Kontroler gimbala STorM32

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

slawcio pisze:A czy w kwestii trybów follow pod but latch nie pogryzie się ze skryptami? Czy do skryptów już bedzie musiał być osobny przełącznik? Tak to rozumiem, bo chyba już tych dwóch rzeczy nie da się pod jeden przycisk zrobic...
Zalezy jak napiszesz skrypt (pan mode mozesz tez zmieniac ze skryptu). But latch za wiele opcji Ci nie daje (2) wiec musialbys uzyc but step (4).
Awatar użytkownika
slawcio
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2016, 23:23
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: slawcio »

pawelsky pisze:Zalezy jak napiszesz skrypt (pan mode mozesz tez zmieniac ze skryptu). But latch za wiele opcji Ci nie daje (2) wiec musialbys uzyc but step (4).
Dzięki za info. To muszę porządnie przestudiować te skrypty. Bo po przeczytaniu tego dwa razy jakis czas temu na wiki Olliego nic prawie nie zrozumiałem... :)
Awatar użytkownika
ori
Posty: 58
Rejestracja: sobota 13 wrz 2014, 22:34
Lokalizacja: Jutrosin

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: ori »

A jeszcze mam takie pytanko bo oryginalnie w gimbalu na osi Yaw mam ten silnik http://rctimer.com/product-887.html i tu podają że ogarnia 3,2kg a ten co chce kupić http://abc-rc.pl/DYS-5208-200T ma 3kg to jak mam gimbal z podwoziem i aparatem ważący 1.5kg i ten RcTimer nie ogarnia to ten 2 na pewno da rade ???
Awatar użytkownika
slawcio
Posty: 9
Rejestracja: czwartek 14 kwie 2016, 23:23
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: slawcio »

ori pisze:A jeszcze mam takie pytanko bo oryginalnie w gimbalu na osi Yaw mam ten silnik http://rctimer.com/product-887.html i tu podają że ogarnia 3,2kg a ten co chce kupić http://abc-rc.pl/DYS-5208-200T ma 3kg to jak mam gimbal z podwoziem i aparatem ważący 1.5kg i ten RcTimer nie ogarnia to ten 2 na pewno da rade ???
A może problem nie leży w samym silniku. Może chodzi o ustawienia. Masz pewność, że to silnik? Być może jest uszkodzony...
bolcio30
Posty: 262
Rejestracja: środa 08 maja 2013, 21:01
Lokalizacja: Rzeszów - Gorlice

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: bolcio30 »

cześć, przeczytałem cały wątek i mam taki problem - podczas uruchomienia i wstępnej kalibracji silnik na osi PITCH porusza się skokowo. Nie udało mi się tez przeprowadzić konfiguracji wyskakiwał problem jak u paru użytkowników. Wymieniłem scalaki na kanale i nie pomogło, odkłucenie sygnałów z czujnika - brak poprawy, podczas zamiany silników efekt skakania przeniósł się na oś ROLL. Na kontrolerze BGC 3.1 8b wszystko działa ok bez problemów. Obstawiać uszkodzenie kontrolera :oops: ?

Kontroler mam taki:
Obrazek

Silniki BGM4108-130
TAROT Ironman FY650 - 3DR Pixhawk - ZTW Spider 30A - TAROT 4006/620KV - 1355 - Boscam 5.8GHz 400mW
TAROT 680PRO - DJI NAZA M v2 - Multistar 30A - TAROT 4006/620KV - 1355 - Boscam 5.8GHz 200mW
ZMR QAV250 - ZMR 1804 2400KV ESC 10A Simonk Naze32 10 DOF
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Grzechu »

A może źle się osie ustawiły? Ja w drugim czujniku musiałem ręcznie X,Y,Z ustawiać by działało.
kuczy pisze:
Osobiście zacząłbym od trzech układzików TC4452V (te 8-nóżkowe) - po ścieżkach widać, że ułozone w jednej linii sterują jednym silnikiem - więc pewnie są to jakies drivery i chyba one mają największą szansę na to, aby paść.
Wymieniłbym wszystkie trzy na raz na zupełnie nowe, lub jak lubisz lutować i chcesz po taniości to właśnie na trzy z działającego toru płytki-dawcy.

przy okazji - drogie nie są: http://elecena.pl/search?q=tc4452

Operacja się udała, tyle, że musiałem wylutować 4 sztuki, bo jedną stopiłem lutownicą... Ale działa, do następnego (tfu tfu).

