Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Samoloty, szybowce, skrzydełka, delty...

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Eski
Posty: 407
Rejestracja: poniedziałek 05 kwie 2010, 22:19
Lokalizacja: UK

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: Eski »

Verid, a może z tego modelu podpatrzył byś jak jest montowana belka do kadłuba i coś zmajstrował.

Albo kupić takiego chyba jest możliwość rozmontowania ogona ?

Obrazek
All The Best
Eski
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: Rufio »

Verid pisze:...Całe wideo planuję skumulować na nosie natomiast co do RC opcje mam dwie. ...
Ja nie widzę prawie żadnych "za" za takim postanowieniem. Dodatkowo właśnie "skoplikowałeś" sobie opcje/możliwości.

Moja propozycja to całą elektronika RC z IMU tak jak napisałeś w opcji 1szej - pod skrzydło.
Na dziobie kamera z OSD, ia nadajnik Video z anteną na samiusieńskim ogonku.

Czyli 4 kable do serw i 3 (no może 4 z audio) do VTX trzeba przesłać złączką.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: Verid »

Rufio pisze:Czyli 4 kable do serw i 3 (no może 4 z audio) do VTX trzeba przesłać złączką.
Czyli mam 7 kabli na złączu, ciężki nadajnik+antena na ogonie i muszę kombinować jak upchnąć dipola RC w kadłubie? Hmm...jest to jakaś opcja. Tylko jak dam VTX zupełnie na statecznik to albo aerodynamika będzie płakać albo osłabię statecznik. Fakt że jest dość "mięsny" nie znaczy że należy to robić. Wykorzystanie półki zbliża antenę VTX do RC nawet jeżeli tą ostatnią dam tuż za kamerami. Poza tym, przy takim rozmieszczeniu, VTX ma czystego Fresnela przy odlocie a podczas powrotu jest "w cieniu" baterii. Jak skumuluję wideo na dziobie to sytuacja się odwraca czyli po nawrocie Fresnel czysty.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: pbrys »

Verid pisze:No dobrze - skoro w temacie walizek wiem już więcej niż technicy Samsonite to został jeszcze szkopuł natury elektronicznej.

Docelowo platforma ma być wyposażona w eLeReS V2+IMU+GPS jako AP. Do tego Remzibi OSD+Sony 60TVL+nadajnik 1.2GHz z HK. Całe wideo planuję skumulować na nosie natomiast co do RC opcje mam dwie.

-pod skrzydło:
eLeRes+IMU wędrują w przestrzeń pod skrzydłem, GPS na wieżę silnika, antena zwyczajowo w statecznik pionowy.
ZA - IMU w środku ciężkości, łatwy dostęp do AP, w przypadku dzielonego ogona tylko serwa stateczników będą wymagały dodatkowego złącza.
PRZECIW - jakoś trzeba będzie podzielić także kabel antenowy, zrobić demontowaną antenę wbijaną w belkę ogona (jak w mam w ES'ie) lub przenieść z ogona na kadłub (bliżej wideo)

-na ogon:
Skywalker ma specjalną półeczkę na szpeje na ogonie. Po dorobieniu pudełeczka można by tam wepchnąć eLeReSa+IMU+GPS
ZA - nie dzielimy kabla antenowego RC. GPS i dipol maksymalnie odsunięte od wideo
PRZECIW - więcej kabli do upchnięcia na złącze (ESC, lotki, OSD, serwa ewentualnego Pantilta), IMU daleko od SC, konieczność dorobienia pudełka na elektronikę, blisko śmigło, dodatkowa masa na ogonie.

Jakieś inne pomysły/ sugestie? Zaznaczę tylko że SW ma latać wysoko (chmurki :mrgreen: ) i długo ale nie daleko. Latanie odległościowe to nie na moje nerwy.
nie wiem jak daleko zamierzasz latać ale możesz zrobić jak kol. DataBank w swoim SW, antene od eleresa z przodu tuż przed skrzydłami, foxa na ogon,

tu LRS
Obrazek

a to fox
Obrazek
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: Verid »

Czyli coś na modłę tego co proponuje Rufio....
VTX'a na pewno tak nie umieszczę - zbyt narażony na uszkodzenia w transporcie ale ogólna idea się zgadza z przedmówcą.
BTW - kto robi takie ładne sklejkowe kabinki do SW?
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pbrys
Posty: 1663
Rejestracja: czwartek 10 lis 2011, 18:52
Lokalizacja: Lubienia

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: pbrys »

Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: Rurek »

Rufio pisze:Czyli 4 kable do serw i 3 (no może 4 z audio) do VTX trzeba przesłać złączką.
A czemu aż tyle?
Masa, sygnał do serw x2, zasilanie 5V, zasilanie 12V, A, V czyli łącznie 7 żył.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
cebulator
Posty: 1432
Rejestracja: poniedziałek 10 wrz 2012, 08:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: cebulator »

Ten filtr do foxa w przypadku eleresa to raczej niezbyt potrzebny?

