Raspberry Pi 2

Tu można uprawiać dyskutanctwo ;-)

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

artak
Posty: 182
Rejestracja: środa 08 paź 2014, 10:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: artak »

Odnośnie tego co można, to ... można wszystko. Od zwykłego centrum multimedialnego do telewizora (XBMC + dysk + ehternet + samba/ftp), przez emulator starych konsol (wiecie jak fajnie gra się w Contrę na 47" tv? :D) po sterownik inteligentnego domu :P
wjacek albo tv z ethernetem i po prostu ładujesz w to soft, albo rasp + coś w stylu http://www.raspberrypi.org/video-wall/
BTW jestem ciekaw czy dałoby radę na takim rozwiązaniu puścić jakąś giercę (wiedźmin 3? :D)
flojd
Posty: 71
Rejestracja: środa 20 lis 2013, 20:47
Lokalizacja: Tychy

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: flojd »

tylko home media center :) kiedyś XBMC, teraz KODI... do tego można dorobić inne ciekawostki - NAS, ściaganie plików ( transmission ), minidlna ... a kończąc na np. openvpn i oglądaniu filmów np. z TV Vectra za pomocą VPN będąc poza domem :D
Awatar użytkownika
Fic
Posty: 214
Rejestracja: środa 09 kwie 2014, 17:55
Lokalizacja: Wrocław

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: Fic »

ghambit pisze:Ktoś tutaj kiedyś pokazywał nadajnik HD zbudowany w oparciu o rasp, w połączeniu z dobrymi kartami WiFi lub np ubiquiti mamy "lightbridge dla ubogich" :)
Może to byłem nawet ja, na 2 sztukach starych pi:
https://www.youtube.com/watch?v=hhL1gW5dVTY
pater
Posty: 179
Rejestracja: środa 10 gru 2014, 14:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: pater »

Mój niedokończony projekt to automatyczny system nawadniania i monitorowania roślin. A juz niedługo pewnie posłuży za mini serwer deweloperski do hostowania webowych aplikacji .netowych.
Awatar użytkownika
xq_operator
Posty: 441
Rejestracja: czwartek 05 wrz 2013, 12:10
Lokalizacja: pomorskie

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: xq_operator »

wjacek pisze:Podepnę się pod temat przy okazji ;o)
Może ktoś ma lub zna gotowe rozwiązanie:
Zgłosił się do mnie klient, który chce powiesić na zakładzie ok. 40 telewizorów do wyświetlania propagandy tzn. filmików. W miejscu instalacji telewizora zostanie doprowadzone zasilanie 230V + LAN (Ethernet). Chodzi o to aby kobitka raz lub dwa razy dziennie mogła zapuścić na telewizory zdalnie jakieś wideo.
Od razu pomyślałem o Raspberry Pi ale nie bardzo wiem jak to zrealizować.
Może ktoś pomoże ?
w jakiej miejscowości ta robota?
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: esamolocik »

Innym praktycznym zastosowaniem takieg komutera to np autopilot:
http://www.emlid.com/
W powyższym projekcie robią port APM'a na Linuxa.
:)
wjacek
Posty: 418
Rejestracja: niedziela 26 gru 2010, 14:36
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: wjacek »

xq_operator pisze:w jakiej miejscowości ta robota?
Okolice Wrocławia.
Roger pisze:A te telewizory nie mają wifi? w MediaMarkcie puszczają propagandy z pendrajwów - najtańsze rozwiązanie jak telewizory mają usb.
Jest to duży zakład przemysłowy, każdy telewizor będzie w innym miejscu i nie ma mowy o bieganiu i wpinaniu penów.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
direk
Posty: 494
Rejestracja: środa 23 sty 2013, 08:32
Lokalizacja: Pilica

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: direk »

wjacek pisze:Podepnę się pod temat przy okazji ;o)
Może ktoś ma lub zna gotowe rozwiązanie:
Zgłosił się do mnie klient, który chce powiesić na zakładzie ok. 40 telewizorów do wyświetlania propagandy tzn. filmików. W miejscu instalacji telewizora zostanie doprowadzone zasilanie 230V + LAN (Ethernet). Chodzi o to aby kobitka raz lub dwa razy dziennie mogła zapuścić na telewizory zdalnie jakieś wideo.
Od razu pomyślałem o Raspberry Pi ale nie bardzo wiem jak to zrealizować.
Może ktoś pomoże ?
Coś podobnego mam u siebie na zakładzie odpalona na raspbery pi :-)
Na każdym obszarze produkcyjnym i na magazynach są monitory, które wyświetlają specyficzne dla obszaru informacje. Działa to w ten sposób że RPI odpala na full-screenie pewną stronę internetową, a na niej w pętli lecą jakieś slajdy, albo odświeżają się odpowiednie wykresy. Z filmem też by dało radę, ale trzeba by znaleźć jakiś playerek html5 który po załadowaniu strony www będzie uruchamiał ten film w pętli. Myślę że temat nie jest zbyt skomplikowany.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: lotpawel »

html5 player nie musi być. wystarczy vlc uruchomiony z konsoli:D
apropo alternatyw to fajny jest Hummingboard, 2 rdzenie i złącze mSata daje rade.
wjacek
Posty: 418
Rejestracja: niedziela 26 gru 2010, 14:36
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: wjacek »

