eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
paoloo1
Posty: 52
Rejestracja: środa 10 gru 2014, 19:40
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: paoloo1 »

Witam.
Mam pytanie odnośnie trybów lotu. Posiadam aparaturę turnigy 9xr i jak wiadomo mam jeden przełącznik 3-poz i kilka 2-poz.
Na CH5 ustawiłem 3-poz a na CH6 2-poz.
Po podłączeniu akumulatora bez FIXa mogę zmieniać tryby lotu na:
przy CH6 LOW
CH5 LOW - MA
CH5 MID - AC
CH5 HI - LV
przy CH6 HI mam tylko LV niezależnie od CH5

Po złapaniu FIXa i zapisaniu bazy, ale przed uruchomieniem silnika mogę przełączać:
przy CH6 LOW
CH5 LOW - MA
CH5 MID - AC
CH5 HI - LV

przy CH6 HI
CH5 LOW - PH
CH5 MID - AH
CH5 HI - AH

Po dodaniu gazu i pracy silnika przez jakiś czas (ponad 30sek) ale w miejscu bez startu. przełączanie trybów powoduje wyświetlanie tylko AH lub PH. Nawet jak bez silnika ustawię MA, to w momencie dźwignięcia gazu samo przełącza się na AH lub PH.
Czy praca w miejscu tak się objawia? czy mam coś namieszane?
I jeszcze jedno. Dlaczego nie mogę włączyć trybu CH ani RTH?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

Musisz zrobić tak aby przełącznik na CH6 przełączał pomiędzy -100% a +100%. A najlepiej jest sobie zmiksować dwa przełączniki 2 pozycyjne tak aby uzyskać wszystkie 3 poziomy na CH6.
W mixerze dla CH6 mam 100 HALF THR + 100 FULL RUD.
Czyli Source HALF, waga 100, switch THR i do tego dodany kolejny mix Source FULL, waga 100, switch RUD.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
paoloo1
Posty: 52
Rejestracja: środa 10 gru 2014, 19:40
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: paoloo1 »

Dzięki. Już ustawiłem.
Jutro sprawdzę na zewnątrz, jak złapie FIXa. Teraz w domu jest: MA, AC, LV, ale bez FIXa a co za tym idzie bez zapisanej bazy. Mam nadzieje że jest ok i że bez zapisanej bazy nie powinno nic więcej łapać.
Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
paoloo1
Posty: 52
Rejestracja: środa 10 gru 2014, 19:40
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: paoloo1 »

Witam.
Ustawiłem rewersy tak że serwa reagują prawidłowo na drążki i przeprowadziłem test w trybie level
Dodatkowy test w trybie LEVEL:
-Pochylamy model w prawo (prawe skrzydło w dół) - prawa lotka powinna pójść w dół, lewa w górę.
i tu zdziwienie, bo jest dokładnie odwrotnie. Przestawianie rewersów działa z poziomu aparatury prawidłowo bo mogę ustawić INV na lotki i działają odwrotnie, ale niezależnie od ustawień, w trybie level zawsze jest źle, tzn. prawe skrzydło w dół i prawa lotka w góre. Żadne przestawianie nie pomaga.
Dodam jeszcze że MPU 6050 mam zamontowane tak jak pokazane jest na pierwszej stronie tego wątku.
Co może być jeszcze pomieszane?
Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: arek2081 »

rewersy ustawiłeś w aparaturze czy w AP
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
paoloo1
Posty: 52
Rejestracja: środa 10 gru 2014, 19:40
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: paoloo1 »

W autopilocie z tego co widzę to ma możliwość ustawienia tylko rewersu lewej lotki. Resztę ustawiłem w aparaturze

Edit
Na drugi raz chyba założę okulary, już znalazłem prawą lotkę, sprawdzę jutro. Dzięki
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: NeXuS »

Z tego co pamiętam, jak konfigurowałem u siebie, to w aparaturze trzeba było zostawić wszystko bez rewersów, a potem po sprawdzeniu jak chodzą stery ustawiłem rewersy dla odpowiednich kanałów jedynie w AP i wtedy zagrało.
Awatar użytkownika
yelloo
Posty: 145
Rejestracja: środa 11 cze 2014, 12:16
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: yelloo »

