Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Shepp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 26 cze 2016, 08:39

Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: Shepp »

Witam wszystkich. Mam kilka pytań i chciałbym sie poradzić bardziej zaawansowanych użytkowników.
Z próby dobrania części przez samego siebie na razie mam coś takiego:
-Rama Tarot Carbon 650
-kontroler CC3D revolution
-mini gps dla CC3D
-Tarot T-2D V2 Brushless Camera Gimbal ZYX22 Gyro TL68A00
-silniki tarot 4006/620KV
-ESC 20A nie wiem której firmy wybrać
-łopaty 12 calowe
-aku 12000mah 4s
-aparatura turningy 9x
-microminim osd
Na razie nie wiem jakie FPV do tego dobrać.
A tu wynik jaki mi wyszedł z ecalc:
Obrazek
Co mógłbym zmienić co dołożyć? Z Góry dziękuje za pomoc.
lesz
Posty: 473
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 20:29
Lokalizacja: wlkp

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: lesz »

a co zamierzasz tym dokladniej robic(wolne ujecia, czy tez ma byc stabilnie nawet jak lecisz 50km/h)? jak daleko latac? itp :) bo tak to sobie mozna doradzac/zgadywac...
analogicznie do: " panie, auto potrzebuje... doradz pan jakies" ;)
a czy pytajacy bedzie jezdzil tylko co niedziele do kosciola, czy tez co dzien wozil 10 budowlancow na fuchy z 2 paletami cementu... to taka jego mala slodka tajemnica ;)
#czasami bez ogonkow
flota 75mm-250mm +Mini2 +XK X380 +dji fpv (ex: air1; air2)
RX:QX7, X-Lite, TX16S, T-lite +frsky +eleres +multi +expresslrs
Gogle:DJI FPV, Skyzone 04X
4x4:A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, tmaxx elekt.
Shepp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 26 cze 2016, 08:39

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: Shepp »

Ogólnie ma służyć do ujęć. Jeśli chodzi o zasięg to chciałbym żeby spokojnie mógł wylecieć na ponad kilometr. W przyszłości chciałbym także wprowadzić w nim możliwość lotu autonomicznego np używając Apki Tower na tel :)

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: Adrián »

Pierwsze co, to zmienił bym fc. Są znacznie lepsze na rynku do takiej platformy.
Chociażby pixhawk, naza lub już staruszek apm.
Tym bardziej, że chcesz w przyszłości latać w pełni autonomicznie.
Apm, a jeszcze lepiej pix nada się do tego dobrze.

Jeszcze nie podałeś linku rc. Chyba nie masz zamiaru latać na seryjnym z 9x?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: kuczy »

Adrián, ma całkowitą rację - zrobiłem podobny błąd - do koptera z kamerą zastosowałem kontroler lotu przeznaczony raczej do racerów - i szybko zmieniłem na APM

sam APM można nazwać staruszkiem, ale z drugiej strony jest to tak przewałkowany FC na tym forum, że masz full wsparcie a nawet całe poradniki jak i co ustawić, więc polecam, mimo, że nie będzie już nowszego oprogramowania do niego - puki co powinny ci wystarczyć - mi starcza a i tak nie wykorzystuję jego wszystkich możliwości. Pix lepszy, ale droższy.

od siebie tylko dodam, że troszkę optymistyczne te winiki w ecalcu - i na początek wielka pochwała że zaczynasz od obliczeń i szukania własnych rozwiązań, natomiast po 1wsze - osobiście wydaje mi się, że pole rozładowanie baterii powinieneś zamienić z 90% na jakieś 70% - 80% - nie wyciągniesz całej energii z baterii za każdym razem - więc tutaj lepiej wylać sobie na głowę zimny kubełek wody niż się rozczarować potem.
dwa - nie doliczyłeś do wagi modelu gimbala oraz kamery - powinieneś tą wagę wpisać pod pole Akcesoria. Nie za bardzo wierzę, że wliczyłeś to do wagi ramy i wyszło tobie całosciowo 900g - gimbal waży ok 250 - 300g, kamera ok 100 (taka pokroju gopro) do samej ramy dodasz pewnie jeszcze LEDy jakiś buzzer, nadajnik video itp...

a i jeszcze kosmetyka - śmigieł DJI nie założysz raczej na te silniki bo o ile dobrze kojarzę one mają płaskie talerzyki z trzema otworkami - ale to taka pierdołka, na nic nie wpływa a śmiesznie wygląda.