Direk dzięki za naprowadzenie, tak też by to mogło działać.
Zamówiłem RPI i jak dojdzie będę testował.
Wczoraj trochę poczytałem i doszedłem do wniosku że na pewno da się połączyć zdalnym pulpitem i odpalić na RPI co się chce wyświetlać czy to film czy stronę html.
Widzę tu jednak 2 problemy, przy 40 monitorach będzie to upierdliwe i zajmie trochę czasu oraz docelowo ma to obsługiwać jakaś kobitka.
Nie obędzie się chyba bez programisty który napisał by prostą aplikację w stylu pulpit z 40 monitorami na które wrzuca się materiał do odtwarzania.
Może ktoś chętny ?
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: lotpawel »

ale jak odpalisz virtualny pulpit to będziesz go widział Ty, a rpi go nie wyświetli, przynajmniej przy tightvlc.
żeby puścić film na 40rpi na raz to zrobił bym prostą apkę, która wysyła do wszystkich rpi link do źródła filmu i odtwarza go w vlc czy omxplayer.
wjacek
Posty: 418
Rejestracja: niedziela 26 gru 2010, 14:36
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: wjacek »

lotpawel a umiał byś taką apkę napisać ?
Co do strimingu to nie mam pojęcia na ile obciąży on sieć, jest to zakład przemysłowy w którym sieć działa przede wszystkim na potrzeby produkcji.
Lepszym rozwiązaniem było by wysłanie pliku na kartę SD w RPI.
Dodatkowo dochodzą względy prawne, rozwiązanie będzie użytkowane w ogólnoświatowej korporacji czyli komercyjnie i nie jestem pewien czy mogę użyć VLC.
Oczywiście nie ma być to darmowe rozwiązanie, klient jest przygotowany na zakup gotowego rozwiązania lub usług programisty który to rozwiązanie dla niego napisze.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: lotpawel »

trzeba by przemyśleć sprawę w jaki sposób najbardziej optymalnie by to działało, czy tak jak mówisz, wysłać plik na rpi, ale wtedy mogło by trochę trwać upload. Też kwestia zależy od wydajności sieci, jeśli założyć że cała struktura jest na 1Gb/s a system stoi na rpi 2 czyli te 1Gb/s może obsłużyć i można na switchu wydzielić osobny vlan a filmik nie miał by 5Gb tylko jakoś rozsądniej, powiedzmy 300-400mb to powinno śmigać po lanie. trzeba by zrobić testy. apka to myślę mogła by być prosta stronka www gdzie by się człek logował i podawał źródło które ma lecieć, z poziomu php można przeca wysłać komendę do terminala, albo jeszcze inaczej, że wszystkie rpi będą nasłuchiwać jaki link jest w bazie servera (jeden rpi musial by wtedy być serverem)
opcji mnogość, tylko kwestia testów;) ja w sumie mam 3 rpi to mogę coś pomyśleć w wolnej chwili
wjacek
Posty: 418
Rejestracja: niedziela 26 gru 2010, 14:36
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: wjacek »

Sieć na całym zakładzie to 1Gb/s w układzie gwiazdy tzn. serwerownia -> światłowody MM -> 12 punktów dystrybucyjnych -> przyłącza cat.6 lub 6A.
Sprzęt aktywny to CISCO z wydzielonymi VLANami i nie ma problemu z wydzieleniem dodatkowego.
Pozdrawiam,
Jacek
Awatar użytkownika
direk
Posty: 494
Rejestracja: środa 23 sty 2013, 08:32
Lokalizacja: Pilica

Re: Raspberry Pi 2

Post autor: direk »

wjacek, ale to żaden problem... stawiasz jeden webserver, na każdym raspberry odpalasz skrypt, który uruchamia tą samą stronę www, a jedyne co robisz to podmieniasz treść na webserwerze :)

Tak mam zrobione dla jednej pani w zakładzie, która ma swój monitor i jakieś tam slajdy wrzuca - jedyne co musi zrobić, to wgrać w odpowiedni folder sieciowy slajdy w postaci jpg ponumerowane od 1 do xxx, a resztą zajmuje się stronka www (skrypt php i trochę js).

W razie czego służę pomocą na prv, bo tu szkoda śmiecić.


---edit---
Licencja VLC zezwala na komercyjne zastosowanie za free :-) Moja korpo używa.
ODPOWIEDZ