APM - wlutowanie układu MPU6000

czyli cała reszta elektroniki - jak OSD, Autopiloty, itp

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

APM - wlutowanie układu MPU6000

Post autor: oko »

MPU6000 na płytce APM umarł. Niestety ale tak się stało. Poza tym wszystko działa, wgrywam różne kody testujące pozostałe peryferia i inne możliwości płytki i jest OK. Ale na inicjalizacji MPU6000 się wiesza i koniec.

Czy można zastąpić 6000 wersją 6050?

Jak to wlutować? Wylutowałem hot-air gunem, ale jak się wlutowuje układ, który ma nóżki pod obudową? Też gorącym powietrzem? Czy potrzebny jest topnik? Jak się to robi?

A może da się podpiąć płytkę taką jak do gimbali, z wlutowanym już czujnikiem, stabilizatorem napięcia itd, przez I2C? Czy na płytce układ się także komunikuje przez I2C?
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: APM - wlutowanie układu MPU6000

Post autor: pilot »

oko pisze:...Jak to wlutować? Wylutowałem hot-air gunem, ale jak się wlutowuje układ, który ma nóżki pod obudową? ...
Dokładnie tak samo jak wylutowałeś, czyli dmuchawką :-) Smarujesz dokładnie topnikiem, kładziesz MPU i grzejesz - powinien sam ładnie "siąść" na miejsce, ew. drobna korekta i tyle. Najlepiej chyba wsadzić taki, jaki był czyli MPU6050. Można je łatwo pozyskać z gotowych sensorów. Jak nie masz takowego to skrobnij PW :-)
Pozdrawiam
Krzysiek
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: APM - wlutowanie układu MPU6000

Post autor: oko »

OK, dzięki za info. Tam oryginalnie jest 6050 czy 6000, a może zależy to od tego, czy to klon klona, czy klon klona klona itd? Kupiłem 6050, bo łatwiej dostępne i tańsze.

Czy dając topnik nie daje się cyny ponad to, co jest już na płytce? Topnik taki w płynie - "płyn do lutowania SMD"? Czy trzeba mieć kwadratową końcówkę z grubsza w kształcie IMU, czy wystarczy okrągła? Większa czy mniejsza niż rozmiar układu? Bo mam takie dwie, obie okrągłe.
Awatar użytkownika
pilot
Posty: 915
Rejestracja: czwartek 16 gru 2010, 19:40
Lokalizacja: Rzeszów

Re: APM - wlutowanie układu MPU6000

Post autor: pilot »

oko pisze:...Czy dając topnik nie daje się cyny ponad to, co jest już na płytce? Topnik taki w płynie - "płyn do lutowania SMD"? Czy trzeba mieć kwadratową końcówkę z grubsza w kształcie IMU, czy wystarczy okrągła? Większa czy mniejsza niż rozmiar układu? Bo mam takie dwie, obie okrągłe.
Ja używam jakiegoś fluxa - takiego ze strzykawki. Nie dodawałem cyny w obawie przed zwarciem padów pod układem. Końcówki mam różne ale używam okrągłej fi ok. 7-8mm. Najlepiej jak w całości pokryje układ.
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: APM - wlutowanie układu MPU6000

Post autor: cebulator »

Obawiam się, że 6050 się nie nadda. Tam procek się komunikuje po SPI a tą magistralę ma 6000.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: APM - wlutowanie układu MPU6000

Post autor: oko »

OK, dzięki za wytłumaczenie różnicy między tymi układami, jakoś nigdy nie mogłem się zebrać by to sprawdzić. Nie wiem, czy mi się opłaci kupować coraz to nowe elementy gdy wynik niepewny. Można płytkę wykorzystać na wiele innych sposobów. A może skoro to SPI to da się podłączyć płytkę z IMU przez ten port? Są takie moduły?
Sonix
Posty: 317
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:11
Lokalizacja: Strzelin

Re: APM - wlutowanie układu MPU6000

Post autor: Sonix »

Tak jak Sławek napisał wyżej, MPU-6050 nie podejdzie do APM'a.

Dokumentacja obu układów:
http://store.invensense.com/datasheets/ ... V3%204.pdf

Jeżeli masz trochę wprawy w lutowaniu HOT'em postawisz go na płytę bez problemu.
Ważny jest dobry topnik i trochę precyzji :)
chrzanu
Posty: 58
Rejestracja: niedziela 21 gru 2014, 16:55
Lokalizacja: Łódź/Piotrków Tryb.

Re: APM - wlutowanie układu MPU6000

Post autor: chrzanu »

A takie banalne pytanie: sprawdziłeś regulator 3,3v? Czym się przejawiało to uszkodzenie u Ciebie?
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: APM - wlutowanie układu MPU6000

Post autor: oko »

chrzanu pisze:A takie banalne pytanie: sprawdziłeś regulator 3,3v? Czym się przejawiało to uszkodzenie u Ciebie?
Sprawdzałem, uszkodzenie i wymianę tego regulatora przerabiałem już wcześniej, na innej płytce. Wtedy nie działał też barometr, kompas i inne peryferia, no i pomiar napięcia na I2C wykazywał jasno co się stało. Teraz jest tylko "waiting for MPU6000 boot" z 5 razy i potem panic, a gdy wgrywam np programy testowe dla kompasu czy barometru, to jest OK.

Zastanawia mnie czy są moduły takie jak do gimbali z MPU6000, czyli z wyprowadzonym SPI?

EDIT: są takie, np u Droteka. Tyle że 10$ to już 1/3 ceny APMa, no i pytanie czy one będą działać? Trzeba wziąć SlaveSelect z wyprowadzeń oryginalnego czujnika? Jeżeli tego spróbuję, to tylko w celach edukacyjnych :)
ODPOWIEDZ