no i teraz niestety ale najgorsze - CIĄG DO WAGI. 1,7 to dość mało - jak dołożysz gimbala kamerę i inne rzeczy jakie napisałem to może być strasznie mułowaty ten kopter..... - przyjmuje się, że ciąg/waga powinien wynosić minimum 2 - a dopisz sobie te 400g więcej w sumie to niestety ale robi się smutno :( :(
Shepp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 26 cze 2016, 08:39

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: Shepp »

Adrián pisze:Pierwsze co, to zmienił bym fc. Są znacznie lepsze na rynku do takiej platformy.
Chociażby pixhawk, naza lub już staruszek apm.
Tym bardziej, że chcesz w przyszłości latać w pełni autonomicznie.
Apm, a jeszcze lepiej pix nada się do tego dobrze.

Jeszcze nie podałeś linku rc. Chyba nie masz zamiaru latać na seryjnym z 9x?
Tak naprawde brałem pod uwage apm 2.8 a wybrałem cc3d z powodu wbudowanego już oplinka ale najwidoczniej to był błąd. Jedna rzecz do zmiany :) cenowo wychodzi praktycznie tyle samo. O linku RC kompletnie zapomniałem ;P Mógłbyś jakiś polecić ? Z góry dziękuje za pomoc :)
nie doliczyłeś do wagi modelu gimbala oraz kamery - powinieneś tą wagę wpisać pod pole Akcesoria. Nie za bardzo wierzę, że wliczyłeś to do wagi ramy i wyszło tobie całosciowo 900g - gimbal waży ok 250 - 300g, kamera ok 100 (taka pokroju gopro) do samej ramy dodasz pewnie jeszcze LEDy jakiś buzzer, nadajnik video itp...
A propo wagi gimbala, kamerke itd doliczałem do wagi modelu :P nie zauważyłem, że można to osobno wpisać do akcesoriów:)
I tak na prawde wage sprzętów liczyłem tylko według tego co było podane na sklepach. Popełniłem jeden błąd podałem wage nie od tej ramy tarota co trzeba przez pomyłke. Wliczona jest rama 550 z włókna kompozytowego zamiast 650 z włókna węglowego czyli trzeba doliczyć jeszcze z 200 g

EDIT2. kuczy widze, że sam budujesz nowego quada na takiej ramie dzięki temu będe miał sie na czym wzorować :) Jeśli mógłbym wiedzieć ile cie wyjdzie za wszystkie części ?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: kuczy »

Nom.... dla uwidocznienia wplywu ciag/waga zobacz z jaka max. Predkoscia to bedzie latalo - 32km/h.....
Sprobuj przetestowac wyniki dla mniejszych pojemnosci baterii, mozesz sie milo zdziwic, bo niby mniej pojemnosci, ale razem z tym idzie obnizenie wagi co znow wplywa na dlugosc lotu i predkosc. Warto poeksperymentowac.

EDIT - scalenie
Shepp pisze:EDIT2. kuczy widze, że sam budujesz nowego quada na takiej ramie dzięki temu będe miał sie na czym wzorować :) Jeśli mógłbym wiedzieć ile cie wyjdzie za wszystkie części ?
Wole nie liczyc.... serio.
Tak, rama taka sama ale bedzie bateria 6s i silniki na 6s - niestety wczesniej zbudowalem cos na 3s i potem jak chcialem rozbudowac to sie okazalo, ze nic super extra juz nie wymysle. Mozesz zobaczyc co na razie mam - te silniki sa za male do zastosowanej ramy co skutkuje ladowaniem po ok 11min ale to tymczasowo zebym mial sie czym bawic. Plany masz w 1wszym poscie tematu o tarocie 650
Shepp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 26 cze 2016, 08:39

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: Shepp »

kuczy pisze:
Shepp pisze:EDIT2. kuczy widze, że sam budujesz nowego quada na takiej ramie dzięki temu będe miał sie na czym wzorować :) Jeśli mógłbym wiedzieć ile cie wyjdzie za wszystkie części ?
Wole nie liczyc.... serio.
Tak, rama taka sama ale bedzie bateria 6s i silniki na 6s - niestety wczesniej zbudowalem cos na 3s i potem jak chcialem rozbudowac to sie okazalo, ze nic super extra juz nie wymysle. Mozesz zobaczyc co na razie mam - te silniki sa za male do zastosowanej ramy co skutkuje ladowaniem po ok 11min ale to tymczasowo zebym mial sie czym bawic. Plany masz w 1wszym poscie tematu o tarocie 650
Sprawdzę sobie na ecalcu twoje plany :) być może zmienię trochę koncepcje. Przy tej konfiguracji jaki wychodził ci teoretyczny czas lotu?

