Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

adkuba
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 03 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Poznań okolice
Kontakt:

Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Post autor: adkuba »

Cześć

Mam ten nadajnik i odbiornik: http://eu.banggood.com/Wholesale-Wareho ... 73198.html http://eu.banggood.com/Wholesale-Wareho ... 73203.html . Aparatura to Hitec 2,4Ghz . Gdy latałem na częstotliwości 1,2 Ghz (video) odbiornik RC miał zasięg gdzieś tak 1 km. Po przejściu na 5,8 Ghz (z antenami takimi jak były w zestawie) zasięg RC strasznie zmalał (200 - 300m). Zazwyczaj najpierw tracę RC później FPV. Mam pytanie, czy przejście na inne anteny do video, myślę o grzybkach np. takich http://radio-modele.pl/fpv---zestaw-ant ... 25833.html , wydłuży zasięg RC?

Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Post autor: cebulator »

adkuba pisze:Mam pytanie, czy przejście na inne anteny do video, myślę o grzybkach np. takich http://radio-modele.pl/fpv---zestaw-ant ... 25833.html , wydłuży zasięg RC?
Nie wiem jak wymiana anten w nadajniku AV miała by wpłynąć na zasięg RC.
Może oddal od siebie odbiornik RC i nadajnik AV na jakąś większą odległość.
Po ilu metrach kończy Ci się zasięg samego RC bez włączonego video? Może antena w odbiorniku jest uszkodzona/przetarta/źle wpięta?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
daniellol
Posty: 194
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 11:01
Lokalizacja: Oborniki Wlkp

Re: Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Post autor: daniellol »

Sorki nie zrozumiałem wątku. Faktycznie tak jak cebulator pisze, ja za swoje wypociny wyżej przepraszam. Niech może moderator usunie mój post. Wrzuć może jakieś zdjęcie z rozmieszczenia sprzętu RC i FPV, wtedy się może coś mądrego podpowie. Pozdrawiam.
Sky Surfer 1400, eLeReS v2 i eLeReS max :), S500 na KFC32FTB, FOX800,
adkuba
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 03 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Poznań okolice
Kontakt:

Re: Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Post autor: adkuba »

Odsunąłem od siebie anteny i jest o wiele lepiej. Prawdopodobnie odbiornik/nadajnik RC jest trochę zużyty bo zasięg już nie ten co kiedyś. A video tak jak pisał daniellol około 700m
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Post autor: kolsek345 »

Wideo na 5.8 Ghz nie ma zadnego wplywu na link RC 2.4Ghz.U siebie mam antene 5.8 ghz zamontowana 7cm od jednej anteny odbiornika Frsky i na 15km odleglosci, RSSI odbiornika RC bylo na poziomie 65%.Musisz szukac przyczyny w antenach lub kablach antenowych.
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
adkuba
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 03 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Poznań okolice
Kontakt:

Re: Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Post autor: adkuba »

Ok dzięki!
Awatar użytkownika
Dexx
Posty: 559
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 14:28
Lokalizacja: Opole

Re: Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Post autor: Dexx »

cebulator pisze:Nie wiem jak wymiana anten w nadajniku AV miała by wpłynąć na zasięg RC.
Według teorii jeśli anteny na jednym linku mamy o polaryzacji kołowej a drugim liniowej tłumienie miedzy linkami zwiększy się o 3dB. Polaryzacja kołowa na obu linkach , gdzie jeden będzie miał polaryzację lewo-skrętną drugi prawo-skrętną pozwala uzyskać 20-30dB tłumienia. Ale dystans między antenami jest jeszcze ważniejszy.
Ale faktycznie 5.8GHz nie powinno zakłócać 2.4GHz
W użyciu:
DRC Fury, Legwan, SkyWalker 1900; http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=26&t=21985
Odpoczywają:
Hype FW-190 (1,2m), F4U -5NL (550mm), TREX 450,FT Versa Wing, Tricopter 2.5; Beta 1400;
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Post autor: cebulator »

To by miało sens jakby urządzenia pracowały na podobnych częstotliwościach.
Kiedyś wspominano na forum, że mocniejsze nadajniki 5,8 mogą wpływać na RC ale autor ma tylko 200mW to raczej nie powinno być problemem.
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
adkuba
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 03 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Poznań okolice
Kontakt:

Re: Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Post autor: adkuba »

Według teorii jeśli anteny na jednym linku mamy o polaryzacji kołowej a drugim liniowej tłumienie miedzy linkami zwiększy się o 3dB. Polaryzacja kołowa na obu linkach , gdzie jeden będzie miał polaryzację lewo-skrętną drugi prawo-skrętną pozwala uzyskać 20-30dB tłumienia. Ale dystans między antenami jest jeszcze ważniejszy.
Ale faktycznie 5.8GHz nie powinno zakłócać 2.4GHz
O to mi właśnie chodziło. Dziękuję wszystkim za pomoc. Koniczynki i tak zamówiłem, ponieważ antena w zestawie podczas lotu złamała się, więc wkrótce sprawdzę co będzie w praktyce. Zmieniłem również kanał w nadajniku RC na mniej "zatłoczony".
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Re: Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Post autor: GoldTiger »

Hej,
Kolego na 101% pomieszałeś kanały. Miałem dokładnie ten sam problem .. Maksymalny zasię na poziomie 200-300 metrów. Po prawidłowym ustawieniu kanałów jest dużo lepiej. Po necie krążą dwie rozpiski kanałów owych urządzeń . Prawidłowa to najprawdopodobniej ta http://zapodaj.net/50c9367ecf939.png.html
Poza tym, temat wałkowany na forum wielokrotnie.. :-)
Pozdrawiam
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
adkuba
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 03 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Poznań okolice
Kontakt:

Re: Mały zasięg RC (5,8 Ghz FPV)

Post autor: adkuba »

Nie na 100% mam dobrze bo już zetknąłem się z tym problemem tak jak mówisz 200 - 300m a po zmianie wszystko działa poprawnie. U mnie był nastawiony domyślnie 8 kanał, musiałem go zmienić na 1.

Po tych wszystkich zmianach, które zrobiłem wszystko jest już dobrze. Na koniczynkach zasięg jest trochę lepszy. Dziękuję wszystkim za pomoc! :)
ODPOWIEDZ