Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
majcool
Posty: 271
Rejestracja: środa 03 gru 2014, 19:31
Lokalizacja: Chełm

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: majcool »

Radzik, to samo u mnie. Nawet nie próbuję wgrywać starszych wersji FW, na wszystkich które miałem jest tak samo- w dzień fajnie, wieczór/noc szumy, brak szczególów itd. Nagrzana matryca może rejestrować słabszą jakość ale tak jest od pierwszych sekund nagrywania. I tak jest od nowości- więc o zużyciu matrycy nie ma mowy w moim przypadku.

Po twardym lądowaniu poluzował mi się lipol więc przynajmniej potwierdziłem, że mam nową wersję z pojemniejszym akku :->
Latak 1(RCX250), Latak 2(LT210), Latak3(RCX175),Hubsan107L, v636
Pzdr.,Michał
Awatar użytkownika
Andziak
Posty: 672
Rejestracja: sobota 14 cze 2014, 20:03
Lokalizacja: Siechnice

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: Andziak »

do latania samolotem FPV kupic:
a) mobius ze zwyklym obiektywem
b) szerokokątny

PS: jaki kabel do FPV ? taki jak do gopro czy taki jak do sj4000 ? chodzi o koncowke.
Z gory dzieki za pomoc
ps2: link do sprawdzonego sklepu mile widziany :)
Pioneer 1400 ( rozbity ), MX-2 rplanes ( utopiony ), DG-1000, Twinstar 2, Sbach 342, u can fly hype,
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: Rurek »

Andziak pisze:PS: jaki kabel do FPV ? taki jak do gopro czy taki jak do sj4000 ? chodzi o koncowke.
Z gory dzieki za pomoc
ps2: link do sprawdzonego sklepu mile widziany :)
Czytasz ten wątek leniu?
Odpowiedzi na zacytowane pytania masz w pierwszym poście :evil:
Odpowiedź co do szerokości szkiełka masz kilkanaście razy w tym wątku :!:
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: Prono »

Ale się dzisiaj wnerwiłem na Mobiusa.
Byłem na weekend w Zakopanem i postanowiłem polatać Dragonkiem po Wielkiej Krokwi.
Mobius przyklejony do Dragonka, wylatałem pakiet, pozwiedzałem próg, belkę startową i do domu.
W domu patrzę, nie ma pliku z lotu, nic się nie nagrało, tylko stare nagrania.
Sprawdziłem w pokoju, kamera nagrywała kilka minut, działa, pliki się tworzą.
Myślałem, że coś z zasilaniem ale dał bym sobie cośtam uciąć, że kamera działała prawidłowo i diody migały do samego końca aż wyłączyłem ręcznie nagrywanie.
No trudno pomyślałem i na pożegnanie podjechałem znowu na skocznię polatać.
Kamera włączona, działa, przynajmniej diody migają, latam, ląduję, sprawdzam, diody migają, wyłączam pakuję do plecaka... Po powrocie do domu już w Katowicach patrzę, znowu nie ma pliku.
Jak tu teraz ufać temu sprzętowi?
Spróbuję sformatować kartę, bo dawno nie była formatowana, może to coś pomoże...
Ostatnio zmieniony poniedziałek 09 mar 2015, 00:19 przez Prono, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dragono1313
Posty: 98
Rejestracja: piątek 27 cze 2014, 21:30
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: Dragono1313 »

Nie powiem, żeby historia Prono jakoś specjalnie zachęcała do kupna tej kamerki ;). Ale na dobrą sprawę ciężko z dobrymi odpowiednikami za tą cenę nie?
Co wiem to pomogę, czego nie wiem to się dowiem, czego się nie dowiem to się domyślę :-D
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: Prono »

Prawie rok nagrywała OK, sprawdzę inne karty pamięci.
Teraz widzę, ze nagrywa filmiki krótkie, kilka-kilkanaście sekund.
Dłuższych nie zapisuje.
Programy odzyskujące dane nie widzą nic do odzyskania z karty.
Update softu nie pomógł.