Mam jeszcze pytanie odnośnie ustawienia się YAW po włączeniu zasilania. Otóż, nie wraca do punktu startowego, czyli jak jest przed zasilaniem tak i po. Wedle wiki powinien wrócić
It is not required to orient the camera precisely by hand before the controller is switched on. Here it is sufficient to have the camera aligned to within typically +-25° (for a 14 pole yaw motor). However, when the controller is powered up, it first moves the motors to default startup positions, and after this step the camera must precisely point to the forward.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kuczy »

Grzechu pisze:Operacja się udała, tyle, że musiałem wylutować 4 sztuki, bo jedną stopiłem lutownicą... Ale działa, do następnego (tfu tfu).
tfu tfu-ję razem z Tobą :D - ciesze się, że działa.
co do Yaw - może masz coś w ustawieniach zmienione? - nie rozważałeś NAJPIERW ZAPISAĆ USTAWIONYCH PIDów a później przeprowadzić całego procesu konfiguracji od początku ? - wiesz - taki reset ustawień - chyba najprościej.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

Grzechu pisze:Mam jeszcze pytanie odnośnie ustawienia się YAW po włączeniu zasilania. Otóż, nie wraca do punktu startowego, czyli jak jest przed zasilaniem tak i po. Wedle wiki powinien wrócić
It is not required to orient the camera precisely by hand before the controller is switched on. Here it is sufficient to have the camera aligned to within typically +-25° (for a 14 pole yaw motor). However, when the controller is powered up, it first moves the motors to default startup positions, and after this step the camera must precisely point to the forward.
Wiki nie mowi ze wroci do pozycji srodkowej z kazdej pozycji, tylko ze nie musisz precyzyjnie centrowac kamery recznie. Wystarczy ze zrobisz to dokladnoscia do mniej wiecej +-25° (czyli w granicach jednego magnesu w silniku z 14 magnesami), kontroler zajmie sie reszta.
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Grzechu »

Racja, wcześniej nie patrzyłem na magnes tylko na kąt na oko, widocznie przestrzeliwałem się z magnesem. Jak w obrębie jednego zęba jest obrót wraca.

Zostało wypidować i potestować. Tylko nie mam platformy na nexa :mrgreen:
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kuczy »

Hej panowie specjalisci od storma...

Kilka dni juz walcze z pidami i za chiny nie wiem, czy to, co widac ma filmie to kwestia pidow, czy moze gumek wibroizolacyjnych.
Wczoraj siedzialem pol dnia, czytalem wiki, gdzie bylo napisane, aby dazyc do jak najwiekszej wartosci "I" oczywiscie bez wibracji. Ustawialem dwoma suwakami w trybie simple, po czym przelaczalem sie na tryb advanced i testujac gimbala w pokoju (trzymalem rame quada w reku, i krecac sie w okol siebie (wygladalem jak dureń) patrzalem nagrywajac film czy nie wpada w wibracje.) Skutek byl taki, ze zawsze musialem zmniejszyc "D" do najmniejszej wartosci przy ktorej kamera nie wpada w wibracje.

Po pierwsze: macie jakis swoj sprawdzony sposob na pidowanie gimbali?
Moje pid (wiem ze kazdy ma inne, ale moze w polaczeniu z filmem ktos mi pomoze):
Obrazek

Film na tych ustawieniach:


Help me !
Awatar użytkownika
matulekpl
Posty: 2175
Rejestracja: piątek 16 paź 2015, 16:48
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: matulekpl »

Kuczy najsamwpierw wyeliminuj drgania;) wyważyłeś śmigły? Wyważyłeś silniki i śmigły?
Jak nie bedziesz miał jello na kamerce przyczepionej na sztywno to wtedy dopiero walcz z gimbalem.
Moje zabawki: Syma X5SW ORANGE + TX MOD | Syma X8C MODDED | DJI F450 NaZa-GULL - RIP. | TBS Discovery NAZA-GuLL | DJI Phantom 3 ADV - SPRZEDANY | DJI Phantom 4 PRO
WWW/BLOG: www.matulekpl.com | Kanał YouTube: Youtube | Foto: Flickr
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9764
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: pawelsky »

kuczy pisze:Kilka dni juz walcze z pidami i za chiny nie wiem, czy to, co widac ma filmie to kwestia pidow, czy moze gumek wibroizolacyjnych.
Matko jedyna co Ci tam tak rzęzi? Ktorys silnik Ci chyba dogorywa albo masz gdzies jakies luzy. Ogarnij to zanim bedziesz walczyl z gimbalem.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kuczy »

