Budujemy reprap'a ?

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

No widzisz, Ty masz capton a nie masz szyby. Ja mam szybę a nie mam captonu :mrgreen: To znaczy się mam - o szerokości 8mm, więc zanim bym nim tę szybę okleił to by mi Mikołaj do dupy nakopał :lol:
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

W końcu udało mi się wydrukować coś co jako tako wygląda, i trzyma się kupy :-)

Obrazek
Przy okazji wydruku wyszedł napis (wklęsły) :lol:

I filmik z drukowania tego dekla:


Już wiem że zabrałem się za to drukowanie z du.. strony, bo... ileż ja wcześniej śmieci naprodukowałem... A trzeba było jak drukarze przykazują - zacząć od kostek kalibracyjnych. Inna sprawa że dość długo walczyłem z przyklejaniem się wydruku (z głupiego PLA) do stołu, ale w końcu się udało - i wydruk nie odpadł :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: mikun »

Jaką wysokość warstwy dałeś na tą obudowę?
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Warstwa 0.2. Dysza 0.4. Ale to był pierwszy UDANY wydruk.

W międzyczasie na szybko druknąłem sobie uchwyty na peszel do zatrzaskiwania w rowku teowym. Wyszły jak dla mnie prawie idealnie:
Obrazek

Obrazek

A potem obudowa do LCD i... pełna porażka. Nie dość że projekt zmaszczony, to jeszcze jak w końcu zaczęło mi się to trzymać stołu, to gotowiec rozłaził się prawie w palcach - za mały przepływ filamentu.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

No to zacząłem od podstaw, i wydrukowałem kostkę kalibracyjną.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie podoba mi się bardzo wygląd spodniej powierzchni, oraz to rozszerzenie na dole.

Parametry:
PLA, Dysza 0.4, warstwa 0.2, temperarura głowicy 200 stopni, stół 55 stopni,
Slicer:
Obrazek

Warstwy się trzymają siebie.
Wymiary wyszły 19.8 x 19.8 x 20.0 wysokości (miało być 20x20x20). To poszerzenie na dole ma 20.3 x 20.3
Ścianka ustawiona na 0.8mm ma w rzeczywistości 0.9mm.
Wydruk na niebieskiej taśmie malarskiej.


Co tu można poprawić ?
Pzdr. -----MIŚ-----
acc
Posty: 399
Rejestracja: środa 12 cze 2013, 18:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: acc »

Jeżeli drukujesz tylko jedną kostkę na raz, to zdecydowanie za szybko! Plastiki nie zdąża wystygnąć a już idzie kolejna warstwa... Ustaw dwie albo trzy kostki.

Retrakcja - masz bowdena? jak nie, to i za duża i za szybka, spróbuj np 1mm i 30mm/s.
Pozdrawiam,
Adam
Awatar użytkownika
Karol
Posty: 741
Rejestracja: poniedziałek 27 lut 2012, 10:03
Lokalizacja: Warszawa - SK

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Karol »

podnieś minimalnie Z
THE SKY IS NOT THE LIMIT ANYMORE...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Karol, podniesienie Z kończy się odpadaniem wydruku od stołu.
Na razie opracowałem jedną metodę na sukces:
- w slicerze pierwsza warstwa ustawiona jest na 0.3mm z przepływem filamentu 75%
- w gotowym G-Codzie dodaje ustawienie przepływu na 50% na wypełnieniu (tylko na wypełnieniu) pierwszej warstwy, i powrót na 100% przy drugiej warstwie.
- zapuszczam wydruk i od razu obniżam głowicę o 0.2mm tak aby filament był rozsmarowywany po stole. Wtedy wydruk się trzyma stołu, inaczej odłazi.
I w sumie tyle, obrysy są mocno rozsmarowane z naddatkiem filamentu i się trzyma, wypełnienie jest szczelne, ale nie przesadzone, a druga warstwa już idzie normalnie.

Wszyscy mówią że PLA ma słaby skurcz... A mnie pieroństwo potrafi oderwać tę niebieską taśmę od szyby na brzegach/rogach przy większych wydrukach...

