Zestaw 5.8GHz 200mW

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

pablojarocin
Posty: 150
Rejestracja: sobota 10 sie 2013, 23:01
Lokalizacja: Jarocin

Zestaw 5.8GHz 200mW

Post autor: pablojarocin »

Witam wszystkich.

Mam takie pytanie, dla was to będzie prościzna ale dla mnie troszkę trudne.
Mam łódkę zanętową i chciałbym zrobić sobie kamerkę spuszczaną na dno jeziorka max 10 metrów pod wodę.
Jaka kamerka byłaby najlepsza??? Pewnie bym musiał dodać jakiś naświetlacz IR, że jak będzie ciemno na dnie to się załączy i będzie widać.
Druga sprawa to szukam jakiegoś sprawdzonego nadajnika i odbiornika. Troszkę tego znalazłem na aledrogo.
Jak kupię taki nadajnik to odbiornik może być dowolny na 5.8GHz??? Czy jest jakiś dedykowany do tego nadajnika.
I co sądzicie o takim micronadajniku??? Czy będzie dobry, używa go ktoś???
Myślę że nadajnik 200mW wystarczy na otwartym terenie, tylko nie wiem jak to będzie z odbiciem fal o wodę, czy nie będzie jakiś zakłóceń.
Proszę o jakieś porady.
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Zestaw 5.8GHz 200mW

Post autor: Pieth »

Na wodzie i lądzie lepiej zastosować trochę mocniejsze nadajniki 400-600mW i nie musimy bawić się w miniaturki bo waga nie ma znaczenie.
Kamerę podwodną polecam tą http://pl.aliexpress.com/item/Free-ship ... 39848.html daje niezły obraz również na powierzchni, ma podświetlenie led, lub opcjonalnie podczerwień.
Tak patrzy pod wodą
https://www.youtube.com/watch?v=zcijoEwujIA
a tu po zmroku
https://www.youtube.com/watch?v=QCquE4dCadI
Właśnie sklecam łódkę do szukania i łowienia ryb, po znalezieniu górki podwodnej z okoniami rozpoczyna troling woblerem ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=NbExAemBugQ

P.S.
Zamieściłem na forum http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=29&t=35928
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
pablojarocin
Posty: 150
Rejestracja: sobota 10 sie 2013, 23:01
Lokalizacja: Jarocin

Re: Zestaw 5.8GHz 200mW

Post autor: pablojarocin »

Mi chodzi maksymalnie o zasięg 300 metrów, to wydaje mi się że te 200mW wystarczy. Tylko problemem jest jaki nadajnik i odbiornik do tego. Tyle tego jest a ja nie wiem które będą dobre.
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Zestaw 5.8GHz 200mW

Post autor: Pieth »

Stare ale jare nadajnik TS351 i odbiornik RC305
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
pablojarocin
Posty: 150
Rejestracja: sobota 10 sie 2013, 23:01
Lokalizacja: Jarocin

Re: Zestaw 5.8GHz 200mW

Post autor: pablojarocin »

Czy to potrzeba jakoś stroić??? Czy normlanie antenki i włączam i wszystko działa. Jakieś filtry do są potrzebne???
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zestaw 5.8GHz 200mW

Post autor: edixot »

Co do strojenia: stroić można anteny, ale w tym wypadku i na tej częstotliwości byłby to troszkę przerost formy nad treścią. Musisz natomiast dobrać taki sam kanał w nadajniku i odbiorniku - po prostu ustawiasz przełączniki na urządzeniach w odpowiedniej sekwencji - prosta sprawa. Możesz wykorzystać anteny z zestawu (tzw. baciki), ale warto zainwestować w "koniczynki". Ich przewagą jest to, że likwidują odbicia (a przynajmniej odbicia od co drugiej przeszkody)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Zestaw 5.8GHz 200mW

