Gimbal do Sony Nex-5

dyksusja o gimbalach, żadnej komercji

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
MatManiak
Posty: 705
Rejestracja: czwartek 18 paź 2012, 11:45
Lokalizacja: Siemianowice Śl.

Post autor: MatManiak »

rufffus pisze:
Właśnie zamówiłem taki wynalazek (75$ bez silników z shipping free), zobaczymy co to będzie warte:

Gdzie? bo na GLB jest po $103 ( http://www.goodluckbuy.com/3-axis-fiber ... -002-.html ) a na omgfly po $125 ( http://www.omgfly.com/index.php?main_pa ... 2dmv5r7s10 )
Daj linka, jeśli można ;)
S500 | ZMR250 | HK FPV250 | Sky Surfer II 1400 | Wing Wing Z-84 | Reely Rhino II
Awatar użytkownika
rufffus
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 08:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: rufffus »

MatManiak pisze:Gdzie?
A tutaj (jeszcze 3 dni w tej cenie).

Z tego co patrzyłem w sieci to *powinny* pasować silniki właśnie te od DYSa. Sprzedawane w zestawie były motorki 4008 (46mm / 22,2mm, mocowanie dolne 25x25mm, górne 12x12mm) a DYS jest jedynie nieco grubszy (25mm) ale to chyba będzie można zniwelować podkładkami.
Awatar użytkownika
qwert
Posty: 436
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 16:14
Lokalizacja: Czikagoł

Post autor: qwert »

I jak tam ten gimbal doszedł?
Awatar użytkownika
rufffus
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 08:01
Lokalizacja: Łódź

Post autor: rufffus »

Gimbal doszedł już jakiś czas temu ale okazało się, że silniki od DYSa nie pasowały i musiałem zamówić nowe. Wziąłem iPower GBM4008H-150T z hollow shaftem oraz dorzuciłem alexa 32bit. Gimbal wygląda całkiem sympatycznie choć były małe niedoróbki jak kiepskie dampery (wymieniłem na arrisy, które akurat miałem pod ręką), pierścień mocujący oś yaw był niechlujnie sfrezowany przez co ośka była krzywo (pierścień dokupiłem w e-sklepie dla robotyków) czy wreszcie brak podkładki na łożysku osi yaw przez co chodziła z oporem. Dziś skończyłem wyważać i kalibrować gimbal, jak ucichnie wiatr to polatam. Po testach "na biurku" jestem dobrej myśli, jedynie wydaje mi się, że silnik yaw mógłby być mocniejszy (znalazłem już większego iPowera który będzie pasował). Pitch i roll pracują bardzo ładnie. Aha, rurki są ameliniowe a elementy płaskie wycięte z laminatu, jakby zaminienić na włókno to pewne zrobiłoby się trochę lżej. Ale i tak nie ma tragedii, gimal z silnikami wyszedł mi 820g a więc ~200g więcej od DYSa.

ObrazekObrazek

EDYTA:

Ogólne wrażenia po dwóch krótkich lotach pozytywne. Zgodnie z przewidywaniami: roll i pitch zajefajnie chodzą, yaw za słaby motor. Do tego czujniki IMU alexa skalibrowane w temp. 21*C po wyjściu w teren -3*C lekko zgłupiały przez co uciekł horyzont.

EDYTA II:

Alex właśnie dodał opcję kompensacji zmian temperatury. Lada dzień dojdzie mocniejszy silnik i bardzo chętnie to sprawdzę:

Obrazek
Awatar użytkownika
robak56
Posty: 290
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 17:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Gimbal do Sony Nex-5

Post autor: robak56 »

Odgrzeje temat. Lepszy rctimer 3 osiowy z kontrolerem 32bit czy coś takiego z kontrolerem 8 bit ale też większym udzwigiem, za to też waga w granicach kilograma.?Obrazek
Awatar użytkownika
rufffus
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 08:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Gimbal do Sony Nex-5

Post autor: rufffus »

A pod co chcesz to dać? Pod 680tkę?
"Optymista i pesymista to osoby w gruncie rzeczy do siebie podobne. Obaj uważają, że świat stoi przed nimi otworem. Tyle, że pesymista zdaje się wiedzieć który to otwór."
Awatar użytkownika
robak56
Posty: 290
Rejestracja: środa 16 kwie 2014, 17:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Gimbal do Sony Nex-5

Post autor: robak56 »

Tak, póki co pod 680, podobno pod tym latał...
Awatar użytkownika
rufffus
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 08:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Gimbal do Sony Nex-5