Miś, wiem że teraz siedzisz przy Mavlinku, ale mam pytanie co z tym czujnikiem baro. Gdzie go można dostać? Miał go mieć w ofercie Marbalon, ale nie widzę. Gdy już zdobede to gdzie podłączyć jak mam już MPU? :)
Tx 5.8 GHz 200mW + Rx 3-turn helical; FrSky 2.4 GHz + 7dbi patch; eLeReSv2; Bixler 2, RC Logger Xtreme, Turnigy 1:18 Stadium Truck
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

Podłączasz równolegle do MPU. Wszystkie 4 przewody. I tyle.
A co do dostępności, to susz głowę Marbalonowi, On jest od hardware eleresa :-P
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: NeXuS »

Przesiadłem się z frsky na eLeReSa, rozmieszczenie gratów w modelu takie samo. Teraz mam na serwach niewielkie drżączki, czego nie było na frsky, dla sterów to nie ma znaczenia, ale nieco mnie wkurza pantilt. Czy takie małe pojedyncze pykania pyk pyk pyk na serwie to norma, czy może za blisko mam np. dipol ok. 10 cm od pantilta?
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: marbalon »

NeXuS pisze:czy może za blisko mam np. dipol ok. 10 cm od pantilta?
Telemetria która wysyłana jest z odbiornika do aparatury może "siać". Jeżeli nie używasz to wyłącz, a jeżeli używasz to pamiętaj że to także nadajnik i może "siać" na serwa tak więc trzeba to poukładać trochę tak aby nie gryzło się.
Awatar użytkownika
yelloo
Posty: 145
Rejestracja: środa 11 cze 2014, 12:16
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: yelloo »

U mnie też serwa mają takie same drgawki, ale ich odległość od dipola to prawie metr :/ Marcin, będzie u Ciebie dostępny ten czujnik baro? :)

P.S. Jeśli tak to jeszcze nieśmiale pomecze o widok satelitarny w TrackMyRc i vario akustyczne
Tx 5.8 GHz 200mW + Rx 3-turn helical; FrSky 2.4 GHz + 7dbi patch; eLeReSv2; Bixler 2, RC Logger Xtreme, Turnigy 1:18 Stadium Truck
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: marbalon »

yelloo pisze:Marcin, będzie u Ciebie dostępny ten czujnik baro? :)
Przy najbliższej okazji zamówię kostki baro, bo kilka płytek mam. Jak by co pojawią się tutaj:
rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=17333
yelloo pisze:P.S. Jeśli tak to jeszcze nieśmiale pomecze o widok satelitarny w TrackMyRc i vario akustyczne
Męcz, męcz bez tego nie ma postępu ;-)
Awatar użytkownika
yelloo
Posty: 145
Rejestracja: środa 11 cze 2014, 12:16
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: yelloo »

No to od razu pomęczę ;-) Dajesz, dajesz, coraz lepsza pogoda za oknem i się przyda :-)

Jeszcze co do autopilota, żeby nie schodzić z tematu. Podłączyłem mu takiego GPSa i po logach okazuje się, że w powietrzu (lot na razie tylko w manual) całkowicie gubi fixa co kilka minut i to nie na chwilę ale nawet na minutę :shock: Na ziemii żadnych takich numerów nie robi, przy testach z całym ekwipunkiem video włączonym. Podłączę jeszcze innego u-bloxa, żeby sprawdzić czy też mu się to przytrafia, ale mam nadzieję, ze to wina taniego GPSa ;-)
Tx 5.8 GHz 200mW + Rx 3-turn helical; FrSky 2.4 GHz + 7dbi patch; eLeReSv2; Bixler 2, RC Logger Xtreme, Turnigy 1:18 Stadium Truck
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLeReS v2 + MPU6050 + GPS = Tani autopilot do samolotów

Post autor: miś »

yelloo pisze:Podłączyłem mu takiego GPSa i po logach okazuje się, że w powietrzu (lot na razie tylko w manual) całkowicie gubi fixa co kilka minut i to nie na chwilę ale nawet na minutę :shock:
A nie latałeś na plecach przypadkiem :?: :lol: Albo zasilanie go GPS'a nie kontaktuje, no i jak się na moment odłączy, to potem znów GPS szuka satelit.
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