Post autor: Rurek »

edixot pisze:Co do strojenia: stroić można anteny, ale w tym wypadku i na tej częstotliwości byłby to troszkę przerost formy nad treścią.
Nie pisz tak bo to nie jest prawda :-/
edixot pisze:Możesz wykorzystać anteny z zestawu (tzw. baciki),
Bardzo słaby pomysł. Te baciki strojone są "na oko".
edixot pisze: warto zainwestować w "koniczynki". Ich przewagą jest to, że likwidują odbicia (a przynajmniej odbicia od co drugiej przeszkody)
Coś tam dzwoni w uszach ale nie wiadomo w którym kościele :-)
A prawda jest taka że polaryzacja kołowa skutecznie walczy z odbiciami kosztem utraty połowy "nazwijmy to mocy" aby nie brnąć w naukowo/akademickie tłumaczenia. Mówiąc prostym językiem: dobrze nastrojony bacik i dobrze nastrojona koniczynka, w wolnej przestrzeni (raczej teoretycznej) gdzie nie ma odbić i przeszkód .... różnią się zyskiem o 3dB czyli o połowę... znaczy bacik będzie lepszy. Ale tylko w warunkach o których wspomniałem.
A w praktyce oczywiście koniczynka będzie lepsza. Cały czas piszę o strojonych antenkach.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zestaw 5.8GHz 200mW

Post autor: edixot »

Chyba co innego rozumiemy przez "strojenie" anten. Ja przez strojenie rozumiem dobieranie anteny do konkretnego kanału tak, aby SWR był na tej częstotliwości najniższy. Oczywiste jest, że koniczynka wykonana na 1,2GHz nie będzie współpracować z nadajnikiem 5,8GHz, ale już na przykład koniczynka wykonana na 5,8GHz i strojona na kanał 5705 będzie wciąż nieźle działać na kanale 5685. Anteny sprzedawane w sklepach są wykonywane na pasmo 5,8GHz, ale nie są (zazwyczaj) strojone na konkretną, idealną częstotliwość. A więc nie trzeba kupowanych anten we własnym zakresie stroić, jeżeli z założenia są wykonane na konkretne pasmo.
Koniczynka ma rzeczywiście mniejszy zysk od bacika, ale moc nie jest tracona, po prostu rozprasza się bardziej dookólnie, co czasem może być pożądane.
W warunkach terenowych - koniczynki sprawdzają się lepiej, przynajmniej na 5,8GHz.
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Zestaw 5.8GHz 200mW

Post autor: Pieth »

W praktyce te strojenie anten nieraz wygląda tak, w jednym z modeli miałem kiepski obraz na kanale 5645 i włączyłem w mojej bazie automatyczne wyszukiwanie kanałów, Diversity sobie wybrało następny kanał do odbioru czyli 5885 i było O.K. :shock:
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
pablojarocin
Posty: 150
Rejestracja: sobota 10 sie 2013, 23:01
Lokalizacja: Jarocin

Re: Zestaw 5.8GHz 200mW

Post autor: pablojarocin »

Dobra to mniej więcej wszystko wiem, jaką moc wybrać 200 czy 400 mW??? Maksymalny zasięg 300-350 metrów żadnych przeszkód( krzaków, drzew itp.), jedynym problemem to chyba może być lustro wody. Praktycznie nadajnik i odbiornik będą się widzieć.
I jakaś dobra kamera, bo jak opuszcze na dno powiedzmy 5 metrów przy złej pogodzie i mętnej wodzie żeby było coś widać.
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Zestaw 5.8GHz 200mW

Post autor: Pieth »

Przy złej pogodzie i mętnej wodzie na pięciu metrach to nic nie zobaczysz, chyba że budżet pozwoli na spory wydatek.
Trochę tych kamerek przerobiłem i ta którą podałem w linku to najlepszy stosunek ceny do jakości, można też po taniości ;-)

Obrazek

Obrazek

Można też przesłać obraz HD z kamer posiadających wifi tylko link RC na 2,4G może ciut przeszkadzać.
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
ODPOWIEDZ