Początki - Jak to ogarnac ?

Od niedawna na forum?: poczytaj zanim zapytasz!

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Fenc4
Posty: 24
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 09:01

Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: Fenc4 »

Witam, Zacznijmy może od tego ze od kilku lat bawię się helikopterami RC, jakiś czas temu przerzuciłem się na drony (mikrusy) głównie przez dużo większy komfort i przyjemność latania.
Jestem bardzo zainteresowany dalszym rozwijaniem mojej wiedzy na temat tego hobby dlatego wiec wylądowałem na Waszym forum :)
W najbliższym czasie zamierzam przerzucić się z mikrusów na coś większego (celowałem w 250), ale nie wiem z której strony ugryźć temat.
Zanim jednak polecę, chciałbym wiedzieć więcej na temat tego czym steruje. A nie ma lepszego sposobu niż zbudowanie maszyny własnoręcznie.

I tu pojawia się problem, od dluzszego czasu obserwuje forum (dzial dla poczatkujacych). I musze przyznac ze denerwuje mnie troche to, ze w 99% tematy zakladane sa przez osoby które już ogarniają. Przez co nic z tematu nie rozumiem.


Tak wiec w tym temacie chcial bym poruszyc kompletnie podstawy podstaw budowy 250-tek.

Na początek czego potrzebujemy, i po co nam to i jakie powinny być ? Poniżej rozpisze części i co o nich sądzę, do czego są.
Rama - (powód oczywisty, na czymś musimy umieścić cały sprzęt).
Śmigła - Wybierane względem średnicy, (im większe tym lepsze ? wiem, ze powinny być odpowiednie do ramy - to znaczy, wiadomo muszą się mieścić)
Akumulator - Czym się kierować, oprócz pojemności / wielkości ?
Silniki - Wielkość ? Siła ? Jakie wybrać ?
Regulatory - I tu wchodzimy na części których w ogóle nie ogarniam, do czego to skoro centrala reguluje sile (pewnie się mylę)?
Odbiornik - Sprzęt musi się jakoś kontaktować z nadajnikiem, ale jaki odbiornik jest lepszy i dlaczego ?
Centrala (kontroler, czy jak to się tam zwie) - I tu znowu, czym się kierować w trakcie kupna ?

Sprzęt FPV:
Okulary / monitor - kwestia gustu.
Kamera - Jaka ??

Czy o czymś jeszcze zapomniałem ?
Oraz ostatnie pytanie które chodzi mi po głowie: co jeszcze będę potrzebował oprócz dobrej lutownicy ?


Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: Adrián »

Nie chcę Cię martwić, ale na wszystkie pytania, są już odpowiedzi na forum.
Dlatego powielanie takich tematów, to śmietnisko z forum, gdzie później nawet wyszukiwarka nie specjalnie jest pomocna..

Na początku, poczytaj sobie, pierwszą lepszą budowę, co i dlaczego http://abc-rc.pl/Budujemy-Drona

Później, zobacz z czego są zbudowane najpopularniejsze 250

To jest wiedza podstawowa, zarówno zagadnienia i nazewnictwo. Jak już ogarniesz temat, to możesz iść dalej.
Fenc4
Posty: 24
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 09:01

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: Fenc4 »

Przepraszam, ale wszelkie tematy na forum nawet te które uważają się za "poradnik dla początkującego" są dla mnie kompletnie nie zrozumiale. (Być może jestem po prostu za głupi na takie hobby).

Materiał który podesłałeś jest całkiem fajny, tyle ze nie jest to 250. Czy nie ma to większego znaczenia ?
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: Adrián »

Na początek nie ma, skoro nie wiesz po co się stosuje regulatory i to każde z osobna dla poszczególnego silnika.

Poczytaj i staraj się zrozumieć. Część z tych wiadomości, które tam przeczytasz będą się różniły (części składowe), ale sama teoria jest taka sama.

To nie budowa wahadłowca, więc pewnie sobie poradzisz. Ale trzeba znać podstawy. Bez tego ani rusz.

Editt:
Mogę Ci napisać gotowy zestaw na dobrą 250, ale to nie o to chodzi. Bo zaraz wrócisz i nie będziesz wiedział kolejnych rzeczy. To tak nie działa. Trzeba samemu przysiąść i czytać. Zanim się zarejestrowałem przesiedziałem kilka ładnych tygodni/miesięcy na czytaniu i ogarnianiu tematów, a i tak okazało się podczas budowy, że były jeszcze rzeczy, których nie wiedziałem i musiałem szukać dalej. Zanim się zarejestrowałem już zacząłem latać biedronką.
Wolałem uczyć się na cudzych błędach.
thomash666
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2015, 20:43

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: thomash666 »

Też miałem ten problem co Ty.
Wystarczy odrobina samozaparcia i chęć zrozumienia :)

Najlepiej spotkać się z kimś z okolicy i pogadać godzine - dwie, dużo się wyjaśnia.