Edit a co do foxa na ogonie to może lepiej sam nadajnik umieścić na belce a w statecznik pionowy wpasować antenę?
Pozdrawiam Sławek

... jeśli nie wiesz co robić, nabieraj wysokości. Jeszcze nikt nie zderzył się z niebem...
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: Rufio »

Nadal kibicuję.
Verid, masz jakieś końcowe wnioski/decyzje? Może jeszcze jakieś dylematy? Jakieś postępy?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: Verid »

Wybaczcie zamilknięcie Panowie - krucho z czasem ale podsumowanie się należy.

Model ma się zmieścić do standardowej marketowej walizy z podróby poliweglanu czy innego "plaściku". Koniec, kropka. Nie mam ochoty dziergać/szukać walizki o odpowiedniej długości ani też płacić za dodatkową sztukę bagażu wykonując lub kupując dedykowany futerał tylko na model. Ma się zmieścić razem z ciudrami.

Samolot ma mieć:
-skrzydło podzielone na trzy. Ten etap już właściwie wykonałem. Pozostało oklejenie taśmą, naklejenie osłony balsowej w miejscu gdzie są gumy i uwolnienie lotek ale to dopiero po podłączeniu elektroniki. Relacja wkrótce. Jako ciekawostkę dodam że w ramach pasywnego zabezpieczenia przed utratą, zamiast taśmy zbrojeniowej zamierzam użyć do oklejania taśmy odblaskowej.
-kadłub podzielony na dwa. Tego jeszcze nie ruszyłem ale plan już się właściwie wykrystalizował. Z uwagi na planowane przyszłe rozbudowy o oświetlenie, pantilty i inne bajery, cała główna elektronika zostaje w kadłubie. Wideo w całości (OSD, VTX, płytkówka, GP3) na nosie, AP pod skrzydłem, GPS na wieży silnika. Połączenie kadłuba z ogonem będzie zawierało tylko i wyłącznie kable dla serw SK i SW. Antena, by uniknąć dzielenia, będzie wbijana w ogon po jego zamontowaniu, podobnie jak to miało miejsce w EasyStarze. Mechanizm blokowania jeszcze muszę przemyśleć - w najgorszym razie biedzie to opaska rzepowa tu i tam. Mocowanie ogona albo na Aidanie albo dedykowanym zamkiem umieszczonym we wręgach które znajdą się w miejscu przecięcia. Zobaczę co łatwiej wykonać i co będzie szybsze/przyjemniejsze w stosowaniu.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13005
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: Verid »

Kibiców nie wolno zawieść zatem drobny upek się należy - tym razem z obrazkami.

Nie będę się rozpisywał co w pudełku bo to każdy zainteresowany wie lub może sobie sprawdzić. Skupię się tylko na tym na co moim skromnym zdaniem należy zwrócić uwagę podczas montażu oraz na wprowadzonych modyfikacjach.

Na początek coś prostego - statecznik poziomy.

Obrazek

Zamierzam zastosować oryginalna galanterię:

Obrazek

Więc zaraz po wklejeniu wzmocnienia węglowego na CA przymierzyłem system mocowania statecznika do ogona:

Obrazek

Troszkę wielkie te kołki w stosunku do otworów w piance więc zaokrągliłem ich krawędzie żeby nie darły pianki przy zakładaniu na co miały wyraźną ochotę.

Obrazek

Ponadto musiałem troszkę oczyścić ich kanały wiertłem bo jednej śruby w ogóle nie dało się wkręcić a druga wchodziła baardzo ciężko.
Kolejnym krokiem była instalacja dźwigni steru wysokości i tu drobna niedoróbka. Podcięcie w piance jest prostokątne natomiast dostarczona dźwignia ma podstawę w kształcie trójkąta ze ściętymi czubkami i jest ona sporo szersza przez co dźwignia odstaje od pianki.

Obrazek

Obrazek

By to wyrównać odcisnąłem podstawę w piance:

Obrazek

Po kilku minutach z Dremelkiem wszystko pasuje jak należy:

Obrazek

Wystające z drugiej strony bolce:

Obrazek

Spęczyłem lutownicą.

Obrazek

Na natarcie poszła żółta taśma odblaskowa do oklejania TIR'ów :mrgreen:

Obrazek

Zastrzały będę przymierzał jak zrobię ogon.