Post autor: rufffus »

No nie wiem... A ile to waży? Wczoraj usiadłem do odchudzania swojej 680'tki i wyszło mi 1920 gram (hexa z elektrycznym podwoziem, FC, odbiornik, bec, silniki, ESC, śmigła, nadajnik FPV i iOSD), do tego pakiet 5,8Ah 4S = 560 gram oraz gimbal 3 axis z nexem = 1300 gram (ten z moich zdjęć powyżej ale z wymienionym silnikiem yaw na większy). Rzecz w tym, że taki setup daje 3800 gram czyli 634 gramy per motor. Latam na v3506 580kv z 15x5,5 a z tabelki wynika, że przy tym śmigle mam 650 gram ciągu przy 50% mocy - a więc bezpieczny zawis. Nie wiem ile waży gimbal z twojego zdjęcia ale patrząc po samych silnikach będzie cięższy oraz większy.
"Optymista i pesymista to osoby w gruncie rzeczy do siebie podobne. Obaj uważają, że świat stoi przed nimi otworem. Tyle, że pesymista zdaje się wiedzieć który to otwór."
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: Gimbal do Sony Nex-5

Post autor: xDigYx »

Podczepie sie pod temat, zeby nie zakladac nowego:
chcialem dobrac silnik do gimbala pod NEX 5. Na osie pitch/roll mam silniki o rozmiarze 22XX, jaki doradzili byscie silnik na os yaw?
To jest gimbal budzetowy do malego hexa, wiec szukam raczej czegos nie drogiego i lekkiego. Zastanawiam sie czy 28XX dalby rade, czyli np cos takiego:
http://www.banggood.com/RCTimer-BGM2804 ... 06201401O8
http://www.goodluckbuy.com/dys-bgm2606- ... r-fpv.html
http://www.goodluckbuy.com/emax-gb2808- ... mount.html
http://www.goodluckbuy.com/emax-gb2806- ... mount.html

czy moze to juz niestety musi byc wiekszy, np:
http://www.banggood.com/EMAX-GB4006-KV8 ... 06201401O8
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gimbal do Sony Nex-5

Post autor: Ładziak »

Wg mnie te wszystkie silniki są zbyt małe do Nexa, włącznie z osiami pitch i roll. Obracać na ziemi dadzą radę, ale w gimbalu chodzi przecież o stabilizację w locie, gdzie są drgania, rzuca i trzęsie!
Wg mnie na wszystkie osie powinny być silniki co najmniej 4xxx, a na yaw nawet 5xxx.
Awatar użytkownika
rufffus
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 08:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Gimbal do Sony Nex-5

Post autor: rufffus »

Po licznych próbach i 4 gimbalach pod nexa która miałem w rękach w 100% zgadzam się z przedmówcą.
"Optymista i pesymista to osoby w gruncie rzeczy do siebie podobne. Obaj uważają, że świat stoi przed nimi otworem. Tyle, że pesymista zdaje się wiedzieć który to otwór."
Awatar użytkownika
gazor
Posty: 1028
Rejestracja: piątek 10 sie 2012, 01:25
Lokalizacja: wawa

Re: Gimbal do Sony Nex-5

Post autor: gazor »

Też zgadzam się dwie 40XX i jeden 50XX. :-)
Vega, trzepakolot, heksa z gimbalkiem, diy gogle
xDigYx
Posty: 804
Rejestracja: środa 02 paź 2013, 14:38
Lokalizacja: Wroc

Re: Gimbal do Sony Nex-5

Post autor: xDigYx »

Niedobrze Panowie... mialo byc tanio i lekko, a tym czasem jest odwrotnie.
Niestety moj hexa nie wyrobi z takim ciezarem, wiec chyba trzeba bedzie zmienic kamere na jakiegos kompakta albo GP :(
Dziekuje za wypowiedzi
Awatar użytkownika
syyzyy
Posty: 41
Rejestracja: wtorek 06 maja 2014, 08:31
Lokalizacja: Modena

Re: Gimbal do Sony Nex-5

Post autor: syyzyy »

ostatnio znalazłem coś takiego. Osobiście zakupiłem A5100 tak więc będę edytować ten projekt. Również trzeba sprawdzić czy będzie pasował wasz konwerter HDMI=>AV (zależy którego używacie, może zając więcej lub mniej miejsca) lub mocowania silników, których planujecie używać ale ogólnie rzecz biorąc projekt mi się podoba a autor zachęca do modyfikacji.


wydrukuj swój gimbal pod nexa
ODPOWIEDZ