Za to CHYBA pomogło sformatowanie karty pamięci.
Póki co testuję i nagrywa OK.
PJay
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 09 mar 2015, 23:03

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: PJay »

Witam,
MOBIUSa zakupiłem docelowo do wykorzystania w dronie, ale używam go też od czasu do czasu podczas jazdy. Forum przeleciałem wzdłuż i w szerz i widzę, że problem mam nie tylko ja... o ile w dzień obraz jest igła (jak na taki sprzęt, ale nie ma się prawie do czego przyczepić), o tyle noc i ustawienie parametrów graniczy z cudem... sprawdzałem już różne możliwości z softem, od FW 0.59, przez FW 1.13 i ostatni 2.33. Po kolei... FW 0.59 teoretycznie dość ograniczone możliwości ustawień, ale w dzień kamerka radzi sobie całkiem nieźle. Noc, to jakby ktoś wstawił oszroniony klosz, albo szybkę przed soczewkę... szumy, gwiazdki, robaczki (nie wiem, jak to określić) i nawet przy statycznym ujęciu, "biega" to wszystko po całym ekranie, jest tragedia i masakra na całej linii, zero ostrości, wszystko rozmyte i o ile przy 1080p jeszcze nie jest to tak makabryczne, o tyle przy 720p 60fps jest totalna porażka. Komórka z przed 10lat lepiej w nocy nagrywa bez żadnego HD, itp. Na pozostałych FW, jest bez większej różnicy, co prawda szukałem, grzebałem i ustaliłem tyle, że można bawić się na noc SHARPNESSem i ustawiać na -XXX i sprawdzać efekt końcowy, do tego można też bawić się WB z ustawieniem od AUTO, do TUNGSTEN i FLUORESCENT. Przy ustawieniu SHARPNESS na -96, lub -128, efekt "oszronionej szybki" praktycznie znika, ale też nie ma co liczyć na ostry obraz i tylko przy statycznych ujęciach (np. stanie na światłach), można coś lepiej zobaczyć nawet na w miarę dobrze oświetlonych ulicach. Coś za coś... ale w ruchu jest daleko od dobrze, żeby nie powiedzieć, beznadziejnie. Poniżej filmik z jazdy, gdzie widać to, o co mi chodzi (a raczej nie widać specjalnie za wiele...). FW 2.33, Bootloader v0.003, 720p 60fps, ustawienia wszysto na ZERO, kolory na NORMAL i WB na FLUORESCENT (ale to nie ma prawie żadnego wpływu na jakość - sprawdzałem), WDR - ON.

https://www.youtube.com/watch?v=B3TZ_WUpjtg

Widać to na samym początku, potem od 0:30 i pod sam koniec.Jest po prostu tragedia. Linku do oryginału nie ma sensu zamieszczać, bo szczerze mówiąc, render z youtube dodaje minimalnie pixelozy, ale eliminuje ten minimalnie ten drażniący efekt. Na oryginale jest jeszcze gorzej, co jest dość dziwne... Odtwarzacz VLC nieco poprawia sprawę, ale i tak wynik końcowy jest nie do przyjęcia. Zrenderowane w VEGAS PRO 12 do pliku .mxf , czyli prawie dwa razy większy od oryginału i prawie trzech godzinach mielenia filmiku ok. 25 minut długości, jest tylko minimalnie lepiej, co też wydaje się dziwne w przypadku oryginału i dodatkowego cięcia i renderingu.

Gdzieś przed chwilą doczytałem i sprawdziłem na filmiku na YT, że wyłączony w nocy WDR - OFF, nieco likwiduje efekt szronienia...
Ktoś wie, jak rozwiązać ten problem, czy MOBIUS już tak po prostu ma i nie da się wyciągnąć z niego więcej? Nie ma optymalnych ustawień na noc?? Może ktoś wie, jak najlepiej to zrobić, żeby miało to ręce i nogi, będę wdzięczny za podpowiedź ;)
Pozdr.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: Rurek »

A powiedz po co 60fps ? Chcesz robić slo-mo z nocnej jazdy?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
PJay
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 09 mar 2015, 23:03

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: PJay »

