odpowiedzi.
Pozdrawiam
Andrzej
Mieciu
Posty: 876
Rejestracja: wtorek 15 lut 2011, 00:55
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

lepiej już wymienić obydwie i dać je w takich miejscach, żeby ograniczyć ich zasłanianie (np kadłubem,skrzydłem) podczas lotu.
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Bez przesady. Koniczynka ma duzo lepsza charakterystyke niz oryginalne mysie ogonki.
Jedna wystarczy. No chyba ze sie uprzesz by 5km nad glowa latac.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Andrzej_P
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 08 maja 2012, 20:40
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: Andrzej_P »

Mieciu, do FPV mam skrzydło, koniczynkę zrobiłem "na płasko" aby przykleić ją do powierzchni skrzydła czyli zrobić drugą i zamocować w pionie ? Nie bardzo rozumiem :roll:
Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
Leszek_K
Posty: 707
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 12:28
Lokalizacja: Dubai/Warszawa

Post autor: Leszek_K »

Zostaw jak zrobiles.
Koniczynki maja dziury w charakterystyce po osi antenki. Tak jak bacik, tak jak V, dipol, GP i czort wie co. Jak wszystki anteny pionowe.
Czyli jezeli bedziesz celowac antenka nadawcza w model ktory bedziesz mial nad glowa (zakladajac ze antenka w modelu jest pionowo) - na duzej wysokosci stracisz lacznosc.
Ale nie latasz tak bo kark mozna sobie skrecic. A juz troche dalej i wsztstko jest w porzadku.
MC4000
Oxalys 50
Stream 90
i wiele innych zabawek
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Post autor: Grzechu »

Leszek_K pisze:Bez przesady. Koniczynka ma duzo lepsza charakterystyke niz oryginalne mysie ogonki.
Jedna wystarczy. No chyba ze sie uprzesz by 5km nad glowa latac.
No właśnie, dużo dadzą 2 koniczynki zamiast wąsów frysky? Jesli tak, mocować je jak kolega wyżej, jedna leży, druga stoi ( ;-) )?
ODPOWIEDZ