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: kuczy »

26,4 min przy ciag/masa 3,4 - ale nie wiem jak wyjdzie w praktyce - ecalca traktuje bardziej jak wskazowke - zmieniam parametr / część i patrze czy parametry sa lepsze czy gorsze. Na czas lotu ma wplyw np wiatr - i jak kopterowi kazesz wisiec w miejscu to szybciej mu zejdzie bateria na walke z wiatrem.

A co do linku radiowego bo to umknelo - tez mialem firmowy FLSKY ale po 2-3 mies zaczal nawalac (zasieg 10m.....) wszyscy polecaja moduly FrSky i to jest sprawdzone takze przeze mnie.
Shepp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 26 cze 2016, 08:39

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: Shepp »

Przyglądając trochę FC zacząłem się jeszcze zastanawiać żeby zamiast apm dołożyć trochę i wziąść pixhawka. Czy ktoś miał styczność z obydwoma FC i może powiedzieć czy widać duże różnice w locie i działaniu między nimi? Jak się sprawują w lotach autonomicznych itp.

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: Głuś »

Shepp pisze:ESC 20A nie wiem której firmy wybrać
Hobbywing choćby Xrotor, a pod 4S świetny będzie Hobbywing 4in1 SKYWALKER z wgranym BLheli (na początek może być ze standardowym softem), mam w quadro z nazą - żyleta, bije na głowię wiele droższych regli. Pod pixa czytaj tu http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=60&t=32068 pod naze bierz skywalker'a nawet się nie zastanawiaj.
Shepp pisze:Jeśli chodzi o zasięg to chciałbym żeby spokojnie mógł wylecieć na ponad kilometr.
Kilometr to ja latam quadem na ramie F330 na 2200mAh 3S, wracam i jeszcze się nudzę na tym samym pakiecie więc czasem lotu się nie musisz przejmować. Zwykły, dobry link RC 2,4GHz Ci wystarczy jeśli chodzi o zasięg sterowania, a wideo 200mW 5.8GHz z dobrym odbiornikiem i przyzwoitymi antenami.
kuczy pisze:Pix lepszy, ale droższy.
Tylko czy na tyle droższy że warto kupować tego staruszka APM? http://www.banggood.com/Pixhawk-PX4-2_4 ... 40416.html
Nie kupuj APM, naprawdę nie warto tutaj oszczędzać tych 100zł bo chytry dwa razy płaci ;)

eCalc wywal to jest kompletne g***o, wylicza takie bezdury że strach się bać, nawet im się nie chce wprowadzić dokładnych wartości z pomiarów robionych przez ludzi na forach, a już nie mówię o tabelkach producentów. Oblicz wagę jak najdokładniej i szukaj tabelek czy to od producenta danego modelu czy na forach (często ludzie robią własne pomiary) i licz - tym sposobem wyjdzie ci czas lotu najbliższy prawdzie. Ja na podstawie tabelki kolegi z forum wyliczyłem czas lotu z dokładnością do 30sekund. Wyszło 24:30 na żywo, według mojego wyliczenia 25, a ecacl twierdził że będzie 16minut :-D
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Mitar
Posty: 380
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 13:51

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: Mitar »

Shepp pisze:...Czy ktoś miał styczność z obydwoma FC i może powiedzieć czy widać duże różnice w locie i działaniu między nimi?...

Ja mam oba i wcześniej latałem na APM a teraz na Pixhawk. APM sprawdzał się dobrze jedyną jego wadą było zakończenie wparcia = brak aktualizacji.
A jak wiemy tygryski najbardziej lubią wciąż nowe funkcje :)
Ja się zdecydowałem na pixe jak pojawiła się tańsza wersja na BG (Ta w białej obudowie) bo cena ~200zł za tak kompleksowe FC jest całkiem ok.

Przy Pixie miałem chyba też mniej grzebania bo nie trzeba było dawać gąbeczki na baro bo już była i nie musiałem tez otwierać obudowy żeby ciąć ścieżki (do końca nie wiem czy było to potrzebne)
Natomiast doszło parę użytecznych rzeczy jak safety switch który mimo, że denerwuje to robi robotę i chroni przed głupotami, dwa wyjścia na telemetrię i osd (na APM się też dało ale były z tym problemy) i w moim przypadku także buzzer.