:) nie, jestem ciekawy, czy można z tym coś zrobić. 1080p i 30fps całkiem nieźle sobie radzi, ale chciałem pokazać efekt, jaki występuje i przy 1080p i 720p 30fps i 60fps. Na YT przy 1080p efekt jest mało widoczny, na oryginale bardziej. Chodzi mi o to, czy da się to wyeliminować znacznie bardziej, nie ustawiając SHARPNESS na -128, lub ostatecznie -96. Poniżej efekt jest już wyraźnie zauważalny nawet przy 1080p i 30fps, a ostrość niewielka. W ruchu ciężko zarejestrować jakiekolwiek szczegóły. Jak pisałem, w dzień obraz jest prawie marzenie i filmiki z lotu i na 1080p i nawet 720p fps 60 są zadowalające.
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: Artgraf1981 »

To że mobius nie radzi sobie w nocy przy 60fps to raczej fizyka mu zabrania. Jest ciemno matryca to mikroskopijny element który ma maksymalnie podbitą czułość żeby cokolwiek nagrać. Przy 30fps jest pewnie duzo lepiej. Niestety nie wymagajmy tyle od takiego małego ustrojstwa. i tak radzi sobie niesamowicie.
tu masz ogromną matrycę (w porównaniu do mobiusa) i dzięki temu super czułość. Niestety nie da rady tego osiągnąć za te pieniądze które kosztuje mobius
PJay
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 09 mar 2015, 23:03

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: PJay »

Jasne, nie oczekuję od MOBIUSa tego, co od lustrzanki 4K, chodzi raczej o to, co zrobić, żeby maksymalnie wykorzystać jego możliwości i ustawienie parametrów w czasie zmierzchu/ nocy. Generalnie po przeczytaniu praktycznie całego tego forum i nie tylko tego, okazuje się, że jest to problem, który najprawdopodobniej wynika z upgrade'u FW i im nowszy soft, tym gorzej, więc nie do końca wydaje mi się, żeby problem leżał po stronie matrycy MOBIUSa. Chodzi o to, że starsze filmiki (więc i starsze wersje FW), testowe z jazdy nocnej na YT są całkiem przyzwoite i nie chodzi mi o super ostrość w warunkach nocnych, ale o ten efekt smużenia/ szronienia/ ruchomych gwiazdek/ robaków, itd. na nagranym obrazie. Poniżej filmik, który w międzyczasie znalazłem, gdzie jest porównanie 4 wersji FW, od 0.59, do 1.20. Tam, gdzie jest najciemniej w wersji 0.59 obraz jest wg mojej oceny najjaśniejszy i najostrzejszy, a kamerka całkiem dobrze radzi sobie ze słabym oświetleniem, a FW 1.20 chyba najgorzej, bo jest najciemniej. I na odwrót, tam, gdzie jaśniej 1.20 mocniej rozjaśnia i lepiej sobie radzi, a 0.59 w takiej scenerii wypada najciemniej. Przy FW 2.33 efekt "szronienia" jest chyba największy, za to względem FW 0.59, istnieje możliwość manipulacji potencjometrami, tyle że optymalne ustawienie jest bardzo skomplikowane i czasochłonne i pytanie brzmi, czy ktoś znalazł złoty środek na nie i na używanie MOBIUSa nocą w zadowalający sposób, żeby osiągnąć podobny efekt, jak w znacznie starszych wersjach FW, czy po prostu śmigać na FW 0.59? Ktoś zna odpowiedź na to pytanie? Bo poruszających ten problem jest całkiem sporo, ale odpowiedzi specjalnie nie ma, a im nowsze wersje FW, tym więcej osób zgłaszających ten problem, bo nie jestem jedyny ;) matryca też na pewno jest w porządku i nic jej nie dolega i nie w niej leży przyczyna takiego stanu rzeczy. Będę wdzięczny za podpowiedź, jeśli komukolwiek udało się chociaż pośrednio rozwiązać ten problem.