Skrzydła. Tu się zaczęło pierwsze wyzwanie ponieważ nie dość że muszą być trójdzielne to jeszcze rurka która w nie wchodzi też będzie musiała zostać przecięta na pół bo w całości nie wejdzie do walizki a całokształt ma się nie rozpaść w locie.
W trakcie pierwszych przymiarek na sucho wyszło że dostarczona rurka jest ciut za długa i skrzydła się nie mogą zejść na środku:

Obrazek

W związku z tym że i tak zamierzam ją ciąć a następnie dodać sklejkowe żeberka w miejscach cięcia skrzydeł to nie robiło mi to różnicy jednak osoba składająca model bez przeróbek będzie musiała uciec się do pomocy pilnika (w stosunku do rurki) lub noża (w stosunku do pianki w skrzydle)
Najsampierw wkleiłem załączone płaskowniki węglowe:

Obrazek

Następnie dziabnąłem skrzydła tuż przy owych płaskownikach:

Obrazek

Aby wzmocnić miejsce przecięcia skrzydeł i umożliwić montaż kołka ustalającego, przygotowałem sobie 4 kawałki sklejki 2mm w których wyciąłem otwory fi 12mm

Obrazek

W ucięty fragment skrzydła włożyłem rurkę 12mm na którą następnie nałożyłem przygotowana sklejkę:

Obrazek

Dzięki temu mogłem w miarę wiernie odrysować profil skrzydła.

Obrazek

Sklejkowe kółka pozostałe po wycinaniu otworów pod rurkę wkleiłem na końcach kanałów w skrzydłach by uniknąć wytłukiwania pianki przez rurkę podczas składania skrzydła.

Obrazek

Następnie zamknąłem kanały klejąc pokrywy UHU Por'em

Obrazek

Odrysowane na sklejce profile najpierw zgrubnie wyciąłem a potem oszlifowałem Dremelkiem przykładając do skrzydła. Przy tej czynności należy uważać by nie zajechać w piankę bo wirujący papier ścierny jest równie skuteczny w robieniu dziur co lutownica.

Obrazek

Kołek ustalający (wklejony na Soudal) to pręt węglowy "na winie" (co się nawinie pod łapę) - tu akurat 5mm bo taki leżał w szufladzie.

Centropłat najpierw skleiłem UHU nie zamykając kanałów

Obrazek

Jako że rurka przechodząca przez skrzydła musi zostać podzielona, w centropłat powędrowała rura mosiężna o fi wewnątrz 12,1mm. By ją ładnie wpasować w istniejący kanał, owinąłem papierem ściernym rurkę 12mm i ruchem posuwisto zwrotnym pozbyłem się nadmiaru pianki

Obrazek

Ze względu na takie sobie spasowanie, mosiądz i pokrywy kanału poszły na Soudal

Obrazek

Po dobie pod obciążeniem Soudalowa pianka wypełniła wszelkie szczeliny

Obrazek

Mosiądz wystawał 2mm po obu stronach centropłata by oprzeć się na sklejce. Po doklejeniu żeberek całość prezentowała się tak:

Obrazek

Obrazek

Następnie zająłem się mechaniką lotek i osadzeniem serw. W przypadku lotek, niespodzianek z niepasującą podstawą dźwigni nie było bo lotka jest gładka ALE.... otwory przygotowane pod dźwignię są wykonane za daleko przez co punkty zaczepienia popychacza nie są nad zgięciem.

Obrazek

Wystarczy jednak przenieść tylny bolec mocowania dźwigni do otworu bliżej lotki...

Obrazek

...i po zaaplikowaniu rozsądnej ilości przemocy wszystko pasuje jak należy:

Obrazek

Instalacja serw nie nastręcza problemów - ustawić neutrum, zamocować orczyk korzystając z kleju do gwintów, wcisnąć i zablokować kapką hot-glut'a

Obrazek

Dostarczone popychacze są trochę "na wyrost":

Obrazek

Nic czego by nie rozwiązały dobre kombinerki

Obrazek

Kanały kablowe postanowiłem okleić taśmą (biała odblaskowa)

Obrazek

By jednak umożliwić ruch przewodów w kanałach na stronę klejową dałem po wąskim pasku taśmy izolacyjnej.

Obrazek

Obrazek

Przedostatnim elementem było balsowe zabezpieczenie skrzydła przed dewastacją za strony gum modelarskich

Obrazek

Obrazek

Po tym pozostało jedynie oklejenie natarcia - tym razem czerwona odblaskowa.

Obrazek

C.D.N.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: Rufio »

aaaaaaach klasa relacja.
Verid to się uda, no i super relacja.
Szkoda jedynie że postawiłeś na VTX w kadłubie ale tak też będzie "działało".
No i kibicuję dalej z ogromną ciekawością.
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3153
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: krall »

No Verid,
Dobrze Ci idzie.
Co prawda pomysł pocięcia nowego fajnego modelu jest trochę szalony - ale - jak to mówią - cel uświęca środki :-)

To gdzie on ma latać po "dekompresji"?
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: Pieth »

Podpowiem nieśmiało, że jeżeli zależy Ci na mobilności to może lepiej zastosować 5,8G bo cała baza to monitorek na apce.
Mój największy model SS2000 i wszystkie szpeje do lotu mam w kartonie od modelu i niosę w jednej ręce.
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
Awatar użytkownika
mmuchomor
Posty: 468
Rejestracja: środa 30 lip 2014, 20:52
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skywalker 1900 by Verid - składaczek

Post autor: mmuchomor »

Bardzo mi się podoba estetyka wykonania!
Pozdrawiam,
Maciek
ODPOWIEDZ