Prawdopodobnie wtyczka zasilajaca gimbal - wlasnie mam zamiar ja przymocowac tyrytka do ramy i sprawdzic. Tez mnie bardzo niepokoja te dzwieki :(
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 1558
Rejestracja: niedziela 24 lip 2011, 20:15
Lokalizacja: Białystok/Grajewo

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: Grzechu »

Tak jak wszyscy piszą, to nie wina gimbala tylko koptera. Zajmij się oddzielnie nimi. Gimbala ustawiaj i idź do kibla do lustra, będziesz widział czy dobrze działa czy nie. Jak będzie OK i będzie drżeć pod modelem, to zajmij się izolacją (ale najpierw wyważyć koptera).

Tak jak u mnie np. roll i yaw chodzi spoko, pitch ma jeszcze jakieś minimalne drgawki. I nawet storm się nie spalił jak dotąd :P

Lustro w kiblu pamięta czasy najstarszych wyjadaczy gimbali, pamiętam jak Kefir czy Kuki wrzucali takie filmy :-P

kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Kontroler gimbala STorM32

Post autor: kuczy »

Oki.... - nakrzyczeliście na mnie, ale nie szkodzi :-D - wiem, że to z miłości (do kopterów oczywiście).
Odpisuję dopiero teraz, bo wrzucałem filmik a mam beznadziejny upload, a chciałem z szacunku dla kolegów odpowiedzieć i opowiedzieć najlepiej jak umiem, a więc...

matulekpl - tak silniki wyważałem dawno temu, śmigła Twoją wyważarką dubro również zostały wyważone.
Grzechu - bardzo dziękuję za przypomnienie mi o "teście lustra" - kiedyś to widziałem, ale całkowicie zapomniałem... zrobiłem film, cóż... trzyma pozycję przy takich ruchach jak na filmie, to właściwie robił od początku, mi chodzi bardziej o zanikające drgawki jakie się pojawiają.. no ale to już przy okazji filmu.
pawelsky - przestraszyłeś mnie nie na żarty (i słusznie - zmotywowany zostałem) - zrobiłem dwa testy w domu - włączyłem kamerę na gimbalu, pierwszy test - śmigła na odwrót (kopter wciskało w ziemię) - gaz od 0 do 100%, drugi test - śmigła normalnie, quad nad głową gaz 0-100%....
włączam odtwarzanie i... uffff.... to nie silniki, nie było żadnego takiego odgłosu... ;-)

No, więc... tyrytytki w dłoń i jedziemy z mocowaniem wszystkiego.
przy okazji stwierdziłem, że zrobię tak, jak pisał mi alkatras13 spiąłem gumki wibroizolacyjne trytytką, w celu ograniczenia ich działania (z czystej ciekawości) i umocowałem latającą do tej pory wtyczkę:
Obrazek

Powróciłem do PIDów jakie były wgrane fabryczne (pamiętałem, że było lepiej niż po moich zmianach), z delikatną modyfikajcą dla pitch:
Obrazek

Wyszedłem na dwór (wersja dla krakusów: "na pole" :mrgreen: ) - i oto co wyszło:


Jak sobie porównam, to chyba widać poprawę.
mam też problem z radiem, więc to opadanie na końcu to niestety tryb "land" (dość szybki) ale przy takich akcjach raczej ciężko, żeby było stabilnie. z tymi gumkami to aż się dziwiłem - myślałem, że będzie właśnie więcej trzęsło.... - chyba w okolicach 4-5 maja przyjdą do mnie niebieskie i czerwone - kto nie próbuje ten nie będzie wiedział, a to tak groszowe sprawy, że grzech nie spróbować.
w każdym razie - do ideału daleko, ale chyba jakiś krok w dobrą stronę zrobiłem.
przyznam się - po zamontowaniu gimbala nie pidowałem koptera - to jest mój grzech, bo dodatkowe 200g robi róznicę i matulekpl ją widział ostatnio. po prostu z pidowaniem całości jest większa akcja logistyczna, ale wiem że musze to zrobić bo będę kręcił się bez sensu w kółko.

dobra - koniec gadania - oddaję głos szanownym kolegom :)
ODPOWIEDZ