Ja myślę, że to dobry materiał na start:
http://techfreak.pl/nowa-rama-do-drona-zmr250/
Awatar użytkownika
tig3ro
Posty: 36
Rejestracja: środa 20 maja 2015, 14:01

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: tig3ro »

http://blog.oscarliang.net/multicopter-tutorial-list/ - Tutoriale, wyjaśnienia
https://www.youtube.com/watch?v=8jbpwqCCVbs - Low cost miniquad racing drone build video
http://blog.oscarliang.net/250-mini-quad-part-list-fpv - Lista potrzebnych części
Syma X5C-1 | Cegła 250
Awatar użytkownika
YoGi
Posty: 369
Rejestracja: wtorek 24 mar 2015, 07:55
Lokalizacja: Białystok

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: YoGi »

Mimo iż swojego zbudowałem tylko na podstawie informacji zawartych na forum to i tak z ciekawości obejrzałem budowę drona w wersji video https://www.youtube.com/watch?v=8jbpwqCCVbs.

edit: tig3ro byłeś szybszy z tym linkiem
Fenc4
Posty: 24
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 09:01

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: Fenc4 »

Dziękuje wszystkim za linki, przeczytam wszystkie po kolei.
Owszem najlepiej jest osobiście porozmawiać, jednak mieszkam za granicą i znalezienie grona pasjonatów tego typu zabawek jest dla mnie lekkim problemem.

No i przyszedł czas pytań (chociaż dopiero zacząłem czytać).
Słyszałem ze regulatory powinny być dobrane amperowo do silniczków.
Jak powinno się je dobierać i czy w ogóle to prawda ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: Verid »

Fenc4 pisze: mieszkam za granicą i znalezienie grona pasjonatów tego typu zabawek jest dla mnie lekkim problemem.
Za granicą też latają.
Fenc4 pisze:No i przyszedł czas pytań (chociaż dopiero zacząłem czytać).
Jak dopiero zacząłeś to jeszcze nie przyszedł. Odpowiedź na poniższe to podstawy podstaw więc....czytaj. A pytania? Jak skończysz czytać...
Ten wredny...
kac_zor
Posty: 30
Rejestracja: czwartek 20 mar 2014, 21:55
Lokalizacja: Będzin

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: kac_zor »

Fenc4 pisze:Zacznijmy może od tego ze od kilku lat bawię się helikopterami RC
dziwię się że nie ogarniasz multi -- dla mnie to heli jest trudniejszy od multi
Na forum jest dużo informacji - na 90% moich wątpliwości znalazłem tutaj odpowiedzi a jeśli ich nie było to youtube .
trochę cierpliwości i dasz radę
Fenc4
Posty: 24
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 09:01

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: Fenc4 »

kac_zor pisze:dziwię się że nie ogarniasz multi -- dla mnie to heli jest trudniejszy od multi
Latać a budować to dwie różne sprawy. Heli nie budowałem, co najwyżej rozlutowywałem zepsute części i przylutowywałem nowe - ot tyle z budowaniem miałem wspólnego.
A w lataniu owszem jest wielka różnica, dlatego tez powoli przerzucałem się na koptery bo łatwiej i co za tym idzie przyjemniej się nimi lata. Po odkryciu ze latanie FPV nie jest wcale tak drogie jak mi się z początku wydawało, postanowiłem ogarnąć budowę. I oto jak się tu pojawiłem.


Edit: Verid, jaki ty agresywny :-P Ale miałeś racje - w dalszej części poradnika jest ta kwestia wyjaśniona.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: Adrián »

Fenc4 pisze:Edit: Verid, jaki ty agresywny Ale miałeś racje - w dalszej części poradnika jest ta kwestia wyjaśniona.
Verid nie jest agresywny, to suche fakty. Budowa 250 jest banalnie prosta. Tylko trzeba poświecić czas i poczytać na ten temat.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: Kowal »

Fenc4 pisze:Latać a budować to dwie różne sprawy. Heli nie budowałem...
Koptera też nie Musisz kompletować i "budować" :mrgreen:
Kup sobie na przykład Walkera Runner 250 Drone Racer Modular Design HD Camera 250 Size Racing Quadcopter, i nie Musisz nic "dopasowywać", oprócz wyboru wersji z pięciu dostępnych :-P
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: Adrián »

Rurek, 5 to może się okazać za dużo. Lepiej podsunąć bez wyboru ;-)
A tak poważnie, lepiej jak zaczniesz czytać i na spokojnie przyswajać wiedzę. Wiem, że pewnie już byś chciał latać fpv 250, ale nie tak szybko.

Chyba, że kupisz gotowca, to już możesz kupić wiadro śmigieł do łamania :-D
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Początki - Jak to ogarnac ?

Post autor: Kowal »

Adrián pisze:Rurek, 5 to może się okazać za dużo...
I zostałem przechrzczony :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
ODPOWIEDZ