Do tego dochodzi duża szybsza aktualizacja parametrów przez MP, brak problemów z logowaniem dużej ilości informacji (wibracje itp)

W sumie to tyle co pamiętam a pewnie tego było więcej.

Jeśli chcesz tylko złożyć raz ustawić i latać i zapomnieć o aktualizacjach to bierz spokojnie APM.
Jak lubisz nowości to warto brać pixa tym bardziej że cena nie jest tragiczna.
BG: http://www.banggood.com/Pixhawk-PX4-2_4 ... 40416.html
ALI: http://www.aliexpress.com/item/Pixhawk- ... 79643.html
ALI Wersja wypas: http://www.aliexpress.com/item/Pixpilot ... 96160.html

Co do tej wersji "wypas" to podejrzewam, że jak się wkręcisz to i tak większość z tych dodatkowych bajerów będziesz chciał, oczywiście lepiej to chyba dokupować osobno bo na przykład dają tam osd bez modu , a moim zdaniem lepiej kupić już zmodowane micro mini OSD z możliwością bezproblemowego podpięcia RSSI oraz bat2 (bo w starym też się dało ale trzeba było się wlutować z rezystorami).
Shepp
Posty: 14
Rejestracja: niedziela 26 cze 2016, 08:39

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: Shepp »

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Z tego wynika że lepiej brać od razu pixe :). I tak naprawde juz sie wkręciłem w domu posiadam aktualnie dwa tylko są to modele RTF jeden to x bee 7.1 drugi U816 Ufo a z racji, że chce zbudować swój wlasny od podstaw to musi to być porządny sprzęt. Jeśli chodzi o aparature do sterowania, którą byście najbardziej polecili bo docelowo z tego co znalazłem i wyczytałem to miałem zamiar brać turningy 9x ale może ktoś poleci coś lepszego :). Martwiłem sie też o silniki czy te 620kv wystarczą, które podawałem czy może zmienić je na bardziej wydajne. Tak samo zastanawiałem sie czy gdybym dał większe łopaty mogły by podejść.
Z logicznego punktu myślenia zakładałem większe łopaty= większa siła nosna mniejsze zużycie prądu na aku.
Jeszcze jedno widziałem na ali, że są różne wersje pixa i nie mogłem znaleść czym sie różni jedna od poprzedniej może ktoś będzie wiedział więcej i mnie oświeci :)
Awatar użytkownika
Głuś
Posty: 1487
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 14:03
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Re: Budowa pierwszego drona potrzebna pomoc

Post autor: Głuś »

Shepp pisze:Z logicznego punktu myślenia zakładałem większe łopaty= większa siła nosna mniejsze zużycie prądu na aku.
Jest w tym trochę prawdy, ale trzeba pamiętać o odpowiedniej mocy silnika żeby ten miał silę nie tylko rozpędzić to śmigło, ale np. gwałtownie przyśpieszyć czy przyhamować. Modele z silnikami małej mocy i wielkimi śmigłami robione żeby maksymalnie wydłużyć czas lotu latają gdzie wiatr powieje... Poza tym duże śmigłe to więcej problemów z drganiami (jelo) i bardziej podatny model na wiatr. Na naprawdę dużych śmigłach możesz mieć wręcz problem z ustawieniem pidów tym bardziej jeśli nie masz doświadczenia w tym.

Ten sam efekt (dłuższy lot) zyskasz zwiększając napięcie zasilania np. do 6S. Zmniejszając KV i zwiększając napięcie możesz uzyskać niemal takie same obroty przy mniejszym zużyciu energii i dzięki temu dłużej latasz. np. na 6S da rady polatać spokojnie 30 minut ze śmigłami 10 cali :) Do tego model jest o wiele żwawszy i dużo lepiej się lata niż odpowiednikiem np. na 4S z śmigłami 15-16 cali.
Shepp pisze:Jeszcze jedno widziałem na ali, że są różne wersje pixa i nie mogłem znaleść czym sie różni jedna od poprzedniej może ktoś będzie wiedział więcej i mnie oświeci :)
To powinno Ci wiele wyjaśnić: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=60&t=30541
Moje modele https://fpv.com.pl
Gogielki Eachine EV300D na dwa pasma jednocześnie ;-)

Pozdrawiam
Wojtek
ODPOWIEDZ