Ale, w końcu z powodzeniem wydrukowałem obudowę do Rumby (155x95mm) i wyszła znośnie, choć właśnie na rogach taśma odlazła od stołu i są trochę "klapnięte". Obudowa na LCD wyszła kiepsko, ale to było 3 dni temu jak jeszcze nie opanowałem knifu. Po za tym znów zmaściłem projekt...

Obrazek
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: Kowal »

No to zaszaleli :shock: Big Builder EXTREME – największa na świecie drukarka 3D w technologii FDM :shock:

Obrazek

I jeszcze coś "dla Nas", czyli pięć "desek", 4 silniki, paski, rolki, elektronika sterująca oraz kabelki, i mamy drukarkę 3D :-D

Obrazek

Dokumentacja Smartcore by smartfriendz do pobrania

Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
bluuu
Posty: 1707
Rejestracja: środa 21 mar 2012, 15:01
Lokalizacja: Wwa

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: bluuu »

Miś, podjedź do mnie. Za mną już PLA, ABS, guma i Nylon :) więc ... damy rade :)
AutoQuad Team
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

bluuu pisze:Miś, podjedź do mnie. Za mną już PLA, ABS, guma i Nylon :) więc ... damy rade :)
No Panie, przez tyle czasu to się można nauczyć :mrgreen: Ja na razie tylko PLA, na ABS za zimno żeby okno otwierać, a toto śmierdzi. W końcu drukarkę mam działającą dopiero tydzień :-P

Dziś testowałem autopoziomowanie stołu:

Ale na razie nie jestem zachwycony rezultatami. Krańcówka z poziomowania ma za małą dokładność. Precyzja gorsza niż 0.05mm kończy się kiepskim wydrukiem pierwszej warstwy.
Więc zrobię to po staremu, zainwestowałem kilkadziesiąt zeta w czujnik zegarowy 0,01mm, i zamiast automatu będę to robił ręcznie według czujnika. Większa pewność że będzie OK, bo ten automat to za każdym razem podaje trochę inne wartośći.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: mikun »

Miś a to nie przez luzy na osi serwa? Co do czujnika musiałby być na halotronie i stół metalowy :-) ja mam czujnik hall-o dla zetki i precyzyjnie bazuje się w tej osi. Stół zrobiłem na 4-ech imbusach i w czasie wydruku jak jedzie z pierwszą warstwą jeśli muszę biorę imbus z końcówką kulistą i przekręcam śrubę o 1/4 obrotu w prawo lub lewo, od razu widzę czy dysza ryje po stole czy jest za daleko. Na imbusie niekulistym czyli prosto ściętym jest to niemożliwe do zrobienia na pracującym stole.
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

mikun pisze:Miś a to nie przez luzy na osi serwa?
Nie. Serwo to plastik, luzów nie ma, nie są wogóle wyczuwalne. Po prostu kijowy mikrowyłącznik. Cudował z czujnikami pojemnościowymi nie będę, a kupować 20 różnych modeli mikrowyłączników i testować... Brrr, nie, dziękuję.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: miś »

Nowe wyposażenie drukarki, czyli czujnik zegarowy do ustawiania stołu, oraz wentylator do chłodzenia wydruku.

Obrazek

Obie rzeczy trafione. Czujnik bardzo ułatwia regulację stołu, choć może podnieść ciśnienie jak przy okazji zobaczymy jak krzywy jest stół...
A wentylator... niech nikt mi nie mówi że do PLA jest zbędny. Zupełnie inna jakość wydruków po jego zainstalowaniu. A przy drukowaniu małych elementów jest wprost niezbędny.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
mikun
Posty: 2540
Rejestracja: środa 26 maja 2010, 21:40
Lokalizacja: Poznań

Re: Budujemy reprap'a ?

Post autor: mikun »

Miś nie myślałeś o wykonaniu tunelu chłodzącego?

Obrazek
...i tak nie skończysz na jednym ani na dwóch :-)
ODPOWIEDZ