Tu filmik z testów i porównań FirmWare: https://www.youtube.com/watch?v=KXJfRB9Gzlw

A ja jeśli się uda, poszaleję jeszcze z ustawieniami na FW 2.33 i sprawdzę wieczorem/ nocą. W planie mam ustawić na:
1080p 30fps (albo też 25fps) WDR OFF
SHARPNESS: -32 | pozostałe bez zmian | nie wiem tylko, co z WB, czy zostawić na AUTO, czy CLOUDY... zobaczymy.
Awatar użytkownika
Wisznia
Posty: 180
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2014, 13:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: Wisznia »

Coś się chyba jednak pierdzieli w tym moim mobius-ie. Pierwszy film nagrany jest po zakupie w 2013, a drugi z dzisiaj. Ustawienia prawie fabryczne na 1 i 2 filmie. Zmieniło się tylko oprogramowanie.
https://vimeo.com/121940462
https://vimeo.com/121940463
Awatar użytkownika
Scott
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek 27 paź 2014, 10:01
Lokalizacja: Opole

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: Scott »

Co prawda nie mam mobiusa a 808 #16.
Kupiłem używaną i nagrywała dobrze, ale bez rewelacji. Trochę szumu i lekko przymglony obraz. Jakby ostrość nie była ustawiona. Po ciemku to w zasadzie sam szum.
Kręciłem kilka razy obiektywem - nic to nie dawało. Postanowiłem przełożyć obiektyw z czegoś innego. I w tym momencie "rozsypał mi się" cały przetwornik. :)
Na BG kupiłem nowy moduł z obiektywem http://www.banggood.com/Lens-D-Module-1 ... 06428.html

Dopiero teraz widzę jak fajnie to może nagrywać.
Podejrzewam, że poprzedni sensor po prostu się zużył.
Easy Star II, 450, 250, 120, 90, 33 ...
PJay
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 09 mar 2015, 23:03

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: PJay »

[quote="Wisznia"]Coś się chyba jednak pierdzieli w tym moim mobius-ie. Pierwszy film nagrany jest po zakupie w 2013, a drugi z dzisiaj. Ustawienia prawie fabryczne na 1 i 2 filmie. Zmieniło się tylko oprogramowanie.

Masz dokładnie to samo, co jest u mnie. Wszystko rozbija się o zmianę FirmWare, z niższego na wyższe (wg tego, co widzę na dwóch filmikach).

Wydaje mi się, że "ten" problem rozwiązałem właśnie dzisiaj, ale szczegóły, co z tym zrobić opiszę pewnie dopiero jutro, może i Tobie i nie tylko pomoże. Niestety nie posiadam dwóch MOBIUSów, więc nie porównam dwóch identycznych obrazów, ale scenerię i warunki na pewno. Dotyczy to i dnia i nocy. Dzisiaj mój MOBIUS wręcz powalił mnie na kolana różnicą nagrań i tych z dnia, ale przede wszystkim tych z nocy. Mam wrażenie, że "widział" lepiej nocną scenerię, niż ja własnymi oczami, a warunki miał dość trudne, bo poza światłami auta, niewiele więcej przez większość materiału było.
PJay
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 09 mar 2015, 23:03

Re: Mobius ActionCam jako następca 808#16 ?

Post autor: PJay »

A więc tak: na FW 2.33 kombinowałem z różnymi ustawieniami, żeby zbliżyć się jakością do filmików, które widziałem na YT (szczególnie tych z nagrań nocnych) i nie dałem rady nawet zbliżyć się do zadowalających rezultatów. Zacząłem szukać przyczyny gdzie indziej, a nie w "małej" matrycy, itd. Zacząłem czytać opisy pod filmami z nocy, które odpowiadały mi jakością i okazało się, że jedyne (dla mnie), które były czyste, ostre i bez szumów, szronienia, itd. to takie, które były nagrywane na FW 0.34 (??)... Byłem sceptycznie nastawiony, bo przecież sprawdzałem już FW 0.59 i FW 1.13, ale postanowiłem wczoraj zapakować mojemu MOBIUSowi na pokład, prawie najstarszą wersję FW, właśnie 0.34. Możliwości ustawień parametrów bardzo ograniczone względem wyższych wersji, ale co tam, załadowane i pojechałem. Dzień, wieczór i warunki nocne. Wracam, wrzucam kartę do kompa, odtwarzam bezpośrednio z niej, a tu lekki szok (pozytywny, nawet bardzo!!!), obraz czyściutki, bez szumów i zakłóceń, żadnego efektu szronienia, itd. Fakt, odwzorowanie kolorów może i nie jest takie dobre, jak w przypadku wyższych wersji, bo jest wszystko jakby potraktowane zimną barwą światła, ale jest ostro i wyraźnie, odtwarzanie idzie bardzo płynnie, bez zacięć, smużenia, itd. Tylko na tym FW, widzę te 30fps w formie płynnej i na 1080p i na 720p. Na 720p i 60fps, nawet nocą obraz jest igła, bez zająknięcia, zupełnie inaczej, niż w przykładowym filmiku podanym wcześniej na 720p, 60fps.
Obejrzałem raz jeszcze kilka swoich filmików z FW2.33, z dnia, wieczoru i nocy. Zwróciło moją uwagę to, że w tym przypadku niezależnie od pory dnia, filmy szarpią, jakby gubiły klatki, przycinają się minimalnie, a do tego nawet przy obrazach statycznych da się zauważyć szumy, itd. w nocy w ogóle jest tragedia, a kamera zachowuje się tak, jakby chciała dostrajać ostrość za pomocą automatycznego focusa, którego przecież nie posiada... widać to przede wszystkim późną porą i nocą. Duże szumy, itd. są przez cały czas, a w ruchu, pomimo tego, że niby ogólnie obraz jest trochę jaśniejszy, niż w przypadku FW 0.34, to zakłócenia, szumy i szronienie sprawiają, że obraz jest kompletnie nieczytelny i nie do zaakceptowania. Tak, jak wcześniej pisałem, przy FW 2.33, wrzucając filmik na YT, polepszało to jakość końcowego obrazu (który i tak był/ jest nijaki), o tyle przy FW 0.34, plik źródłowy jest dużo wyższej jakości, niż ten sam wrzucony na YT, który z resztą bije na głowę jakością wszystkie filmiki zrobione na FW 2.33.
Mam wrażenie, jakby do oprogramowania MOBIUSa, ktoś z kolejną wersją zaimplementował jakieś dziwne ustawienia, które w ogóle nie dotyczą tej kamerki (jak np. "programowy" FOCUS, czy inne programowe bzdety, które zamiast pomagać, szkodzą wynikowi końcowemu).

Kolejna uwaga, to grzanie się kamerki. Na FW 2.33, po kilkunastu minutach pracy, można na radiatorze jajka smażyć, a przy FW 0.34, jest on tylko mocno ciepły, ciekawe dlaczego... wg mnie każda wyższa wersja FW (na pewno od 0.59 w górę, pośrednich w dół nie sprawdzałem), jest już przekombinowana i bardziej szkodzi kamerce, niż pomaga.

Tu filmik z FW 0.34: https://www.youtube.com/watch?v=QrJZ5B9ljnQ

Dzień, od 2:12 wieczór, od 4.47 noc (fragment z naprawdę trudnymi warunkami oświetleniowymi, z centrum miasta, gdzie świateł jest dużo nawet nie wrzucałem, bo tam już w ogóle było idealnie i jasno wszędzie).

Jeśli ktoś ma z tym problem i chce spróbować, to FW 0.34 można pobrać stąd: http://members.ziggo.nl/mobius/
Instalacja na kartę w głównym katalogu karty, włożyć do kamerki i włączyć ją. Po chwili zaktualizuje się.
SPRAWDZIĆ EFEKTY...

Myślę też, że jeżeli ktoś częściej używa MOBIUSa do latania i chce bawić się parametrami z wyższego FW, to można zaopatrzyć się w drugą kartę pamięci i na niej zainstalować wyższe FW, a w przypadku jazdy nocnej bez zakłóceń, na innej karcie zainstalować FW 0.34. Minusem tego jest to, że trzeba mieszać kartami, ale jest to jakieś pośrednie rozwiązanie.

:) z "suwaków" jestem słaby, więc jeśli znajdzie się ktoś, kto na FW 2.33 potrafi je tak ustawić, żeby parametry obrazu końcowego nie odbiegały od tego z FW 0.34 - stawiam piwo ;)
Pozdr.
ODPOWIEDZ